سایت خود را با الگوریتم رقص گوگل کوک کنید

آخرین به‌روزرسانی: 4 تیر 1400
الگوریتم Google Dance
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

قبل از توضیح الگوریتم رقص گوگل باید بدانیم که کلاً الگوریتم چیست؟ واژه الگوریتم (Algorithm) به معنی مجموعه ای از دستورالعمل‌ها‌ است؛ که برای انجام یک کار مفید یا حل مسئله، گام به گام دنبال می‌شود. الگوریتم‌ها طراحی شدند تا مسائل تکراری را از کوتاه ترین راه، حل کنند.

اگر فکر می‌کردید که Google Dance یک مهمانی سالانه است که همه کارمندان گوگل، موفقیت خود را در آن جشن می‌گیرند، کاملاً اشتباه می‌کنید. متأسفانه، الگوریتم Google Dance هیچ ارتباطی با رقص واقعی ندارد.

اکنون وقت آن است که به شما بگوییم که الگوریتم رقص گوگل چیست و چرا اتفاق می‌اُفتد؟!

الگوریتم رقص گوگل یک اصطلاح است

الگوریتم رقص گوگل

به یکی از آزاردهنده ترین (اما مهیج ترین) موارد در سئو سایت خوش آمدید.

الگوریتم Google Dance به نوسانات زیادی که، سایت جدید شما تجربه می‌کند اشاره دارد؛ گوگل سایت شما را در فهرست خود بالا و پایین می‌برد تا با توجه به واکنش کاربران، جایگاه حقیقی سایت شما را در فهرست خود تعیین کند.

به عبارت دیگر، الگوریتم رقص گوگل زمانی اتفاق می‌اُفتد، که گوگل متوجه صفحه شما می‌شود و در SERP به آن فرصتی می‌دهد (SERP = صفحه نتایج موتور جستجو).

به این صورت که صفحه تازه منتشر شده شما، در موتورهای جستجو، رتبه بسیار پایینی دارد (شاید مثلا در رتبه 100 باشد) و یک شبه به یک موقعیت بالاتر ارتقا داده می‌شود تا گوگل بتواند واکنش کاربران خود را ببیند.

اگر الگوریتم رقص گوگل را ببیند، هنگامیکه افراد روی صفحه شما کلیک می‌کنند، برای سایت شما وقت می‌گذارند و از محتوایی که می‌بینند لذت می‌برند، امتیاز این بازخورد را در تعیین رتبه نهایی شما لحاظ می‌کند.

میزان رضایت کاربران، تعداد رأی‌های مثبت به مطالب سایت، حجم نظرات کاربران و به اشتراک گذاشتن مطالب، همگی از دیدگاه الگوریتم Google Dance امتیاز محسوب می‌شود.

یک راه دیگر برای آزمایش سایت شما، این است که گوگل، رتبه صفحه شما را تغییر می‌دهد (بدون اینکه هیچ عامل دیگری در رتبه بندی تأثیر بگذارد) فقط برای اینکه ببیند چه اتفاقی می‌افتد.

گوگل به شما این امکان را می‌دهد، لذت رتبه‌ی بالا بودن را تجربه کنید، و معمولاً پس از یک روز، با کاهش SERP‌ها روبرو می‌شوید و سپس بالا می‌روید، دوباره پایین می‌آیید و این چرخه مدتی ادامه پیدا می‌کند.

صفحه شما، بدون پیروی از الگویِ خاصی، SERP‌ها را بالا و پایین می‌کند تا اینکه گوگل بتواند تعیین کند که “به طور عادلانه” کجا باید آن را رتبه بندی کند. سپس بسته به آنچه که رقبا انجام می‌دهند، در رتبه خود می‌مانید (به آرامی‌ بالا/پایین می‌شوید).

این بالا و پایین رفتن‌های صفحه در SERP را اصطلاحاً الگوریتم رقص گوگل می‌نامند.

نوسان در ابتدای هر چیزی که جدید باشد (سایت جدید، صفحه جدید و…) طبیعی است. نوسان یک امر طبیعی و در واقع مفید است. نوسان نشانه این است که سایت شما از طرف “The Big G” (نام دیگر گوگل) مورد توجه قرار گرفته است.

تصویر زیر، یک نمونه واقعی از نمودار رقص گوگل را نشان می‌دهد.

نمودار واقعی از الگوریتم Google Dance

چرا الگوریتم رقص گوگل اتفاق می‌اُفتد؟

الگوریتم Google Dance، بر اساس تحقیقات و تجربه ما، توسط عوامل زیر ایجاد و تقویت می‌شود:

 • سن: آیا این سایت یا صفحه کاملاً جدید است؟ (جدیدتر = رقص بیشتر)
 • رقابت پذیری: کلمه کلیدی/صنعت/منطقه، چقدر قابل رقابت هستند؟ (رقابت بیشتر = رقص بیشتر)
 • لینک سازی: چقدر لینک سازی انجام می‌دهید؟
 • لینک‌های بیشتر/جدید (ایجاد لینک‌های جدید = رقص بیشتر)
 • قدرت لینک‌ها (لینک‌های قدرتمندتر = رقص بیشتر)
 • تغییرات: آیا شما تغییرات بزرگی در صفحه ایجاد می‌کنید؟ (تغییرات بزرگتر = رقص بیشتر).
 • راه اندازی یک سایت جدید
 • طراحی جدید/ساخت مجدد سایت

بعد از ایجاد تغییر در صفحه، مانند ایجاد لینک‌ها یا بروزرسانی محتوا، بخش الگوریتم رقص گوگل باعث پریدن و بالا رفتن صفحات در SERP می‌شود.

به نظر بسیاری از افراد این روشی برای فریب مردم است که، تصور می‌کنند رتبه ‌هایشان پایین آمده، به همین علت آن‌ها فکر می‌کنند که هر تغییری را که ایجاد کرده اند باید معکوس کنند.

اما این کار، گوگل را متوجه این واقعیت می‌کند که شما می‌خواهید رتبه بندی را دستکاری کنید.

وقتی الگوریتم رقص گوگل برای صفحه شما اتفاق می‌افتد چه کاری باید انجام دهید؟

وقتی سایت شما الگوریتم Google Dance را شروع می‌کند، ناگزیر این حس را پیدا می‌کنید “اوه، چه اتفاقی دارد برای سایت من می‌اُفتد”.

هنگام شروع الگوریتم رقص گوگل، کار خاصی وجود ندارد که بتوانید انجام دهید. بهترین کار برای شما و سایت شما این است که آرام باشید و به نوساناتی که صفحه شما تجربه می‌کند فکر نکنید.

شما می‌خواهید به کار، بر روی صفحه خود ادامه دهید، آن را بهبود بخشید تا بتوانید اثبات کنید که لیاقت بالایی در SERP دارید؛ نفس عمیق بکشید و مطابق با بهترین روش‌های سئو، به انجام تمام کارهای عادی خود بپردازید.

الگوریتم رقص گوگل چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان اجرای الگوریتم Google Dance به تمامی عواملی که در بالا ذکر شد بستگی دارد. هرچه محتوای شما جانجالی‌تر باشد نوسان بیشتر و طولانی‌تری را تجربه خواهید کرد.

به همین ترتیب، اگر صفحه شما برای مدتی برقصد و سپس تثبیت شود اما در موقعیت دلخواه قرار نگیرد (مثلا اگر الگوریتم رقص گوگل تثبیت شد و در صفحه 2 قرار گرفتید)، بعداً می‌توانید با لینک سازی، دوباره برقصید، تلاش کنید و به صفحه یک بروید.

آیا می‌شود از الگوریتم رقص گوگل جلوگیری کرد؟

خیر، Google Dance را نمی‌توانید متوقف کنید و همچنین جلوگیری از آن امکان پذیر نیست؛ زیرا این به گوگل بستگی دارد، که تصمیم بگیرد، چه زمانی بررسی سایت شما به اتمام رسیده است.

با این حال، اگر این مسئله در یک دوره باعث نگرانی شما شود، اهمیت ندهید و باید به یاد داشته باشید که این نوسانات، یک اتفاق عالی برای صفحه شما است و در بعضی از مواقع، ممکن است وضعیت رتبه شما در SERP بهتری تثبیت شود.

چرا رتبه گوگل ناپدید می‌شود؟

این سؤال رایجی است که ممکن است هنگام کار در زمینه بهبود رتبه بندی گوگل خود آن‌را بشنوید یا با خود فکر کنید.

شما ممکن است مطالب خود را به خوبی به‌روز کنید یا لینک‌های قدرتمندی را در صفحه ایجاد کرده باشید، اما با این وجود مشاهده می‌کنید که صفحات شما به طور ناگهانی اُفت می‌کنند.

عامل رتبه بندی تصادفی، ممکن است باعث این امر شود؛ زیرا گوگل شما را آزمایش می‌کند تا ببینید آیا به این اُفت واکنش نشان می‌دهید یا خیر.

عوامل پایین آمدن رتبه سایت

عجیب نیست که ببینید رتبه شما در گوگل به طور چشمگیری کاهش می‌یابد، به خصوص اگر در حال بروزرسانی یا ایجاد لینک‌های جدید هستید.

این می‌تواند یک دلیل مانند، گرفتن لینک از یک سایت بد یا حذف کلمات کلیدی خاص از محتوای شما داشته باشد؛ با این وجود، همه این‌ها می‌تواند به دلیل الگوریتم رقص گوگل اتفاق افتاده باشد.

تلاش برای تجزیه و تحلیل اُفت و نوسان الگوریتم Google Dance و اینکه معمولاً بدون الگو اتفاق می‌اُفتد گیج کننده است. در بیشتر مواقع بهتر است فقط این موضوع را نادیده بگیرید و منتظر پایان آن بمانید.

الگوریتم Google Dance خودمختار سایت را بررسی می‌کند.

یک قدم جلوتر از الگوریتم رقص گوگل

جدا از خرج هزاران دلار برای آزمایش ابزارها و خدمات بهینه سازی سایت این هدف برای شما، 6 ماه کار سخت، تغییرات مداوم، خواندن هر تکه از اطلاعات مربوط به استراتژی بهینه سازی موتور جستجو هزینه دارد.

با انجام این کارها سرانجام، شما دارای یک صفحه با رتبه 5 هستید و در 10 صفحه برتر کلمات کلیدی اصلی خود ذکر شده اید و مزیت آن را می‌بینید و حجم ترافیک مناسب از گوگل و سایر موتورهای جستجو به طرف شما سرازیر می‌شود.

سپس، به همان سرعت که استراتژی بهینه سازی موتور جستجوگر شما شروع به کار می‌کند، ناگهان و بدون اطلاع قبلی از بین می‌رود!

این مسئله باعث می‌شود شما با عصبانیت به دنبال شواهدی از اشکالات بگردید؛ صفحه کار نمی‌کند و با خود فکر می‌کنید که چه اقدامی را اشتباه انجام داده اید!؟

واقعیت این است که، امکان دارد هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌ باشید؛ گوگل هرچند ماه یکبار به منظور بهینه سازی موتور جستجوی خود، الگوریتم‌ها را بروزرسانی می‌کند. همانطور که در بالا گفته شد این نوسانات نتیجه الگوریتم رقص گوگل است.

در واقع، گوگل نشان داده است، از ایجاد تغییرات گسترده ‌ هیچ ترسی ندارد؛ تغییراتی که روی ده‌ها هزار سایت، مشاغل، فروش و سود مربوطه تأثیر گذار است.

همه چیز به این نکته اشاره دارد که گوگل همچنان به ایجاد تغییرات ادامه می‌دهد و این، نگرانی سایت‌ها را بیشتر می‌کند (یعنی ممکن است در آینده تغییراتی مانند الگوریتم رقص گوگل یا بیشتر را ایجاد کند).

برای موفقیت در بازاریابی آنلاین و محافظت از استراتژی بهینه سازی موتور جستجو چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

بعضی از کارها وجود دارند که انجام دادنشان مفید است، از جمله:

ساختن محتوا با ارزش‌هایی واقعی و مرتبط

آیا شما محتوا را فقط برای موتورهای جستجو توسعه می‌دهید یا فقط برای بازدیدکنندگان و مشتریان خود؟

جواب، هر دو است؛ حقیقت این است که، مشتریان شما اطلاعات را بر اساس کلمات کلیدی جستجو می‌کنند. برای یافتن این کلمات کلیدی از ابزارهایی مانند Wordtracker استفاده کنید.

مقالات خود را درباره پاسخ دادن به سؤالات مرتبط با هر کلمه کلیدی برنامه ریزی کنید. در انتها با گذشت زمان، محتوای بسیار مناسبی را ایجاد خواهید کرد که صرف نظر از هر تغییر الگوریتم، در مقابل موتورهای جستجو قوی و محکم ظاهر خواهد شد.

لینک با کیفیت در الگوریتم رقص گوگل با ارزش است.

یک لینک باکیفیت بهتر از چندین لینک ضعیف

تنها یک لینک از سایتی با Pagerank: 5 (اصطلاح گوگل برای رتبه بندی سایت‌ها)، به اندازه ارزش 10 لینک از سایتی با Pagerank: 3 است.

علاوه بر این، به عنوان بخش مهمی‌ از استراتژی بهینه سازی موتور جستجو، اطمینان حاصل کنید که لینک‌های شما، توضیح مختصری شامل کلمه کلیدی مهم را داشته باشد؛ و در سایت‌های مرتبط با مطالب شما، به اشتراک گذاشته شود.

از FFA و مزرعه‌ های لینک سازی (لینک سازی مصنوعی و هماهنگ شده) اجتناب کنید، آن‌ها در واقع ممکن است بیشتر از اینکه برای شما مفید باشند، به شما آسیب برسانند.

FFA مخفف (Free For All Links) است که در اصل به هر کسی اجازه می‌دهد URL (آدرس) سایت خود را به صورت کاملاً رایگان و بدون هزینه، در سایت ارسال کند. FFA یک تکنیک اسپم، برای جذب بازدید بیشتر به سایت فرد است.

خودداری از اشتباهات شناخته شده خودداری

اشتباهات رایجی که مردم با استراتژی بهینه سازی موتور جستجو مرتکب می‌شوند عبارتند از:

 • لینک سازی متقابل برای سایت‌های غیر مرتبط، از اشتباهات رایج است (گفتگو با استاد بازاریابی، جیمز مارتل)
 • استفاده از مزارع لینک سازی، در بسیاری از موارد باعث می‌شود سایت شما جریمه شود یا حتی از SERP خارج شود.
 • محتوایِ تکراری، بسیاری از افراد احساس نیاز می‌کنند که صفحات خود را تکرار کرده و تغییرات کوچکی را برای هر موتور جستجو ایجاد کنند (که صفحات ورودی نیز نامیده می‌شوند) اما اگر این کار به درستی انجام نشود، مجازات خواهید شد.
 • سعی در بارگیری محتوای خود، با کلمات کلیدی بسیار زیاد نکنید (فقط بر روی 1 تا 3 کلمه کلیدی تمرکز کنید)

استفاده از تبلیغات گوگل (Google Ads)

اگرچه هنوز اثبات نشده است، اما مطمئناً توسط بسیاری از افراد، در انجمن نظارت موتور جستجو مشخص شده است، سایت‌هایی که از گوگل AdWords یا گوگل AdSense استفاده می‌کنند، امکان دارد در هنگام لیست‌ شدن رتبه بهتری به دست بیاورند.

متنوع کردن تکنیک‌های تولید ترافیک

افراد زیادی برای 99٪ از بازدید خود به ترافیک گوگل اعتماد می‌کنند؛ درست است، ترافیک موتور جستجو اقتصادی ترین راه برای تبلیغات آنلاین است، اما روش‌های زیادی برای تغییر استراتژی تولید ترافیک شما وجود دارد.

این روش‌های تولید ترافیک را به استراتژی بهینه سازی موتور جستجو اضافه کنید:

 • نوشتن مقالات
 • اجرای برنامه‌ های مرتبط
 • همکاری‎‌های مشترک
 • بیانیه‌ های مطبوعاتی

بله، شما باید با الگوریتم رقص گوگل برقصید! اما با پیروی از این تکنیک‌ها، به جای رقصیدن با گوگل می‌توانید استراتژی تولید ترافیک خود را، هوشمندانه هدایت کنید.

 

به طور خلاصه

الگوریتم رقص گوگل به نوسانات زیادی که سایت شما تجربه می‌کند اشاره دارد. این نوسانات یعنی گوگل در تلاش است تعیین کند که نهایتاً چه موقعیتی را در فهرست خود برای سایت شما در نظر بگیرد.

در قسمت نظرات برای ما بنویسید که کدام بخش از الگوریتم Google Dance برای شما جالب بود.

منابع

searchenginejournal
linksmanagement

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox