چند درصد از پسران ایرانی آرایش می کنند؟ + تصاویر

۷ بهمن ۱۳۹۲

smsjoks.com4 224x300 چند درصد از پسران ایرانی آرایش می کنند؟ + تصاویر

ایسنا: هفت درصد از کسانی که از لوازم آرایشی استفاده میکنند پسران و مردان هستند و این در حالی است که حتی بعضی از لوازم آرایشی مانند کرم، ژل مو و اسپری های خوش بو کننده جزو لوازم آرایشی به حساب نمیآیند و منظور ریمل، کرم پودر و … است.

smsjoks.com3 225x300 چند درصد از پسران ایرانی آرایش می کنند؟ + تصاویر

آرایش پسر

همچنین مهدی آقاپور؛ پژوهشگر فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز ضمن تأکید بر ناهنجار بودن پدیده استفاده از لوازم آرایشی در بین پسران و مردان اظهار میکند: استفاده از لوازم آرایشی بین پسران جوان و نوجوان در بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال بیشتر است.
مقام‮ ‬معظم‮ ‬رهبری‮ ‬اخیراً‮ ‬در‮ ‬پاسخ‮ ‬به‮ ‬استفتایی‮ ‬در‮ ‬مورد‮ ابرو برداشتن و آرایش مردان‮ ‬فرمودند‮: در صورتى که ابرو برداشتن یا آرایش کردن مردان تشبّه مرد به زن محسوب شود و یا مفسده انگیز باشد و یا ترویج فرهنگ مبتذل غرب به حساب آید، جایز نیست. اما به راستی چرا پسران ایرانی آرایش میکنند؟‮ ‬

smsjoks.com 1 300x200 چند درصد از پسران ایرانی آرایش می کنند؟ + تصاویر

دکتر جلیلی رواشناس در پاسخ به این سؤال که: آیا به نحوی در پسرانی که آرایش میکنند گرایش و خوی دخترانه وجود ندارد گفت : ممکن است وجود داشته باشد و یا نباشد، اکنون آنقدر آرایش مردان فراگیر است که اگر بگوییم احساسات دخترانه در این افراد هست آن وقت هویت جنسی در جامعه از بین میرود. من فکر نمیکنم در همه این افراد تمایلات دخترانه وجود دارد.
وی افزود: این یک نوع عصیان بر علیه مکانیزمهایی است که میگوید این کار را بکن و آن کار نکن است. این گونه امر و نهی ها واکنش ایجاد میکند و اغلب واکنشها بیمار گونه است، باید از امر و نهی های بیهوده جلوگیری کرد و کارهای هدایتی را نیز انجام داد. سؤالی که مسئولان باید پاسخ دهند این است که چرا در سی و چند سال اخیر جامعه ما از نظر اخلاقی روز به روز در حال سقوط است؟
دکتر اصغر کیهان نیا، مشاور خانواده و متخصص رفتاردرمانی میگوید: یکی از دلایل آرایش مردان که پنهان است و کسی زیاد به آن توجه نمی کند اعتراض است، اعتراض به مقرارات و سختگیری های خانه، مدرسه، دانشگاه، محیط و مسئولین است. جوان ها وقتی نسبت به چیزی اعتراض دارند آنچه را که مسئولین می گویند درست برعکس آن را اجرا می کنند.
دکتر کیهان نیا ادامه داد: علت دیگر افزایش زیبایی است، برخی از مردان فکر می کنند هر چقدر زیباتر باشند و آرایش کنند بهتر می توانند جنس مخالف را جذب کنند. در صورتی ۲۰ درصد از اینگونه افراد با آرایش می توانند جنس مخالف را جذب کنند، ۸۰ درصد دختران از اینگونه پسران متنفرند. دختران اعتقاد دارند که مرد نباید آرایش کند و زیر ابرو بردارد، مرد باید اقتدار و کلام قوی داشته باشد.

smsjoks.com2 300x208 چند درصد از پسران ایرانی آرایش می کنند؟ + تصاویر

کیهان نیا با انتقاد از فرهنگ سازی غلط تلویزیون گفت: مثلاً من کارگری را می شناسم که زیر ابروهای خود را بر می دارد و آرایش می کند، وقتی که یک کارگر این کار را می کند اوج فرهنگ سازی غلط را می توان مشاهده کرد. قبح آرایش مردان در جامعه ما ریخته شده است، وقتی که تلویزیون برنامه ای می گذارد که در آن مجری و یا هنرپیشه زیر ابرو های خود را برداشته و آرایش کرده چه انتظاری می توان از افراد جامعه داشت. نباید به اینگونه افراد میدان داد، وقتی که تلویزیون یک هنرپیشه را با این وضع نشان می دهد باید منتظر بماند که افراد جامعه از ظاهر این فرد الگو بگیرند و آرایش کنند.
آمار استفاده ۷ درصدی از لوازم آرایش توسط مردان در ایران نشان از اقبال پسران و مردان جوان ایرانی به استفاده از لوازم آرایشی دارد که تا قبل از این به عنوان لوازم آرایش زنانه شناخته می‌شدند. انواع کرم، رنگ‌های مخصوص گریم، انواع ژل، آدامس و چسب مو، اسپری‌های خوشبو‌کننده، ریمل، سایه چشم و… که تا پیش از این به عنوان لوازم آرایش زنانه شناخته می‌شدند این روزها در سالن‌های آرایش مردانه به وفور یافت می‌شوند و میزان استفاده از آنها کم‌کم به قدری زیاد شده است که بیم آن می‌رود گوی سبقت را در استفاده از این لوازم آرایش از سالن‌های آرایش زنانه بربایند.
استفاده از لوازم آرایش توسط مردان و پسران جوان در حالی در کشورمان اتفاق می‌افتدکه بر اساس آمارها سن استفاده از لوازم آرایش نسبت به دو دهه گذشته در کشورمان ۱۰ سال کاهش یافته و به گفته کارشناسان نوجوانان ۱۷ ساله نیز که تا دهه‌های گذشته در استفاده از لوازم آرایش محتاط‌تر عمل می‌کردند این روزها گوی سبقت را از مادران خود ربوده‌اند. این در حالی است که ایران در مصرف لوازم آرایشی دارای رتبه دوم در آسیا و رتبه هفتم در جهان است و اگر وضع به همین منوال پیش برود احتمال اول شدن در دنیا را در مصرف لوازم آرایش نباید نادیده بگیریم.

smsjoks.com4 224x300 چند درصد از پسران ایرانی آرایش می کنند؟ + تصاویر

اگر چه در قدیم اصطلاحی رایج بود با این مضمون که «مرد است و ابرویش» اما این اصطلاح این روزها جایگاهی نزد پسران ندارد و آنچه در آرایشگاه‌های زنانه به برداشتن ابرو معروف است در سالن‌های آرایش مردانه به آن «کار ابرو» اطلاق می‌شود. اقدامی که در سالن‌های آرایش مردانه صندلی مخصوص به خود را دارد و پیرایشگران مجربی که گفته می‌شود دوره مخصوص این کار را دیده‌اند «کار ابرو» را برای مشتریان جوان و بعضا دامادها با هزینه ۱۵ تا ۳۰ هزار تومانی انجام می‌دهند. در کنار اینها کارهایی از قبیل مش و رنگن یا رنگ‌های مد سال که یخی و تیتانیومی است نیز مشتری‌های فراوانی دارد.

منبع : ایسنا

اشتراک گذاری :
۱۴ دیدگاه برای این نوشته
 1. امیر گفت:

  سلام.دلیل آرایش پسران ایرانی واضح است و آن این است که طی سال های اخیر مهم ترین چیز برای یک دختر وقتی می خواهد پسری را انتخاب کند چهره ی اوست.این در حالی است که در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی خانم ها بیشتر به رفتار و محبتِ پسر ( همانچیزی که در فرهنگ ایران اخیرا به آن خریت هم می گویند ) برای انتخاب زوج اهمیت می دهند.خواهشمند است کسانی که هرگز به خارج از کشور نرفته اند با دیدن چند فیلم موضع انسان های خارج رفته را نگیرند و این حقایق را زیر سؤال نبرند.دختران ایرانی گویا دنبال عروسک هستند برای عروسک بازی نه به دنبال مرد زندگی.شاید عروسک بازیشان در کودکی ارضاء نشده است.

 2. زهرا گفت:

  ن خیر اقاامیر هیچم اینطور ک میگین نیست

 3. شیدا گفت:

  من که به شخصه از این جور پسرا متنفرم مرد باید مرد باشه تکیه گاه زن مرد هست ولی این جور پسرا هویت مردانگی خودشونو زیر سوال بردند

 4. نسیم گفت:

  من ۱۸ سالمه وبه شخصه باید بگم حالم از همه پسرهایی که دارن هویت خودشونو با اینکارا از دست میدن بهم میخوره.کلا چندش آوره………چرا مرد یا پسر باید خودشو مثل زن جلوه بده….خداوند انسان رو در دو جنس متفاوت خلق کرده…….ولی به همه اونها اجازه ازدواج داده……میدونید دلیل علمیش چیه؟ اینکه زن ومرد مکمل هم هستن و باید بتونن نیاز همو کامل کنن.اما با اینکار اونها فلسفه خلقت میره زیر سوال………هرکی موافقه بگه لایک

 5. منیره گفت:

  از نظرمنم مرد ها باید مردونگی خودشون رو حفظ کنن یعنی چی این کارا من از مرد هایی که زیر ابرو برمیدارن وارایش میکنن متنففففرم

 6. امیر گفت:

  سلام.من همون امیر هستم که ۸ بهمن کامنت گذاشتم.ممنون از دوستانی که نظر گذاشتن.
  و باید به نسیم خانم عرض کنم :
  لاااااااااااااااااایک.

 7. فریدون..از کرمانشاه گفت:

  منم نظر امیرو تایید میکنم.کاملا صیحیح فرمودند تنها دلیل ارایش پسرا همینه…پسرایی ک اریش میکنن یا زیر ابرو ور میدارن نمیدونن با چ زبونی بگن ک از مردونگی خسته شدن..من خودم ب شخصه هر کدوم از این پسرا رو میبینم نفس اماره م تحریک میشه..

 8. roham گفت:

  از نظر من دخترا فقط به صورت و پول مردم نگاه می کنن نه یه رفتار.امیر حرف راست رو زد.دخترا ۲ سالگی شون با ۱۸ سالگی شون فرقی ندارند

 9. امیررضا گفت:

  دیگه اخره زمان شده

 10. امیررضا گفت:

  به نظر من مردادارند حصودی زن هارا می کنند ومی خواهند به ان ها اهمیت بیشتری بدهند

ارسال دیدگاهطراحی، توسعه و پشتیبانی توسط Abedzadeh.org