تغییر رنگ آب رودخانه به قرمز خونین! + عکس

۲۰ شهریور ۱۳۹۵

تغییر رنگ آب یک رودخانه و قرمز شدن آن سوژه بسیاری از رسانه ها شده است.

تغییر رنگ آب رودخانه به قرمز

مقامات روسی به دنبال یافتن دلیلی برای توضیح پدیده‌ای هستند که به تازگی در شبکه‌های اجتماعی این کشور به سرعت پخش شده‌است: یکی از رودهای این کشور به رنگ قرمز خونین درآمده‌است.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که رودخانه دالدیکان طی چندین روز گذشته به قرمز تغییر رنگ داده‌است و اگرچه برخی براین باورند دلیل این تغییر رنگ وجود سنگ معدن آهن درون آب رودخانه‌است، اما وزارت محیط زیست روسیه می گوید درحال بازرسی کارخانه نیکل نوریلسک در نزدیکی این رودخانه‌ است زیرا این احتمال وجود دارد که لوله‌های این کارخانه دچار نشتی شده و مواد شیمیایی را روانه رودخانه کرده‌باشد.

یک متخصص اکتشاف معدن توضیح می دهد که فرایند‌های خاص اکسایش یا فرایند‌هایی که دمای بالا در آنها دخیل هستند،‌مانند آنچه در کارخانه نیکل انجام می‌گیرد، می‌توانند مواد معدنی سولفیدی را به اکسید آهن تبدیل کنند و در نتیجه پس از ترکیب با آب رنگ آن را به قرمز تغییر دهند.

دریاچه خونین در روسیه

red river تغییر رنگ آب رودخانه به قرمز خونین! + عکس

ساکنان منطقه نزدیک رودخانه به روزنامه‌های محلی اعلام کرده‌اند که این اولین باری نیست که رنگ رود دالدیکان قرمز شده‌است. کارخانه نیکل نوریلسک که بزرگترین تولید‌کننده نیکل و پالادیوم در جهان است،‌تلاش دارد تا انگشت اتهامی که به سویش گرفته شده‌است را به سویی دیگر منحرف سازد و در عین حال اعلام کرده حین بازرسی مقامات دولتی از این کارخانه روند تولید خود را کاهش داده‌است. البته مدیریت این کارخانه در ادعایی عجیب به خبرگزاری ریانووستی اعلام کرده که رنگ رودخانه همیشه همین بوده‌است.

از آنجایی که آب منطقه از این رود تامین نمی شود، نگرانی درباره به خطر افتادن سلامت ساکنان منطقه وجود ندارد اما کشاورزان محلی و گله‌داران باید نسبت به این موضوع نگران باشند زیرا ممکن است آبیاری مزارع یا تامین آب دام‌ها از این رود عواقبی به دنبال داشته‌باشد.

همشهری انلاین

اشتراک گذاری :

ارسال دیدگاهطراحی، توسعه و پشتیبانی توسط Abedzadeh.org