الگوریتم BERT و انقلاب آن در موتورهای جستجو!

آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1399
الگوریتم BERT
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

الگوریتم BERT یکی از الگوریتم‌های گوگل است، که به موتور جستجو کمک می‌کند تا بفهمد کاربران چه می‌خواهند و پاسخ‌های مورد نظر آن‌ها را نشان می‌دهد.

امروزه ربات‌ها به قدری پیشرفت کرده اند که می‌توانند زبان انسان را درک کنند. برای اینکه بدانید الگوریتم برت چیست با ما همراه باشید.

امروزه گوگل قسمتی از زندگی مردم شده است، به طوری که بسیاری از ما طوری با آن گپ می‌زنیم و سرچ می‌کنیم که انگار با یک شخص صحبت می‌کنیم، اما لازم به یادآوری است؛ گوگل از الگوریتم‌ها ساخته شده است و اینکه الگوریتم BERT یکی از همان الگوریتم‌ها است.

الگوریتم BERT الگوریتم جستجویِ جدیدی است که توسط گوگل ایجاد شده، تا اهداف و محتوایی که کاربران جستجو می‌کنند را، در صفحات وب بهتر درک کند. در واقع الگوریتم برت گوگل، توسعه یافته ی الگوریتم RankBrain است.

  • اما الگوریتم BERT چگونه کار می‌کند؟
  • الگوریتم برت چیست و چگونه بر استراتژی‌های SEO شما تأثیر می‌گذارد؟
  • چگونه برای الگوریتم برت گوگل بهینه سازی کنیم؟

به خواندن مقاله ادامه دهید تا جواب این سوالات را با زبانی ساده برای شما توضیح دهم.

الگوریتم BERT چگونه کار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد؟

BERT مخفف ( Bidirectional Encoder Representations from Transformer) و به معنای نمایه های رمزگذار دو طرفه از ترانسفورماتورها است.

گیج کننده است؟

بگذارید بهتر توضیح دهیم که الگوریتم برت چیست!

الگوریتم برت گوگل روی زبان‌ها مانور می‌دهد؛ یعنی اینکه مثلاً اگر در دستور زبان فارسی از نقطه، ویرگول، نیم فاصله و غیره یا ازحروف اضافه مثل از، به و غیره، به درستی و به اندازه در مقالات استفاده کنید، الگوریتم برت گوگل متوجه شده و به سایت شما رتبه می‌دهد.

الگوریتم برت چیست

در جواب اینکه الگوریتم برت گوگل چیست، باید بگویم الگوریتمی است که درکِ موتور جستجو از زبان انسان را افزایش می‌دهد. الگوریتم برت گوگل به پیشنهاداتی که گوگل به کاربر ارائه می‌دهد، کمک می‌کند.

در جواب سوالِ توانایی‌های الگوریتم برت چیست، می‌گویم که این شبکه قادر به یادگیریِ زبان انسان است و روابط بین کلمات در یک جمله را درک می‌کند، نه به صورت یک به یک، بلکه کامل آن را درک می‌کند.

همه ی این‌ها در زمینه هوش مصنوعی است. یعنی ربات‌ها، همه کارها را می‌کنند! الگوریتم BERT با پردازش میلیون‌ها داده دریافتی از کاربران، خودش به طور مداوم در مورد زبان انسان یاد می‌گیرد.

حتی زمانی که می‌خواهید از حروف اضافه در هنگام جستجو استفاده کنید، برای این الگوریتم قابل تشخیص است؛ برای مثال شما اگر عبارت “چگونه می‌توانم از…” و “چگونه می‌توانم به …” را جستجو کنید، گوگل برای هر کدام نتایج جداگانه ای نشان می‌دهد، چون فرق بین “از” و “به” را تشخیص می‌دهد.

الگوریتم BERT اصطلاحاتی که قبل و بعد یک کلمه می‌آید و روابط بین آن‌ها را درک می‌کند و این برای درک مطالب بسیار مفید است.

الگوریتم برت گوگل چه زمانی منتشر شد؟

در نوامبر 2018، گوگل الگوریتم BERT را راه اندازی کرد. از آن به بعد، هرکسی می‌تواند از کدها و الگوهای برت برای سیستم خود استفاده کند. گوگل خود از الگوریتم برت، در سیستم جستجوی خود استفاده کرده است. در اکتبر 2019 (مهر1398)، گوگل بزرگترین به روزرسانی خود را در چند وقت اخیر اعلام کرد.

گوگل، BERT را در الگوریتم جستجوی خود پذیرفت. گوگل پیش از این، مدل‌هایی را برای درک زبان انسان به کار گرفته بود، اما این به روزرسانی به عنوان یکی از مهمترین جهش‌ها در تاریخ موتور جستجو اعلام شد.

در ابتدا، الگوریتم برت گوگل فقط در ایالات متحده و به زبان انگلیسی راه اندازی شد. اما تا دسامبر 2019 (آذر 1398)، این الگوریتم به بیش از 70 زبان گسترش یافته بود.

به این ترتیب، نتایج جستجو در سراسر جهان از کیفیت بالایی برخوردار شد. برای اینکه بفهمیم الگوریتم برت چیست، اول باید بدانیم که BERT مدلی از پردازش زبان طبیعی (NLP) است.

NLP چیست؟

NLP یک هوش مصنوعی است که هدف آن خواندن، رمزگشایی و فهم زبان انسانی است. ممکن است ما در زندگی روزمره متوجه نشویم که بیان کلامیِ ما بسیار پیچیده و متنوع است.

این مسئله برای رایانه ها دشوارتر می‌شود، زیرا ما از یک زبان بدون ساختار برای آن‌ها استفاده می‌کنیم و رایانه ها برای درک آن به سیستم نیاز دارند.

پیدایش الگوریتم برت

آیا الگوریتم برت گوگل جایگزین RankBrain شد؟

شاید به یاد داشته باشید که گوگل چند سال پیش RankBrain را معرفی کرد. RankBrain اولین ماشین هوش مصنوعی گوگل بود که برای درک محتوا و جستجو از هوش مصنوعی استفاده می‌کرد.

هدف RankBrain همان هدفِ الگوریتم BERT است!

هدف الگوریتم برت گوگل؟

در پاسخ باید بگوییم، درک بهتر جستجوها با استفاده از زبان طبیعی و ارائه نتایج جستجوی دقیق تر.

مانند Rank Brain الگوریتم برت نیز، از یادگیریِ ماشینی استفاده می‌کند، اما پردازش زبان طبیعی را انجام نمی‌دهد. این روش بر تجزیه و تحلیل و گروه بندیِ کلمات و عباراتی تمرکز دارد که از لحاظ معنایی شبیه یکدیگر هستند، اما به تنهایی نمی‌توانند زبان انسان را درک کنند.

بنابراین، وقتی جستجو جدیدی در گوگل ایجاد می‌شود، RankBrain جستجوهای گذشته را تجزیه و تحلیل می‌کند و مشخص می‌کند کدام کلمات و عبارات با آن جستجو مطابقت دارند، حتی اگر دقیقاً مطابقت نداشته باشند یا هرگز جستجو نشده باشند.

با دریافت سیگنال‌های تعامل کاربر، ربات‌ها در مورد روابط بین کلمات اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند و رتبه بندی را بهبود می‌بخشند. منظور از تعامل هر گونه اطلاعاتی است که بین کاربر و موتور جستجو رد و بدل می‌شود (مثل صدا و یا متن).

این اولین قدمِ گوگل در درک زبان انسان بود. حتی امروزه، این یکی از روش‌های استفاده شده توسط الگوریتم BERT برای درک اهداف جستجو و محتوای صفحه به منظور ارائه نتایج بهتر به کاربران است.

بنابراین، BERT جایگزین RankBrain نشد، فقط روش دیگری برای درک زبان انسان ارائه کرده است و در کنارِ برت برای بهبودِ جستجوی کاربر تلاش می‌کند.

بسته به جستجو، الگوریتم گوگل می‌تواند از هر دو روش (یا حتی ترکیب این دو روش) برای ارائه بهترین پاسخ به کاربر استفاده کند.

به خاطر داشته باشید که الگوریتم نهاییِ گوگل توسط پیچیدگی قوانین و عملکردها شکل گرفته است. RankBrain و BERT نقش بسزایی دارند، اما آن‌ها تنها بخش‌هایی از این سیستم جستجوی قوی هستند.

الگوریتم برت گوگل چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه بگوییم الگوریتم برت گوگل چیست و چگونه کار می‌کند، اولین ویژگی و تفاوت‌های آن با سایر سیستم‌های پردازش زبان، ویژگی دو طرفه بودن آن است. اما این به چه معنا است؟

سیستم‌های دیگر فقط یک جهته هستند. یعنی فقط به جملاتِ در سمت چپ یا راست کلمه توجه می‌کنند.

BERT در هر دو جهت کار می‌کند، محتوا را در سمت چپ و راست کلمه، تجزیه و تحلیل می‌کند که درک عمیق تری از روابطِ بین اصطلاحات و جمله ها را به ارمغان می‌آورد.

در حالی که سایر مدل‌ها از مقدار زیادی داده برای یادگیریِ ماشینی استفاده می‌کنند، روشِ دو جهته ی BERT به شما امکان می‌دهد سیستم را با دقت بیشتر و با داده های بسیار کمتر آموزش دهید.

توجه داشته باشید که BERT الگوریتمی است که می‌تواند در بسیاری از برنامه ها مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که ما در مورد Google BERT صحبت می‌کنیم، در مورد کاربرد آن در سیستم موتور جستجو صحبت می‌کنیم.

در گوگل، الگوریتم BERT برای درک اهدافِ جستجوی کاربران و محتوایی که توسط موتور جستجو نمایش داده می‌شود، استفاده می‌شود.

برخلاف RankBrain، برت برای درک منظور کاربران نیازی به تجزیه و تحلیل سوالات گذشته ندارد. الگوریتم BERT درست مثل ما؛ کلمات، عبارات و کل مطالب را می‌فهمد.

اما بدانید که این مدل NLP تنها بخشی از الگوریتم است. گوگل هنوز به چیزهای دیگری نیاز دارد، تا جستجو را به صفحات فهرست مرتبط کند، بهترین نتایج را انتخاب کند و آن‌ها را به ترتیب ارتباط با کاربر رتبه بندی کند.

چرا BERT برای تجربه جستجو مهم است؟

حالا می‌خواهیم در مورد اهمیت الگوریتم BERT برای گوگل صحبت کنیم. خب، شما می‌دانید که الگوریتم BERT به Google کمک می‌کند تا زبان انسانی را رمزگشایی کند، اما این چه ربطی به تاریخچه ی جستجوی کاربر دارد؟

لازم به یادآوری است که ماموریت Google سازماندهیِ کلیه مطالب موجود در وب برای ارائه ی بهترین پاسخ‌ها به کاربران است.

برای این منظور، موتور جستجو باید بفهمد مردم به دنبال چه چیزی هستند و صفحات وب درباره چه چیزی صحبت می‌کنند. بنابراین، می‌تواند مطابقت صحیحی بین کلمات کلیدی و محتوای وب ایجاد کند.

تأثیرات BERT بر SERP چیست؟

اول از هم تعرفی از SERP داشته باشیم:

SERP چیست؟

اول اینکه SERP همان نتایجی است که گوگل بعد از جستجو به شما نشان می‌دهد. هنگامی که گوگل الگوریتم BERT را راه اندازی کرد، گفت که این به روزرسانی حدود 10٪ از جستجوها در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مانند هر به روزرسانی الگوریتم، این خبر جنب وجوشی در بازار سئو ایجاد کرد، زیرا بسیاری از سایت‌ها به خاطر از دست دادن موقعیت خود ترس داشتند.

با این حال، بر خلاف این به روزرسانی که هدف آن مقابله با اقدامات نادرست است، BERT هیچ سایتی را جریمه نکرد. برت فقط می‌خواهد، اشتراک بین جستجوهای کاربر و محتوای صفحه ایجاد کند.

بنابراین، اگر کسی موقعیت‌های خود را برای یک کلمه کلیدی خاص از دست داد، به این معنی است که پاسخ خوبی برای آن پرسش به ارمغان نیاورده است.

از طرف دیگر، اگر این صفحه برای Google مناسب باشد، احتمالاً بهتر است با جستجوی دیگری همسو شود و بتواند کیفیت بازدید خود را بهبود بخشد و بازدیدکنندگان بیشتر از این محتوا لذت ببرد.

برای اینکه متوجه شویم، چگونه الگوریتم BERT بر موتور جستجو تأثیر می‌گذارد، به مثال زیر توجه کنید:

کلمه کلیدی “مهاجرت از کانادا به آمریکا” است. الگوریتم BERT قصد کاربر در مورد مهاجرت و مبداء و مقصد آن را درک می‌کند.

تاثیر الگوریتم برت در نتایج گوگل

اما قبل از الگوریتم BERT:

تاثیر الگوریتم برت در نتایج گوگل

تفاوت عمده در جزئیات است: کلمه “از”، که مبداء و مقصد را نشان می‌دهد.

قبل از الگوریتم برت گوگل ، این کلمه توسط ربات‌ها نادیده گرفته می‌شد و نتایج نادرستی را برای جستجوگر به ارمغان می‌آورد. اکنون، تمام کلمات در متن خود تجزیه و تحلیل می‌شوند. در این حالت، حرف اضافه کل معنی را اصلاح می‌کند.

چگونه برای الگوریتم برت گوگل بهینه سازی کنیم؟

بهینه سازی نکنید!

در جواب اینکه بهینه سازی برای الگوریتم برت چیست و چگونه اینکار را انجام دهید، می‌گویم که سایت خود را برای الگوریتم BERT بهینه نکنید؛ برای کاربران بهینه کنید.

به همین دلیل نکات بهینه سازی ارائه نخواهیم کرد، چون تأثیر گذار نخواهد بود، اما می‌خواهیم برخی از روش‌های خوب تولید محتوا را تقویت کنیم تا بهترین تجربه را به بازدیدکنندگان شما ارائه دهیم.

موتور جستجو می‌خواهد محتوایی با ارزش به کاربران ارائه دهد و می‌خواهد برای این امر روی سایت شما حساب کند.

Google BERT

درست بنویسید

هم در الگوریتم BERT و هم در رنک برین، محتوا باید برای افراد ساخته شود، نه ربا‌ت‌ها! بنابراین، مطابقت دقیق کلمات کلیدی را فراموش کنید.

به منظور مطابقت دقیق با جستجوی کاربران، بسیاری از افراد هنوز کلمات کمکی را حذف می‌کنند (اصطلاحات متوقف مانند “به”، “از”، “یک” و غیره) و سعی می‌کنند به اصطلاحاتی که کاربران استفاده می‌کنند، نزدیک شوند.

بهینه سازی را برای اهداف جستجو انجام دهید

قابل درک است که کلمات کلیدیِ دقیق دیگر مورد توجه SEO نیستند. بنابراین، برای نمایش در جستجوهای کاربران چگونه باید محتوا را بهینه کرد؟

به جای تمرکز روی کلمات کلیدی، تمرکز خود را به اهداف جستجو معطوف کنید.

اگر قبلاً روی بهینه سازیِ آنچه کاربر جستجو می‌کند متمرکز بودید، اکنون باید آنچه کاربر می‌خواهد پیدا کند را، بهینه کنید. باید اهداف شخص خریدار را درک کنید، یعنی اینکه چه سوالات و تردیدهایی را می‌خواهند حل کنند و سایت شما می‌تواند پاسخ دهد.

روابط معنایی بین کلمات را جستجو کنید

اگر مطابقت دقیق دیگر برای سئو مناسب نیست، آیا جستجوی کلمات کلیدی هنوز معنی دارد؟

صد در صد! جستجوی کلمات کلیدی همچنان ابزاری قدرتمند برای برنامه ریزی است.

استفاده از مترادف‌ها، متضاد‌ها و کلمات عامیانه که بخشی از معنای یک کلمه است. بنابراین به جای تکرار چندین کلمه کلیدی، می‌توانید این تغییرات را در متن خود بگنجانید.

این روش باعث غنی شدن تجربه خواندن می‌شود و به Google کمک می‌کند معنی مطالب شما را درک کند.

محتوای با کیفیت تولید کنید

گوگل می‌خواهد شما محتوای با کیفیتی برای مردم تولید کنید. الگوریتم BERT یکی از اصلی ترین به روزرسانی‌ها، برای همین کار است.

بهترین تجربه خواندن را ارائه دهید

آیا تابه حال تجربه ی خواندن کتاب‌های جذابی که نمی‌توانید از خواندنشان دست بکشید را داشته اید؟

در پاسخ می‌گوییم، از آن‌ها الهام بگیرید! نحوه ساخت این مطالب، نحوه روایت داستان‌ها و درگیر کردن خواننده را بفهمید.

این همان کاری است که شما باید در متن خود انجام دهید تا مخاطب را درگیر خود کرده و خوانندگان را برگرداند. در SEO، این تعامل، سیگنال‌های مثبتی را به Google ارسال می‌کند و می‌گوید شما تجربه خوبی را ارائه می‌دهید و مستحق کسب امتیاز هستید.

الگوریتم برت چیست

در آخر

شما از تمام جزئیات الگوریتم BERT و تأثیراتی که این به روزرسانی در جهان سئو ایجاد کرده است، مطلع هستید. می‌بینید که گوگل شوخی ندارد!

پیشرفته ترین فن آوری‌های هوش مصنوعی برای بهبود موتور جستجو استفاده می‌شود و البته سرمایه گذاری‌ها در الگوریتم BERT متوقف نخواهد شد. ما اینجا خواهیم بود تا این تحول را با شما دنبال کنیم.

آیا شما هم می‌خواهید استراتژیِ دیجیتالِ خود را بهبود بخشید و بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشید؟ پس، راهنمای کامل SEO ما را بررسی کنید و به نتایج برتر Google برسید!

منابع

en.rockcontent

simplilearn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox