اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

۸ تیر ۱۳۹۶

شواهد حاکی از آن است که اختلاف بین مهران مدیری و خشایار الوند، نویسنده‌ای که تا به امروز بیشترین همکاری را با هم داشته‌اند، داغ شده است.

اختلافات مهران مدیری و خشایار الوند

ایران آرت: موضوع بر سر فیلم‌نامه‌ای است که مشخص نیست هرکس چه سهمی در پرداختش داشته است.

الوند در گفت‌وگو با «شرق» از رفاقت ٢٠ ساله‌ش می‌گوید و همین موضوع کل ماجرا را برایش بی‌اهمیت کرده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا برای مدیری هم مسئله تا این حد بی‌اهمیت است یا قرار است این حواشی ادامه‌دار شود؟

چیزی تا اکران نخستین اثر سینمایی «مهران مدیری» باقی نمانده است؛ فیلمی که به گفته مدیری، سراسر نقد اجتماعی است.

8 13 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

در این فیلم شهری مانند تهران را داریم که تیمارستانی است که ‌هزار نفر در آن به‌دنبال کارهای مختلف می‌گردند.

از شروع تا پایان، فیلم سینمایی «ساعت ۵ عصر» سراسر نقد اجتماعی دارد و مسئله، موضوع و مضمونی است که مدیری در قالب یک فیلم سینمایی به‌ آن پرداخته و شواهد نشان می‌دهد، خشایار الوند، فیلم‌نامه‌نویسی که در همه این سال‌ها نامش بیشتر در کنار مهران مدیری دیده شده،در این اثر سینمایی حضور داشته است.

حالا اختلاف پیش‌آمده در مورد حذف نام الوند از مواد تبلیغی این فیلم بار دیگر حواشی «ساعت ۵ عصر» را پررنگ‌تر کرد.

8 9 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

اختلافات مهران مدیری و خشایار الوند

خشایار الوند به‌تازگی در گفت‌وگو با سینماروزان از قول‌وقرارهای پیش از فیلم‌برداری این فیلم سینمایی و درباره چگونگی همکاری‌اش گفت:

«وقتی قرارداد واگذاری فیلم‌نامه‌ای را می‌بندیم، تمام حقوق مربوطه را واگذار می‌کنیم، اما نه‌اینکه ناممان هم تغییر کند.

اینکه نامم در پوستر نیست برای خودم هم عجیب است؛ مهران مدیری اگر می‌خواست نام خودش را به‌عنوان نویسنده بزند، چرا در «هفت» نام مرا اعلام کرد و بعدتر در «دورهمی» هم از من گفت».

8 11 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

مهران مدیری

الوند ادامه داد: فیلم‌نامه «ساعت ۵ عصر» برای من است و بابت آن قرارداد بسته‌ام و ۱۲۰‌ میلیون هم دستمزدم بوده است و حالا اینکه می‌بینم نامم در پوستر نیست عجیب است.

این نویسنده با اشاره به همکاری سالیانش با مدیری گفت: «من نزدیک ۲۰ سال است با مدیری همکاری می‌کنم و یک‌بار هم ندیده‌ام مدیری متنی بنویسد.

8 8 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

خشایار الوند

البته در سال‌های اخیر بارها این را دیده‌ایم که خیلی‌ها دوست دارند با ایجاد تغییراتی ولو جزئی در فیلم‌نامه در حد تغییر نام کاراکتر و تغییر یکی، دو دیالوگ نام خود را به‌عنوان سناریست جا بزنند، ولی اینکه نام نویسنده حذف شود پرسش‌برانگیز است».

8 7 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

خشایار الوند در پاسخ به اینکه آیا اختلاف‌سلیقه خاصی میان او و مدیری وجود داشته که عامل این ماجرا شده به سینماروزان گفت: ابدا اختلاف‌سلیقه‌ای نبود و من بعد از اینکه فیلم‌نامه کامل را به ایشان دادم، درگیر «دیواربه‌دیوار» شدم و دیگر از ایشان خبری نداشتم؛ البته یکی، دوبار همدیگر را دیدیم و همه‌چیز صمیمانه پیش رفت. /اختلافات مهران مدیری و خشایار الوند

8 4 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

الوند خاطرنشان کرد: «البته جای تعجب بود که تقریبا از اوایل تولید، در فهرست عوامل اسم نویسنده را نزدند و حتی وقتی در اطلاع‌رسانی‌های رسمی عکس همه عوامل می‌آمد عکسی از من نبود».

درحالی‌که خشایار الوند از حذف نامش به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس «ساعت ۵ عصر» انتقاد کرده بود، برخی رسانه‌ها و صفحات مجازی با انتشار اطلاعات پایگاه ثبت فیلم‌نامه، از ثبت فیلم‌نامه «ساعت ۵ عصر» به نام مهران مدیری خبر داده‌ و اعلام کرده‌اند خشایار الوند تنها در بازنویسی فیلم‌نامه همکاری داشته و طرح اصلی فیلم‌نامه متعلق به مهران مدیری است.

8 3 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

با گذشت چندروز از مطرح‌شدن اختلاف میان الوند و مدیری بر سر نگارش فیلم‌نامه «ساعت ۵ عصر»، الوند در گفت‌وگو با «شرق» با تأکید بر اینکه رسانه‌ای‌شدن این موضوع چندان مهم نبوده است،

گفت: «پیش از مطرح‌شدن این موضوع و قبل از فیلم‌برداری فیلم و بعد از آن به‌هیچ‌وجه در مورد فیلم صحبت نکردم و در این مدت تنها آقای مدیری از من به‌عنوان همکارش در این فیلم نام برد».

8 6 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

اختلافات مهران مدیری و خشایار الوند

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «اصلا شاید فیلم‌نامه از زمان نگارش تا ساخت آن‌قدر از سوی آقای مدیری تغییر کرده که دیگر فیلم‌نامه من نیست و آقای مدیری نامش را به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس گذاشته است، البته هنوز فیلم را ندیده‌ام و نمی‌دانم در تیتراژ هم اسمی از من هست یا نه؟

بااین‌حال درج نام من در مواد تبلیغاتی فیلم یا تیتراژ خیلی مهم نیست، آقای مدیری صاحب‌اختیار است و رفاقت ٢٠ساله ما ارزش این حرف‌ها را ندارد».

مهران مدیری هنوز واکنشی به شایعات اخیر نشان نداده است و مشخص نیست تا چه حد این اختلافات نخستین اثر سینمایی مهران مدیری را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد و مشخص نیست آیا اعلام رضایت نسبی الوند کنایه به شرایط پیش‌آمده است یا این موضوع از نظر او نیازی به پیگیری ندارد.

8 1 1 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

گریم مهران مدیری در فیلم ساعت ۵ عصر

بااین‌حال چیزی تا زمان اکران این فیلم باقی نمانده است و به‌مرور مشخص می‌شود که فیلم‌نامه اولیه تا مرحله ساخت دچار چه تغییراتی شده است و شاید پس از نمایش فیلم، الوند صحبت‌های جدیدتری نسبت به فیلم‌نامه‌ای که در اختیار مدیری قرار داده است داشته باشد.

بیوگرافی مهران مدیری:

مهران مدیری (زادهٔ ۱۸ فروردین ۱۳۴۶ در تهران) کارگردان، بازیگر، خواننده، مجری، طراح صحنه و لباس، مجری طرح، صداپیشه و تهیه کننده ایرانی است. از جمله مجموعه‌های تلویزیونی که وی در آن‌ها کارگردان و بازیگر بوده می‌توان سریال‌های: ساعت خوش، پاورچین، نقطه‌چین، شب‌های برره، باغ مظفر، مرد هزارچهره، مرد دوهزارچهره، قهوه تلخ، ویلای من، شوخی کردم و در حاشیه را نام برد.

8 5 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

مجلهٔ نیوزویک در مقاله‌ای مدیری را بیستمین مرد قدرتمند سال ۲۰۰۹ در ایران نامید.

مهران مدیری آخرین فرزند خانواده است. او سه برادر بزرگ‌تر دارد.از شانزده سالگی با تئاتر آشنا شد.

در سال ۱۳۶۸ وارد رادیو شد و در داستان شب به مدت شش سال به گویندگی پرداخت.

در سال ۱۳۷۲، به همراه داریوش کاردان اولین برنامه طنز خود را برای نوروز ساخت.

8 12 اختلافات عجیب بین مهران مدیری و رفیق قدیمی اش بالا گرفت

تا سال ۱۳۷۲ با نمایش‌های زیادی چون: شوخی، تلگراف، آرسنال، پانسیون، سیمرغ، هملت، کیسه بوکس و…روی صحنه رفت. همچنین در این دوران به عنوان بازیگر در نمایش‌های رادیویی قصه‌های شب نیز حضور داشت.

آغاز شهرت مدیری از سال ۱۳۷۲ بود که در مجموعهٔ طنز نوروز ۷۲ بازی کرد. پس از آن مدیری در چندین مجموعهٔ طنز دیگر که توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشت.

اشتراک گذاری :
برچسب ها :

ارسال دیدگاهطراحی، توسعه و پشتیبانی توسط Abedzadeh.org