لیلا عراقیان ، طراح جوان پل طبیعت تهران + عکس

۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

10599161199701196471 لیلا عراقیان ، طراح جوان پل طبیعت تهران + عکس

لیلا عراقیان ، طراح جوان پل طبیعت تهران + عکس

شاید در ۶ ماه گذشته مطلبی یا تصویری از افتتاح یک پل جدید و مدرن در تهران که صرفا به منظور پیاده‌روی و تفریح و ورزش ساخته شده است، نشنیده و یا ندیده باشید. اگر چنین است کافی است نام «پل طبیعت» را در موتور جستجوی گوگل بنویسید و با تصاویر و محل این پل که شش ماه بیشتر از افتتاح آن نمی‌گذرد، آشنا شوید.

1429621520283 454549 352 لیلا عراقیان ، طراح جوان پل طبیعت تهران + عکس

جالب‌تر از ساخت این پل زیبا در تهران، نکته دیگری است که غرض از نوشتن این مطلب نیز همین نکته است که سرزمین ما ایران استعدادهای بالقوه و بالفعل درخشانی دارد که در صورت مهیا شدن فرصت می‌توانند به بهترین شکل آن متبلور شوند.

لیلا عراقیان ۳۱ ساله یکی از همین استعدادهای جوان کشور ماست که این روزها به واسطه ساخت پل طبیعت نام این مهندس معمار جوان نه‌تنها در ایران بلکه در جهان مطرح شده است.

 لیلا عراقیان ، طراح جوان پل طبیعت تهران + عکس

لیلا عراقیان در سال ۸۹ و زمانی که تنها ۲۶ سال داشت، طراحی پل ۲۷۰ متری طبیعت را آغاز کرد و شاید در آن زمان نمی‌دانست که ایده و طراحی او زمانی محقق شود و پلی زیبا و مدرن در منطقه‌ای از تهران با طراحی او ساخته شود.

اما این رویا و طرح در نهایت در مهرماه سال گذشته محقق شد و با افتتاح پل طبیعت اثری هنری – معماری از یک زن جوان معمار ایرانی در اختیار شهروندان تهران و توریست‌های این شهر قرار گرفت.

1429621520189 454546 340 لیلا عراقیان ، طراح جوان پل طبیعت تهران + عکس

پل طبیعت با سه ستون در سه طبقه و طراحی بی نظیر و چشم‌نواز، اولین پل صرفا پیاده‌رو در ایران محسوب می‌شود که بوستان آب و آتش را به پارک جنگلی طالقانی متصل می‌کند.

این پل در محل تلاقی بزرگراه‌های مدرس، حقانی، همت و رسالت قرار گرفته است و مکانی خوب برای ورزش های صبحگاهی، پیاده‌روی و حتی استراحت و تفریح است.

d67d513f2a لیلا عراقیان ، طراح جوان پل طبیعت تهران + عکس
نکته دیگر در طراحی این پل این است که به گفته لیلا عراقیان ، طراحی پل طبیعت از پل‌های تاریخی از جمله: پل خواجو اصفهان، الهام گرفته شده است و تلفیقی از معماری مدرن جهانی و معماری سنتی ایرانی است.

 لیلا عراقیان ، طراح جوان پل طبیعت تهران + عکس

نکته دیگر اینکه این پل جزو پنج انتخاب برتر ۳۰۰ معمار برجسته جهان در مسابقه معتبر معماری شهری “جوایز معماری (A+ (architizer awards” در سال ۲۰۱۵ که مقر آن در نیویورک است، انتخاب شد.

اما نکته دیگر درباره طراح جوان پل طبیعت این است که این معمار مبتکر ایرانی به دلیل تحریم‌ها نتوانسته است در مسابقات بین‌المللی معماری بریتانیا شرکت کند.

چندی پیش «پاول فینچ» مدیر مسابقات بین‌المللی معماری بریتانیا با ابراز تاسف از اینکه این معمار ایرانی نمی‌تواند در این مسابقات شرکت کند، به او اطلاع داد که به دلیل تعهد دولت بریتانیا به تحریم‌های ایران، در این مسابقات بین‌المللی معماری حضور شرکت‌کننده‌ای از ایران ممکن نیست.

این دختر ایرانی در اینباره به روزنامه گاردین بریتانیا می‌گوید: این مسخره است. من یک معمار ایرانی هستم و این مسابقه یک رویداد فرهنگی است و هیج ارتباطی به سیاست ندارد. این اقدام بسیار تبعیض‌آمیز است.

با این حال وقتی عراقیان روی پل طبیعت می‌ایستد می‌تواند بیش از سایرین از اجرایی شدن ایده ذهنی‌اش، لذت ببرد.

1429621520392 454550 981 لیلا عراقیان ، طراح جوان پل طبیعت تهران + عکس

او در این‌باره به گاردین می‌گوید: زمانی که طرح این پل تنها روی کاغذ بود فکر نمی‌کردم روزی اجرایی شود. این احساس خوبی است که می‌بینم مردم از آن لذت می‌برند. این مساله به من اعتماد‌به‌نفس بیشتری برای انجام پروژه های بیشتر در آینده می‌دهد اما گاهی فکر می‌کنم چنین پروژه‌ها و فرصت‌هایی شاید تنها یک بار در زندگی آدم اتفاق پیش بیاید.

عراقیان دانش‌آموخته دانشگاه شهید بهشتی است.

اشتراک گذاری :
برچسب ها :

ارسال دیدگاهطراحی، توسعه و پشتیبانی توسط Abedzadeh.org