لینک شکسته (Broken Link) چیست + راهکار اصلاح آن

آخرین به‌روزرسانی: 23 آبان 1400
معرفی لینک شکسته
مدت زمان مطالعه این مقاله 6 دقیقه

پاک کردن لینک‌ شکسته (Broken Link) بخشی از وظیفه روزانه سئوکاران است. ممکن است تعداد لینک‌ شکسته اکثر سایت‌ها کم باشد، اما رفع آن‌ها در سئو سایت یک امر مهمی است. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با لینک‌های شکسته و نحوه رفع آن‌ها توسط ابزارهایی همچون گوگل آنالیتیکس و Xenu همچنین تغییر مسیر آن‌ها به صفحه 404 آشنا کنیم. پس با ما تا انتها مقاله همراه باشید.

یک سایت بهینه شده به مرور تعداد صفحات سایت خود را افزایش می‌دهد، در نتیجه مطالب زیادی اعم از پست‌های وبلاگ، صفحات محصول و غیره همچنان به صورت انبوه در سایت ایجاد خواهند شد.

اغلب اوقات محتوایی که چند سال پیش منتشر شده فراموش شده، یا برخی از لینک‌های این صفحات به صفحه دیگری منتقل شده‌اند (تبدیل به صفحات 404) یا دیگر وجود ندارند، که به اینها Broken Link گفته می‌شود.

معرفی لینک شکسته

لینک‌های شکسته لینک‌هایی هستند که بازدیدکنندگان را به صفحه دیگری از سایت که وجود ندارد، می‌فرستند یا به عبارتی دیگر Broken Link لینک‌های هستند که کار نمی‌کنند. برخی از دلایل کار نکردن لینک‌ها شامل موارد زیر است:

  • یک سایت دیگر در دسترس نیست
  • یک صفحه وب بدون اضافه شدن تغییر مسیر منتقل شد
  • ساختار URL یک سایت تغییر کرده است

اگر روی لینک شکسته کلیک کنید، خطای صفحه 404 یا پیام مشابهی درباره توضیحات صفحه وب در دسترس نیست را مشاهده خواهید کرد.

موتورهای جستجو لینک‌ها را به عنوان رأی دادن به کیفیت سایت می‌دانند. لینک‌های شکسته می‌توانند به سایت شما و همچنین لینک‌های داخل سایت و رتبه بندی سایت شما در نتایج جستجو تأثیر بگذارند. به همین دلیل، بهتر است آن‌ها را حذف یا به‌روز کنید.

بروزرسانی لینک‌های شکسته سایت می‌تواند عملکرد سایت شما را بهتر کند، تجربه کاربری (UX) را بهبود بخشد و کشف محتوای داخل سایت شما را برای بازدید کنندگان و موتورهای جستجو آسان کند. از طرف دیگر، سایت‌هایی با Broken Link بیش از حد می‌توانند نشانه کیفیت پایین موتورهای جستجو باشند.

تأثیر لینک‎ شکسته در سئو سایت

برخی از افراد جستجوگر وب و دارندگان سایت‌ها از ترس اینکه سایتشان با کاهش رتبه بندی مواجه شود، وقتی لینک‌های شکسته را در سایت خود پیدا می‌کنند، نگران می‌شوند.

سوال مهم این است که چند لینک شکسته منجر به افت رتبه سایت می‌شود؟

گوگل می‌فهمد که لینک‌های شکسته رویدادهایی طبیعی در وب هستند. این لینک‌ها به طور غیرمستقیم بر سئو سایت تأثیر می‌گذارند، زیرا بر تجربه کاربری که یک عامل رتبه بندی است، موثر است.

لینک‌های شکسته می‌توانند برای کاربران کاملاً آزار دهنده باشند و باعث یک تجربه کاربری ضعیف شوند؛ بنابراین اگر لینک شکسته را برطرف کنید، در ترافیک سایت موثرخواهد بود، اما مهم‌تر از همه، اطمینان حاصل می‌کنید که کاربران در حالی که سایت شما را مشاهده می‌کنند و در صفحه شما قرار گرفته‌اند، یک تجربه کاربری باکیفیتی را مشاهده خواهند کرد.

تأثیر لینک‎ شکسته در سئو سایت

روش دیگری که لینک‌های شکسته بر سئو تأثیر می‌گذارند، Link Juice (عصاره لینک) است که اعتبار یک صفحه را به صفحه دیگر انتقال می‌دهد. به جای اینکه Link Juice به صفحات مختلف سایت شما سرازیر شود، جریان لینک قطع شده و هدر می‌رود.

برای لینک‌های خروجی، لینک‌های شکسته ممکن است سیگنال‌های منفی در مورد اقتدار و اعتبار سایت شما به گوگل ارسال کنند، اما تأثیر زیادی در رتبه بندی سایت یا میزان بازدید سایت شما نخواهد داشت، گرچه بهینه سازی آن‌ها ارزش خواهد داشت.

شناسایی لینک‌های‌ شکسته

برای این که به راحتی لینک‌های شکسته سایت را شناسایی کنید، ابزارهای رایگانی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که ما در اینجا کارایی دو ابزار مهم برای شناسایی لینک شکسته را توضیح خواهیم داد.

ابزار رایگان Google Analytics

گوگل آنالیتیکس یک ابزار رایگان برای ردیابی عملکرد سایت است و همچنین برای شناسایی Broken Link بسیار مؤثر است.

برای استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکس و پیدا کردن لینک شکسته سایت ابتدا باید وارد حساب گوگل آنالیتیکس خود شوید و بر روی برگه رفتار که در تصویر زیر مشخص است کلیک کنید، سپس در ادامه بر روی محتوا سایت و بعد از آن بر روی همه صفحات کلیک کنید (به ترتیب شماره‌های 1، 2 و 3 که با رنگ قرمز در تصویر مشخص هستند.).

استفاده از گوگل آنالیتیکس برای حذف لینک شکسته

اطمینان حاصل کنید که دوره ارزیابی سایت را برای مدت زمانی که می‌خواهید بررسی کنید، تنظیم کنید. اگر ماهانه لینک‌های شکسته سایت را بررسی می‌کنید، دوره آخرین ماه را تعیین کنید. در تصویر زیر نحوه انجام این کار را مشاهده می‌کنید که برای 1 ژوئیه تا 31 ژوئیه سال 2020 میلادی تنظیم شده است.

بررسی لینک شکسته توسط گوگل آنالیتیکس

حال اگر صفحه خود را به سمت پایین اسکرول کنید، گزینه‌هایی را مشاهده خواهید کرد. مطمئن شوید که “عنوان صفحه” را انتخاب کنید. اکنون می‌توانید یک فیلتر عنوان صفحه ایجاد کنید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، روی گزینه “پیشرفته” کلیک کنید.

تبدیل لینک شکسته به صفحه 404

پس از ورود به پنجره “پیشرفته”، فیلتر کردن را طوری تنظیم کنید که زیر عنوان صفحه حاوی “عنوان صفحه 404” شما شود، دقیقاً همانند تصویر زیر که مشاهده می‌کنید.

تغییر مسیر لینک شکسته

پس از کلیک بر روی اعمال تغییرات، یک یا چند عنوان صفحه مانند تصویر زیر به شما نشان داده می‌شود.

لیست صفحات سایت در پیدا کردن لینک شکسته

سپس بر روی عنوان صفحه کلیک کنید و لینک‌ شکسته و منجر شده به صفحات 404 را مانند تصویر زیر مشاهده خواهید کرد.

در نمای کلی از این پنجره در قسمت بالا می‌بینیم که خطای صفحات 404 حدود 2071 بار رخ داده است و در پایین صفحه (مانند تصویر زیر) اگر بخواهیم بررسی کنیم، مشاهده می‌کنیم که خطای صفحه 404 حدود 964 بار رخ داده است.

مشخص شدن تعداد لینک شکسته

در نهایت می‌توانید این گزارش را به یک صفحه گسترده ارسال کنید و اگر همه صفحات موجود در سایت خود را می‌شناسید، لینک‌ها را برطرف کنید یا تغییر مسیر آن‌ها به صفحه موردنظر را تنظیم کنید. انواع لینک‌های شکسته باعث ایجاد خطای صفحات 404 می‌شوند.

گوگل آنالیتیکس امکان تنظیم هشدارهای ایمیل را برای دریافت گزارش‌های لینک‌های شکسته سایت به صورت منظم و همچنین ارسال جزئیات لینک شکسته را ارائه می‌دهد. به این نکته مهم توجه داشته باشید که تغییر مسیر و رفع این لینک‌ها، یک روند مداوم در بررسی عملکرد سایت است.

ابزار رایگان Xenu

یکی دیگر از ابزارهای رایگان برای رفع لینک‌های شکسته سایت ابزار Xenu است. برای اینکه از این ابزار بتوانید استفاده کنید باید آن را نصب کنید. ما در این قسمت از مقاله به نحوه کار کردن با این ابزار برای رفع Broken Linkها می‌پردازیم.

در مرحله اول بعد از این که آن را نصب کردید به قسمت File\Check URL بروید و دامنه سایت خود را وارد کنید، سپس تیک گزینه “بررسی لینک‌های خارجی” را بردارید و در انتها بر روی OK کلیک کنید تا تجزیه و تحلیل انجام شود.

توجه داشته باشید که اگر اولین بار است که از ابزار Xenu استفاده می‌کنید، تکمیل گزارش ممکن است کمی طول بکشد در نتیجه باید صبور باشید.

استفاده از نرم افزار Xenu در حذف لینک شکسته

در مرحله دوم پس از شناسایی لینک‌های شکسته سایت، یک صفحه با استفاده از Excel برای پیگیری فرایندهای تغییر مسیر لینک ایجاد کنید و همچنین نام آن را چیزی مانند “گزارش تغیر مسیر لینک شکسته” بگذارید.

در گوگل آنالیتیکس هم می‌توانید گزارش ایجاد شده خود را با کلیک بر روی CSV برای اکسل در بالای صفحه و بارگیری فایل، ایجاد کنید. اهداف ما فقط دسترسی و پیدا کردن لینک‌ شکسته و بازدید از صفحه است؛ بنابراین ستون داده‌ها را در صفحه‌ای Excel که ایجاد کرده‌اید، کپی کنید.

می‌توانید حتی داده‌ها را از ابزار Xenu ایجاد کنید. انجام این کار هم به این شکل است که روی File کلیک کنید، سپس Export to Tab Separated File را کلیک کنید و سپس فایل متنی مورد نظر را با اکسل باز کنید.

در مرحله بعد، داده‌های اصلی گوگل آنالیتیکس و Xenu را در بخش‌های جداگانه و در صفحه اکسل خود سازماندهی کنید (مانند تصویر زیر).

ایجاد جدول داده ها در اکسل برای مشخص کردن لینک شکسته

مرحله سوم مهم‌ترین مرحله در رفع لینک‌ شکسته توسط ابزارهای گوگل آنالیتیکس و Xenu است. در این مرحله گوگل آنالیتیکس و Xenu لیستی از لینک‌هایی را که ممکن است به شکسته تبدیل شوند را به ما ارائه می‌دهند، اما قبل از تغییر مسیر لینک‌های شکسته به صفحه 404، ابتدا باید صفحات و دلایلی را که ممکن است به درستی کار نکنند، تجزیه و تحلیل کنید.

در مرحله چهارم وقت آن رسیده که لینک‌های شکسته سایت را در سیستم مدیریت محتوا (CMS) خود هدایت کنید. در این جا من از CMS وردپرس استفاده خواهم کرد.

به ترتیب به مدیریت، سپس به قسمت ایجاد سایت و بعد از آن به قسمت تغییر مسیر URL ها بروید، سپس مانند تصویر زیر روی افزودن تغییر مسیر کلیک کنید، حال آخرین گزارش تغییر مسیر لینک‌های شکسته را بارگذاری کنید.

توجه داشته باشید که در قسمت Redirect nType تیک گزینه “301Moved Permanently” را بزنید و در آخر بر روی گزینه Add Redirect کلیک کنید.

تغییر مسیر لینک شکسته توسط وردپرس

فرایند بالا را برای تغییر مسیر تمام لینک‌های شکسته و بروزرسانی Broken Link Redirect Report انجام دهید. در این قسمت به آخر کار رسیدیم، در نتیجه لینک‌های شما به خوبی کار می‌کنند.

نتیجه گیری

همان‌طور که در ابتدا مقاله گفته شد یافتن و رفع لینک‌های شکسته سایت می‌تواند وقت گیر باشد، زیرا ممکن است با گذشت زمان انباشته شوند. اگر در سایت خود تعدادی لینک شکسته پیدا کردید، به یاد داشته باشید که آن‌ها تأثیر منفی فوری بر میزان بازدید و رتبه بندی شما ندارند و باید آن‌ها را رفع کنید.

در کل سعی کنید عملکرد سایت خود را بررسی کنید و Broken Link ها را پاک کنید تا سئو سایت خود را بهبود ببخشید.

امیدوارم مقاله خوبی را برای شما تهیه کرده باشیم و همچنین این مقاله مشکلات شما را در زمینه رفع لینک‌های شکسته حل کرده باشد. سؤالات و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

wordstream

raventools

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox