دانلود کلیپ حیرت انگیز از اجرای ربنای شجریان توسط یک روحانی

۱۶ دی ۱۳۹۳

3lo19y2v22tp7oz3pj0n دانلود کلیپ حیرت انگیز از اجرای ربنای شجریان توسط یک روحانی
دانلود کلیپ حیرت انگیز از اجرای ربنای شجریان توسط یک روحانی

در حالیکه خیلی از قاریان ممتاز قرآنی (اعم از داخلی و خارجی) موفق نشده بودند ربنای شجریان را در همان گام و با همان تحریرها اجرا کنند، یک روحانی بی نام و نشان، با صدای حیرت انگیزش همه را متعجب کرد…

این کلیپ حدودا ۶ ماه پیش در مسجد امام اصفهان توسط مردمی که در آن مکان حضور داشتند، فیلمبرداری و منتشر شد.

با ربنای شجریان بیشتر آشنا شوید:

ربنای شجریان ، یکی از آثار محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربنا آغاز می‌شوند. این اثر در تیرماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده و برای مدت ۳۰ سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌است.

بنا به گفته محمدرضا شجریان ، انگیزه اصلی وی از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو، ضبط شده است.

استاد شجریان ، ربنا را در دستگاه سه‌گاه خوانده و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و با مهارت برمی‌گردد. ربنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام به یاد پدر ضبط کرده، منتشر شده‌است.

در این اثر به خوبی می‌توان تاثیرات شیخ نصرالدین طوبار و شیخ طه الفشنی را مشاهده کرد. این اجرا تقریباً فاقد تحریر است و بجز چند نت، تماماً بوسیلهٔ غلت و ویبراسیون اجرا شده‌است. ربنای شجریان از ابتدا، روی نتهای سی بمل و سپس دو اوج می‌گیرد (روی خط حامل کلید سل) و در حوالی این نت‌ها گردش دارد و تا نت می بمل به بالاترین نت خود می‌رسد.

راغب مصطفی غلوش، قاری نامدار مصری، در سفری به ایران ربنای شجریان را می‌شنود و از این کار یک نسخه می‌خواهد تا امتحان کند که آیا می‌تواند آن را بخواند یا نه. شجریان خود در این باره می‌گوید: بعد از دو سال دوستم او را مجدداً می‌بیند و این قاری به او می‌گوید کار من نیست، چرا که خواندن اوجی که در خواندن ربنا هست کار هر خواننده‌ای نیست.

دانلود کلیپ حیرت انگیز از اجرای ربنای شجریان توسط یک روحانی (حجم فایل: ۷ مگابایت)

uceexj5h6sc3zqgad4uk دانلود کلیپ حیرت انگیز از اجرای ربنای شجریان توسط یک روحانی

اشتراک گذاری :

ارسال دیدگاهطراحی، توسعه و پشتیبانی توسط Abedzadeh.org