محمدرضا گلزار ، بیشترین اسمی که در ایران تکرار می‌شود! +تصاویر

۱۴ آبان ۱۳۹۵

پس از مدت‌ها دوری از حاشیه بار دیگر نام “محمدرضا گلزار” به صدر اخبار برگشت. با بیشترین دستمزد و پرتکرارترین نام در ایران!

درباره دستمزد و جنجال اخیر گلزار

پس از مدت‌ها دوری از حاشیه بار دیگر نام “محمدرضا گلزار” به صدر اخبار برگشت. با بیشترین دستمزد و پرتکرارترین نام در ایران!

«اسم من بیشترین اسمی است که در طول روز در تاریخ ایران تکرار می‌شود» اینها را محمدرضا گلزار در یکی از مصاحبه‌های اخیرش گفت. حرفی که واکنش‌های زیادی از طرف منتقدان و حتی طرفدارانش داشت و برخی‌ها او را متهم به خودشیفتگی کردند و عده‌ای به او برچسب متوهم چسباندند. موضوع دوم دستمزد میلیاردی او برای بازی در مجموعه پانزده قسمتی عاشقانه به کارگردانی منوچهر هادی است. دستمزدی که به گفته کارگردان سریال نه تنها زیاد نیست، که محمد رضا گلزار منت گذاشته و پذیرفته با این دستمزد در “عاشقانه ها” بازی کند.

964230pc8c4ljseypzyy محمدرضا گلزار ، بیشترین اسمی که در ایران تکرار می‌شود! +تصاویر

در سال‌های اخیر یکی از بازیگرانی که دستمزد بسیار بالایی داشته، محمدرضا گلزار بوده است. دورانی بود که حضور گلزار بر پوستر یک فیلم سینمایی تضمینی برای فروش فیم محسوب می‌شد اما آن سال‌ها سپری شد.

گلزار به حاشیه رفت و هرچند جذابیت‌های ظاهری‌اش هنوز حفظ شده اما حضورش در یک فیلم سینمایی به معنای فروش چشمگیر و تضمین فروش نیست و بعید است خود این بازیگر نیز ادعای تضمین فروش فیلم را داشته باشد.

با این حال و با وجود آنکه اکثر تجربه‌های مشترک با گلزار در گیشه و شبکه نمایش خانگی به قدر انتظار نفروخته اما هر روز دستمزد این بازیگر رو به فزونی گذاشته و اکنون به یک میلیارد برای پنج ماه فعالیت رسیده که احتمالاً دومین دستمزد گران سینمای ایران بعد از دستمزد بالای شهاب حسینی است. این یک گمانه نیست و رسماً از سوی سازندگان سریال «عاشقانه‌ها» که در پانزده قسمت برای شبکه نمایش خانگی ساخته می‌شود، اعلام شده است.

منوچهر هادی کارگردان «من سالوادور نیستم» که کارگردانی «عاشقانه‌ها» را برعهده دارد در این زمینه گفته است: «بالاخره همه می‌دانند دستمزد آقای گلزار برای یک کار سینمایی حداقل سیصد میلیون است -برای فیلمنامه و کارگردان خوب- و کارگردان یا فیلمنامه ضعیف‌تر باشد، تا پانصد، ششصد (میلیون) هم می‌رود. این دستمزدی است که برای یک فیلم سینمایی می‌گیرد. من گفتم که اولاً ما با آقای گلزار چهار، پنج ماه قرارداد داریم و اگر برای پنج ماه یک میلیارد هم گرفته باشد، به ما لطف هم کرده است. دستمزد عجیب و غریبی نگرفته است.»

بهناز مقدسی نیز در گزارشی که روز چهارشنبه دوازدهم آبان ماه در روزنامه شهروند چاپ شد. به بررسی پدیده “سلبریتی پرستی” پرداخت که سوژه آن سخنان عجیب گلزار درباره محبوبیت و تکرار اسمش بود.

jn9kmy6qzazy3hg0joxk محمدرضا گلزار ، بیشترین اسمی که در ایران تکرار می‌شود! +تصاویر

آیا «محمدرضا گلزار» بیشترین اسمی است که در طول روز در ایران تکرار می‌شود؟

برداشت اول
«اسم من بیشترین اسمی است که در طول روز در تاریخ ایران تکرار می‌شود» اینها را محمدرضا گلزار در یکی از مصاحبه‌های اخیرش گفت. حرفی که واکنش‌های زیادی از طرف منتقدان و حتی طرفدارانش داشت و برخی‌ها او را متهم به خودشیفتگی کردند و عده‌ای به او برچسب متوهم چسباندند.

برداشت دوم
همان‌روز که این کلیپ در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت و نقل محفل کامنت‌ها شد به حرف آقای بازیگر هم مهر تأیید خورد. مگر غیر از این است؟! این همه لایک و کامنت و اظهارنظر‌های مکتوب در اینستاگرام و تلگرام درست از همین حکایت دارد، حکایتی که کمیتش مهم نیست، چراکه کیفیتش نشان می‌دهد نه‌تنها محمدرضا گلزار بلکه همه سلبریتی‌ها به‌خصوص بازیگران بیشترین اسامی هستند که در طول روز بین مردم تکرار می‌شوند.

ما با سلبریتی زندگی می‌کنیم؟
درست آن روزهای دوری را که در راه مدرسه با دوستانم می‌رفتیم به مغازه آقای شریفی تا عکس‌های جدید هدیه تهرانی و محمدرضا فروتن را برای دیوارهای اتاق‌مان بخریم در ذهنم تازه است. آن روزهایی که به تی‌شرت طرح «لئوناردو دی‌کاپریو» خواهرم حسودیم می‌شد و مادرم این مدل لباس‌ها را مناسب سن من نمی‌دانست.

همان روزهایی که برخی از مجله‌ها صفحه‌های دو برگی وسط‌شان را اختصاص می‌دادند به عکس‌های تمام قد هنرپیشه‌ها و فوتبالیست‌ها. شب‌های امتحان که خودم را حبس می‌کردم در آن اتاق منقش‌شده به عکس ستاره‌ها، تک‌تک‌شان مقابل چشم‌هایم بودند و چه حال عجیبی بود زندگی با سلبریتی‌های دهه هفتاد.

کوچ سلبریتی‌ها به دنیای مجازی
هنوز هم همین‌طور است؛ ستاره‌های دهه‌های مختلف سینما و ورزش در همه دوره‌های تاریخ، طرفداران دو آتیشه‌ای دارند که نمی‌توانند بی‌تفاوت از کنارشان بگذرند. فقط شکل و شمایلش عوض شده و اگر بازار چسباندن عکس ستاره‌ها به دیوار دیگر تب‌وتاب قدیم را نداشته باشد اما بازار اشتراک عکس‌های‌شان در فضای مجازی داغ است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی هر روز با سیل زیادی از عکس‌های سلبریتی‌ها روبه‌رو می‌شوند، عکس‌هایی که در مقایسه با عکس معرفی یک کتاب نیز بیشترین لایک را می‌گیرند و درواقع گوی سبقت را از هر موضوع دیگری می‌ربایند. اگر عضو شبکه اجتماعی اینستاگرام باشید که دیگر نیازی به حرف بنده نیست و خودتان در صفحه‌ای که عکس پیج‌های عمومی را تبادل می‌کند با این موضوع برخورد کرده‌اید.

«هنرمندان و سلبریتی‌ها» شاید بیشترین اسامی باشند که در پیج‌های اینستاگرام به شکل‌های مختلف وجود دارند.

دنبال‌کننده‌ها یا همان فالوئر‌های‌شان معمولا از چند صد تا چند صد‌هزار است و خیلی‌های‌شان در زیر عکس بازیگران ایرانی، حضور فعالی دارند: «وای من که عاشقشم. همیشه شیک‌پوش و خوش‌لباسه، مخصوصا مانتوهاش.» صفحه این پیج‌ها پر است از تعریف و تمجید یا انتقاد کاربران.

فالوئری با آی‌دی «نکیسا ٧۶» در جواب به این کامنت گفته: «طراح مانتوهاش یک مزون معروف توی نیاورانه» بعدش هم آدرس اینستاگرام این مزون را در زیر کامنتش نوشته است. از این بحث‌ها بین اعضای شبکه‌های مجازی به شکل قابل‌ملاحظه‌ای موجود است. کاربرانی که بیشتر نسبت به عکس‌های خصوصی هنرمندان واکنش نشان می‌دهد تا خبرهای حرفه‌ای‌شان.

معین با شکلک خنده نوشته: «بچه‌ها شما که آدرس خیاط  مهناز رو دارین، میشه آدرس آرایشگر محمدرضا گلزار رو هم به من بدین؟» و ‌آی‌دی با نام «هنرمند» نوشته: «بابا شما دیگه چقدر بیکارین» اینها همه داستان نیست، چراکه بعد از این کامنت تعداد زیادی از فالوئرها اعتراضات کوبانده‌شان را حواله «هنرمند» کرده‌اند، جمله‌هایی که همه‌شان به این مضمون ختم می‌شود: «بیکار تویی که می‌شینی کامنت‌های ملت‌رو می‌خونی  و بعد میای جواب می‌نویسی واسشون.»

kgghy09qwumnofhxjnif محمدرضا گلزار ، بیشترین اسمی که در ایران تکرار می‌شود! +تصاویر

برداشت آخر
یک‌طرف همه این ماجراها نیز بازیگران و سلبریتی‌هایی هستند که خودشان نیز پیج‌هایی رسمی در شبکه‌های اجتماعی با هزاران و گاهی میلیون‌ها فالوئر دارند تا عکس‌ها و فعالیت‌های روزمره‌شان را نیز با کاربران به اشتراک بگذارند.

با این تفاسیر پدیده سلبریتی‌پرستی این روزها بازاری بی‌اغراق داغ و بی‌رقیب دارد. دنیای آزاد فضای مجازی این روزها فرصتی فراهم کرده تا این پدیده به شکلی متفاوت‌تر از دهه‌های گذشته رشد کند. به این معنی که دیگر دوره بریدن عکس هنرپیشه‌ها از صفحه‌های مجله‌ها و روزنامه‌ها و چسباندن‌شان به در و دیوار اتاق به سر رسیده و حالا با یک کلیک انواع و اقسامش در دسترس است.

به این معنی که اگر آن روزها ما هنرمندان‌مان را به‌خاطر بازی‌شان در فلان فیلم یا بازی ورزشی تحسین می‌کردیم و طرفدارشان می‌شدیم، حالا می‌خواهیم بدانیم چه می‌پوشند، چه می‌خرند، کجا می‌روند، با چه کسی ازدواج می‌کنند و هزاران سوال که وقتی مجوز اشتراکش را دریافت می‌کنیم دیگر برای‌مان مهم نیست تا چه حد حریم‌های شخصی را می‌شکنیم، مجوزی که خیلی وقت‌ها خود سلبریتی‌ها با به اشتراک گذاشتن عکس‌های خصوصی‌شان، به مردم می‌دهند.

فرادید

اشتراک گذاری :

ارسال دیدگاهطراحی، توسعه و پشتیبانی توسط Abedzadeh.org