7 روش عالی برای انتخاب عنوان مناسب برای سئو

آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1399
انتخاب عنوان مناسب
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

قبل از اینکه کاربران روی لینک سایتی کلیک کنند عنوان، اولین چیزی است که توجه کاربر را به خود جلب می‌‌کند. بنابراین انتخاب عنوان مناسب برای سئو آن‌‌ها را به بازدید از صفحه سایت شما ترغیب می‌‌کند.

برای رتبه بندی خوب در SERP (صفحه نتایج موتورهای جستجو) باید به بهینه سازی عنوان خود توجه کنید.

انتخاب عنوان مناسب برای سئو معیار مهمی برای موتور جستجو (مانند گوگل) است، که تعیین می‌کند چقدر مطالب سایت شما با مطالب مورد نظر خواننده ارتباط دارد.

در این مقاله پس از تعریف عنوان و تگ متا، 7 تکنیک طلاییِ انتخاب عنوان مناسب برای سئو را به شما آموزش می‌دهیم.

انتخاب عنوان مناسب برای سئو و روش‌های آن

تگ متا چیست؟

تگ متا <Meta> برچسبی است که شامل داده ‌های مربوط به صفحه سایت است. این داده‌ ها دقیقا پشت داده‌ های اصلی سایت ما هستند. توضیحات متا خلاصه ای از صفحه سایت را به کاربران نشان می‌دهند و کاربران با خواندن آن‌ها تصمیم می‌گیرند روی چه چیزی کلیک کنند.

علاوه بر‌ تگ‌های متا یکی از مهم‌ترین عواملی که رتبه بندی سایت شما به کنترل آن بستگی دارد، تگ عنوان است.

توضیحات متا چیست؟

عنوان‌ها، بخش اصلی از یک سایت یا مقاله هستند که به رنگ آبی و با فونتی با سایز بزرگتر از هر عنصر دیگری در صفحه اول گوگل نشان داده می‌‌شوند و به سایت شما لینک می‌دهند.

عنوان، بخشی مهمی از استراتژی سئو شما را تشکیل می‌‌دهد. زیرا در اصل آن‌ها تصمیم می‌‌گیرند که چگونه SERP ها عنوان سایت شما را بخوانند.

وقتی شما صفحه ای از گوگل را باز می‌‌کنید برای هر یک از نتایج نشان داده شده، عنوانی می‌بینید. اگر می‌‌خواهید کاربران روی سایت شما کلیک کنند و محتوای درون آن را مشاهده کنند، باید بر روی ساخت و بهینه سازی عنوان جذاب تمرکز کنید.

در هر سایت، عنوان شما در تب (Tab) بالای مرورگر نشان داده می‌‌شود.

هدف گوگل ارائه نتایج، متناسب با جستجوهایی است که افراد انجام می‌‌دهند. برای این منظور، گوگل ابتدا باید تشخیص دهد که صفحات مختلف سایت شما شامل چه چیزهایی است.

سپس، با مشاهده کلمات استفاده شده در هر صفحه سایت، این اطلاعات را کشف می‌‌کند و به برخی از قسمت‌های صفحه سایت شما، وزن بیشتری نسبت به بقیه صفحات آن، در تعیین محتوا می‌‌دهد.

اولین قدم برای انتخاب و بهینه سازی عنوان، تمرکز بر روی آن است. در حالت ایده آل، شما باید عنوان خود را با کلمه کلیدی اصلی شروع کنید تا مطمئن شوید کاربران از صفحه سایت شما خارج نمی‌شوند.

بهینه سازی عنوان علاوه بر بهبود رتبه بندی سایت باعث می‌شود که افراد پس از مشاهده سایت شما در صفحه نتایج، روی آن کلیک کنند. این دقیقا همان موضوعی است که برای ما اهمیت دارد.

در مطالعه ای، مشاهده شد که انتخاب عنوان مناسب برای سئو منجر به افزایش 37٪ در بازدید آن صفحه شده است. پس اگر‌ به بهینه سازی عنوان خود توجه نمی‌کنید، یک فرصت بزرگ را از دست می‌‌دهید.

انتخاب عنوان مناسب برای سئو نه تنها می‌‌توانند بر رتبه‌ بندی سایت در نتایج جستجو تأثیر بگذارند، بلکه بر تجربه کاربر نیز تأثیرگذار هستند.

7 تکنیک طلاییِ انتخاب عنوان مناسب برای سئو

در این مقاله 7 تکنیک طلایی برای انتخاب عنوان مناسب برای سئو، برای شما نام برده ایم و به شرح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

1. عنوان خود را برای جذب خوانندگان بنویسید نه برای ربات‌ها

عناوین توسط ربات‌ها و الگوریتم‌ها خوانده می‌شوند و کلماتی وجود دارند که استفاده از آن‌ها در عنوان رتبه بندی سایت شما را بالا می‌برند.

با این حال، هنگامی که عنوان‌ها به رتبه بالایی می‌رسند، این کاربران هستند که آن‌ها را می‌خوانند و تصمیم می‌گیرند روی عنوان سایت شما کلیک کنند یا نکنند! اگر آن‌ها روی عنوان کلیک نکنند، الگوریتم‌ها متوجه می‌شوند که عنوان شما به قدر کافی جذاب نیست.

انتخاب عنوان جذاب برای جذب کردن کاربران

قصد کاربر نیز فاکتور مهمی است. شما باید بدانید بازدیدکنندگان شما به دنبال چه هستند، آیا عنوان خود را برای یک کلمه کلیدی تجاری می‌نویسید یا برای یک کلمه اطلاعاتی.

خود را جای خوانندگان سایت بگذارید، تا متوجه شوید که مخاطبان و بازدیدکنندگان شما به چه چیزی فکر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که روی آن کلیک کنند.

همچنین می‌توانید به منظور انتخاب عنوان مناسب برای سئو به عنوان سایت رقبای خود نیز نگاهی بیندازید، اما از عنوان آن‌ها کپی نکنید، بلکه الهام بگیرید.

2. عناوین خود را کوتاه و دقیق بیان کنید

هنگام انتخاب عنوان مناسب برای سئو یکی از اولین مواردی که باید به خاطر بسپارید کوتاه بودن آن است.

زیرا اگر عنوان شما خیلی طولانی باشد، گوگل آن‌ را کوتاه می‌کند و در پایان آن سه نقطه […] اضافه می‌کند. این فرآیند کوتاه سازی نامیده می‌شود و دقیقاً به این شکل است:

عنوان طولانی

این کار به طور مستقیم بر سئو شما تأثیر نمی‌گذارد، اما می‌تواند CTR (نرخ کلیک) شما را تحت تأثیر قرار دهد، که در نهایت روی رتبه‌ سایت شما نیز تأثیرگذار است.

بنابراین برای بهینه سازی عنوان باید آن را آنقدر کوتاه نگه دارید که متناسب با نتایج جستجوی گوگل باشد.

به طور کلی، شما فقط 70-60 کاراکتر اول عنوان را در نتایج جستجو مشاهده می‌کنید. به همین دلیل، طول عنوان، در انتخاب مناسب آن برای سئو، نقش مهمی دارد.

بر اساس جدیدترین طرح‌‌ها در سال 2020، برای بهینه سازی عنوان و نوشتن‌ آن، باید طول 50 تا 60 کاراکتر را هدف قرار دهید.

گوگل در تلفن همراه، دو خط و در دسکتاپ، یک خط را در نتایج جستجوی خود نشان می‌دهد. این کار باعث می‌شود عنوان سایت در تلفن همراه بیشتر نشان داده شود، اما دسکتاپ عنوان را تا حداکثر 65 کاراکتر نشان می‌دهد.

اگر چه جریمه ای برای استفاده از عنوان طولانی وجود ندارد، اما بهتر است به نحوه نمایش عناوین خود در گوگل توجه داشته باشید.

برای مشاهده نحوه نمایش عنوان خود، می‌‌توانید از افزونه یوست سئو (Yoast SEO) استفاده کنید. این افزونه به شما در انتخاب عنوان مناسب برای سئو کمک می‌کند.

به خاطر داشته باشید که کوتاه نگه داشتن عنوان نیز فکر بدی است. عناوین خیلی کوتاه ممکن است توجه کاربر را به خود جلب نکند. همچنین برای اینکه عنوان خود را واضح‌‌‌تر نشان دهید، می‌توانید از یک جدا کننده مانند خط تیره (-) یا خط عمودی (|) استفاده کنید.

یک نکته، می‌توانید از (|) به جای (-) به عنوان جدا کننده در بخش‌های عنوان خود استفاده کنید. (|) فضای کمتری نسبت به (-) می‌گیرد و در برخی شرایط بدون نیاز به حذف کلمات، می‌تواند به شما در بهینه سازی عنوان کمک کند تا عنوان جذاب‌تری را انتخاب کنید.

3. عناوین منحصر به فرد بنویسید

تمام صفحات سایت شما منحصر به فرد هستند. پس همه‌ عنوان‌های خود را به گونه ای انتخاب کنید که نشان دهنده محتوای آن صفحه خاص باشد.

انتخاب عنوان مناسب برای سئو و توضیحات دقیق آن به گوگل کمک می‌‌کند تا محتوای شما را بشناسد و آن را به کاربرانی که دنبال اطلاعات شما هستند، نشان دهد.

به منظور انتخاب عنوان مناسب برای سئو صفحات سایت خود، ابتدا باید خود را جای بازدیدکنندگان سایت قرار دهید. همچنین با مراجعه به سایت www.title-generator.com و جستجوی کلمه کلیدی مد نظر خود می‌توانید عنوان مناسب را پیدا کنید.

4. از کلمات کلیدی مناسب در عنوان استفاده کنید

کلمات کلیدی، واژگانی هستند که محتوای سایت بر اساس آن‌ها تولید می‌شوند و شانس سایت را در رتبه بندی افزایش می‌دهند.

برای مثال در این مقاله کلمات کلیدی ما، “انتخاب عنوان مناسب برای سئو»، «بهینه سازی عنوان”، “راهنمای نوشتن عنوان سئو” و “بهترین روش‌ها برای نوشتن عنوان سئو” هستند.

ابتدا مرتبط‌ترین کلمات کلیدی را برای نام تجاری و برند خود بیابید. همچنین باید کلمات کلیدی رقبای خود را نیز بررسی کنید. برای این کار می‌‌توانید از ابزار سئو Competitive Analysis استفاده کنید. بهینه سازی عنوان خود با کلمات کلیدی مناسب، به سایت شما در دستیابی به رتبه بندی بهتر کمک می‌کند.

سعی کنید از مهم‌ترین کلمات کلیدی در ابتدای عنوان خود استفاده کنید. این کار احتمال قطع شدن عنوان را کمتر می‌کند. بهترین روش درج کلمات کلیدی اضافه کردن آن در ابتدای عنوان است.

اگر محتوای قدیمی خود را به روز رسانی می‌کنید، یک ترفند عالی برای انتخاب عنوان، الهام گرفتن از عناوین مقالاتی است که بازخورد خوبی در موتورهای جستجو داشته اند.

گوگل به اندازه کافی هوشمند است که بفهمد مقاله شما در چه زمینه ‌ای است، اما در هر صورت شما باید محتوای خوبی در سایت خود منتشر کنید تا گوگل راحت‌تر آن را متوجه ‌شود و با رتبه ‌بندی بهتر به شما پاداش ‌دهد.

همچنین کلمات کلیدی باید با محتوای مقاله ای که در سایت خود منتشر کرده اید، هماهنگ باشند.

وقتی کلمات کلیدی را اضافه می‌‌کنید، زیاد هیجان زده نشوید، زیرا یک مرز باریکی بین افزودن و پر کردن وجود دارد. نباید کلمات کلیدی را فقط به این دلیل که حجم جستجوی بالایی دارند، وارد عنوان خود کنید.

گوگل، سازندگان سایت را به پر کردن عناوین خود با کلمات کلیدی تشویق نمی‌‌کند و ممکن است چنین نتایج جستجو را اسپم (Spam) تشخیص دهد.

بهینه سازی عنوان با این روش، علاوه بر ایجاد تجربه کاربری نامناسب، بر انتخاب عنوان مناسب برای سئو نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

بنابراین، سعی کنید از پر کردن عنوان با کلمات کلیدی خودداری کنید و به جای آن تمرکز خود را بر روی مرتبط بودن عنوان با محتوا قرار دهید.

5. برای بهینه سازی عنوان از نام تجاری برند خود استفاده کنید

اگر دوست دارید نام تجاری خود را در هر عنوان وارد کنید (که این کار می‌‌تواند ایده خوبی برای برندهای شناخته نشده باشد)، آن را در انتها، پشت کلماتی که هر صفحه سایت را توصیف می‌کنند، قرار دهید.

استفاده از نام برند خود در انتهای عنوان، می‌‌تواند ارزش محتوای شما را زیاد کند. مخصوصاً اگر برند‌ شما شناخته شده باشد.

در این صورت کاربران روی عنوان صفحه ای که نام برند را نشان می‌‌دهد کلیک می‌‌کنند. دلیلش این است که آن‌ها شما را به عنوان یک منبع اطلاعاتی قابل اعتماد و قابل اطمینان‌تر در نظر می‌‌گیرند.

یادآوری: به طول عنوان خود نیز توجه کنید. افزودن نام برند انتهای عنوان، فضای کمتری را برای عنوان اصلی شما می‌گذارد. پس حواستان باشد هنگام انتخاب عنوان مناسب برای سئو، تعداد کاراکترهای نام برند را از آن کم کنید.

برای مثال یکی از مقالات ما با عنوان “مزایای سئو چیست؟ مزیت آن در دیجیتال مارکتینگ – آکادمی پون”

در سایت قرار گرفته است.

تعداد کاراکترهای هدف: 60

44 کاراکتر برای (مزایای سئو چیست؟ مزیت آن در دیجیتال مارکتینگ)

و 14 کاراکتر برای (- آکادمی پونک)

ما هنگام انتخاب عنوان آن، این گونه عمل کردیم:

تعداد کاراکترهای (- آکادمی پونک) – تعداد کاراکترهای هدف = 14 -60 = 46

بنابراین ما حداکثر 46 کاراکتر برای عنوان انتخابی خود می‌توانستیم در نظر بگیریم و در نهایت عنوان (مزایای سئو چیست؟ مزیت آن در دیجیتال مارکتینگ) با 44 کاراکتر را انتخاب کردیم.

استفاده از نام برند در انتهای عنوان

6. از کلمات جادویی استفاده کنید

اولین چیزی که خوانندگان شما هنگام جستجوی کلمه کلیدی در گوگل می‌بینند، عنوان شما است. اگر آن عنوان، مخاطبان را متقاعد به کلیک نکند، گوگل آن را مشاهده کرده و یک سیگنال منفی برای سایت شما در نظر می‌گیرد.

در نقطه مقابل، اگر کاربران بیشتری روی عنوان سایت شما کلیک کنند، گوگل آن را یک سیگنال مثبت تلقی می‌کند و با بهبود رتبه بندی سایت به شما پاداش می‌دهد.

بنابراین برای رسیدن به این هدف و بهینه سازی عنوان باید از کلمات جذاب و جادویی مانند: شگفت انگیز، عالی، فوق‌العاده و اعداد و ماه و سال در عنوان خود استفاده کنیم.

از همه مهم‌تر، این کار تجربه ای بهتر برای بازدیدکنندگان سایت شما ایجاد می‌‌کند. شما می‌‌خواهید که هر بازدیدکننده محتوای سایت شما را دوست داشته باشد و برای موضوعات دیگر نیز دوباره به سایت شما مراجعه کند.

7. از آوردن عنوان خود در تگ H1 غافل نشوید

تگ H1 عنوان اصلی محتوای هر صفحه از سایت است که تنها یک بار در هر صفحه تکرار می‌شود.

اهمیت تگ H1

بنابراین از تگ H1 نیز بهره مند شوید. اگر نمی‌توانید تمام کلمات کلیدی مورد نظر خود را در عنوان جای دهید، می‌توانید چند مورد دیگر را در تگ H1 قرار دهید. مطمئن شوید که کلمه کلیدی اصلی خود را نیز در H1 قرار داده اید.

همچنین، توضیحات متا را فراموش نکنید. شما باید کلمات کلیدی خود را در آنجا هم اضافه کنید، زیرا اگر کلمات کلیدی مورد نظر کاربر را در آنجا اضافه نکنید، گوگل توضیحات متای شما را نادیده می‌گیرد.

اطمینان حاصل کنید که در صفحه سایت خود، واقعاً به آنچه که برای مخاطبان هدف شما بیشترین ارزش یا اهمیت را دارد فکر می‌‌کنید. عنوان شما باید ارزش صفحه شما را به آن‌‌ها نشان دهد.

نتیجه گیری

عنوان جذاب عنوانی است که کوتاه و مختصر، حاوی کلمات کلیدی اصلی و نام برند، اعداد و سال و شامل 60-50 کاراکتر باشد. تگ‌های عنوان بخش کوتاه و فریبنده سئو هستند. به دلیل کوتاه بودن آن‌ها، تصور نکنید که باید سریع و آسان با آن‌ها رفتار کنید.

کمی وقت بگذارید تا واقعاً در مورد بهترین کلماتی که صفحه سایت شما را به گوگل نشان می‌دهد و مطالب پشت آن را برای مخاطبان بیان می‌کند، فکر کنید.

عنوان شما باید هر دو مورد را با هم انجام دهد. درست انجام دادن انتخاب عنوان مناسب برای سئو رتبه بندی سایت شما را بهبود می‌بخشد و نرخ کلیک روی آن را افزایش می‌دهد.

در صورتی که شما به سئوی موضوعات مهم‌تر خود، اهمیت بیشتری دهید، به راحتی می‌‌توانید از انتخاب عنوان مناسب برای سئو سایت خود غافل شوید، اما نادیده گرفتن بهینه سازی عنوان سئو می‌‌تواند هزینه‌‌ های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

عنوان صفحه سایت شما در تعیین میزان رتبه بندی آن در SERP نقش اساسی دارد. خوشبختانه نوشتن عناوین موثر صفحه، به زمان و تلاش زیادی نیاز ندارد، اما از نظر بهبود رتبه بندی جستجو می‌‌تواند نتایج بزرگی به شما بدهد.

برای انتخاب عنوان مناسب برای سئو باید نحوه عملکرد الگوریتم‌‌های رتبه بندی گوگل را درک کنید و تعادل مناسبی بین نوشتنِ عناوینِ متمرکز بر کلمات کلیدی و کاربر پیدا کنید.

شما از کدام روش‌های گفته شده برای انتخاب عنوان سایت خود استفاده کرده اید؟ چه ابزارهای دیگری را برای این منظور می‌شناسید؟

منابع

hostgator
searchenginewatch
spyfu
cognitiveseo

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox