چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

resizer nlf606eb525ffdc56 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر
چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر

آخرین فهرست مجله تایم به‌ تازگی منتشر شده و ۱۰۰ فرد تاثیرگذار جهان را در سال ۲۰۱۶ را معرفی کرده است؛ این افراد در پنج دسته پیشروها (Pioneers)، غول‌ها (Titans)، هنرمندان (Artist )، رهبران (Leaders) و شاخص‌ها (Icons) جای گرفته‌اند. در مجله تایم هر کدام از این افراد با متن کوتاهی معرفی شده‌اند که چهره دیگری، این معرفی را درباره آن‌ها نوشته است؛ مثلا کریستوفر نولان، بیل کلینتون، بیل و ملیندا گیتز، میشل بلومبرگ، جان کری، استیون اسپیلبرگ، جو بایدن، استفان هاوکینگز و …از نویسندگان این متن‌های کوتاه هستند.

پیشروها

«رویاباف کیهانی»

کیپ تورن(Kip Thorne)

«کیپ تورن» استاد فیزیک نظری دانشگاه ام‌آی‌تی است. او سال‌ها پیش هم‎کلاسی استفان هاوکینگز بوده و یکی از برترین دانشمندان حوزه اخترفیزیک و کسی است که بیشترین تحقیقات را روی نظریه عمومی نسبیت انیشتین داشته است. کیپ تورن در فیلم «اینتراستلار» هم مشاور کریستوفر نولان بوده و با همفکری او این فیلم ساخته شده است. پژوهش‌های او در اخترفیزیک گشاینده دریچه‌های تازه‌ای به علم است.

1462781683099 1 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«وفادار به المپیک»

ابتهاج محمد(Ibtihaj Muhammad)

«ابتهاج محمد» شمشیربازی آمریکایی است که بیش از همه برای آوردن حجاب به تیم المپیک آمریکا معروف است. امروز ابتهاج یکی از بهترین شمشیربازان جهان است که البته حجاب اسلامی‌اش را هم حفظ کرده و همراه با تیم آمریکا به المپیک ریودوژانیرو هم خواهد آمد. از حجاب او همیشه استقبال شده و هم‌وطنانش معتقدند که وقتی او با حجاب دارد برای کشورش می‌جنگد، بخشی از آمریکا را نمایندگی می‌کند. او اولین آمریکایی خواهد بود که باحجاب در تیم المپیکی آمریکا حضور پیدا می‌کند.

1462781683427 2 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«پاکسازی هوا»

سونیتا ناراین (Sunita Narain)

«سونیتا ناراین» زن هندی طرفدار محیط‌ زیست و یک فعال اجتماعی سیاسی است؛ او یک پیشروست چون او و سازمانی که در دهلی بنیان‌ نهاده در کاهش آلودگی هوای «دهلی» پایتخت هند بسیار موثر بوده و بسیاری از پیشنهادهای محیط زیستی او مورد توجه واقع شده است. او همچنین نخبگانی را که آلودگی‌های محیط‌ زیستی را به گردن فقرا می‌اندازند سرزنش و از سیاست‌هایی که ساکنان بومی جنگل‌های هند را متولیان اصلی محیط زیستِ خود می‌دانند، حمایت می‌کند.

sunita narain چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«شاهدی برای قربانیان جنگ»

نادیا مراد (Nadia Murad)

«نادیا مراد» دختر ۲۱ ساله ایزدی است که در ۱۹ سالگی، شهر، کشور و خانه‌اش را از دست می‌دهد. او سه ماه اسیر داعش بوده و مورد آزار و اذیت و تجاوز از سوی اعضای داعش قرار گرفته است. نادیا اولین بار که از دست داعش فرار می‌کند، گیر می‌افتد و مورد تجاوز گروهی اعضای این گروه قرار می‌گیرد. او که توانسته از دست داعش بگریزد، اکنون در اروپا زندگی می‌کند. نادیا اکنون به همه دنیا سفر می‌کند و از نسل‌کشی داعش علیه ایزدی‌ها سخن می‌گوید؛ هنوز بیش از ۳۰ هزار زن ایزدی در اسارت داعش هستند و او از همه دنیا خواسته برای آزادی این زنان تلاش کنند.

1462781683723 4 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«اجبار به طبیعت»

کریستینا فیگرز (Christiana Figueres)

«کریستیانا فیگرز» یک دیپلمات کاستاریکایی‌ است که به عنوان دبیر اجرایی کنوانسیون سازمان ملل در مورد تغییرات اقلیمی منصوب شده و بیش از ۴۰ سال است روی مبحث تغییرات اقلیمی کار می‌کند. در سال‌های اخیر تلاش‌های او در گفت‌وگو‌های پاریس به نتیجه نشسته است که یکی از بلندپروازانه‌ترین قطعنامه‌های جهانی علیه تغییرات اقلیمی است.

1462781684035 5 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«پدری برای مهاجران»

موسی زیرای (Mussie Zerai)

«موسی زیرای» یا پدر موسی، کشیشی رمی است که از کشورش و از رژیم دیکتاتور اریتره به رم گریخته و حالا داوطلب شده تا به مهاجرانی که از آفریقا به اروپا می‌آیند، کمک کند. او بیش از یک دهه است که به یک شاهراه برای مهاجرانی بدل شده که با قایق به ساحل‌های ایتالیا می‌آیند. او در سال ۲۰۰۳ یک مرکز تماس‌های اضطراری برای کمک به مهاجران راه‌اندازی کرد؛ موسی منتقد سرسخت سیاست‌هایی است که در تعصبات عمیق ریشه دارد و بر صدور ویزای محدود تاکید می‌کند. او معتقد است که هیچ مهاجری غیرقانونی نیست.

1462781684331 6 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«شکارچی فسیل»

لی برگر(Lee Berger)

«لی برگر» یک فسیل‌شناس، انسان‌شناس و باستان‌شناس آمریکایی‌ است و برای کشف یک نمونه انسان اولیه در آفریقای جنوبی، مشهور است؛ انسان نخستینی که او کشف کرده بیش از ۲.۵ میلیون سال پیش می‌زیسته که او به آن لقب «همو نالدی» (Homo naledi) داده است؛ او بیش از ۱۵۰۰ استخوان متعلق به این انسان‌های اولیه را در اتاقی بسیار عمیق یافت که به نظر می‌رسید گوری قدیمی باشد.

1462781684612 7 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«قهرمان مراقبت‎های پزشکی»

راج پنجابی (Raj Panjabi)

«راج پنجابی» دانش‌آموخته هاروارد است، او وقتی ۹ ساله بود از کشورش لیبریا به آمریکا می‏‌گریزد و در سن ۲۴ سالگی به عنوان یک پزشک به لیبریا باز می‎گردد تا به کشورش خدمت کند. او سازمانی غیرانتفاعی تاسیس می‏‌کند و در صف اول مبارزه با بیماری‎های واگیردار می‎ایستد. خدمات چشمگیر او سبب می‎شود در سال ۲۰۱۵ از سوی مجله فورچون به عنوان یکی از ۵۰ رهبر بزرگ جهان معرفی شود و در فهرست ۴۰۰ نفره مجله فوربس از نیکوکاران جهان قرار بگیرد.

1462781684924 8 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


دیگر چهره‎های پیشرو تایم «لین-منوئل میراندا»، «کیتی نیکان»، «گینا رودریگز»، «آلان استرن»، «مارک ادوارد و مونا آتیشا»، «دن کاردر»، «هوپ جاهرن»، «فلیکس کلبرگ»، «روی چوی»، «پالمر لوکی»، «لورا اسرمن و شلی هانگ»، «کیتلین جنر» و «عزیز انصاری» هستند.

غول‌ها

«مهندس ارشد اینترنت»

ساندر پیچای (Sundar Pichai)

«ساندر پیچای» به جهان کمک کرده تا کمی تکان بخورد؛ او از مدیران گوگل است و می‎توانید اسم او را گوگل ‎کنید. او مدیرعامل گوگل درایو است، بر روی گوگل کروم، جی‏‌میل و تلفن‏‌های اندرویدی کار کرده، و خیلی از ما امروز نمی‏‌دانیم در کدام طرف خیابان هستیم بدون گوگل مپی که او بر روی آن هم کار کرده. پیچای در یک خانواده متوسط در هند متولد شده و علاقه‏‌اش را به اعداد در ۱۲ سالگی کشف کرده وقتی که خانواده‎اش یک تلفن خریدند. حالا او مهندس است و مهندس‎ها از علم کمک می‏‌گیرند تا مسائل را حل و چیزها را درست کنند. مهندسی از ترکیب منطق و بینش برای حل مساله و ساخت کمک می‎گیرد؛ حالا باید منتظر ماند و دید که ساندر در آینده چه خواهد داشت.

1462781685221 9 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«آینده بخشش»

مارک زاکربرگ و پرسیلا چان (mark zuckerberg and priscilla chan)

مارک و پرسیلا در بخش غو‌ل‌های مجله تایم به عنوان افراد تاثیرگذار معرفی شده‌اند؛ مارک با ایجاد فیس‎بوک، دنیای ارتباطی آدم‌ها را تغییر داده و پرسیلا هم که یک متخصص اطفال است، بر سلامت اطفال و بهداشت متمرکز است. آن‌ها با ایجاد سازمان خیریه «چان زاکربرگ» که ۹۹ درصد اموال خود را در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به الهام‌بخشانی جهانی بدل شده‌اند که هدف‌شان ارتقای آموزش جهانی، مبارزه با بیماری‌ها و گسترش ارتباطات جهانی است.

1462781685533 10 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«مرد رنسانسی»

الی براد(Eli Broad)

«الی براد» کارآفرین و نیکوکار آمریکایی است. او بیش از ۵۰۰ شرکت موفق تاسیس، همچنین به میلیون‌ها نفر کمک کرده به آرزوهایشان برسند و یا با آرامش خاطر بازنشسته شوند. او همچنین برای ارتقای آموزش، هنر و پزشکی، کمک‌های بزرگی کرده و تلاش‌های بسیاری هم درباره قوانین اسلحه انجام داده؛ چنانکه به سختی می‌توان گفت او در صنعت، کمک‌های بیشتری به جهان کرده و یا با فعالیت‌های بشردوستانه‌اش.

1462781685829 11 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«نگهبان پادشاهی»

محمد بن نایف(Mohammed bin Nayef)

«محمد بن نایف» نقش بزرگی در حفظ سلطنتی دارد که پدربزرگش آن را ایجاد کرده است. او بعد از مرگ عمویش ملک عبدالله در سال ۲۰۱۵ به نخستین نفر در صف جانشینی تاج و تخت قرار گرفت و نقش مهمی را در تصمیم‌گیر‌ی‌های عربستان به ویژه در ارتباط با داعش بازی می‌کند.

1462781686110 12 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«سرمایه‎گذار عکس‏‌های ماه»

یوری میلنر(Yuri Milner)

«یوری میلنر» یک رویاپرداز است، او یک فیزیکدان روس است، اما این تنها چیزی نیست که سبب شده یوری یک غول باشد، او روی دوربین‏‌های دیجیتالی آسمان سرمایه‏‌گذاری کرده؛ چیزی که سبب شده استفان هاوکینگز از او و شجاعتش در ایجاد راهی برای سفرهای بین سیاره‏‌ای بنویسد. یوری سرمایه‏‌گذار بی‏‌باکی ‎است و در فیس‏بوک، توییتر و علی‏‌بابا هم سرمایه‌‏گذاری کرده است.

1462781686437 13 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«هسته اپل»

تایم کوک (Time Cook)

اپل به خاطر زیبایی و خلاقیت محصولاتی مشهور است که جهان را با تغییر شیوه اتصال و خلق ارتباطاتش تغییر داد، همچنین شیوه‏‌ای را که ما کار، فکر یا عمل می‏‌کنیم تغییر داد. اما ادامه دادن به مسیر موفقیت‌آمیز، نیازمند مدیر بزرگی است که شجاع و ایده‌‏آل‏‌گرا باشد، بالاترین اصول اخلاقی را حفظ کند و هر روز آنچه را که ما هستیم، همچنین فرهنگ و جامعه‏ را به چالش بکشد.

«تایم‌کوک» چنین رهبری است، او اکنون مدیرعامل اپل است و مصمم است که بهترین تصمیم‎ها را در بهترین زمان و بهترین شیوه عملی کند.

1462782887235 0 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


دیگر غول‌‏های مجله تام شامل «استفان کوری»، «کاتلین کندی»، «ونگ جیانلین»، «پاپ فرانسیس»، «دایان جانسون»، «کیت لدکی» و «بینی بانسال و ساچین بانسال» هستند.

هنرمندان

در بخش هنرمندان هم چهره‏‌های زیر در فهرست تایم قرار گرفته‎اند:

«ستاره‏‌ای که می‎درخشد»

پریانکا چوپرا(Priyanka Chopra)

پریانکا بازیگر بالیوود است و در بیش از ۵۰ فیلم بازی کرده است. او آینده درخشانی در بازیگری دارد و به عنوان چهره‏‌ای که کلیشه یک بازیگر بالیوودی را شکسته در فهرست تایم جای گرفته است.

1462781686734 14 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«رادیکال ابدی»

یایویی کوازما (Yayoi Kusama)

کوازما هنرمند و نویسنده ۸۵ ساله ژاپنی است که در شکل‏‌های مختلفی چون نقاشی، مجسمه‏‌سازی، کولاژ، هنرهای نمایشی و هنرهای محیطی دست به خلق هنری می‏‌زند و کارهایش «خلاقانه» و «مسحورکننده» است. کارهای او تماتیک است و رنگ‏‌های روان‌شناسانه و تکرار در آنها نقشی اساسی دارند. او از پیشروان هنر پاپ، مینیمالیسم و هنر فمنیستی است و بر آثار هنرمندانی چون اندی وارهول و کلز اولدنبرگ هم تاثیر گذاشته است. در بخشی از آثارش خودش هم جزوی از اثر است. کوازما اکنون مهم‎ترین هنرمند زنده ژاپنی است. آثار او انقلابی و رادیکال و ابدیت تم اصلی آن‌هاست. او «ملکه نقطه‏‌ها» هم لقب گرفته است.

1462781687030 15 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«اشاره مستقیم به پیشگیری از HIV »

شارلیز ترون(Charlize Theron)

خیلی از سلبریتی‎ها می‏‌دانند چطور آگاهی مردم را افزایش دهند، اما شارلیز متفاوت است؛ اول اینکه او عمیقا درگیر کار در سازمانی است که ایجاد کرده است. او در ۹ سال گذشته زمان زیادی را در آفریقای جنوبی گذرانده و به بسیاری کمک کرده تا به ایدز مبتلا نشوند. دیگر اینکه او کاملا کارش را می‏‌شناسد و بر نتایج کارش متمرکز است. سوم اینکه او با گروهی کار می‌کند که می‏‌توانند ایده‎هایش را به واقعیت بدل کنند و او از اینکه آنچه را در ذهنش است بگوید، نمی‎ترسد. کار ترون بیش از همه در بالابردن اعتماد به نفس در کودکان مبتلا به ایدز موثر بوده است.

شارلیز ترون که برنده جایزه اسکار بازیگری است و در فیلم «وکیل مدافع شیطان» بازی کرده، به عنوان سفیر صلح سازمان ملل هم انتخاب شده است.

1462781687327 16 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


رهبران

در فهرست رهبران تاثیرگذارن مجله تایم هم چهره‏‌های زیر معرفی شده‌‏اند:

«کیم جونگ اون» – رهبر کره‏ شمالی، «رجب طیب اردوغان»- رئیس‌جمهور ترکیه، «ولادیمیر پوتین» (رئیس جمهور روسیه)، «پاول رایان» (رئیس مجلس نمایندگان آمریکا)،«دیانا ناتالیکو» (رئیس دانشگاه الپاسو)، «لوری رابینسون» (ژنرال نیروی هوایی آمریکا)، «دارن والکر»(رئیس بنیاد فورد)، «فرانسوا اولاند» (رئیس جمهور فرانسه)، «تد کروز» (سیاستمدار آمریکایی و سناتور ایالات متحده از تگزاس)، «ملکه ماکسیما» (ملکه هلند)، «لستر هالت» (روزنامه‏‌نگار و موسیقی‏دان آمریکایی)، «جیمز کومی» (وکیل آمریکایی)، «شی جین پینگ» (رئیس جمهور چین)، «جاستین ترودو» (نخست‌وزیر کانادا)، «آنگ سان سو چی» (رهبر جنبش مخالفان میانمار)، «هیلاری کلینتون» (سناتور و کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا)، «رقورام گویند راجان» (اقتصاددان و مدیر بانک مرکزی هند)، «سرجیو مورو» (قاضی فدرال برزیل)، «جاها دوکوره» (دختر ۲۴ ساله‎ای که ناقص‎سازی جنسی را تجربه کرده و اکنون فعال زنان است)، «مارسیو مارسی» (رئیس جمهور آرژانتین) و «باراک اوباما» (رئیس‌جمهور آمریکا).

از میان بخش «شاخص‎ها»ی (icon) مجله تایم هم می‎توان به چهره‌‏های زیر اشاره کرد:

«مرد حامی زمین»

لئوناردو دی‏کاپریو (Leonardo DiCaprio)

متن ستایش‌آمیز مجله تایم درباره لئو را «جان‌ کری» وزیر امور خارجه آمریکا نوشته که در آن استعدادهای این بازیگر و فعال محیط زیست آمریکایی را که به تازگی اسکار گرفته بی‌انتها خوانده است. کری گفته او تمریناتش را درست انجام داده و خوب می‏‌داند چگونه خودش را ۲۰۰ سال به عقب برگرداند و در فیلم «بازمانده» بازی کند. کری در این نوشته افزوده: «آمادگی، دقت و هوش چیزی است که یک هنرمند را می‎سازد اما من او را برای چیزی بیش از این‌ها تحسین می‎کنم؛ برای تبدیل شدن او به نیرویی قدرتمند برای حفاظت از سیاره ما.»

1462781687623 17 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«بی‌باک»

روندا رزی (Ronda Rousey)

روندا رزی بازیگر و جودوکای آمریکایی و اولین زن آمریکایی است که در المپیک پکن مدال برنز گرفت . او در سال ۲۰۱۵ سومین زنی بود که نامش در گوگل سرچ شده بود. اما این‌ها تنها مواردی نیست که روندا را به فهرست تایم وارد کرده. نوع نگاه او به دنیای زنان متفاوت است. او می‏‌گوید باید به بدن زنان نگاهی دیگر شود و دید سودجویانه از آن باید برداشته شود.

1462781687935 18 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


«فاتح بیماری‌‏ها»

تو یویو (Tu Youyou)

یویو داروساز و شیمیدان چینی و یکی از معدود آدم‎هایی است که می‌تواند بگوید جان میلیون‏‌ها آدم را نجات داده است؛ او یکی از اعضای تیمی بوده که داروهای سنتی چین را برای یافتن درمانی برای مالاریا بررسی می‎کردند. یویو گیاهی را یافت که در طب سنتی چین برای درمان مالاریا استفاده می‎شد؛ درمنه (sweet wormwood). اما چگونگی استفاده از این گیاه معلوم نبود و این یویو بود که از بین راه‏های گوناگون کشف کرد که گیاه باید مکیده شود و خودش اولین کسی بود که آن را امتحان کرد. او در سال ۲۰۱۵ اولین زن چینی شد که جایزه نوبل می‏‌گیرد و حالا داروی او هر سال جان هزاران نفر را نجات می‎دهد.

1462781688200 19 چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر


ادل (Adele)

«ادل» خواننده انگلیسی، « سانیا میرزا» تنیسور هندی، «الخاندرو گونسالس اینیاریتو » کارگردان و نمایشنامه‏‌نویس مکزیکی، « نیکی میناژ» بازیگر و خواننده آمریکایی و «مرلین رابینسون» نویسنده و مقاله‎نویس آمریکایی از دیگر افرادی هستند که نامشان به عنوان چهره‏‌های شاخص مجله تایم آمده است.

adele چهره های پرنفوذ جهان از نگاه مجله تایم + تصاویر

مجله تایم

اشتراک گذاری :

ارسال دیدگاهطراحی، توسعه و پشتیبانی توسط Abedzadeh.org