رابطه ی انسان های نخستین با خدا + تصاویر

۶ خرداد ۱۳۹۶

تا آن جا که تاریخ نشان مى‌دهد و در حفارى‌ها و تحقیقات باستان شناسى به دست آمده است انسان‌هاى گذشته و حتى انسان هاى قبل از تاریخ نیز با ذاتى برتر (به نام خدا یا هر نام دیگر) آشنا بوده و در برابر او کرنش و عبادت می‌کرده‌اند و براى رضاى او مراسمی‌ را انجام می‌داده اند.

آنچه در ادامه می‌خوانید نظرات حضرت آیت الله امینی درباره خداشناسی انسان‌های اولیه است که در کتاب “خداجویی” آمده است.

14778 805 رابطه ی انسان های نخستین با خدا + تصاویر

اکنون این سؤال پیش می‌آید که بشر در آغاز چگونه متوجه خدا شد؟ چه انگیزه اى او را به فکر خداپرستى انداخت؟ چه عاملى او را رهنمون شد که براى جهان آفریدگارى جست جو کند؟ منشأ و ریشه این اندیشه چیست؟ اصولا چه عاملى باعث شد که انسان به فکر خدا و خداپرستى بیفتد و در این باره بیندیشد؟

14779 363 رابطه ی انسان های نخستین با خدا + تصاویر

با کمی‌ دقت پاسخ این سؤال را می‌توان پیدا کرد: در انسان غریزه‌اى به نام غریزه «علت جویى» وجود دارد، بشر از نخستین روزگار، «علیت» را می‌شناخته و براى هر پدیده و هر موجود نیازمندى، علتى جستوجو می‌کرده است، اگر گرسنه می‌شد دنبال غذا می‌رفت، زیرا غذا خوردن را علت و عامل رفع گرسنگى می‌دانست. اگر تشنه می‌شد براى رفع عطش به سراغ آب می‌رفت، چون آب را علت رفع تشنگى می‌دانست. اگر صدایى را از پشت دیوار می‌شنید یقین داشت که صدا علتى دارد و در صدد یافتن علتش بر می‌آمد. اگر بیمار می‌شد بیمارى خویش را نتیجه علت و عاملى می‌دانست و به فکر علاج می‌افتاد. براى رفع سرما به حرارت پناه می‌برد. چون حرارت را علت برطرف شدن سرما می‌دانست.

14780 199 رابطه ی انسان های نخستین با خدا + تصاویر

علت جویى و کنج کاوى در نهاد هر انسانى نهفته است. هر انسانى همواره در تلاش است که از علل پدیده ها آگاه گردد، لذا در مورد هر پدیده اى «چرا و به چه علتى» را مطرح می‌کند. وى همواره می‌کوشد تا براى حس کنج کاو و علت جوى خود، پاسخ درست و قانع کننده اى به دست آورد.

14781 795 رابطه ی انسان های نخستین با خدا + تصاویر

انسان ذاتاً «علت جو» است و این غریزه را نمی‌تواند از دست بدهد و فراموش کند. همه انسان ها ـ از جمله انسان هاى نخستین ـ از این غریزه طبیعى برخوردار بوده اند. انسان در این جهان می‌زیسته و با حوادث و رویدادهاى شگفت آور آن روبه رو بوده است، توالى منظم شب و روز، تابستان و زمستان، حرکت منظم ماه و خورشید و ستارگان، عجایب و شگفتى هاى حیوانات و گیاهان، کوه هاى مرتفع و دریاهاى وسیع و آب هاى جارى … این همه را به چشم می‌دیده و به اندیشه و تفکر می‌افتاده که «علت» این جهان چیست و پدید آورنده آن کیست؟ ناچار این جهانِ منظم علتى دارد و آفریدگار دانا و توانایى آن را آفریده است و اداره می‌کند.

14782 780 رابطه ی انسان های نخستین با خدا + تصاویر

به این ترتیب، انسان هاى نخستین هم با خدا آشنا شدند و به وجود او اعتراف نمودند و در برابر قدرت و عظمتش خاضع شدند. و در یک کلام، خداجویى در فطرت انسان نهاده شده است.

گرچه گروهى به اشتباه افتادند و به پرستش معبودهاى دروغین مشغول گشتند و به تدریج بت پرستى و خورشید پرستى و ماه پرستى و آتش پرستى و ستاره پرستى … نیز در بین مردم پیدا شد.

14783 875 رابطه ی انسان های نخستین با خدا + تصاویر

ولى پیدایش معبودهاى دروغین نیز خود شاهدى است بر این که انسان به واسطه غریزه علت جویى خویش توجه داشته که براى اداره این جهان علتى لازم است، ولى در برخى موارد اشتباه کرده مصادیق دروغین را به عنوان علت و آفریدگار حقیقى پنداشته و به پرستش آنها اشتغال ورزیده است.

کوتاه سخن این که: انسان به وسیله غریزه «علت جویى» که در نهادش نهفته است براى مجموع موجودات و پدیده هاى جهان، علتى جستوجو می‌کرده و به این ترتیب با خداى جهان آفرین که «علت حقیقى» موجودات نیازمند و پدیده هاى جهان است آشنا گشته و به وجودش پى برده و به پرستش او برخاسته است.

قرآن نیز خداجویى را امرى فطرى مى‌داند و مى‌گوید:

اگر از آنان بپرسى که آسمانها و زمین را چه کسى آفریده پاسخ مى‌دهند خداى عزیز و دانا.

و مى‌فرماید: و اگر از آنان سؤال کنى که چه کسى آسمانها و زمین را آفریده و خورشید و ماه را مسخر کرده؟ مى‌گویند: خدا، پس چرا دروغ مى‌بندند؟

باز مى‌فرماید: و اگر از آنان سؤال کنى چه کسى از آسمان باران نازل مى‌کند و زمین را به وسیله آن زنده مى‌کند؟ مى‌گویند: خدا. به آنان بگو: سپاس مال خدا است ولى اکثر آنان خوب نمى‌اندیشند.

برنا

اشتراک گذاری :

ارسال دیدگاهطراحی، توسعه و پشتیبانی توسط Abedzadeh.org