طول محتوا در سئو چقدر اهمیت دارد؟

آخرین به‌روزرسانی: 23 فروردین 1400
اهمیت طول محتوا در سئو
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

با تأثیر و اهمیت طول محتوا در سئو چقدر آشنایی دارید؟ در این مقاله بررسی خواهیم کرد که تعداد کلمات متن در سئو چه اندازه روی رتبه بندی و کیفیت محتوا اثرگذار است. همراه ما باشید.

قبیل از اینکه به این موضوع بپردازیم ابتدا ببینیم سئو چیست؟ سئو یک روش بهینه سازی کردن سایت‌ها برای موتورهای جستجو است تا با بررسی الگوریتم‌های آن (مثلا الگوریتم‌های گوگل) سایت مورد نظر در نتایج برتر، قرار گیرد؛ که البته این کار مستلزم این است تکنیک‌های سئو را فرا بگیرید.

تأثیر طول محتوا در سئو

طول محتوا در سئو یکی از عوامل مهم در قرار گرفتن محتوا مورد نظر در رتبه اول نتایج گوگل است. همچنین موسسه SerpIQ مطالعاتی را در این زمینه انجام داده است که 10 نتیجه برتر در جستجوها (نتایج گوگل) بر اساس طول محتوا رتبه بندی شده‌اند. در تصویر زیر نمودار آن را مشاهده می‌کنید.

نمودار تأثیر طول محتوا در سئو برای رتبه بندی

نتیجه اول (محتوا اول) به طور معمول دارای 2416 کلمه است و نتیجه دهم دارای 2032 کلمه است و این نشان می‌دهد که Google به سایت‌های پرمحتوا رتبه‌های خوبی را می‌دهد و این یکی از مزایای مهم برای طول محتوا در سئو است.

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که محتوا تولید شده باید چند کلمه‌ای باشد؟

حال می‌خواهیم به این سؤال مهم که اکثر کاربران آن را می‌پرسند، پاسخ دهیم. تعداد کلمات متن در سئو نقش بسزایی در رتبه بندی یک محتوا دارد.

ایده‌آل‌ترین محتوا از نظر تعداد کلمات متن در سئو 2000 کلمه است. البته مقالاتی وجود دارند که با تعداد کلمات کم در نتایج بالایی در گوگل قرار دارند. این برمی‌گردد به آنچه که محتوا شما چه قدر ارزشمند و جامع است و این که سوالات کاربران را رفع می‌کند، اما در کل یک محتوا طولانی و جامع بهتر از یک محتوا ضیف و با تعداد کلمات کم است.

عواملی را که باید برای طول محتوا در سئو در نظر بگیرید، شامل موارد زیر است:

  • از Google Search Console برای تجزیه و تحلیل طول محتوا استفاده کنید
  • اهداف کاربر را در نظر داشته باشید
  • متوسط تعداد کلمات متن در سئو برای یک پست وبلاگ 1800 کلمه است
  • پست‌های وبلاگ طولانی را ایجاد کنید زیرا در جستجو عملکرد بهتری دارند
  • محتوایی منحصر به فرد ایجاد کنید تا کاربران از آن بهره‌مند شوند

طول محتوا به طور واضحی با رتبه بندی جستجو ارتباط دارد، عواملی که در واقع به صفحات رتبه بندی گوگل کمک می‌کند، ایجاد محتوا با فرم طولانی است. حال می‌خواهیم در این قسمت از مقاله مزایای طول محتوا در سئو را مورد بررسی قرار دهیم.

مزایای طول محتوا در سئو

دریافت بک لینک

تحقیقات نشان می‌دهد که محتوای فرم طولانی احتمال بیشتری برای کسب بک لینک با کیفیت دارد که به طور قابل توجهی در بهبود رتبه بندی جستجو کمک می‌کند.

در اینجا یک نمودار از Hubspot آورده شده است که همبستگی بین طول محتوا و بک لینک را نشان می‌دهد (Hubstop یک شرکت توسعه دهنده نرم افزاری برای بازاریابی دیجیتال و فروش ورودی است).

شرح دقیق نمودار زیر:

در شکل زیر، همبستگی بین “طول محتوا و دریافت بک لینک” را مشاهده می‌کنید. نمودار نشان می‌دهد طول محتوا چقدر در گرفتن بک لینک از محتوا، تاثیرگذار است. یعنی هرچه محتوا غنی‌تر و کامل‌تر باشد، احتمال بازنشر آن در سایر سایت‌ها وجود دارد. بازنشر محتوا برابر است با بک لینک‌گرفتن. به این استراتژی، لینک طعمه یا Link Bait می‌گویند.

اهمیت طول محتوا در سئو برای دریافت لینک

سوال مهم اینجاست که چرا محتوای فرم طولانی بک لینک بیشتری دارد؟

در پاسخ به این سؤال می‌گوییم که محتوای فرم طولانی و جامع بیشتر از محتوای کوتاه (به صورتی که مشکلات کاربران با آن محتوا حل نشده باشد) است و هرچه مفیدتر و جامع‌تر باشد، ارزش بیشتری نیز دارد.

گوگل می‌فهمد که کاربران نمی‌خواهند جزئیات اطلاعات را جستجو کنند، از این طریق اطلاعات زیادی را از صفحات مختلف به دست می‌آورند.

محتوا با فرم طولانی که به طور جامع‌تری در مورد یک موضوع مشخص باشد، احتمال این هست که پاسخ‌هایی را که کاربران در جستجوی آن هستند، ارائه دهد.

اکثراً محتواهایی که طولانی هستند به عنوان یک مقاله مرجع شناخته می‌شوند که سایت‌های دیگری این نوع از محتواها را به عنوان یک منبع در نظر می‌گیرند و به آن‌ها لینک می‌دهند و این یکی از عوامل مهم برای طول محتوا در سئو است.

محتواهایی که تعداد کلمات متن در سئو آن‌ها بیش از 1500 کلمه است، بیشتر با دریافت بک لینک مواجه می‌شوند، زیرا تعداد کلمات زیادی در محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرد، به همین دلیل دریافت بک لینک محتواهایی با فرم طولانی بیشتر است و در نتیجه در رتبه بندی نتایج گوگل نیز تأثیرگذار خواهد بود.

محبوبیت محتوای طولانی در شبکه‌های اجتماعی

نیل پاتل (Neil Patel) یکی از نام آشناترین فرد در حوزه بازاریابی دیجیتال است که با مطالعه موردی از QuickSprout را درمورد اینکه چه تعداد شبکه‌های اجتماعی با محتوای بیش از 1500 کلمه در مقابل محتوای کوتاه‌تر از 1500 کلمه به دست آورده است، انجام داد.

تأثیر طول محتوا در سئو و برای شبکه های اجتماعی

او متوجه شد که پست‌های طولانی‌تر به طور متوسط ​​68.1 درصد در Twitter و 22.6 درصد در Facebook بیشتر مشارکت داشته است. همبستگی بین شبکه‌های اجتماعی و طول محتوا در سئو بسیار شبیه به رابطه بین طول محتوا و بک لینک است.

چون کاربران در شبکه‌های مجازی نمی‌توانند محتوایی طولانی و جامع را ایجاد کنند، به همین دلیل کاربران این شبکه از محتواهای طولانی موجود در سایت‌ها به عنوان منبع استفاده می‌کنند و به آن‌ها لینک می‌دهند. در نتیجه یکی از مزایای مهم و بسیار مؤثر در زمینه اهمیت طول محتوا در سئو است.

تأثیر الگوریتم Rankbrain در محتوا

به غیر از لینک‌ها و شبکه‌های اجتماعی، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید بفهمید چرا Google محتواهایی با فرم طولانی را در رتبه‌های بالاتری قرار می‌دهد.

بر اساس الگوریتم RankBrain گوگل (الگوریتم یادگیری ماشینی) که برای مرتب سازی نتایج جستجو و درک بهتر سؤالات جستجو استفاده می‌شود، می‌توانیم روش‌های قابل توجهی را تعیین کنیم که در آن محتوای فرم طولانی نسبت به محتوای کوتاه‌تر دارای مزیت است.

RankBrain سومین عامل مهم رتبه بندی گوگل است، بنابراین تأثیر زیادی در سئو یک سایت دارد.

در حالی که عملکرد اصلی RankBrain استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به Google در درک جستجو کردن کاربران است (آن چیزی که کاربران می‌خواهند و آن را جستجو می‌کنند)، Google همچنین از آن برای اندازه گیری یک فاکتور بسیار مهم استفاده می‌کند، که آن رضایت کاربر است.

به عبارت دیگر، Google فقط پرس و جوها را تفسیر نمی‌کند و افراد را به یک SERP مربوطه (صفحه نتایج موتور جستجو) نمی‌فرستد، بلکه تعیین می‌کند که آیا کاربرانی که در صفحه مورد نظر قرار گرفته‌اند را راضی نگه می‌دارد یا خیر. در نتیجه یکی دیگر از عوامل برای تعیین طول محتوا در سئو تأثیر الگوریتم رنک برین است.

ماندگاری کاربر در داخل سایت

ماندگاری کاربر اندازه گیری میزان زمانی است که کاربران در سایت شما می‌گذرانند. این یک معیار مهم است زیرا به گوگل می‌گوید سایت شما (یا یک صفحه خاص در آن) ارزش دارد که وقت خود را صرف آن کنید. به این معنی که کاربران آنچه را جستجو می‌کردند، فراهم می‌کند.

در نتیجه این ویژگی مهم تأثیر زیادی را در رتبه بندی یک محتوا خواهد داشت و همچنین رعایت تعداد کلمات متن در سئو برای محتوا خود نیز در این ویژگبی تأثیرگذار خواهد بود.

افرایش نرخ کلیک (CTR)

CTR (Organic Click Through Rate) یک سیگنال رتبه بندی بسیار مهم در RankBrain است. CTR معیار اندازه گیری تعداد کلیک‌های یک صفحه نسبت به تعداد بازدیدهایی است که دریافت می‌کند (چند بار در جستجوی SERP مشاهده می‌شود).

Google از داده‌های CTR برای درک اینکه یک صفحه مورد پسند کاربران است استفاده می‌کند.

تأثیر طول محتوا در سئو بر روی نرخ کلیک

به عنوان مثال اگر صفحه‌ای از سایت شما در یک ماه مشخص 3000 نمایش دریافت کند (300 بار بازدید داشته باشد)، اما فقط 10 بار روی آن کلیک شود، این نشان می‌دهد که در داخل سایت یا محتوا باید تغییراتی را انجام داد.

Google مشاهده خواهد کرد که محتوا شما به اندازه کافی پرسش جستجوی کاربران را برآورده نمی‌کند و به احتمال زیاد صفحه را در رتبه بندی جستجو به پایین‌ترین رتبه منتقل می‌کند.

CTR تا حدی با ارتباط با آنچه که کاربران به دنبال آن هستند، تعریف می‌شود، همچنین به شدت تحت تأثیر عواملی مانند عنوان‌های مناسب، توضیحات مناسب و همچنین طول محتوا در سئو قرار دارد.

به عبارت دیگر محتوای دارای برچسب عنوان باکیفیت و برچسب توضیحات مناسب، اغلب CTR بهتری نسبت به محتوای بهینه نشده دارند.

خوب، اما طول محتوا در سئو چه ارتباطی با این موضوع دارد؟

همان‌طور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم، کاربران نسبت به محتوایی یونیک و اصلی که کاربردی‌تر است، واکنش مطلوبی را نشان می‌دهند و دیگر نیازی به جستجوی منبع مشابه ندارند.

برچسب‌های عنوان و برچسب‌های توضیحات مستقیماً در SERP نشان داده می‌شوند و منظور آن‌ها این است که محتوا چه موضوعی را مورد بررسی و توضیح دادن قرار داده است و کاربران را ترغیب می‌کند روی نتیجه جستجو کلیک کنند.

از این رو داشتن محتوای طولانی‌تر و تأکید بر سودمندی، جامع بودن و ارزش آن محتوا در برچسب‌های عنوان صفحه و برچسب‌های توصیف، منجر به CTR بالاتر، موقعیت بهتر در رتبه بندی جستجو و توجه بیشتر به محتوای شما خواهد شد.

فرصتی برای تولیدکنندگان محتوا

در حالی که کاربران اینترنت کاملاً روشن کرده‌اند که آن‌ها محتوای طولانی را نسبت به محتواهای کوتاه و مخصوصاً محتواهایی که جامع نیستند، ترجیح می‌دهند.

فقط 18 درصد از پست‌های وبلاگ شرکت‌ها 750 کلمه یا بیشتر است. حتی به متوسط ​​طول مطالب در صفحه اول Google نزدیک نیست.

جایگاه تولید محتوا در سئو و بازاریابی دیجیتال
تعداد کلمات متن در سئو چقدر است؟

شاید این مربوط به این واقعیت باشد که 60٪ از تولیدکنندگان محتوا می‌گویند بزرگ‌ترین چالش بازاریابی آن‌ها ایجاد محتوای جذاب است.

به نظر می‌رسد فرصتی کاملاً خارق‌العاده تولیدکنندگان محتوا است که تصمیم می‌گیرند از آنچه در این پست آموخته‌اند استفاده کنند (نکته اشاره):

Google محتوای فرم طولانی را بر اساس ارزشی که برای کاربران فراهم می‌کند، به آن‌ها رتبه خوبی را می‌دهد، اما این را هم باید در نطر داشته باشی که محتوای شما در واقع باید خوب و کاربرپسند باشد.

طول محتوا عواملی را که به تعریف محتوای باکیفیت در نظر کاربران و موتورهای جستجو نشان می‌دهد، شامل موارد زیر است:

  • سودمندی و ارزش
  • جامعیت
  • سپری کردن کاربران با زمان بیشتر در صفحه
  • عناوین جذاب و توضیحات

با استفاده از این عناصر اساسی محتوای باکیفیت و گنجاندن آن‌ها در قالب یک فرم طولانی، تولیدکننندگان محتوا می‌توانند بک لینک بیشتری کسب کنند و رتبه بندی جستجوی کلی خود را بهبود بخشند.

نکات مهم طول محتوا در سئو

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم نکاتی که در طول محتوا در سئو باید آن‌ها را رعایت کنید، نام برده‌ایم. شما نیز می‌توانید با استفاده از آن‌ها محتوا خود را بهتر و همچنین بهینه کنید.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب

برای این که محتوایی با فرم طولانی که کاربر پسند و سؤالات کاربران را نیز پاسخ دهد را ایجاد کنید، باید تعداد استفاده کردن از کلمات کلیدی را در نظر داشته باشید. چون تعداد کلمات متن در سئو یکی از نکات مهم در تولید محتوا است، داشتن چگالی مناسب برای کلمات کلیدی نیز مهم است.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب در داخل محتوا باعث می‌شود علاوه بر این که به سؤالات کاربران در حوزه خاص پاسخ داده شود، بلکه در رتبه بندی محتوا تأثیرگذار خواهد بود.

برای کسانی که در بازاریابی دیجیتال فعالیت می‌کنند این مورد بیشتر تأثیرش را خواهد گذاشت، زیرا باعث بیشتر فروش محصولات با استفاده از کلمات کلیدی مناسب می‌شود.

تجربه کاربری (UX)

یکی دیگر از موارد مهم برای طول محتوا در سئو ایجاد طراحی مناسب UX است. برای این که کاربران با یک صفحه جذاب مواجه شوند داشتن یک طراحی UX جذاب است که قطعاً کاربران را ترغیب خواهد کرد زمان بیشتری را در صفحه موردنظر سپری کنند و شروع به خواندن محتوا کنند.

تأثیر UX بر روی طول محتوا در سئو

علاوه بر مشخص کردن تعداد کلمات متن در سئو، بهینه سازی محتوا را هم فراموش کنید. خیلی از محتواهای طولانی وجود دارند که حتی در گوگل رتبه بندی نشده‌اند و هیچ جایگاهی را در نتایج گوگل ندارند که یکی از دلایل مهم آن سئو نبودن محتوا است.

اگر تکنیک‌ها و روش‌های بهینه سازی محتوا را رعایت کنید، قطعاً محتوایی باکیفیتی را ایجاد خواهید کرد و در نتایج Google رتبه خوبی را کسب خواهید کرد و این اهمیت سئو را نشان می‌دهد.

ایجاد محتوا یونیک

یکی دیگر از نکات مهم طول محتوا در سئو تولید محتوا یونیک (کپی نشده) است. در این مورد می‌توانید موضوعات جدید و ارزشمندی را در محتوای خود بگنجانید. همچنین با مراجعه به محتواهای رقبا می‌توانید موضوعاتی را هدف قرار دهید که بیشتر مورد جستجو و علاقه کاربران است.

در نتیجه این مورد نیز در رتبه بندی محتوا و همچنین برای افزایش دادن طول محتوا در سئو بسیار مؤثر خواهد بود.

نتیجه گیری

در کلام آخر برای این که محتوایی مناسب را تولید کنید از قبل تمام معیارها را بسنجید، زیرا یکی از عوامل مهم برای تعیین طول محتوا در سئو مشخص کردن موضع محتوا و اهداف است. سپس سعی کنید محتوا را به صورت جامع تولید کنید.

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد محتوا طولانی، اما مناسب قطعاً جایگاه مناسبی را در نتایج گوگل خواهد داشت، اما این را هم در نظر داشته باشید که از جملات بیهوده استفاده نکنید، زیرا کیفیت و ارائه اصل مطلب به کاربران مهم است، در کنار آن نیز استفاده از تکنیک‌های سئو چاشنی کیفیت را بالا خواهد برد.

امیدوارم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی را در این زمینه کسب کرده باشید، همچنین می‌توانید سؤالات خود را در رابطه با این موضوع از ما بپرسید تا به آن‌ها پاسخ دهیم.

منابع

greatcontent

elearningindustry

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.