ریدایرکت 301 چیست؟ دلایل استفاده از آن در سئو

آخرین بروزرسانی: 18 بهمن 1399
ریدایرکت 301 چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

ریدایرکت 301 به عنوان یکی از اقدامات ضروری SEO (بهینه سازی موتور جستجو) است. اینکه چگونه باید در سناریوهای مختلف از آن استفاده کنیم یا حتی در مواقعی مورد استفاده قرار نگیرد، به دلایلی بستگی دارد.

به دلایل مختلفی ممکن است لازم باشد که شما مسیر یک صفحه یا URL آن را تغییر دهید.

به عنوان مثال این دلایل به موارد زیر بستگی دارد:

  • شما یک URL نابود شده (خراب) پیدا کرده‌اید.
  • صفحه شما به مکان جدیدی منتقل شده است.
  • شما در حال تغییر نام دامنه خود هستید.
  • شما باید یک صفحه را حذف کنید.

اگر نمی‌دانید چگونه به درستی از تغییر مسیر 301‌ استفاده کنید، می‌تواند بر SEO و برای کاربری که از سایت شما بازدید می‌کند، مشکلاتی را ایجاد کند.

این مقاله در یادگیری هر آنچه که در مورد هدایت کردن سایت و نحوه قرارگیری آن‌ها در استراتژی (راهبرد) SEO وجود دارد را به شما نشان داده و شما را در این زمینه کمک خواهد کرد.

ریدایرکت 301 چیست؟

ریدایرکت 301 یک تغییر مسیر دائمی ‌است که در صورت عدم وجود صفحه اصلی، کاربران (و موتور‌های جستجو) را به یک URL جدید هدایت می‌کند. این تعییر مسیر درصورتی استفاده می‌شود که هیچ برنامه ‌ای برای تغییر مسیر وجود نداشته باشد.

What is 301 redirect

گاهی صفحات وب حذف می‌شوند و URL‌ها به دلایل زیادی تغییر می‌کنند و این کاملا طبیعی است.

اما اگر بدون انجام دادن مراحل تغییر مسیر سایت، این کار را انجام دهید و به سادگی یک صفحه را تغییر دهید یا حذف کنید، با مشکل روبرو خواهید شد.

برای جلوگیری از هرگونه بازدید کاربران از آن صفحه و یا به بن بست خوردن سایت خود، باید یک تغییر مسیر مجدد برای سایت خود ایجاد کنید که در بیشتر موارد، تغییر مسیر 301 را باید در این گونه موارد پیاده سازی کنید.

به عنوان مثال بیایید بگوییم شما ‌می‌خواهید وبلاگ خود را از یک URL به URL دیگری انتقال دهید.

آن وبلاگ اصلی (قدیمی) توسط گوگل نشان داده خواهد شد، در پست‌های اجتماعی و ایمیل‌ها ثبت شده و احتمالاً توسط بازدیدکنندگان ذخیره و نشانه گذاری شده است، که این باعث جلب توجه کاربران شده است و شما نمی‌خواهید این مسئله را از دست بدهید.

اگر هنگام انتقال وبلاگ، به سادگی زیر دامنه را حذف کنید، کاربران هنگام دسترسی به URLهای اصلی، صفحه 404 را مشاهده می‌کنند و باعث می‌شود موتور‌های جستجو در Google صفحات وبلاگ را از فهرست خود خارج کنند، زیرا که موتورهای جستجو Google ‌می‌دانند، دیگر آن صفحات وبلاگ وجود ندارند.

اما، اگر تغییر مسیر 301 را به درستی به کار ببرید، هرکاربری که از URLهای قدیمی ‌‌بازدید کند به آدرس جدید هدایت می‌شود و موتور‌های جستجو با گذشت زمان صفحات موجود در فهرست خود را به روز می‌کنند. به طور خلاصه، ترافیک خود را حفظ خواهید کرد.

حالا به توضیح موارد زیر می‌پردازیم:

  • ریدایرکت301 در مقابل ریدایرکت 302
  • تغییر مسیر‌ WildCard
  • زمان استفاده از ریدایرکت 301
  • نحوه استفاده از ریدایرکت 301

ریدایرکت 301 در مقابل ریدایرکت 302

ممکن است با ریدایرکت 302 روبرو شده باشید و فکر کنید که این‌ همان ریدایرکت 301 است، در حالی که ریدایرکت 301 یک تغییر مسیر دائمی برای سایت شما ‌است اما ریدایرکت 302 یک تغییر مسیر موقتی است و زمانی باید استفاده شود که شما قصد این را دارید که به صورت موقت جا به جایی سایت خود را انجام دهید.

مقایسه ریدایرکت 301 و 302

با گذر زمان با استفاده از ریدایرکت 302 به جای Redirect 301، هرگونه رتبه بندی که صفحه اصلی از دست داده است، تصور می‌شود که از PageRank عبور نمی‌کند، با این حال در سال 2016 “جان مولر” (مدیر آنالیز وب مسترهای گوگل) تأیید کرد که این چنین نیست و ریدایرکت 302 در حقیقت از PageRank عبور می‌کند.

اگر که می‌خواهید سایت خود را به صورت دائمی تغییر دهید، از تغییر مسیر 301 استفاده کنید.

تغییر مسیر‌ WildCard

WildCard redirect یک تغییر مسیری است که به مرورگرها اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به راه اندازی آن، فارغ از این که کاربران چه زیر دامنه‌ ای را در خواست کرده‌ اند، به عنوان مثال

www.yourdomain.com

anyname.yourdomain.com

بتوانند به سایت دسترسی پیدا کنند و در نهایت موتورهای جستجو کاربران را به صفحه مورد نظر هدایت خواهند کرد.

WildCard

‌ریدایرکت WildCard زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که صفحات با حجم بالا می‌خواهند به یک دامنه جدید هدایت شوند.

اگر شما URL‌ها را به صورت دسته جمعی تغییر می‌دهید و فقط یک تغییر مسیر ایجاد می‌شود، Redirect WildCard می‌تواند گزینه‌ ای برای هدایت همه چیز‌هایی که در یک زیر شاخه (Subcategory) هستند، باشد، تا این که به صورت مجزا و تک تک بخواهید برای هرکدام از URLها، تغییر مسیر را انجام دهید.

اگر بخواهیم برای هدایت کردن بیش از چندین صفحه اقدام کنیم، برای انتخاب کردن این که بهتر است از کدام روش تغییر مسیر اسفاده کنیم، در این شرایط تغییر مسیر WildCard نسبت به ریدایرکت 301، بهترین روش خواهد بود.

زمان استفاده از ریدایرکت 301

موارد بسیاری وجود دارد که شما باید از ریدایرکت 301 استفاده کنید. بیایید برخی از رایج ترین دلایل، در زمان استفاده از ریدایرکت 301 را بررسی کنیم:

انتقال دائمی ‌‌یک صفحه به یک URL جدید

مواقعی وجود دارد که باید URL یک صفحه را در سایت خود تغییر دهید.

فرض کنید یک سایت فروشگاهی دارید و ممکن است نام یک محصول در سایت شما کمی ‌‌تغییر کرده باشد یا حتی برای تغییر قیمت آن محصول شما نیاز به بروزرسانی آن داشته باشید، یا پروژه ای را برای دسته بندی بهتر صفحات سایت خود در بخش محصولات دارید (دلایل خیلی زیادی برای این کاروجود دارد).

در این صورت با استفاده از ریدایرکت 301، این اطمینان را حاصل می‌شود که کاربران به URL جدید هدایت می‌شوند و موتور‌های جستجو صفحه جدید را فهرست می‌کنند و موقعیت‌های رتبه بندی نیز حفظ می‌شود.

حذف صفحات سایت

به عنوان مثال شما قصد دارید مسیر URL خود را به URL دیگری تغییر دهید، اگر قصد این را دارید که URL قبلی از بین نرود در چنین حالتی ممکن است از دو روش استفاده کنید، این که از تغییر مسیر 301 استفاده کنید یا این که آن را کنار بگذارید تا به صفحه 404 تبدیل شود.

صفحات 404

البته آن هم بستگی دارد. آیا باید صفحه ‌ای را که حتما حذف کنید تغییر مسیر 301 دهید، 404 یا 410؟

خطاهای 404 یا 410 قطعاً آن چیزی نیست که کاربران می‌خواهند ببینند. حتی گوگل نمی‌خواهد هنگام جستجوی سایت شما، کاربر با آن روبرو شود.

اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا صفحه‌ ای که در حال حذف آن هستید تقریباً معادل آن صفحه در جای دیگری است؟ یکی از موارد منطقی این است که اگر یک کاربر بر روی URL اصلی کلیک کند، به آن هدایت شود.

اگر پاسخ مثبت است، بهترین گزینه شما پیاده سازی تغییر مسیر 301 است. از طرف دیگر، اگر پاسخ منفی است، باید بفهمید که بهترین اقدام چیست و این به دلایلی که در وهله اول صفحه سایت خود را حذف می‌کنید بستگی دارد.

اگر واقعاً هیچ صفحه دیگری برای هدایت کردن کاربران به آن صفحه وجود ندارد، آن صفحه باید حذف شود و دیگر باز نخواهد گشت. بهترین گزینه پیاده سازی یک عنوان “410” است که به مرورگر و موتور‌های جستجو می‌گوید صفحه دارای بهترین گزینه است، این به این معناست که می‌گوید آن صفحه حذف شده است.

خطای 404 به معنای یافتن محتوا نیست، در حالی که وضعیت 410 به طور خاص می‌گوید که آن محتوا حذف شده است.

انتقال سایت خود به دامنه جدید

هنگام انتقال از یک دامنه به دامنه جدید، ریدایرکت 301 مورد نیاز است و باید با استفاده از ابزار “تغییر آدرس” در گوگل سرچ کنسول این موضوع را به اطلاع گوگل رساند.

تغییر ساختار سایت شما

شاید لازم باشد ساختار سایت خود را تغییر دهید تا عملکرد کلی SEO (بهینه سازی موتور جستجو) خود را بهبود ببخشید و طبقه بندی محتوا داخل سایت خود را آسان تر کنید و Google بتواند ارتباط صفحات شما با یکدیگر را درک کند.

همین مفهوم در مورد تغییر ساختار زیر پوشه در سایت شما، اعم از دسته وبلاگ، دسته تجارت الکترونیکی یا پوشه ‌های دیگر، اعمال می‌شود.

جابجایی از HTTP به HTTPS

اگر URL‌های خود را از HTTP به HTTPS تغییر می‌دهید، باید از تغییر مسیر 301 استفاده کنید تا مطمئن شوید Google پروتکل جدید را به درستی Index می‌کند و کاربران به جای انتقال به صفحه 404 به صفحه مورد نظر خود انتقال می‌یابند.

Https , Http

نحوه استفاده از ریدایرکت 301

تغییر مسیر 301 به عنوان بخشی از راهبرد جستجوگر‌های شما است و به شما کمک ‌می‌کند بر مسائلی غلبه کنید، تا از فرصت‌های موجود برای رشد سایت خود به بهترین شکل از آن استفاده کنید.

در اینجا برخی از رایج ترین روش‌هایی که می‌توان از ریدایرکت 301 برای افزایش عملکرد SEO استفاده شود، ذکر شده است:

ادغام شدن یا هدایت صفحات با محتوای ضعیف

یکی از تأثیرگذارترین روش‌هایی که می‌توانید از تغییر مسیر 301 استفاده کنید تا عملکرد SEO خود را تقویت کنید، استفاده از آن به عنوان بخشی از هرس کردن محتوای سایت است. ادغام شدن صفحات با محتوای ضعیف با یکدیگر برای ایجاد ‌قطعه‌ های عالی که به طور عمیق یک موضوع را پوشش می‌دهند.

همانطور که “کوین ایندیگ” (Kevin Indig) که خود یک سئو کار متخصص است در راهنمای گام به گام خود در زمینه هرس سئو، این عقیده را دارد که:

Panda و الگوریتم‌های دیگر Google به ما ‌آموخته‌ اند که کیفیت مهم است. یک روش موثر برای بالا بردن کیفیت “هرس”SEO است، یا همان قطع یا ویرایش صفحات کم عملکرد برای تقویت سایت. شما ترجیح می‌دهید محتوای کم اما عالی ای داشته باشید.

“کوین ایندیگ” (Kevin Indig) همچنین می‌گوید هنگامی ‌که صفحات کم عملکرد را در سایت خود شناسایی کردید، آن‌هایی که ترافیکی کسب نکرده‌ اند باید به صفحاتی هدایت شوند که هدفشان رسیدن به رتبه اول Google است یا بیش از چندین بار ادغام شدن با یکدیگر برای ایجاد چیزی که برای رسیدن به رتبه بندی بالا در Google است.

ادغام شدن چندین سایت

اگر شما با بیش از یک سایت تجارت می‌کنید، به عنوان مثال فرض بر این که شما یک هتل زنجیره‌ ای را اداره می‌کنید و برای هر هتل سایت متفاوتی دارید، ممکن است منطقی باشد که همه این‌ها را در یک سایت ادغام کنید.

در نتیجه یک سایت قوی تر ایجاد می‌شود که موفقیت سریع را به دست خواهید آورد (به خاطر داشته باشید، برای این موفقیت، راهبردهای SEO شما باید دقیق باشند.)

مدیریت صفحه محصولات متوقف شده

نحوه مدیریت صفحه محصولات متوقف شده (محصولاتی که از حالت فروش خارج شده‌ اند.) بخشی از ویژگی‌های سئو است که اغلب با دیدگاه‌ های مختلفی روبرو می‌شود.

دیدگاه اول این که اگر کالایی به دلیل متوقف شدن از فروش خارج شد و دیگر آن محصول موجودی نداشت، اغلب توصیه می‌شود تغییر مسیر محصول را به گزینه بهتری هدایت کنید. این کار بسیار بهتر از حذف کردن صفحه مورد نظر است و یا این که کاربران با صفحه 404 برخورد کنند.

دیدگاه دوم این که غالباً مدت‌ها پس از توقف تولید، همچنان علاقه به محصول وجود دارد، بنابراین بحث دیگر این است که این صفحات محصول باید بجای حذف و هدایت (تغییر مسیر) مجدد، حداقل برای مدتی در جای خود باقی بمانند و با گزینه‌ های مشخصی نشان داده شوند.

گزینه ی دیگر این که شما همچنین می‌توانید این صفحه را به یک صفحه مقایسه ای تبدیل کنید، به عنوان مثال “محصول 2019 را در برابر محصول 2020 قرار دهید” زیرا بیشترِ مردم ویژگی‌های محصولات را اغلب مقایسه می‌کنند.

ریدایرکت 301 در وردپرس

اگر سایت شما از طریق وردپرس اجرا می‌شود، خوش شانس هستید زیرا اجرای ریدایرکت 301 در آن واقعاً ساده خواهد بود.

redirect 301

اگر از افزونه Yoast SEO Premium استفاده می‌کنید، یک مدیر هدایت داخلی خواهید داشت که می‌توانید برای پیاده سازی تغییر مسیر از آن استفاده کنید. اگر از نسخه رایگان Yoast SEO یا افزونه دیگری استفاده می‌کنید که تغییر مسیر 301 را ارائه نمی‌دهد، باید پلاگین اختصاصی ریدایرکت 301 را نصب کنید.

Redirection محبوب ترین برنامه ی مدیریت برای تغییر مسیر است که در حال حاضر برای وردپرس وجود دارد و بیش از 1 میلیون نصب فعال در زمان نوشتن مقاله دارد. در عرض چند دقیقه می‌توانید تغییر مسیرهای خود را اضافه کنید و استفاده از آن بسیار آسان است.

در آخر

تغییر مسیر 301 باعث تغییر مسیر کاربران و انتقال آن‌ها به صفحه ای که مکان صفحه مورد نظر آن‌ها تغییر کرده است می‌شود و همچنین باعث حفظ اعتبار صفحه و حفظ کاربران در سایت شما خواهد شد.

امیدوارم، اکنون درک بهتری از ریدایرکت 301 داشته باشید. خوشحال می‌شوم از این که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

hallaminternet

infidigit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *