آکادمی پونک - هر روز یک درصد رشد کن

لحن محتوا چیست؟ + چگونه لحن مناسب را پیدا کنیم

مدت زمان مطالعه این مقاله 10 دقیقه

اگر در حال نوشتن کتاب، توییت یا ایمیل باشید، اضافه کردن احساسات و لحن محتوا به تعریف و انتقال بهتر پیامتان کمک می‌کند. نوشتن می‌تواند از کلمات موجود در صفحه فراتر رود. این همان چیزی است که به نویسندگان اجازه می‌دهد با استفاده از احساسات و لحن محتوا شخصیت‌های پیچیده و جهان خیالی را طوری بسازند که واقعی به نظر برسد.

هنر ارتباطِ موفقیت آمیز را می‌توان به 3 قسمت ساده تقسیم کرد:

با توجه به این نکته، اکنون زمان آن رسیده که صدای برند خود را در محتوایتان جاسازی کنید. مخصوصا این که اکثر برندها به سمت کسب و کار دیجیتالی رفته اند.

لحن محتوا چیست؟

لحن، نگرشی است که نویسنده در نوشته ی خود به کار می‌برد. مانند لحن صدا، لحن محتوا نیز برای برجسته کردن کلمات استفاده شده در متن به کار می‌رود. استفاده از لحن در محتوا می‌تواند هدف نویسنده را آشکار یا آن را پنهان کند.

به عنوان مثال فرض کنید رئیستان برای شما پیامی با این مضمون ارسال کرده است: یک دقیقه وقت دارید که با هم صحبت کنیم؟ در این حالت ممکن است با نگرانی فکر کنید که چه مشکلی وجود دارد؟ اما اگر پیام به این صورت برای شما ارسال می‌شد: یک تایمی را برای صحبت با من در نظر بگیرید.

در این صورت کمتر نگران می‌شوید زیرا دیگر نیروی منفی در آن وجود ندارد. این موضوع به دلیل لحن محتوا ایمیل است.این را هم در نظر بگیرید که لزوماً پاسخ عاطفی که از پیام می‌گیرید هدف فرستنده نباشد، اما هنوز حسی در آن وجود دارد و افراد هنگام خواندن به دنبال آن می‌گردند.

‌”اگر خواننده آن طور که شما می‌خواهید به پیامتان پاسخ ندهد، پس در واقع شما خواننده ای ندارید.” Lara

مزایای استفاده از لحن در محتوا

شخصیت برند به همه کسانی که از آن استفاده می‌کنند، کمک می‌کند تا سبک مشابهی را پیش بگیرند.

چرا ایجاد لحن در محتوا مهم است؟

شما با استفاده از لحن محتوا شخصیت برند خود را زنده می‌کنید. علاوه بر این صدای برند می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

شما امروزه فقط 15 ثانیه فرصت دارید تا مخاطبان خود را تحت تأثیر قرار دهید. بنابراین باید پیامی که به آن‌ها می‌رسانید شفاف و روشن باشد. در نتیجه باید به این موضوع فکر کنید که پیام خود را چگونه به آن‌ها انتقال دهید.

انجام این کار شما را از رقابایتان متمایز می‌کند.

میزان صدای برند تا حد زیادی باعث جذب مشتریانتان می‌شود. اگر درست پیش بروید، اعتماد و وفاداری آن‌ها را جلب خواهید کرد. اما اگر این کار را اشتباه انجام دهید، آن‌ها به پیام رقبایتان نگاه می‌کنند و اعتبار خود را از دست خواهید داد.

مطالب شما باید کارهای زیادی را انجام دهند. به عبارت بهتر، محتوای شما باید به گونه ای نوشته شود که بدون فروش مستقیم، بفروشد!

محتوا باید مشتریان را آگاه و آن‌ها را راهنمایی کند. حتی محتوای CAT) Call To Action) نیز باید لحن مناسبی داشته باشد.

شما به عنوان قهرمانان برند خود می‌خواهید در هر محتوایی که ایجاد می‌کنید لحنی قابل اعتماد داشته باشید و محتوای شما تجربه خوبی را برای مشتری فراهم کند.

این موضوع که چگونه شما با مشتریان خود صحبت می‌کنید و چه احساسی می‌توانید در آن‌ها به وجود آورید بسیار مهم است.

این نکته را هم به یاد داشته باشید که محتوا مقدم بر طراحی است. طراحی در غیاب محتوا، تزئینی بیش نیست.

ایجاد لحن یکسان در تمامی قسمت‌های سایت به هیچ عنوان کار ساده ای نیست. بدون شک شما تعداد زیادی محتوا دارید که در چندین بخش سایتتان قرار دارند.

استفاده از لحن متناقض، تصویری متناقض از برند شما ایجاد می‌کند. که می‌تواند در نهایت منجر به بی اعتمادی و عدم رضایت مشتری شود و به شخصیت برند شما آسیب برساند. سوال اصلی این است که چه عاملی لحن مطالب را آشکار می‌کند؟

مردم در معنای نهفته پشت کلمات با هم اتفاق نظر دارند. دلیل این امر، هنجارهای فرهنگی است و شما برای انتقال بهتر احساسات، باید از آن هنجارها و انتظارات آگاه شوید.

تعداد مخاطبین شما اغلب متناسب با اهمیت پیام افزایش می‌یابند، بنابراین لازم است به لحن محتوا بیشتر توجه کنید.

تفسیر غلط لحن ممکن است در مبادلات روزمره نیز اتفاق بیفتد. برای مثال اگر در حال ارسال پیام کوتاه به شخصی هستید که به تازگی با او آشنا شده اید و به او علاقه مند هستید، استفاده از کلمه ی «باشه» به جای «حتماً» می‌تواند برای شخص مقابل دردناک باشد.

این موضوع به دلیل انتظارات فرهنگی است که از کلمات نوشته شده در متن دریافت می‌شود.

علاوه بر این در دنیای امروز ما به استفاده از Emoji و علامت‌ها در پیام‌های خود عادت کرده ایم و در صورتی که پیامی دریافت کنیم که فاقد Emoji باشد، ممکن است لحن نویسنده آن را عصبی یا سرد تلقی کنیم.

این موضوع را بدانید که همیشه بسیاری از خوانندگان، متن را کمی منفی‌تر از آنچه نویسنده در نظر گرفته است می‌خوانند و برای خود تفسیر می‌کنند. اما لحن محتوا چگونه بر واکنش احساسی خواننده تأثیر می‌گذارد؟

احساسات و متن نوشته شده با غده آمیگدالای (جایی که مغز شما احساسات را پردازش می‌کند) و اوربیتوفرونتال (این بخش همان جایی که در تصمیم گیری‌هایمان نقش دارد) شما در ارتباط است.

به همین دلیل شما با مشاهده کلمات موجود در صفحه آن‌ها را تفسیر می‌کنید، یک لایه زمینه احساسی به آن اضافه می‌کنید و کلمات با معنای احساسی ایجاد می‌کنید.

انواع لحن محتوا

لحن نیز به اندازه احساسات، متنوع است. لحن می‌تواند حس مثبت، منفی، خنثی و … را در محتوا منتقل کند.

فرض کنید شما به مهمانی کسی دعوت شده اید. در اینجا چند نمونه از لحن‌هایی که می‌توانند در یک پاسخ استفاده شوند، آورده شده است:

قبل از تعریف لحن مناسب برای محتوا سایت خود، به دو نکته اصلی زیر توجه کنید:

1. مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

2. هدف سایت خود را تعیین کنید

هنگامی که مخاطبان هدف سایت خود را شناسایی کردید، می‌توانید درباره لحن محتوا تصمیم بگیرید. در نظر گرفتن شخصیت مخاطبانتان در این مرحله به انتخاب لحن نوشته شما کمک خواهد کرد.

به عنوان مثال، اگر برای دانشجویان تبلیغ می‌کنید، لحن شما باید دوستانه، شفاف و سرگرم کننده باشد یا اگر خدمات در خانه ارائه می‌دهید: از لحن مهربان، حرفه ای و صمیمی استفاده کنید.

سه لحن اصلی محتوا

همان طور که هنگام صحبت با رئیس، همکاران یا شریک زندگی خود از لحن متفاوتی استفاده کنید در نوشتن مطلب نیز بسته به اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند، می‌توانید از سه لحن اصلی محتوا استفاده کنید.

من در این قسمت سه لحن اصلی محتوا را نام برده و نکات مربوط هر کدام را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهم.

1. لحن روزمره

برای استفاده از لحن محتوا روزمره به نکات زیر توجه کنید:

یادتان باشد لحن روزمره واضح است اما خیلی دقیق نیست. شما می‌توانید برای اکثر مطالب و نشریات آنلاین از لحن روزمره استفاده کنید.

2. لحن جامعه

در لحن جامعه:

از لحن محتوا جامعه برای رسانه های اجتماعی، وبلاگ‌ها و خبرنامه‌ها استفاده کنید.

3. لحن رسمی

در لحن رسمی توجه به نکات زیر ضروری است:

برای سیاست‌ها و جلسات توجیهی وزیران از لحن رسمی استفاده کنید.

پس از شناسایی لحن مورد نظرتان، چند نکته وجود دارد که باید هنگام نوشتن آن‌ها را به خاطر داشته باشید:

1. انتخاب کلمه (یا شکلک)

به طور کلی، بهتر است برای مثبت سازی نوشته تلاش کنید. اگر یک کلمه یا ایموجی به محتوایتان احساس اشتباهی می‌دهد باید آن را حذف کنید یا از کلمات دیگری به جای آن استفاده کنید.

2. ضمایر شخصی

در لحن نوشته ی خود به ضمایر موضوع اصلی توجه کنید. به عنوان مثال، ضمیر «شما» مسئولیت بیشتری را روی دوش خواننده می‌گذارد، در حالی که ضمیر «من» یا ضمایر شخصی بیشتر به نویسنده می‌پردازد.

استفاده از ضمیر «شما» این احساس را به خوانندگانتان می‌دهد که آن‌ها را صدا کرده اید!

ضمیرها هنگام خطاب به مردم نیز مهم هستند. عدم استفاده از ضمیر صحیح (او / آن‌ها) می‌تواند باعث ایجاد بی احترامی شود.

3. علائم نگارشی

نداشتن علائم نگارشی باعث می‌شود خواندن محتوا (مخصوصا محتوای تخصصی) برای مخاطب دشوار شود. علائم نگارشی همیشه برای لحن محتوا اهمیت ندارند اما می‌توانند تأثیرگذار باشند.

4. سازگاری

استفاده از یک لحن نامناسب می‌تواند تمام زحمات شما را هدر بدهد! بنابراین وقتی احساسات شدیدی نسبت به یک موضوع دارید، به سازگاری آن با نوشته خود نیز توجه کنید.

5. صداقت

گفتن حقیقت، نه فقط در مورد آنچه می‌نویسید، بلکه در نحوه بیان آن نیز مهم است. اگر درباره ی محتوای خود مطمئن نیستید، ممکن است لحن محتوا شما ساختگی باشد و پیام اشتباهی را به مخاطب برساند.

6. همدلی

هنگامی که محتوا را نوشتید، آن را با صدای بلند برای خود یا دوستتان بخوانید و سعی کنید واکنش خوانندگان خود را تصور کنید.

عوامل خارجی، مانند شرایط شخصی گیرنده، مطمئناً در نحوه دریافت پیام محتوا تأثیر خواهند داشت. شما نمی‌توانید این مسئله را کنترل کنید. اما می‌توانید حسی را که محتوایتان به خوانندگان می‌دهد، تعیین کنید و این کار یک همدلی قدرتمند است.

چگونه لحن محتوا برای برند خود را پیدا کنیم؟

اکنون شما متوجه شدید لحن محتوا چیست و اهمیت آن را درک کردید. اما چگونه آن را پیدا کنیم؟ در ابتدا با پرسیدن 4 سوال شروع می‌کنیم:

1. چه چیزی نام برند شما را منحصر به فرد می‌کند؟

خلاصه ای کوتاه از نام تجاری خود بنویسید و از کلمات کلیدی که بهترین توصیف را از برند شما می‌کنند، استفاده کنید.

2. در صورتی که نام برند شما نام یک شخص باشد، شخصیت آن را چگونه توصیف می‌کنید؟

این شخصیت دارای چهار ویژگی است:

مثال: ما رویکردی مبتنی بر شواهد اتخاذ می‌کنیم و از حقایق برای پشتیبانی از تصمیمات خود استفاده می‌کنیم.

مثال: ما با استفاده از زبانی صادقانه، قابل اعتماد و آموزنده هستیم.

مثال:‌ ما بی طرف و غیرسیاسی هستیم.

در این شخصیت مخاطب خود را با استفاده از صدای فعال و ضمیر اول شخص و دوم شخص جمع (ما و شما) به مکالمه می‌کشانیم.

مثال: ما از زبان حامی و الهام بخش بدون استفاده اصطلاحات مختلف استفاده می‌کنیم.

3. بهترین توصیف برند شما چیست؟

ویژگی‌هایی که باعث برجسته شدن نام تجاری شما می‌شوند را لیست کنید.

4. اگر نام تجاری شما توانایی صحبت کردن داشت، چه چیزی می‌گفت؟

نحوه صحبت برندتان را توصیف کنید. ویژگی‌های اصلی صدا و لحن آن را ذکر کنید. همچنین تعیین کنید در شرایط مختلف لحن محتوا برند شما چه تغییری خواهد کرد.

صدای شما به احساسات نیاز دارد. محتوای شما بخشی از مرحله جلب توجه مشتری و همچنین بخشی کاربردی از طراحی سایتتان است.

شما باید با استفاده از لحن مناسب مشتری را تشویق و راهنمایی کنید و به او نشان دهید که چه کاری را باید انجام دهد.

هنگام اضافه کردن احساس به لحن محتوای نام تجاری، 3 عنصر زیر باید در نظر گرفته شود:

اگر لحن مطالب سایتتان خشونت آمیز باشد و به نحوی مشتریان را سرزنش کند و اجازه ندهد آن‌ها کاری را که می‌خواهند، انجام دهند، شخصیت برند شما آسیب می‌بیند.

صدای برند خود را پیدا کنید و شناسایی کنید که در کجا‌ها و چگونه می‌توانید احساساتی باشید. اما پس از انجام این کار چگونه اطمینان حاصل کنیم که شخصیت نام تجاری خود را حفظ کرده ایم؟

1. برای خود یک فرهنگ لغت تجاری ایجاد کنید

کلماتی که برند شما از آن‌ها استفاده می‌کند، پیدا و آن‌ها را لیست کنید. این کار می‌تواند به ایجاد ثبات برندتان کمک کند. با استفاده از حروف الفبا مجموعه ای از کلمات و عباراتی را ایجاد کنید که شبیه برند شما باشند.

این کلمات لحن نام تجاری را نشان می‌دهند.

اجازه ندهید محتوای شما فقط شامل یک سری کلمات در صفحه شود. به قالب بندی آن فکر کنید و محتوای خود را بخشی از روند طراحی قرار دهید.

2. به آسانی تسلیم نشوید

لحن محتوا برند شما در همه جا وجود دارد و آن را به بخشی اساسی از نام برند تبدیل می‌کند. مرور محتوای خود را شروع کنید و پس از یافتن هر گونه نقاط منفی، آن را بازنویسی کنید.

3. از آزمایش A/B استفاده و تاثیر آن را مشاهده کنید

آزمایش A/B آزمایشی است که برای مقایسه عملکرد دو صفحه از سایت به کار می‌رود. انجام این کار به شما کمک می‌کند ارزش محتوا را نشان دهید و اهمیت آن را به نمایش بگذارید.

لحن برند شما مانند یک موجود زنده است و با گذشت زمان تکامل خواهد یافت. با به روز کردن سبک خود می‌توانید به حفظ ثبات آن کمک کنید.

نتیجه گیری

لحن محتوا اگر درست استفاده شود، وفاداری به برند را تقویت کرده و شما را از رقبایتان متمایز می‌کند. لحن را باید با توجه به مخاطب و موضوع سایت سازگار کرد.

ملاحظات اصلی در انتخاب لحن مناسب برای سایت شامل موارد زیر است:
1) شناسایی مخاطبان هدف و 2) مشخص کردن نوع تعاملی است که قصد دارید مخاطبانتان با سایت شما داشته باشند.

لحن محتوا این مقاله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ شما بیشتر از چه لحنی در مطالب خود استفاده می‌کنید؟

منابع

digital
uxdesign
grammarly

5/5 - (2 امتیاز)