الگوریتم Freshness گوگل چه تاثیری در سئو دارد؟

آخرین به‌روزرسانی: 25 آبان 1400
الگوریتم Freshness گوگل چیست؟
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

الگوریتم Freshness یا همان الگوریتم تازگی محتوا، الگوریتمی ‌است که توسط گوگل در سال 2011 ابداع شد. عملکرد این الگوریتم همانطور که از نام آن پیداست، بررسی محتوا‌ها و به روز بودن آن‌ها است.

اما باید بدانیم چه محتوایی به روزرسانی نیاز دارد و چه محتوایی نیاز ندارد، این مورد توسط گوگل از طریق سیگنال‌های زیادی بررسی می‌شود. تازگی محتوا یکی از پارامترهایی است که توسط گوگل به صورت دقیق بررسی می‌شود و اهمیت بالایی دارد. الگوریتم Freshness می‌تواند کمک زیادی به سایت شما برای بدست آوردن رتبه‌ی خوب بکند اما پیش از هرچیزی باید این الگوریتم را بیشتر بشناسید.

باید بدانید که الگوریتم تازگی محتوا چگونه کار می‌کند، به دنبال چه چیزی است و چگونه می‌توانید از آن به نفع خود استفاده کنید.

Google اغلب الگوریتم‌هایی را با هدف بهبود نتایج جستجوی ارگانیک و کمک به کاربران منتشر می‌کند. الگوریتم Freshness گوگل نیز به کاربران کمک می‌کند تا محتوای جدیدتر و مرتبط را بدون اطلاف وقت و مشاهده موارد قدیمی تر، پیدا کنند.

گوگل همیشه محتوای تازه را دوست دارد، اما نه به دلایلی که شما فکر کرده اید! زیرا گوگل لزوما به محتوای جدید نگاه نمی‌کند. برخی از محتواها هستند که همواره نیاز به تازگی دارند در حالی که موارد دیگر این چنین نیست. به هرحال به روزرسانی محتوایی که قابل به روزرسانی است از نظر سئو اهمیت دارد.

الگوریتم Freshness چیست؟

الگوریتم Freshness Google یا همان الگوریتم تازگی محتوا تصمیم دارد جدیدترین و به روز ترین مطالب را برای کابران به نمایش بگذارد. بنابراین صفحات قدیمی و دارای رتبه بالا در SERP ممکن است پایین تر از صفحات جدیدی قرار گیرند که اگرچه بازدید کمتری دارند اما محتوای تازه را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

الگوریتم freshness تازگی محتوا را دوست دارد

البته برخی از مطالب نیازی به تازه بودن ندارند. به عنوان مثال از بین این دو موضوع، به نظر شما کدام یک از آن‌ها باید به طور مداوم به روز شوند؟

-برترین ابزار سئوی سایت

-بهترین نژادهای سگ برای آپارتمان‌های کوچک

در موضوع اول، محتوا باید تازه باشد تا مورد توجه کاربران قرار بگیرد. بهترین ابزارهای سئوی حال حاضر ممکن است همانند ابزار‌های سال گذشته نباشد. بنابراین به روز بودن محتوا برای این موضوع از نظر گوگل ضروری است.

از آن‌جا که محتوای رتبه اول برای موضوع دوم به احتمال زیاد به عنوان یک راهنمای دقیق و کلی نوشته شده است، برای تازه نگه داشتن آن نیازی به تعداد زیادی به روزرسانی نیست. در واقع، هنگامی که این موضوع را در Google جستجو کنید، نتیجه رتبه اول ممکن است به مرداد ماه 97 برگردد.

اما این به آن معنا نیست که چنین محتوایی را نباید به روز رسانی کرد، محتوای تازه محتوایی است که اخیراً به روز می‌شود یا اخیراً منتشر شده است. هر محتوایی که دارید نیاز به به روزرسانی دارد و نباید به این خاطر که منتشر شده و حتی دارای رتبه خوبی است رها شود.

روشی که Google برای تعیین تازگی محتوا استفاده می‌کند، استفاده از الگوریتم Quality Descepts Freshness (QDF) است. هدف اصلی این الگوریتم این است که تصمیم بگیرد کاربران چه زمانی اطلاعات جدید می‌خواهند و چه وقت تازگی محتوا خیلی مهم نیست.

در واقع سادگی، مفهوم الگوریتم تازگی محتوا است است، تصور کنید به دنبال خرید محصولی مانند لپ تاپ هستید، قبل از خرید قیمت لپ تاپ را در سایت‌های متفاوت پیگیری و جستجو می‌کنید و با نتایج زیر روبرو می‌شوید:

  • به روز ترین قیمت لپ تاپ
  • قیمت‌های متفاوت در یک سایت (سایتی که واضح است اصلا محتوای آن به روز رسانی نشده است.)

شما به عنوان خریدار روی لینک کدام سایت کلیک می‌کنید؟ مشخص است روی سایت اولی که به روز ترین و لحظه ای ترین قیمت‌ها را درج کرده است. مفهوم عملکرد الگوریتم تازگی محتوا به همین سادگی است که درک کنید این الگوریتم به سایت‌هایی با محتوای به روز که برای کاربر مفید باشد، امتیاز می‌دهد.

بیایید مثال راحت تری را بررسی کنیم، وقتی دیدن جدید ترین اخبار برای کاربران مهم است، تازگی نقش اصلی را به عهده دارد. به عنوان مثال، اگر کسی بخواهد “آخرین تحولات در واکسن ویروس کرونا” را در گوگل سرچ کند، Google می داند که کاربر می‌خواهد جدیدترین اخبار را ببیند.

اما در موارد دیگر، تازگی محتوا نقش کمتری دارد. به عنوان مثال، اگر کسی در Google “نحوه بستن پاپیون” را جستجو کند، گوگل می‌داند که راهنماهای نوشته شده مربوطبه ده سال پیش ممکن است خیلی بهتر از محتوایی باشد که به تازگی نوشته شده است زیرا روند بستن پاپیون در دهه گذشته تغییر نکرده است.

دلیل اهمیت استفاده گوگل از الگوریتم تازگی محتوا

حتی اگر به دنبال یادگیری مطالب آموزشی و مطالب خاصی نیستید و با جستجو کردن در گوگل به دنبال اخبار هستید، مشخص است که آخرین اخبار که تازگی دارد را دنبال و جستجو می‌کنید.

یکی دیگر از دلایل مهم ابداع الگوریتم Freshness گوگل این نکته بود که سایت‌ها به طور مداوم محتوا‌های خود را به روز کنند تا با گذشت زمان، کاربران مجبور به مشاهده ی محتوا‌های قدیمی سایت‌ها نشوند.

تازگی محتوا از این جهت نیز مهم است که جستجوگران می‌خواهند همواره نتایج مرتبط و جدیدی را مشاهده کنند به همین خاطر گوگل به این خواسته‌ی آن‌ها اهمیت داده است.

از سال 2011 به بعد که الگوریتم Freshness گوگل معرفی و به روزرسانی شد، گوگل به روز بودنِ محتواهایی که نیاز به تازگی دارند را مورد بررسی قرار داد و به سایت‌هایی که این مورد را رعایت کردند، امتیاز داد.

بنابراین، زمانی که یک عبارت را جستجو می‌کنید و مشاهده می‌کنید که زمان انتشار آن به دقایق یا ساعاتی قبل برمی‌گردد، محتواهای آن سایت از نظر گوگل بسیار با ارزش هستند.

دلیل ابداع الگوریتم Freshness گوگل چه بود؟

همانطور که اشاره کردیم، اصلی ترین هدف الگوریتم تازگی محتوا همانطور که از نامش پیدا است، تازه بودن محتوا است. زیرا افراد همیشه به دنبال جدید ترین و به روز ترین اطلاعات هستند. به خصوص در بخش اخبار و اطلاعات سیاسی که کاربران زیادی به دنبال این دسته از اخبار هستند. بنابریان تازگی محتوا در این زمینه نقش بسزایی در جدب کاربران دارد.

در برخی حوزه‌ها مانند اخبار و سیاست، اهمیت این موضوع حتی بیشتر می‌شود و افرادی که در این حوزه مشغول فعالیت هستند باید به روز نگه داشتن محتوای خود را بیش از هرچیز دیگر مد نظر داشته باشند.

الگوریتم تازگی محتوا چگونه به افزایش رتبه کمک می‌کند؟

هنگامی‌که ربات‌های گوگل در حال بررسی قسمت‌های مختلف سایت شما هستند تا از طریق آن‌ها سایت شما را رتبه بندی کنند، بررسی محتوا‌های موجود در سایت از قسمت‌هایی به حساب می‌آید که از تاثیر بالایی در رتبه بندی برخوردار است. اما علاوه بر تازگی محتوا، الگوریتم Freshness گوگل از سایر جهات نیز سایت شما را بررسی می‌کند و فقط بر روی تازگی محتوا زوم نمی‌شود.

الگوریتم freshness گوگل و تاثیر آن بر سئو

تاثیر الگوریتم Freshness گوگل بر سئو

اکنون که تا حدودی درباره ی الگوریتم Freshness اطلاعاتی بدست آوردید، باید رابطه و تاثیر این الگوریتم بر سئوی سایت را بدانید تا بتوانید از این الگوریتم در جهت رشد سایت خود بهره ببرید.

در تولید محتوا سریع تر باشید

اگر سایت تان در حوزه ی اخبار سیاسی، ورزشی و یا سینمایی فعالیت دارد، باید همیشه تلاش کنید تا در مقابل سایت‌های رقیب، اخبار روزانه را با سرعت بیشتر درج کنید. اگر اخبار و اطلاعات شما جزو اولین منابع اخبار باشند، امتیاز ویژه ای از سمت گوگل در پی خواهد داشت.

با یادگیری تکنیک‌های تولید محتوای متنی می‌توانید بسیار سریع و با کیفیت محتوای درجه یک تولید کنید و از رقیبان پیش بیافتید. الگوریتم تازگی محتوا برای محتوایی که تمام نکات استداندارد را رعایت کرده باشد امتیاز ویژه‌ای در نظر می‌گیرد.

محتوای رتبه بالا را رها نکنید

محتواهای قدیمی‌سایت که دارای نرخ کلیک و بازدید خوبی هستند و در صفحه نتایج رتبه خوبی دارند بسیار حائز اهمیت هستند بنابراین نباید آن‌ها را به حال خود رها کنید و باید چند وقت یکبار آن‌ها را به روزرسانی کنید، به عنوان مثال تصاویری را اضافه یا جایگزین کنید.

تاریخ منتشر شدن محتوا را نمایش دهید

حدف کردن تاریخ انتشار مقالات به هیچ وجه خوب نیست. طبق نتایجی که به دست آمده، تاریخ انتشار یک محتوا برای گوگل بسیار مهم است. برای جلب رضایت گوگل، سعی کنید با به روزرسانی محتوا، تاریخ آن را به روز نگه دارید و هرگز به فکر حذف کردن تاریخ انتشار نباشید.

سیگنال‌های مثبت از شبکه اجتماعی

الگوریتم Freshness به سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی نیز حساس است، پس سعی کنید سیگنال‌های مثبت از شبکه‌های اجتماعی به این الگوریتم بدهید. به این صورت که محتوا‌های موجود در سایت خود را در شبکه اجتماعی خود نیز به اشتراک بگذارید و از آن شبکه اجتماعی به سایت خود لینک دهید.

الگوریتم Freshness گوگل چگونه محتوای تازه را شناسایی می‌کند؟

حالا که دانستیم گوگل با استفاده از الگوریتم Freshness از محتواهای تازه استقبال می‌کنذ، این سوال پیش می‌آید که گوگل چگونه با این سرعت مطالب جدید را رتبه بندی می‌کند؟

پاسخ، الگوریتم نمایه سازی کافئین است که گوگل در سال 2010 و پیش از الگوریتم تازگی محتوا منتشر کرد. گوگل برای اینکه محتوای تازه را رتبه بندی کند، ابتدا باید محتواهای جدید را شناسایی و سپس رتبه بندی کند و برای این امر، الگوریتم کافئین به کمک گوگل می‌آید.

الگوریتم Freshness و الگوریتم Caffeine در فاصه زمانی یک سال توسط گوگل معرفی شد که به نوعی این دو الگوریتم کاملا مکمل و موازی با یکدیگر کار می‌کنند.

الگوریتم کافئین گوگل هم جهت با الگوریتم تازگی محنوا

فقط به دنبال رتبه بندی نباشید

برخی اوقات کارشناسان سئو بیش از اندازه تمرکز خود را معطوف به رتبه بندی و بالا آمدن سایت خود می‌کنند که باعث می‌شود مخاطبان خود را فراموش کنند و فقط بدنبال کسب رضایت ربات‌های گوگل می‌روند.

اگر در حوزه سئو وارد فعالیت شده اید، اولین نکته‌ای که بهتر است به دهن خود بسپارید این است که خودتان نیز همیشه به عنوان یک کاربر از گوگل برای افزایش اطلاعات استفاده کرده اید، بنابراین در مرحله اول باید به رضایت کاربران اهمیت دهید و برای آن‌ها بهینه سازی کنید.

بنابراین حتی اگر الگوریتم تازگی محتوا تاثیری در رتبه بندی ایجاد نکند، برای ارائه دقیق ترین و به روزترین اطلاعات به کاربران خود، همیشه به دنبال ارائه بهترین محتوا باشید.

از عوامل دیگر غافل نشوید

گاهی به روز رسانی محتوا منجر به نتایج بدتر و گاهی منجر به نتایج بهتر می‌شود اما چرا؟ دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد. مهم ترین مورد اما این است که گوگل متوجه این موضوع شود که شما تنها به قصد جلب رضایت الگوریتم Freshness گوگل برای به روزرسانی محتوا اقدام می‌کنید و محتوای خود را آنطور که باید تغیر نمی‌دهید.

عوامل زیادی در امتیاز نگرفتن یک محتوا تاثیر دارد و نباید تنها بر تازگی محتوا زوم شوید و از عوامل دیگر غافل شوید. تمامی عوامل سئو داخلی برروی محتوا تاثیر گذار هستند و باید رعایت شوند تا یک محتوا را به رتبه‌های برتر برساند بنابراین نباید تازگی محتوا را مهم تر از باقی عوامل دانست.

همیشه به اطلاعات سایت خود نگاه کنید

با استفاده از ابزاری همچون گوگل آنالیتیکس، همواره به بررسی قسمت‌های مختلف سایت خود و به خصوص محتواهای خود بپردازید تا متوجه شوید در کدام قسمت‌ها بهتر است تغیراتی ایجاد کنید. الگوریتم Freshness همانقدر که به تازگی محتوای شما می‌پردازد، به سایر عوامل هم نگاهی دارد و از نظر این الگوریتم بسیار با ارزش است که شما چند وقت یک بار تغیراتی در قسمت‌های مختلف سایت خود نیز ایجاد کنید.

در آخر

حالا که الگوریتم Freshness گوگل را شناختید و متوجه شدید چگونه باید از جریمه شدن توسط این الگوریتم در امان باشید، همواره آن‌ها را رعایت کنید تا از امتیازهای گوگل بهره مند شوید. رعایت قوانین تازگی محتوا می‌تواند رتبه شما را در موتور جستجو دستخوش تغیرات مثبتی کند که بسیار با ارزش است.

این نکته را به یاد داشته باشید که همه‌ی الگوریتم های گوگل به هم متصل هستند و برای یک هدف یعنی رضایت کاربران ابداع شده اند. پس با نادیده گرفتن عوامل مربوط به الگوریتم تازگی محتوا یا هریک از الگوریتم‌های دیگر، مشکلات زیادی برای سایت خود به وجود می‌آورید که می‌تواند بسیار به ضرر شما باشد.

تازه بودنِ محتوا یک سیگنال رتبه بندی است که به چیزی که کاربر جستجو می‌کند نیز بستگی دارد. یعنی در برخی سوالات جستجو شده، فقط تازه بودن محتوا مهم نیست.

یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از الگوریتم تازگی محتوا به عنوان یک عامل رتبه بندی گوگل، این است که خودتان کلمات کلیدی مد نظر را جستجو کنید و نتایج را بررسی کنید و طبق تاریخ انتشار آن‌ها، ارزیابی کنید که میزان تازه بودن برای کدام یک از آن‌ها از نظر الگوریتم تازگی محتوا مهم است.

الگوریتم Freshness گوگل تاکنون سایت‌های زیادی را مجازات کرده است که همراه تبعات سنگینی بوده، فکر می‌کنید تا به حال این الگوریتم به سراغ شما نیز آمده است یا خیر؟

منابع :

nichepursuits
bloggingx

5/5 - (3 امتیاز)

1 دیدگاه برای “الگوریتم Freshness گوگل چه تاثیری در سئو دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.