کاهش رتبه الکسا + 8 تکنیک جادویی بهبود آن

آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1399
کاهش رتبه الکسا
مدت زمان مطالعه این مقاله 10 دقیقه

رتبه الکسا اعتبار یک سایت و رتبه ی سایت مورد نطر را شان می‌دهد. ما می‌خواهیم در این مقاله علت کاهش رتبه الکسا و عواملی که بر آن تأثیر می‌گذارند و همچنین سیستم الکسا و نحوه کار کردن آن را به شما بگوییم. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

کاهش رتبه الکسا و عوامل موثر بر آن

قبل از ارائه راه حل هایی برای کاهش رتبه الکسا، اجازه دهید اول سیستم رتبه بندی الکسا را تعریف کنم.

سیستم رتبه بندی الکسا چیست و چگونه کار می‌کند؟

هر سایتی که در فضای اینترنت ایجاد می‌شود، طبیعتاً می‌خواهد بازدیدکننده بیشتری داشته باشد.

چگونه می‌توان میزان بازدید از سایت خود را تخمین زد و تعداد بازدیدکنندگان آن را بیشتر کرد؟

برای این کار باید میزان ترافیک سایت خود را بدانید و با کاهش رتبه الکسا آن بازدیدکنندگان بیشتری را به سایت خود جذب کنید.

اما چگونه؟

الکسا یک سیستم تجزیه و تحلیل داده است، که داده های مربوط به ترافیک سایت‌های تجاری را از طریق مجموعه ای از برنامه های افزودنی سایت و نوار ابزار جمع آوری می‌کند و در نهایت نحوه عملکرد سایت شما را در مقایسه با سایر سایت‌ها اندازه گیری می‌کند.

رتبه الکسا عملکرد کلی حضور سایت‌ها را در فضای اینترنت مشخص کند. سایت‌هایی با بازدید بالا و محتوایی با کیفیت که به طور منظم به روزرسانی شده اند، به طور کلی دارای رتبه الکسا خوبی هستند.

بنابراین اگر تاکنون به فکر بهبود Alexa Rank سایت خود نبودید، از الان به فکر آن باشید. لیست رتبه بندی الکسا را هم، صاحبان سایت‌ها و هم، کاربران آن‌ها می‌توانند مشاهده کنند.

این سیستم رتبه بندی، با ترکیب تخمینی از میانگین بازدیدکنندگان روزانه سایت و بازدید روزانه صفحه آن در یک بازه زمانی سه ماهه، رتبه ی سایت‌ها را محاسبه می‌کند. سایتی با بیشترین تعداد بازدیدکننده در این بازه زمانی در رتبه یک قرار دارد.

اگر سایتی طی سه ماه گذشته هیچ بازدید کننده ای نداشته باشد، در نهایت از لیست رتبه بندی الکسا حذف می‌شود و بهتر است فکری به حال چگونگی بهبود Alexa Rank خود بکند!

به خاطر داشته باشید اگر یک کاربر در یک روز چندین بار به یک سایت مراجعه کند، فقط یک بار بازدید آن محاسبه می‌شود. پس حواستان باشد این کار تاثیری روی بهبود Alexa Rank سایتتان نمی‌گذارد.

برای اینکه سایتی داده های خود را به اشتراک بگذارد، باید نوار ابزار الکسا را در مرورگر خود نصب کند. الکسا بر اساس ارقام این نمونه ها، تعداد بازدیدکنندگان از هر صفحه سایت را در اینترنت تخمین می‌زند.

نکته ی دیگری که سایت الکسا به آن اشاره می‌کند، این است که هرچه عدد رتبه ای که الکسا به سایت شما می‌دهد، پایین‌تر باشد، محبوبیت سایتتان بیشتر است. بنابراین هرچه رتبه سایت شما به یک نزدیکتر باشد، رتبه آن بهتر است.

در واقع رتبه بندی سایت شما یک رتبه نسبی است. همچنین اگر شما در یک بخش بسیار رقابتی حضور داشته باشید و بخواهید خود را مطرح کنید، برای بهبود Alexa Rank و دستیابی به یک رتبه بالا به ترافیک زیادی نیاز خواهید داشت.

کسانی که در میان 100000 سایت برتر در سیستم رتبه بندی الکسا هستند، می‌توانند اطمینان داشته باشند که سایت آن‌ها روند بهبود Alexa Rank خوبی را طی می‌کند. سایت‌های دارای رتبه کمتر الکسا، بازدیدکننده و فروش بیشتری دارند.

کاهش رتبه الکسا می‌تواند به شما در بهبود سایت و بازدید بیشتر آن کمک کند.

آمار الکسا چقدر قابل اعتماد است؟

در حالی که رتبه بندی الکسا روش خوبی برای مقایسه عملکرد یک سایت با سایت رقبا است، آمار الکسا لزوماً دقیق نیست.

در حقیقت، متخصصان دو سیستم الکسا و Google Analytics (گوگل آنالیز) را با برخی از سایت‌هایی که بازدید صفحه بسیار بالا و در نتیجه رتبه الکسا پایین‌تری دارند مقایسه کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که سیستم رتبه بندی الکسا دقیق نیست.

بهبود Alexa Rank

دلیل این امر این است که گوگل پوشش بسیار گسترده تری از الکسا دارد، زیرا همه نوار ابزار الکسا را نصب نمی‌کنند. بنابراین، با توجه به پوشش نسبتاً کم سایت‌های رتبه بندی شده توسط الکسا، بهتر است به آمارهای الکسا اعتماد نکنید، فقط از آن‌ها برای مقایسه روند بهبود Alexa Rank خود استفاده کنید.

آیا می‌توان رتبه الکسا را دستکاری کرد؟

شما می‌توانید با ایجاد یک تابع JavaScript (یکی از زبان‌های برنامه نویسی که برای ایجاد سایت کاربرد فراوانی دارد) و باز کردن آرایه ای از آدرس صفحه سایت خود، به طور مصنوعی باعث کاهش رتبه الکسا خود شوید و آن را دستکاری کنید.

هدف از انجام این کار این است که هر آدرس صفحه سایت در یک پنجره جداگانه باز شود، بنابراین در این صورت بازدید از صفحه افزایش می‌یابد و باعث کاهش رتبه الکسا سایتتان می‌شود.

البته ما استفاده از این روش را توصیه نمی‌کنیم زیرا انجام این کار برای UX سایت نتیجه بدی دارد.

UX سایت چیست؟

UX) User Experience Design) سایت به معنای طراحی تجربه کاربری است. در واقع UX سایت به میزان راحتی کاربران و بازدیدکنندگان در سایت و راحت پیدا کردن اطلاعاتی که در قسمت‌های سایت ما قرار دهند، مربوط می‌شود. برای مثال می‌توان به گزینه های قرار گرفته در منوی سایت اشاره کرد.

در نتیجه اگر شما رتبه الکسا سایتتان را با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا دستکاری کنید، بازدیدکنندگان با مراجعه به سایت شما، برای یافتن اطلاعات مد نظر خود، با باز شدن چندین پنجره برای رسیدن به مقصود خود رو به رو می‌شوند و این موضوع برای آن‌ها آزار دهنده خواهد بود.

لازم به ذکر این نکته است که بهبود Alexa Rank به صورت مصنوعی، یک تکنیک کوتاه مدت است و در طولانی مدت دوام نخواهد داشت. روش بهتر و توصیه شده برای کاهش رتبه الکسا نوشتن محتوای خوب و منظم برای بازدید مناسب از سایت شما است.

چگونه رتبه سایت‌ها را در الکسا مشاهده کنیم؟

بررسی رتبه الکسا سایت، کار بسیار ساده ای است. کافی است به سایت رسمی الکسا بروید، URL سایتی را که می‌خواهید بررسی کنید در آن قرار دهید و گزینه Find را بزنید.

مزایا و معایب الکسا چیست؟

مزایا

 • اگر سایت شما بیشتر از طریق تبلیغات درآمد کسب می‌کند، کاهش رتبه الکسا به شما کمک می‌کند هزینه بیشتری را برای فضای تبلیغاتی خود دریافت کنید.
 • با استفاده از الکسا به راحتی می‌توانید از میزان بازدید سایت رقبای خود مطلع شوید. الکسا ابزاری موثر برای کمک به شما در مقایسه میزان کاهش رتبه الکسا سایت خود در برابر رقبا است.
 • الکسا نویسندگان مهمانی که می‌خواهند برای بهبود Alexa Rank سایتشان، مقالاتی را در سایت‌هایی با رتبه بالا بنویسند و آن‌ها را منتشر کنند، جذب می‌کند.
 • با اطلاعاتی که الکسا ارائه می‌دهد، از عملکرد سایت خود مطلع می‌شوید. این کار برای سئو و بازاریابی سایت شما مفید است.

معایب

 • داده های الکسا فقط به کاربرانی که نوار ابزار آن را نصب کرده اند، محدود می‌شود. بنابراین سایت‌های زیادی وجود دارند که علی‌رغم بازدید بالا، رتبه ضعیفی در الکسا می‌گیرند.
 • همان طور که بالاتر به آن اشاره کردیم، به راحتی می‌توان سیستم رتبه بندی آن را دستکاری کرد. در نتیجه این کار باعث می‌شود رتبه بندی آن غیر قابل اعتماد باشد.
 • زیر دامنه ‌ها و زیر صفحه های سایت به طور جداگانه در الکسا رتبه بندی نمی‌شوند، فقط رتبه دامنه اصلی هنگام محاسبه ی آن در نظر گرفته می‌شود، بنابراین ممکن است پس از بهبود Alexa Rank صفحه های ساییتان، رتبه پایین‌تری برای آن‌ها کسب نکنید.

7 تکنیک طلایی برای کاهش رتبه الکسا

همانطور که قبلا ذکر شد، شما می‌توانید رتبه الکسا سایت خود را بدون دستکاری در آن کاهش دهید. اما سریع‌ترین راه برای کاهش رتبه الکسا چیست؟

1. نوشتن مطالبی با کیفیت و منحصر به فرد

اولین مرحله برای کاهش رتبه الکسا ایجاد محتوای با کیفیت برای سایت خود است. این کار به شما کمک می‌کند تا با بهبود Alexa Rank ترافیک سایت خود را افزایش دهید. علاوه بر این اینکه گوگل عاشق محتوای با کیفیت است.

7 تکنیک طلایی برای کاهش رتبه الکسا

در ابتدا ممکن است به نظر برسد که انجام این کار برای بهبود Alexa Rank ساییتان، بیهوده است اما حتی سایت الکسا نیز به شما توصیه می‌کند که به کیفیت محتوای خود نگاهی بیندازید و به آن توجه کنید.

بدین ترتیب، نحوه ایجاد محتوای سایت شما به عنوان مرجع یک موضوع، می‌تواند مستقیماً روی کاهش رتبه الکسا آن تاثیر بگذارد. هرچه خوانندگان شما محتوای شما را قابل اعتمادتر و جذاب‌تر بدانند، احتمال اینکه در سایت شما باقی بمانند یا مطالب شما را با دیگران به اشتراک بگذارند بیشتر است.

اگرچه نوشتن محتوای خوب یک روند ذهنی به نظر می‌رسد، اما ابزارهایی وجود دارد که می‌توانید برای سنجش کیفیت محتوا و در نتیجه بهبود Alexa Rank خود از آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال Yoast SEO یکی از این ابزارها است.

Yoast افزونه ای است که سئوی سایت شما را کنترل و در صورت لزوم محتوای آن را ویرایش می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند تا مواردی مانند قابلیت خواندن و بهینه سازی کلمات کلیدی و محتوای خود را تنظیم کنید.

درنهایت افراد به سایت شما جذب می‌شوند و این کار سئوی سایت شما را بهبود می‌بخشد، افراد را به سمت سایت شما سوق می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که سایت خود را با کلمات کلیدی دارای جستجوی بالا، رتبه بندی کنید.

همچنین شانس بازدید افرادی را که از نوار ابزار الکسا استفاده می‌کنند، افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث کاهش رتبه الکسا سایت شما می‌شود.

2. بهینه کردن توضیحات متا

توضیحات متا خلاصه ای از صفحه سایت را در موتورهای جستجو به کاربران نشان می‌دهند و کاربران با خواندن آن‌ها تصمیم می‌گیرند روی چه چیزی کلیک کنند.

چگونه الکسا رنک را بهبود دهیم

بنابراین شما باید عناوین صفحه و توضیحات متای مناسب را به سایت خود اضافه کنید، تا الکسا و گوگل از این طریق محتوای سایت شما را تشخیص دهند.

به طور پیوسته و منظم برای سایت خود محتوا بنویسید و آن را به روز رسانی کنید. انجام این کار تاثیر زیادی روی روند بهبود Alexa Rank شما می‌گذارد.

این روش در واقع ستون فقراتِ (از نظر اهمیت) کاهش رتبه الکسا است. به طور منظم برای سایت خود بنویسید. این کار قطعاً به شما کمک می‌کند تا رتبه الکسا خود را کاهش دهید.

هیچ کس سایت‌های مرده ای را که هر چند وقت یک بار محتوای آن‌ها به روز رسانی می‌شود، دوست ندارد. همه افراد دنبال محتوایی پیوسته و به روز هستند. علاوه بر این محتواهای به روز نشده، به بهبود Alexa Rank سایت شما کمکی نمی‌کنند.

بنابراین، سایت خود را با محتوای جدید (که افراد می‌خواهند آن را بخوانند) به روز کنید. خواه شما یک بلاگر (کسی که در زمینه ای خاص مانند مد و فشن، متخصص است) یا صاحب مشاغل کوچک باشید، مهم است که با تولید محتوایی مفید و منظم، سایت خود را برای خوانندگان جذاب و به بهبود Alexa Rank خود کمک کنید.

اگر به تازگی سایت زده اید، باید روزانه 3-1 پست ارسال کنید. با انجام این کار، خواهید دید کاهش رتبه الکسا شما با چه سرعتی صورت می‌گیرد.

3. استفاده از کلمه کلیدی مرتبط در محتوا

عنصر اصلی هر سایت، محتوایی مناسب با کلمات کلیدی است.

پیدا کردن کلمات کلیدیِ مورد استفاده سایت‌هایی که از لحاظ موضوعی مشابه شما هستند، یک دید کلی درباره کلمات کلیدی و چگونگی بهبود Alexa Rank به شما می‌دهد، که درک کنید مخاطبان هدف شما دقیقاً به دنبال چه چیزی هستند و چگونه آن را جستجو می‌کنند.

تاثیر کلمات کلیدی در افزایش رتبه سایت

با این حال، به یاد داشته باشید که از کلمات کلیدی که مخاطبان هدف شما خیلی دنبال آن‌ها نیستند، استفاده نکنید. شما باید به دنبال کلمات کلیدی مرتبط باشید که با محتوای شما ارتباط خوبی داشته باشد و باعث کاهش رتبه الکسا سایتتان شوند.

4. استفاده از ابزار Alexa Rank

ابزار الکسا را به سایت خود اضافه کنید تا بازدیدکنندگان منظم‌تری داشته باشید و نتایج دقیق‌تری از کاهش رتبه الکسا آن دریافت کنید.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که سایت خود را در alexa.com ثبت کنید. پس از نصب آن، الکسا می‌تواند صفحات سایت شما را به طور دقیق اسکن کرده و اطمینان حاصل کند که تمام بازدید سایت شما شمارش شده است.

سعی کنید بازدیدکنندگان و دوستان را ترغیب کنید تا سایت شما را از طریق الکسا بررسی کنند. آن‌ها را تشویق کنید نظرات خوبی در سایت شما بگذارند، این کار به کاهش رتبه الکسا سایت شما کمک می‌کند.

5. پیگیری سایت رقبا

مشاهده سایت رقبایتان می‌تواند به شما در بهبود Alexa Rank و نتایج میزان بازدیدکنندگان و بازاریابی سایت کمک کند. علاوه بر الکسا ابزارهایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید این کار را انجام دهید. Ahref نمونه ای از این ابزارها است.

ابزار Ahref ابزاریست که به کمک آن می‌توانید محتواهایی را که بر اساس کلمات کلیدی پربازدید منتشر شده ‌اند و بازدیدکنندگان بیشتری دارند، شناسایی کنید. شما می‌توانید با مشاهده این داده ها از آن ها برای ارتقا محتوای خود به عنوان بخشی از استراتژی کاهش رتبه الکسا سایت استفاده کنید.

ابزار Ahrefs

6. به اشتراک گذاشتن محتوا در رسانه های اجتماعی

نوشتن محتوا برای سایت خوب است، اما شما باید برای بازدید بیشتر، آن را در شبکه های اجتماعی نیز به اشتراک بگذارید. در حالت ایده آل، شما باید رسانه هایی را که مخاطبان شما اکثر وقت خود را آنجا می‌گذرانند، هدف قرار دهید.

شبکه های اجتماعی روزانه 3.2 میلیون! کاربر دارند بنابراین شما نباید این فرصت را برای کاهش رتبه الکسا خود از دست بدهید. در حال حاضر اینستاگرام یکی از پربازدیدترین شبکه های اجتماعی در سراسر جهان است.

تاثیر شبکه های اجتماعی در کاهش رتبه الکسا

7. استفاده از بک لینک‌های داخلی و خارجی

شما می‌توانید با ایجاد لینک‌های داخلی و خارجی، کاربران خود را ترغیب کنید که روی محتوای شما کلیک و آن را مشاهده کنند. همچنین با انجام این کار به بهبود Alexa Rank خود نیز کمک کرده اید.

یکی از راه های استفاده از این روش، ایجاد لینک‌هایی متناسب با محتوای خود است. لینک‌های داخلی می‌توانند به اندازه بک لینک‌های خارجی برای کاهش رتبه الکسا سایت شما مهم باشند، زیرا این لینک‌ها ارتباط بین صفحات مختلف سایت را نشان می‌دهند.

یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت بک لینک، استفاده از پست مهمان است.

پست مهمان محتوایی است که پس از نوشتن آن، به جای منتشر کردن در سایت خود، آن را در سایت شخص دیگری منتشر می‌کنید و در ازای این کار سایت میزبان به سایت شما لینک می‌دهد و باعث بهبود Alexa Rank آن می‌شود.

استفاده از بک لینک در بهبود الکسا

ارسال پست به عنوان مهمان روشی عالی برای کاهش رتبه الکسا است. پست مهمان به شما کمک می‌کند لینک‌هایی را برای سایت خود ایجاد کنید. داشتن لینک‌های مناسب باعث بهبود Alexa Rank سایت می‌شود. هنگام نوشتن پست مهمان، محتوای با کیفیت را فراموش نکنید.

شما همچنین می‌توانید روش‌های دیگری را برای ساخت بک لینک در نظر بگیرید که علاوه بر افزایش لینک‌های مناسب سایتتان، به تدریج تأثیر مثبتی بر بازدید کلی سایت و کاهش رتبه الکسا آن خواهد داشت. با این حال، استفاده بیش از حد از بک لینک‌ها نیز می‌تواند برای سایت شما مضر باشد.

محبوب‌ترین سایت‌ها طبق رتبه بندی الکسا کدامند؟

الکسا لیستی از سایت‌های برتر را به همراه داده های آن‌ها مانند، میانگین زمان روزانه ای که هر بازدیدکننده در سایت می‌گذراند، میانگین بازدیدهای روزانه یک صفحه خاص به ازای هر بازدید کننده، متوسط بازدید از سایت‌های لینک دهنده به سایت، را در اختیار ما قرار می‌دهد.

در اینجا 15 سایت برتر طبق رتبه بندی الکسا (ژانویه 2021) آورده شده است:

 • Google.com
 • Youtube.com
 • Tmall.com
 • Baidu.com
 • Qq.com
 • Sohu.com
 • Facebook.com
 • Taobao.com
 • Amazon.com
 • 360.cn
 • Yahoo.com
 • Jd.com
 • Wikipedia.org
 • Sina.com.cn
 • Weibo.com

چرا الکسا رتبه کشوری سایت من را نشان نمی‌دهد؟

رتبه استاندارد الکسا، رتبه جهانی ترافیک سایت‌ها را نشان می‌دهد و نه رتبه کشوری. بنابراین اگر رتبه کشوری شما در الکسا نشان داده نشود به این معنی است که الکسا اطلاعات کافی را از سایت شما و بهبود Alexa Rank آن به دست نیاورده است.

توجه کنید که رتبه ترافیک کشوری سایت در صورتی نمایش داده می‌شود که اطلاعات کافی در الکسا وجود داشته باشد.

چرا الکسا رتبه سایت من را در کشور دیگری نشان می‌دهد؟

در صفحه اصلی سایت الکسا، رتبه ترافیک سایت در کشوری که بیشترین تعداد بازدید کاربران از آن کشور بوده است نشان داده می‌شود. بنابراین ممکن است همان کشوری نباشد که سایت در آن واقع شده است.

همچنین ممکن است داده های کافی برای انتخاب یک کشور خاص وجود نداشته باشد، زیرا تعداد زیادی از بازدیدکنندگان سایت از یک کشور خاص نمی‌آیند.

چرا سایت من در الکسا بدون رتبه است؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، الکسا داده های مربوط به بازدید 3 ماه گذشته سایت‌ها را نشان می‌دهد و هر روز به روز رسانی می‌شود. بنابراین اگر سایت شما در الکسا بدون رتبه است، به این معنی است که در 3 ماه گذشته هیچ بازدیدی از سایت شما صورت نگرفته و باعث کاهش رتبه الکسا آن نشده است.

در این صورت پیشنهاد ما این است که هر چه سریع تر با بهبود Alexa Rank خود، بازدید سایتتان را افزایش دهید.

چرا با وجود بازدید بیشتر، الکسا رتبه ی ضعیف‌تری را برای سایت من در نظر می‌گیرد؟

زیرا سیستم رتبه بندی الکسا، میزان بازدید سایت شما را با سایت‌های دیگر مقایسه می‌کند و در صورتی که سایت رقبایتان بازدید بیشتری کسب کند، شما با وجود بهبود Alexa Rank و در نتیجه افزایش بازدید در سایت خود رتبه بدتری دریافت می‌کنید.

نتیجه

بهبود Alexa Rank بخش مهمی از عملکرد سئوی سایت شما را تشکیل می‌دهد. با این حال، بهتر است از آن به عنوان ابزار اصلی برای کنترل ترافیک سایت خود استفاده نکنید زیرا نتایج آن می‌تواند نسبی و نادرست باشد.

به جای نادیده گرفتن سیستم رتبه بندی الکسا، از آن به عنوان ابزاری مکمل برای تقویت استراتژی سئوی خود استفاده کنید. کاهش رتبه الکسا می‌تواند به شما کمک کند، محبوبیت سایت خود را افزایش داده و درآمد بیشتری کسب کنید.

همچنین رتبه الکسا می‌تواند ابزار مفیدی برای مقایسه سایت شما با دیگر سایت‌ها باشد. به یاد داشته باشید، هرچه عدد رتبه الکسای سایتی کمتر باشد، رتبه آن بهتر و میزان بازدیدکنندگان آن نیز بیشتر است.

به نظر شما بک لینک‌های خارجی چه تاثیری روی کاهش رتبه الکسا سایت می‌گذارند؟ پاسخ خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

kinsta

shoutmeloud

hackernoon

wpengine

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox