چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟

آخرین به‌روزرسانی: 10 اسفند 1399
چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

در این مقاله قصد داریم که اطلاعاتی در مورد محتوای همیشه سبز و چرایی و چگونگی استفاده از آن را برای شما شرح دهیم.

در بررسی‌های انجام شده توسط MDG Advertising، بیش از 70% کاربران از طریق محتوای موجود در اینترنت اطلاعات مورد نیاز خود را کسب می‌کنند، پس تولید کردن محتوای همیشه سبز بسیار کاربردی و مهم است.

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز محتوایی است، باکیفیت که در عین سادگی توسعه و ساخته شده است و از رده خارج نمی‌شود، به طور خلاصه به معنای یک محتوای بی‌انتها است و محدود به زمان نیست.

محتوای همیشه سبز از کلمه Evergreen (به معنای همیشه سرسبز: گیاهی که برگ‌ها آن همیشه در طول سال سبز می‌ماند) گرفته شده است.

اگر به این تعریف توجه کنید، متوجه می‌شوید که در مورد دو چیز مختلف صحبت می‌کند:

محتوا و موضوع؛ اکثر مقالاتی که در حوزه محتوای سبز هستند معمولاً از بیان کردن تمایز بین محتوا و موضوع عاجز هستند.

عناوین همیشه سبز

عناوین همیشه سبز، مواردی هستند که با گذر زمان علاقه و حجم جستجو در مورد آن‌ها کم نمی‌شود.

در این قسمت چند نمونه از عناوین همیشه سبز را برای شما ذکر می‌کنم

اگر نیاز شما محتوای همیشه سبز است، باید ابتدا روی نیازهای مخاطبان خود تمرکز کنید، برای مثال نمونه‌ هایی از عنوان‌هایی که می‌توانید استفاده کنید:

“چگونه وزن خود را کم کنیم”:  فرقی نمی‌کند سال 1400 باشد یا 200 سال دیگر مردم همیشه به دنبال کاهش وزن و تناسب اندام خود هستند.

“چگونه یک قرمه سبزی خوش مزه درست کنیم”: قرمه سبزی یکی از غذاهای محبوب ایرانیان است و ایرانیان به این زودی از خوردن قرمه سبزی دست نخواهند کشید، بنابراین افراد زیادی هستند که علاقه به یادگیری درست کردن این غذا دارند.

“مسابقات فوتبال”: مردم معمولاً اخبار مربوط به فوتبال را دنبال می‌کنند.

مثال‌هایی از موضوعات غیر همیشه سبز

“انتخابات ریاست جمهوری”: انتخابات هر 4 سال فقط یکبار اتفاق میفتد.

“سبزه عید نوروز را از کجا تهیه کنیم”: عید نوروز سالی یکبار اتفاق میفتد.

“جام جهانی فوتبال”: مسابقات جام جهانی فوتبال هم هر 4 سال یکبار برگزار می‌شود.

بررسی مثال‌های محتوای همیشه سبز

10 روش برای رژیم و کاهش وزن: در ده سال گذشته اصول رژیم گرفتن تغییرات آنچنانی نداشته است و با سوزاندن کالری بیشتر شما به وزن دلخواه خود می‌رسید بنابراین، این محتوا یک محتوای همیشه سبز به حساب می‌آید و مورد توجه مخاطبان است.

چگونه یک قرمه سبزی خوش مزه درست کنیم؟: پست مربوط به پختن غذا هم از 10 سال گذشته تا کنون همیشه سبز است و نیازی به تغییرات و به روز رسانی ندارد.

مسابقات فوتبال: اگر بخواهیم در مورد آخرین مسابقات فوتبال مطلب بنویسیم با توجه به داشتن مخاطبان زیاد در مورد این موضوع این اخبار تا یک ماه دیگر به علت ثابت نبودن شرایط، کاملا ارزش خود را از دست می‌دهد؛ این جاست که تفاوت بین محتوای همیشه سبز و موضوع همیشه سبز مشخص می‌شود.

خود مسابقات فوتبال یک موضوع همیشه سبز است و مخاطبان پیگیر آن هستند، ولی محتوای همیشه سبزی در مورد آن وجود ندارد.

 

مسابقات فوتبال یک موضوع همیشه سبز

محتوای همیشه سبز به چه علت مهم است؟

اگر با یک مثال قابل فهم بخواهیم توضیح دهیم، زمانی که دونالد ترامپ در انتخابات سال 2016 در انتخابات پیروز شد، تنها سایت خبری نیویورک تایمز بود که گزارش این پیروزی را داد و در آن هنگام این سایت شاهد افزایش چشمگیر ترافیک شد اما این افزایش تنها 2 ماه طول کشید و وقتی این خبر برای مردم عادی شد، دیگر علاقه ای به پیگیری این موضوع نداشتند؛ به این ترتیب بازدید آن مقاله بعد از 2 ماه به شدت کاهش پیدا کرد.

پست‌هایی از این قبیل، معمولاً بعد از انتشار به سرعت اشتراک گذاری می‌شوند و بازدید اولیه بالایی دارند، که ما به آن “اوج امید” می‌گوییم و با گذشت زمان و کم شدن علاقه مخاطبان به یک “خط مسطح” تبدیل می‌شود.

برای اینکه بخواهید روی چرخه تولید محتوا قرار بگیرید، همواره باید اخبار را انتشار دهید زیرا که متوقف کردن این انتشار باعث کاهش ترافیک شما می‌شود.

پس باید محتوای همیشه سبز را در پیرامون موضوعات همیشه سبز ایجاد کنید، زیرا به شما کمک می‌کند، که با کار کمتر در وقت خود صرفه جویی کنید؛ شما با تولید محتوای سبز مجبور نیستید که  اغلب مطالب را تغییر دهید یا به روز رسانی کنید بلکه می‌توانید به طور منظم از ترافیک ارگانیک استفاده کنید.

همانطور که وظیفه گوگل پاسخگویی به سؤالات افراد است، اگر مطالب از رده خارج شده باشند، آن‌ها را رتبه بندی نمی‌کند، پس اگر می‌خواهید که ترافیک ارگانیک را به صورت مداوم برای پست خود جذب کنید و شاهد کاهش بازدید سایت نباشید بهترین گزینه برای شما ایجاد یک محتوای همیشه سبز است.

شما برای سایت خود هیچگاه نباید اخبار و مسائلی را ارائه دهید که بعد از یک هفته دیگر برای مخاطبان جذابیتی ندارد.

چگونه یک محتوای همیشه سبز ایجاد کنید؟

این کار یک فرآیند دو مرحله ای است:

مرحله 1: پیدا کردن موضوعات همیشه سبز

برای پیدا کردن موضوعات همیشه سبز، شما باید از مسائلی همانند موضوعات مرسوم، مد روز، افراد مشهور و موضوعاتی که ترافیک جستجو ثابت دارند دور بمانید.

برای انجام این کار ، شما ابتدا باید در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید، به اینصورت که:

1. وزن جستجوی کلمات کلیدی را پیدا کنید

در مورد موضوعاتی که در مقاله شما هدف هستند ایده پردازی کنید، شما همچنین می‌توانید گزارش‌های ایده‌های کلمات کلیدی مختلف را بررسی کنید تا هدف خود در مورد موضوع همیشه سبز را انتخاب کنید.

همچنین با بررسی سایت‌ها و رتبه بندی آن‌ها متوجه می‌شوید که آن‌ها ترافیک زیادی دارند یا نه، اگر ترافیک آن‌ها زیاد بود ممکن است که موضوع آن‌ها یک موضوع همیشه سبز باشد.

2. با گذشت زمان می‌توانید روند مثبتی را طی کنید

ممکن است در نمودارهای بررسی، حجم جستجو کلمه کلیدی مناسب باشد اما شما باز می‌خواهید مطمئن شوید که موضوع همیشه سبز است یا خیر، برای این تشخیص باید دو نکته را در نظر بگیرید: روند نزولی و فصلی نداشته نباشد.

با ابزار Google Trends، به راحتی می‌توانید تشخیص بدهید که آیا کلمات کلیدی انتخابی شما با گذشت زمان ارزش خود را از دست خواهند داد یا خیر، برای مثال، کاملا مشخص است که کلمه کلیدی “کادوهای عید”  فصلی هستند و تنها سالی یکبار در جستجو کاربران قرار می‌گیرند، در حالی که کلمه کلیدی “الگوهای سایت” ممکن است ابتدا حجم جستجو بالایی داشته باشد، اما با گذشت زمان محبوبیت آن رفته رفته کم ‌شود؛ برای دیدن محبوبیت موضوعات از نظر کاربران می‌توانید از نمودارهای ابزار Keywords Explorer استفاده کنید.

3. بررسی هدف جستجوی سازگار

هدف جستجو، هدفی که جستجوگر هنگام ورود به صفحه جستجو در گوگل پیدا می‌کند هدف جستجو گویند.

هدف شما اگر برای جستجوی یک کلمه کلیدی، نامشخص یا در حال تغییر باشد در رتبه بندی شما نوسان ایجاد خواهد شد، حتی اگر پست شما از نظر فنی به روز باشد هنگامی‌که گوگل آن‌را تشخیص ندهد رتبه بندی شما آسیب می‌بیند، پس باید قبل از ایجاد محتوای خود نمودار تاریخچه رتبه بندی را در ابزار Keyword Explorer بررسی کنید.

بررسی هدف جستجو سازگار

مرحله 2: ایجاد محتوای Evergreen

ایجاد یک محتوای سبز کار ساده ای است؛ به این منظور که شما فقط باید یک چیز مفید بسازید که در برابر زمان مقاوم و برای کاربران همیشه جذاب باشد، تولید محتوای همیشه سبز مثل این نیست که شما فقط یک نویسنده  استخدام کنید و او فقط یک مقاله 600 کلمه ای منتشر کند و اسم آن‌را روزنامه بگذارد.

از نظر موتورهای جستجوگری مانند گوگل، برای حفظ وضعیت همیشه سبز باید بهترین نتیجه امروز، فردا و ماه های دیگر خود را ارائه دهید.

1. ایجاد محتوای 10X

تولید یک محتوایی که 10 برابر از بهترین نتایج جستجو گوگل بهتر باشد؛ به این منظور که  شما با سرچ یک کلمه، در صفحه اول گوگل 10 نتیجه مشاهده می‌کنید و باید محتوایی تولید کنید که از هر 10 تای آن‌ها 10 برابر بهتر باشد، تا بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن در صفحه اول جستجو قرار بگیرید.

محتوای بی‌کیفیت در SERP ناپایدار است و شما برای داشتن نتیجه بهتر لازم است که محتوایی با کیفیت بالا تولید کنید.

SERP یا (Search Engine Result Page)  چیست؟ هنگامیکه شما در گوگل کلمه ای را جستجو می‌کنید، یک صفحه ای از نتایج را مشاهده می‌کنید که به آن SERP می‌گویند.

محتوای شما اگر کپی از محتوای دیگران باشد (1X) به این معنی است که دیگران به راحتی می‌توانند با شما رقابت کنند، اگر محتوای شما کمی بهتر از محتواهای موجود باشد (2X) به این معنی که، ممکن است بر حسب شانس رقابت بر سر کلمه کلیدی مورد استفاده شما چند هفته، ماه یا سال طول بکشد و رقبای شما در این حالت کمتر هستند و اما اگر محتوای شما بهترین محتوا درباره یک موضوع باشد (10X) در این حالت، شانس شما برای حفظ رتبه بندی خیلی زیاد است.

خصوصیت‌های محتوای 10X

الف)  کیفیت: طراحی سایت خوب، راحت خوانده شدن مطالب، مطالب مفید و سرگرم کننده، قابلیت حل کردن مشکل

ب) منحصر به فرد بودن: ترجیح کاربران از بین مقاله‌های موجود انتخاب مقاله شما باشد

پ) قدرت: اطلاعات کافی در مورد موضوع مقاله

2. از بررسی مسائلی که طول عمر کوتاهی دارند خودداری کنید

برخی از تولید کنندگان محتوا در مقالات خود، علاقه زیادی به پرداختن در مورد موضوعات جنجالی  را دارند و دلیل اصلی آن‌ها این است که، به دلیل اخبار هیجان انگیزی که در مورد این موضوعات وجود دارد به آن می‌پردازند تا مخاطبان زیادی را جذب کنند؛ این کار ممکن است در کوتاه مدت افزایش ترافیک را داشته باشد، اما به دلیل اینکه محتوا همیشه سبز نیست در مدت طولانی‌تر منجر به ترافیک نخواهد شد و با کاهش بازدید مواجه می‌شوند.

3. از به کارگیری کلماتی که عمر کوتاهی دارند پرهیز کنید

از به کارگیری کلمات و عباراتی مانند نمومه زیر در محتوای خود خودداری کنید

” اوایل امسال”

” ماه گذشته”

” دیروز”

“سال 130X”

ابن عبارت‌ها فقط برای تاریخ گذاری در محتوای شما کاربرد دارند، اما ممکن است برخی از سایت‌ها را دیده باشید که عمداً از سال‌ها در عنوان پست خود استفاده می‌کنند، به عنوان مثال لیست جستجوی برتر گوگل را مشاهده کنید:

استفاده از سال دز عنوان

 

انجام این کار منطقی است زیرا معمولا جستجوگران به جستجو عبارت‌های موجود در سال جاری می‌پردازند، مثل: (“سئو در سال 2020”)، با استفاده از کلمه سال جاری در برچسب عنوان خود می‌توانید ارتباط پست خود را افزایش دهید، که برای مدتی منجر به رتبه بندی بالا و ترافیک بیشتر می‌شود.

چگونه وضعیت همیشه سبز را برای محتوای خود حفظ کنید

اگر تمام مراحل بالا را به درستی اعمال کنید، می‌توانید برای ماه‌ها، سال‌ها یا حتی دهه ها همیشه محتوای خود را سبز نگه دارید. (حداقل برای اکثر موضوعات همیشه سبز).

مثال قبلی در مورد مسابقات فوتبال را در نظر بگیرید؛ مهم نیست در این صفحه چه کاری انجام می‌دهید، شما می‌توانید مقاله ای 20000 کلمه ای در مورد مسابقات فوتبال بنویسید و تعداد زیادی لینک برای آن بسازید و مطمئن باشید که، مطالب این مقاله تا برگزاری مسابقه بعدی کاملا ارزش خود را از دست خواهد داد؛ این مورد نمونه ای از یک مطلب همیشه سبز همیشه سریع است، به این معنا که در طول زمان علاقه مستمری به این موضوع وجود دارد اما هر محتوایی در مورد این موضوع به سرعت کهنه می‌شود.

چگونه محتوای همیشه سبز را به‌روز نگه دارید؟

1. پیگیری رتبه بندی خود

در واقع رتبه بندی به عنوان یک پروکسی برای ارتباط است.

پروکسی: یک سرور است که واسطه ی بین یک دستگاه و فضای اینترنت است.

اگر با گذشت زمان رتبه بندی شما توسط گوگل کاهش پیدا کرد، می‌توانید متوجه شوید که ممکن است، موضوع شما همیشه سبز باشد اما محتوا همیشه سبز نیست؛ برای بررسی این موضوع می‌توانید از ابزارهای رتبه بندی مانند Rank Tracker رتبه بندی خود را تحت نظر داشته باشید و با ابزار Ahrefs  معمولاً می‌توانید کلمه کلیدی اصلی هدف صفحه خود را ردیابی کنید.

این کار این اطمینان را به شما می‌دهد که هر زمانی که وضعیت محتوای همیشه سبز شما تمام شد به شما هشدار داده می‌شود. در بعضی از موارد این اتفاق خواهد افتاد، چراکه چیزی با این عنوان وجود ندارد که یک موضوع هرگز تغییر نکند. مسئله ای مانند “چگونگی درست کردن قرمه سبزی” ممکن است به عنوان یک موضوع همیشه سبز باشد، اما چه کسی تضمین می‌کند که در 1000 سال بعد هم آن‌را به همین روش درست می‌کنند.

2. تازه کردن مطالب

زمانیکه وضعیت همیشه سبز محتوای شما به پایان می‌رسد، با نگاهی مجدد به محتوای خود باید متوجه شوید که چرا دیگر این موضوع از نظر گوگل مهم نیست؛ دلایل رایج برای کهنه شدن مطالب:

  • آمار
  • فرآیندها
  • عکس‌های صفحه
  • لینک‌های ( خراب، بی ربط و…)
  • استفاده از سال در عنوان
  • جملات بیش از حد خسته کننده و طولانی

بنجامین برندال از Process.st پس از دو سال مقاله ی خود را که، در مورد Dropbox در مقابل Google Drive بود، در سال 2016 بروزرسانی کرد و در عرض چهار روز، این صفحه به دلیل کلمه کلیدی مورد نظر او در  گوگل از شماره 8 به 3 صعود کرد و میزان بازدید صفحه او افزایش چشمگیری پیدا کرد. برای ایجاد این تغییر، تنها نیاز است با ایجاد چند تغییر کوچک در متن یا اضافه کردن یک مطلب جدید  مطالب خود را به روز کنید و محتوای خود را به محتوای سبز تبدیل کنید.

3. ایجاد لینک‌ها

لینک‌ها برای رتبه بندی مطالب همیشه سبز ضروری هستند، زیرا باعث تعامل مخاطب می‌شوند و لینک‌های خراب موجب خستگی و سردرگمی کاربران می‌شود؛ مهم نیست که صفحه شما هرچند وقت یکبار به روز رسانی می‌شود، اگر فقط 5 بک لینک داشته باشید، برای رقبای شما سخت می‌شود که از شما پیشی بگیرند.

برای اینکه از تعداد پیوندهای لازم برای قرارگیری در صفحه اول درک درستی داشته باشید، می‌توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در ابزار Ahrefs Keywords Explorer جایگذاری کنید و امتیاز دشواری کلمات کلیدی را بررسی کنید، نکته ی مهمی که وجود دارد این است که این رقم تنها یک تخمین است، زیاد آن‌را جدی نگیرید.

کلام آخر

به گفته جف بزوس: “روی چیزهایی تمرکز کنید که تغییر نمی کنند.”

اگر می‌خواهید با گذشت زمان همچنان وبلاگ و یا سایت شما بازدید داشته باشد و در وقت و زمان خود برای تولید محتوا بیشتر صرفه جویی کنید، موضوعات همیشه سبز را هدف خود قرار دهید.

نظر شما در مورد محتوای همیشه سبز چیست؟
آیا تا به حال برای نوشتن محتوای همیشه سبز تلاش کرده‌ اید؟
چقدر در این کار موفق بوده اید؟

منابع

ahrefs

kinsta

agorapulse

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.