ستاره های ورزشی که هرگز به مقصد نرسیدند + تصاویر

۹ آذر ۱۳۹۵

01160083 ستاره های ورزشی که هرگز به مقصد نرسیدند + تصاویر

صبح دیروز سه شنبه (۹ آذر) حادثه ای تلخ، فوتبال دنیا را دچار شوک کرد. تمامی اعضای تیم چاپه کوئنزه، قهرمان مسابقات باشگاهی برزیل و نماینده این کشور در رقابت های قهرمانی آمریکای جنوبی به غیر از سه نفر در حادثه سقوط هواپیما جان خود را از دست دادند.

این هواپیما شامل ۷۲ مسافر و خدمه از برزیل راهی کلمبیا بود که صبح امروز سقوط کرد. این اولین بار نیست که اعضای یک کاروان ورزشی یا یک ورزشکار حرفه ای در سانحه هواپیما جان خود را از دست می دهند.

در زیر نگاهی داریم به تاریخچه تراژدی های هوایی برای ورزشکاران:01160082 ستاره های ورزشی که هرگز به مقصد نرسیدند + تصاویر

۴ می سال ۱۹۴۹:

در روز ۴ می ۱۹۴۹، هواپیمایی که تیم تورینو را برای بازی مقابل بنفیکا به لیسون می برد، به علت مه شدید و عدم دید کافی توسط خلبان با برج کلیسای سوپرگا برخورد کرد. در این سانحه ۳۱ نفر کشته شدند که اغلب آنها بازیکنان تورینو بودند. در میان قربانیان برخی از اعضای تیم ملی ایتالیا مثل والریو باسیکالوپو، برادران آلدو، والنتینو ماتزولا و دینو بالرین به همراه سرمربی تیم یعنی اربشتاین حضور داشتند. هیچ کسی از این سانحه هوایی زنده نماند.

۶ فوریه ۱۹۵۸:

هواپیمای منچستریونایتد در مسیر بازگشت از بازی مرحله یک چهارم جام باشگاه های اروپا مقابل ستاره سرخ بلگراد در مونیخ توقف کرد اما به علت مشکلات پیست فرودگاه، هواپیما سقوط کرد و ۲۳ نفر شامل خدمه هواپیما، خبرنگاران، مدیران و بازیکنانی نظیر راجر بایرن، مارک جونیز و دونکن ادواردز فوت شدند. ۲۱ نفر از این سانحه هوایی زنده ماندند که مت بازبی، سرمربی اسطوره ای یونایتد و بابی چارلتون جزو آنها بودند. این دو در سال ۱۹۶۸ با منچستریونایتد قهرمان اروپا شدند.

01160081 ستاره های ورزشی که هرگز به مقصد نرسیدند + تصاویر

۲۹ آوریل ۱۹۵۹:
یواخیم بلومه، ژیمناست اسپانیایی در سقوط هواپیمایی که عازم سیرا دل تلگرافو در کوئنکا بود کشته شد.
۱۶جولای ۱۹۶۰:

۸ بازیکن تیم ملی دانمارک به علات نقص فنی هواپیما هنگام بلند شدن از زمین، در فرودگاه کپنهاگ جان خود را از دست دادند.

۱۵ فوریه ۱۹۶۱:

۱۸ عضو تیم پاتیناژ ایالات متحده بر اثر سقوط هواپیمایی که از نیویورک عازم بروکسل بود، جان خود را از دست دادند. این اتفاق در ۶ کیلومتری فرودگاه پایتخت بلژیک رخ داد.

01160080 ستاره های ورزشی که هرگز به مقصد نرسیدند + تصاویر

۱ ژانویه ۱۹۶۶:

۶ عضو تیم ملی شنای ایتالیا بر اثر فرود ناموفق هواپیمای لوفت هانزا در فرودگاه برمن جان خود را از دست دادند.

۱۵ فوریه ۱۹۷۰:

بیشتر اعضای تیم ملی والیبان زنان پورتوریکو که از دومنیکن برمی گشتند، به علت سقوط هواپیما به دریا لحظاتی پس از پرواز، کشته شدند. ۱۰۴ نفر در این حادثه جان خود را از دست دادند؛ از جمله کارلوس تئوکروز، بوکسور دومنیکنی که قهرمان سبک وزن دنیا بود.

۱۶ اکتبر ۱۹۷۲:

یک هواپیمای متعلق به نیروی هوایی اروگوئه که حامل اعضای تیم راگبی “اولد کریستیانز” نیز بود، در محدوده کوه های آند سقوط کرد و از ۴۲ مسافرش تنها ۱۶ نفره زنده ماندند. بسیاری به علت گرسنگی و سرمای هوا جان باختند. ۱۶ نفری که زنده ماندند، دو ماه بعد از سقوط هواپیما پیدا شدند!

۲۹ نوامبر ۱۹۷۵:

تونی برایس و گراهام هیل، دو راننده فرمول یک انگلیسی که سابقه قهرمانی دنیا در سال های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۸ را داشتند، بر اثر یک سانجه هوایی در فرودگاه بارنت جان خود را از دست دادند. آنها با یک هواپیمای کوچک از فرانسه باز می گشتند.

۱۴ مارس ۱۹۸۰:

۲۲ عضو یک تیم بوکس آمریکایی و همراهانشان، در حادثه سقوط هواپیما در فرودگاه ورشوی لهستان جان باختند.

۱۴ژانویه ۱۹۸۶

تیری سابینه، راننده مشهور و خالق رالی پاریس داکار، در حادثه سقوط هلی کوپتر در نیجر جان خود را از دست داد.

۸ دسامبر ۱۹۸۷:

یک هواپیمای متعلق به نیروی دریایی پرو که حامل ۱۶ عضو تیم فوتبال آلیانز لیما بود، به دریا سقوط کرد و همه مسافرانش جان باختند.

01160084 ستاره های ورزشی که هرگز به مقصد نرسیدند + تصاویر

۲۷ آوریل ۱۹۹۳:

هواپیمای متعلق به نیروی هوایی زامبیا که حامل اعضای تیم ملی فوتبال این کشور بود، در راه سفر به سنگال و  پس از سوخت گیری در در فرودگاه گابن سقوط کرد و همه اعضای تیم ملی فوتبال این کشور جان باختند.

۲۲ آگوست ۲۰۰۸:

پیریک چاریلاس، ژیمناست فرانسوی و دارنده مدال نقره و برنز اروپای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳، در یک سانحه هوایی در فرودگاه باراخاس مادرید جان باخت. علاوه بر او، پسرش و ۱۵۰ مسافر دیگر هواپیما نیز جان خود را از دست دادند.

۷ دسامبر ۲۰۱۱:

اعضای تیم هاکی روی یخ لوکوموتیو مسکو که از صربستان بر می گشتند، به علت سقوط هواپیما در ۲۰۰ کیلومتری مسکو جان خود را از دست دادند. یک نفر از آنها از این حادثه جان سالم به در برد ولی ۵ روز بعد او نیز جان باخت.

۹ مارس ۲۰۱۵:

۱۰ نفر در برخورد دو هلی کوپتر در شمال آرژانتین جان خود را از دست دادند. در میان کشته شدگان، نام کامیله موفات، قهرمان شنای فرانسه و دارنده سه مدال طلای المپیک لندن و الکسیس واستینه، بوکسور ۲۸ ساله و دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۰۸ پکن نیز دیده می شد.

ورزش سه

اشتراک گذاری :

ارسال دیدگاهطراحی، توسعه و پشتیبانی توسط Abedzadeh.org