ساخت بک لینک رایگان و تکنیک‌های آن در سال 2021

آخرین به‌روزرسانی: 23 آبان 1400
دریافت بک لینک رایگان
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

افزایش اعتبار سایت از طریق ساخت بک لینک رایگان همواره استراتژی شماره یک SEO برای هر صاحب سایت یا کارشناس سئو است.

بک لینک به معنای لینک شدن سایت شما به سایت دیگری با اعتبار دامنه ی بالا است. دریافت بک لینک رایگان برای کسب رتبه بالا در تمام موتور‌‌های جستجو بسیار مهم است. Google رتبه ‌های بالایی به سایت‌هایی که از سایت‌‌های معتبر لینک دارند می‌دهد.

به نظر می‌رسد برای دست یافتن به صفحه ی اول موتور‌‌های جستجو شما نیازمند آن هستید که بک لینک‌‌های زیادی ایجاد کنید.

گرفتن بک لینک کار چندان سختی نیست اما دریافت بک لینک رایگان کمی دشوار است شما باید هوشمندانه عمل کنید تا بتوانید یک لینک با کیفیت بالا ایجاد کنید. در این مقاله، ما به شما نحوه ی ساخت بک لینک رایگان در سال 2021 را توضیح خواهیم داد.

11 راه برای ساخت بک لینک رایگان در سال 2021

1. نوشتن مطالب با کیفیت بالا برای دریافت بک لینک رایگان

محتوای با کیفیت بالا توجه بازدید کنندگان را بسیار جلب می‌کند. در محتوای با کیفیت بالا صاحب سایت، تحقیقات خود، مطالعات، نظرسنجی و موارد دیگر را منتشر می‌کند.

شما باید محتوا را برای بازدیدکنندگان خود بنویسید نه برای Google. همیشه برای مخاطبان خود مطالب خواندنی و آموزنده بنویسید. اگر محتوای شما منحصر به فرد و خوب باشد بازدیدکنندگان مطالب شما را به اشتراک می‌گذارند و بک لینک دریافت خواهید کرد.

2. تعمیر لینک شکسته

این سریعترین روش ساخت بک لینک رایگان است. برای دریافت بک لینک رایگان می‌توانید از تکنیک Broken Link Building استفاده کنید.

اما چگونه؟

همه ی سایت‌ها در اینترنت از لینک‌‌های خراب رنج می‌برند. طبق تحقیقات، لینک‌‌های خراب تأثیر بدی در تجربه کاربر ایجاد می‌کنند و هیچ مدیر سایتی نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد.

اینجاست که شما می‌توانید از مزیت لینک‌های شکسته بهره مند شوید و دریافت بک لینک رایگان داشته باشید. شما باید یک سایت معتبر و مرتبط با سایت خود پیدا کنید و در آن به جستجوی لینک‌‌های خراب بپردازید.

با استفاده از برخی ابزار‌‌های رایگان می‌توانید لینک‌‌‌های خراب را پیدا کنید و همچنین ابزار‌‌های پولی زیادی نیز در دسترس است که به شما امکان می‌دهد لینک‌‌‌های خراب را در یک سایت پیدا کنید. ما ابزار Ahref Broken Link Checker را برای یافتن لینک‌‌‌های خراب در یک سایت پیشنهاد می‌کنیم.

پس از جستجوی لینک‌‌های خراب در سایت، با مالک سایت تماس بگیرید و آن‌ها را از لینک‌‌های خرابشان مطلع سازید و لینک محتوای خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید و از آن‌ها بخواهید لینک محتوای شما را جایگزین آن کنند.

هنگام تماس با صاحب سایتِ دارای لینک خراب، سعی کنید صمیمی رفتار کنید. به همین راحتی ساخت بک لینک رایگان را انجام داده اید.

ساخت بک لینک رایگان

3. وبلاگ نویسی مهمان برای دریافت بک لینک رایگان

وبلاگ نویسی مهمان یکی از بهترین و مطمئن ترین روش‌ها برای ساخت بک لینک رایگان با کیفیت بالا است. پست مهمان به شما در افزایش بازدید سایت و دنبال کنندگان (Followers) اجتماعی شما کمک خواهد کرد.

شما باید بهترین سایت‌‌های پست مهمان مربوط به کسب و کار خود را پیدا کنید که اجازه گذاشتن پست مهمان را می‌دهند. شما می‌توانید از Google برای جستجوی سایت‌‌های پست مهمان استفاده کنید.

اگر می‌خواهید مقاله ای مربوط به سفر ارائه دهید، می‌توانید “سفر + پست مهمان” را در موتور جستجو تایپ کنید تا سایت‌‌های پست مهمان برای سفر را پیدا کنید.

اگر سایت‌‌های رایگان و خیلی خوب برای پست مهمان را پیدا کردید مقاله ی منحصر به فردی را در رابطه با موضوع تخصصی (Niche) خود ارسال کنید.

4. ارسال اینفوگرافیک‌ها برای دریافت بک لینک رایگان

ایجاد اینفوگرافیک به شما در ساخت بک لینک رایگان کمک می‌کند. شما باید یک موضوع پرطرفدار مرتبط با تجارت یا کسب و کار خود پیدا کنید و اینفوگرافیک در آن ایجاد کنید و این اینفوگرافیک را به سایت‌‌های معروف ارسال کنید.

اگر اینفوگرافیک شما زیاد به اشتراک گذاشته و شناخته شود، به شما در گرفتن بک لینک‌هایی با اعتبار دامنه ی بالاتر کمک خواهد کرد. همیشه اینفوگرافیک خود را در سایت‌‌های با اعتبار دامنه ی بالا منتشر کنید تا بک لینک کیفیت بالا نیز دریافت کنید.

دریافت بک لینک از اینفوگرافی

برای ساخت بک لینک رایگان می‌توانید از این سایت‌های برتر برای ارسال اینفوگرافیک استفاده کنید.

 • Reddit
 • Mashable Infographics
 • Visual.ly
 • Daily Infographic
 • Slideshare
 • Infographic Journal
 • Pinterest
 • Fast Company

5. محتوای خود را بهبود بخشید

کاربران عاشق این هستند که محتوایی با کیفیت بالا را بخوانند، البته اگر سایت شما دارای محتوای با کیفیت بالا در سایت شما باشد و شما همواره محتوای خود را بهبود بخشید

وقتی محتوای خود را با کیفیت بالا ارائه می‌کنید، مردم مطالب شما را به اشتراک می‌گذارند و این می‌تواند منجر به ساخت بک لینک رایگان شود و میزان بازدید در سایت شما افزایش می‌یابد.

در اینجا برخی از راه‌ ‌های بهبود محتوا و در نهایت دریافت بک لینک رایگان آورده شده است:

 • محتوای خود را از طریق ایمیل به اشتراک بگذارید.
 • مطالب خود را در گروه‌ ها و صفحات فیس بوک و گروه‌‌ های لینکدین به اشتراک بگذارید.
 • محتوای با کیفیت خود را در سایت‌‌های ارائه دهنده مانند Slideshare به اشتراک بگذارید.

برای ساخت بک لینک رایگان محتوای خود را در قالب ویدیو در سایت‌هایی مانند YouTube و Vimo و آپارات (توجه باشید که در آپارات تنها در قسمت پروفایل امکان قرار دادن لینک وجود دارد) به اشتراک بگذارید.

دریافت بک لینک از یوتیوب

6. نظرات یا توصیفات را بنویسید

یکی از روش‌های ساخت بک لینک رایگان روش Testimonials است. همه شرکت‌‌های بزرگ و کوچک دوست دارند گواهی‌هایی را از مشتریان خود مبنی بر رضایت آن‌ها دریافت کرده و به نمایش بگذارند. می‌توانید برای سایت‌هایی که از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنید، نقد و بررسی بنویسید.

سپس با آن‌ها تماس گرفته و آن‌ها را از تجربیات خود مطلع کنید و در مورد محصولشان به آن‌ها رضایت نامه ای ارائه دهید. در این صورت آن سایت خدمات رضایت نامه ی شما را دریافت کرده و در ازای آن برای شما بک لینک‌‌های رایگان ارائه خواهد داد که در صفحه اصلی آن سایت قرار دارند و این نوع بک لینک برای سایت شما بسیار با کیفیت خواهد بود.

به همین راحتی که گفته شد، می‌توانید دریافت بک لینک رایگان داشته باشید.

شما باید با آن دسته از دارندگان سایت که از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنید تماس بگیرید و رضایت نامه خود را ارسال کرده و از آن‌ها بخواهید که به شما بک لینک بدهند.

7. برای دریافت بک لینک رایگان درخواست اشاره به لینک نام تجاری بدهید

اگر محتوای با کیفیت بالا در سایت خود دارید برای ساخت بک لینک رایگان می‌توانید، با صاحبان سایت‌‌های دارای رتبه بندی بالا تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید به ازای دادن لینک، به محتوای شما در سایت آن‌ها اشاره شود.

برای جستجوی سایت‌هایی که از نام تجاری شما استفاده می‌کنند می‌توانید از Google Alerts استفاده کنید.

در بعضی از سایت‌ها متوجه خواهید شد که آن‌ها نام تجاری شما را بدون لینک ذکر کرده اند، می‌توانید با آن‌ها تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید که به شما در ازای ذکر نام برندتان لینک بدهند و منجر به ساخت بک لینک رایگان برای شما شود.

8. سایت بک لینک‌‌های رقیب خود را پیدا کنید

منبعی را پیدا کنید که سایت‌‌های رقیب شما در آن بک لینک ایجاد می‌کنند. برای بررسی بک لینک سایت رقیب خود می‌توانید از ابزار‌‌های زیر استفاده کنید:

 • SEMRUSH
 • Ahref
 • Ubersuggest
 • Google Alert
 • Small Seo Checker

اگر از Ahrefs استفاده می‌کنید، از ابزار Link Intersect برای یافتن جزئیات لینک سایت رقیب خود استفاده کنید.

آنالیز بک لینک‌های رقبا

URL رقبا را در بخش Show me who is linking to وارد کنید قسمت “Doesn’t link to” را خالی بگذارید بعد از آن بر روی Show link opportunities کلیک کنید و تمام دامنه‌ هایی را که به سایت رقیب شما بک لینک می‌دهند را پیدا خواهید کرد.

اکنون می‌توانید بفهمید که اگر رقیب شما می‌تواند در آن سایت‌ها بک لینک ایجاد کند، شما هم می‌توانید از آن دامنه نیز بک لینک بگیرید.

شما می‌توانید با استفاده از یک ابزار تجزیه و تحلیل بک لینک، تمام تکنیک‌هایی را که سایت رقیب شما برای گرفتن بک لینک استفاده می‌کند، پیدا کنید و از آن برای ساخت بک لینک رایگان استفاده کنید.

به عنوان مثال: اگر رقیب شما از طریق سایت‌‌های پست مهمان لینک دریافت می‌کند، شما نیز می‌توانید در آن سایت‌ها وبلاگ بنویسید و بک لینک بگیرید.

9. نظرات وبلاگ و انجمن برای دریافت بک لینک رایگان

همه افراد برای کسب اطلاعات به وبلاگ‌ها مراجعه می‌کنند، اما بعضی اوقات خوانندگان چیزی بیشتر از آنچه پست ارائه می‌دهد را می‌خواهند یا به آن نیاز دارند.

یکی از ساده ترین راه‌ هایی که می‌تواند به شما در ساخت بک لینک رایگان کمک کند مراجعه به بخش نظرات است.

بسیاری از وبلاگ نویسان اغلب خوانندگان خود را به پرسیدن سوال یا افزودن نظرات و ایده ‌های خود در بخش نظرات دعوت می‌کنند.

به سوالات، اغلب توسط خود نویسنده پاسخ داده می‌شود و بیشتر وبلاگ نویسان سعی می‌کنند به تمام نظرات پاسخ دهند، اما گاهی برخی از بهترین پاسخ‌ها از خوانندگان دیگر است و این جایی است که شما وارد عمل می‌شوید.

اگر متوجه شدید اطلاعاتی از دست رفته است یا خیلی خوب در آن پست توضیح داده نشده است، می‌توانید با ارائه این اطلاعات نظر پیشنهادی بدهید و با خواندن سوالات خوانندگان دیگر، می‌توانید فرصت‌هایی برای ارائه پاسخ پیدا کنید.

بعضی اوقات متوجه خواهید شد که پاسخی که خواننده ی دیگری به دنبال آن است برای ارسال به عنوان نظر خیلی طولانی است. از این فرصت‌ها برای ساخت بک لینک رایگان استفاده کنید پاسخ خلاصه را ارائه دهید و در پایان با لینک به مقاله خود پایان دهید.

10. تأثیر رسانه ‌های اجتماعی بر دریافت بک لینک رایگان

نحوه کار این است: شما یک صفحه فیس بوک برای تجارت خود ایجاد می‌کنید، در آنجا می‌توانید با کاربران تعامل کنید، شرکت خود را تبلیغ کنید و محتوای خود را به اشتراک بگذارید. البته شما همچنین می‌توانید محتوا را از سایت‌های دیگر به اشتراک بگذارید، نگران نباشید آن‌ها معمولاً لطف شما را پس میدهند.

فالوران شما می‌توانند به طور منظم در مورد مطالب، محصولات و تبلیغات جدید به روزرسانی دریافت کنند و آن‌ها می‌توانند پست‌های شما را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و این میتواند فرصتی برای ساخت بک لینک رایگان برای شما باشد.

همین مورد را می‌توان در مورد توییتر نیز بیان کرد، که می‌تواند بستری عالی برای یافتن فرصت‌های ارسال پست مهمان در سایت‌های دیگر نیز باشد.

رسانه ی محبوب دیگر اینستاگرام است، که به شما امکان می‌دهد برند خود را تبلیغ کنید و کمپین‌های تبلیغاتی مانند مسابقات با طیف گسترده ای از دنبال کنندگان را به اشتراک بگذارید.

لینک سازی رایگان در شبکه های اجتماعی

11. دریافت بک لینک رایگان به وسیله بک لینک داخلی

یکی دیگر از روش‌های ساخت بک لینک رایگان، بک لینک‌های داخلی هستند. پیوندهای داخلی به ایجاد یک تجربه کاربری عالی کمک می‌کند، زیرا بازدید کنندگان می‌توانند به راحتی در سایت شما پیمایش کنند و مقالات مرتبط به صفحه ای که در حال مشاهده ی آن هستند را ببینند.

این در سئو از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا به شما امکان می‌دهد بازدیدکنندگان را در صفحه ی خود نگه دارید و آن‌ها به جای تایپ کردن در جستجوی دیگری برای یافتن اطلاعات اضافی و مرتبط، می‌توانند از مقالات لینک شده ی شما استفاده کنند.

یکی از متداول ترین روش‌ها این است که محتوای شما حاوی اصطلاحات فنی مرتبط با صنعت شما باشد. شما می‌خواهید خوانندگان نوشته های شما را درک کنند، اما افزودن تعریف به ابتدای هر اصطلاح فنی، ساختار محتوا را نامرتب خواهد کرد.

به همین دلیل صفحه دیگری دارید که به جزئیات در مورد توضیح آن اصطلاح می‌پردازد، زیرا به صنعت و هدف شما مرتبط است. با تبدیل نمونه اول اصطلاحات فنی در صفحه خود به انکرتکست حاوی یک لینک داخلی برای صفحه تعاریف، اطمینان حاصل می‌کنید که خوانندگان شما هر آنچه را که لازم دارند در دسترس دارند.

مراقب باشید صفحات خود را با لینک‌های داخلی بیش از حد پر نکنید.

نتیجه

روزگاری که افراد به سادگی به وسیله ی لینک‌های انبوه، لینک سازی می‌کردند گذشته است. امروزه برای ساخت بک لینک رایگان باید بسیار هوشمند باشید زیرا اگر در سال 2021 سئو انجام دهید ایجاد بک لینک کارآسانی نخواهد بود.

اگر قادر به دریافت بک لینک رایگان هستید، حسابی حواستان به آن‌ها باشد زیرا حفظ آن‌ها از ساخت مجدد آن‌ها مهم‌تر است. ابزار‌‌های زیادی وجود دارد که امکان ردیابی بک لینک‌ها را فراهم می‌کند.

شما چه ایده هایی برای ساخت بک لینک رایگان دارید؟ دیدگاه خود را با ما درمیان بگذارید.

منابع

dynomapper

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.