الگوریتم E-A-T گوگل و تاثیر آن بر سئو سایت

آخرین به‌روزرسانی: 23 آبان 1400
الگوریتم E-A-T
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

الگوریتم E-A-T گوگل یکی از مفاهیم و روش‌های خوب و مناسب در بهینه سازی یک سایت است. الگوریتم E-A-T علاوه بر بهبود سئو سایت شما باعث ایجاد بازدید بیشتری برای سایت‌تان نیز خواهد شد.

ما در این مقاله درباره ی اینکه الگوریتم E-A-T چیست و چگونه بر استراتژی‌های بهینه سازی سایت تأثیر می‌گذارد، صحبت خواهیم کرد.

همچنین در این مقاله روش‌هایی را برای بهبود این الگوریتم گوگل صفحات و بازدید بیشتر سایت شما خواهیم گفت، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

الگوریتم E-A-T

این الگوریتم گوگل مخفف کلمه (Expertise – Authoritativeness – Trustworthiness) یا تخصص، اعتبار و اعتماد است.

تخصص

شما باید در زمینه خود متخصص باشید؛ تخصص به این معنی است که شما باید محتوای مناسبی را برای کاربران ایجاد کنید، که نشان دهد تخصص زیادی را در این زمینه دارید، یا به عبارتی دیگر، تخصص به این معناست که صاحب سایت یا نویسنده محتوا، چقدر در مورد موضوعی که درباره ی آن صحبت می‌کند آگاهی دارد.

تخصص برای سایت‌هایی که محتوای آن‌ها طنز آمیز است، اهمیت کمتری دارد، اما برای سایت‌های پزشکی، مالی یا حقوقی حیاتی است؛ هر سایتی که دارای مطالب صادقانه و مفید برای کاربران باشد، نشان دهنده ی تخصصی بودن آن سایت است.

اعتبار

شما باید نشان دهید که یک مرجع با اعتبار بالایی هستید و این را می‌توانید از تخصص نویسندگان یا حتی خودتان بدست آورید؛ به عنوان مثال، اگر شما یک صفحه وبلاگ دارید، قوی بودن کیفیت مکالمه در این نوع از سایت‌ها اهمیت دارد.

اعتماد

شما باید به کاربران نشان دهید که آن‌ها می‌توانند به سازنده یا محتوای سایت اعتماد کنند. قابلیت اطمینان، به ویژه برای سایت‌های تجارت الکترونیکی، که از کاربران اطلاعات کارت اعتباری‌شان را می‌خواهند، بسیار مهم است؛ این به معنی کیفیت کلی سایت، به ویژه عواملی مانند امنیت سایت است.

باید سایتی ایجاد شود که باعث شود تا کاربران هنگام بازدید از آن احساس امنیت کنند. برای نقطه شروع، شما باید بلافاصله یک گواهینامه SSL را در سایت خود پیاده سازی کنید، زیرا حداقل 70 درصد از نتایج صفحه ی اول گوگل از SSL استفاده می‌کنند.

SSL: یک گواهی نامه امنیتی برای سایت است، به طور مثال؛ سایت‌هایی که HTTP هستند با ایجاد یک SSL، امن می‌شوند و به HTTPS تبدیل می‌شوند.

حال که با مفهوم کلمه ای الگوریتم E-A-T آشنا شدید، در ادامه در مورد جزئیات بیشتری از آن صحبت خواهیم کرد.

اظهارات گوگل درباره الگوریتم E-A-T

در ماه فوریه سال 2019 میلادی، گوگل تأیید کرد که E-A-T بخش مهمی از الگوریتم آن است.

در Google سندی به نام (دستورالعمل‌های Rates Quality یا (QRG)) وجود دارد که پر از دستورالعمل‌های مربوط به تخصص، اعتبار و اعتماد ( یا همان الگوریتمE-A-T) است. این‌ها مجموعه ای از اقدامات SEO است که توسط موتور جستجو توصیه می‌شود.

طبق وبلاگ Google Webmasters، این شرکت آن دستورالعمل‌ها را برای کمک به متخصصان سئو، برا اساس آنچه که گوگل، یک سایت با کیفیت را می‌پسندد تهیه می‌کند.

تأثیر الگوریتم E-A-T بر YMYL

YMYL سایتی است که در آن متخصصانی در مورد تصمیمات مهم به مردم مشاوره می‌دهند.

 

تأثیر الگوریتم E-A-T بر YMYL

به عبارتی آن دسته از موضوعاتی که مربوط به مشاوره پزشکی، مشاوره حقوقی، مشاوره مالی و مواردی از این دست هستند (هر چیزی که می‌تواند بر شادی، سلامتی و ثروت کاربر تأثیر مثبت یا منفی بگذارد.) را YMYL می‌گویند. سایت‌هایی مانند:

 • یک فروشگاه آنلاین که اطلاعات کارت اعتباری شما را در خواست می‌کند
 • یک وبلاگ با موضوع مادرانه که به شما مشاوره والدین را می‌دهد
 • یک وبلاگ موسسه مالی با ارائه مشاوره حقوقی
 • صفحه بهداشت پزشکی که علائم یک بیماری نادر را نشان می‌دهد

به گفته گوگل، اولین قدم برای به دست آوردن یک رتبه خوب در نتایج گوگل، درک هدف واقعی صفحه است. شاید این جمله کمی فلسفی به نظر برسد، اما اینطور نیست.

در واقع هدف از ایجاد یک صفحه، چیزی است که شما می‌توانید با پرسیدن یک سوال از خود، به آن برسید: “چگونه می‌خواهم به بازدیدکنندگان کمک کنم؟”

دلیل پایین‌ بودن موقعیت‌های رتبه بندی بعضی از سایت‌ها، نداشتن اعتبار و اطمینان کاربران به آن است؛ ظاهراً گوگل به عنوان راهی برای محافظت از کاربران در برابر کلاه برداری، از الگوریتم E-A-T در سایت‌هایی که بیشتر انتقال پول انجام می‌گیرد، استفاده می‌کند.

ویژگی‌های صفحات با کیفیت بالا و پایین

همانطور که دیدیم عوامل مهمی در رتبه بندی نتایج گوگل وجود دارد. به عبارت دیگر، اگر سایتی را ایجاد کرده اید، باید همیشه آن را به‌روز نگه دارید.

مشخصات صفحات با کیفیت بالا

مطابق با دستورالعمل‌های (QRG)، اولین ویژگی یک صفحه با کیفیت بالا داشتن E-A-T سطح بالا است، این مشخصات شامل:

 • داشتن سطح بالایی از E-A-T
 • کیفیت بالای محتوا
 • اگر صفحه خرید اصلی شامل معاملات مالی باشد، اطلاعات کافی در مورد مسئولیت سایت یا خدمات مشتری را داشته باشید
 • داشتن محبوبیت بالای یک سایت

مشخصات صفحات با کیفیت پایین

 • سطح نامناسب E-A-T
 • کیفیت پایین محتوا
 • کمبود اطلاعات در محتوای اصلی در مورد اهداف صفحه
 • عنوان محتوای اصلی اغراق آمیز باشد
 • تبلیغاتی که خواننده را از مطالب منحرف می‌کند
 • نبودن اطلاعات کافی در مورد سازنده محتوا
 • داشتن شهرت منفی (هم سازنده ی محتوا و هم خود سایت)

اهمیت الگوریتم E-A-T

دو نوع EAT وجود دارد که هر دو نیز بسیار مهم هستند:

 • EAT کل سایت (یا EAT کل برند)
 • EAT نویسندگان سایت

اهمیت الگوریتم E-A-T گوگل

گوگل حتی در این زمینه این اظهار را دارد که اگر نویسنده یا سایتی، اطلاعات کافی در مورد موضوعی که ارائه می‌دهد را نداشته باشد، به عنوان صفحه نامناسب و ضعیف برای کاربران خواهد بود و آن صفحه یکی از ویژگی‌های الگوریتم E-A-T (تخصص) را نقض می‌کند.

به عبارت دیگر، یک مقاله ی مالی که توسط یک اقتصاددان نوشته شده است با یک مقاله ی دیگر توسط یک نویسنده حرفه ای، تفاوت دارد. به عبارت دیگر، بیشتر افراد تمایل به خواندن مقالاتی دارند که توسط افراد دارای E-A-T نوشته شده اند: تخصص، اقتدار و قابلیت اطمینان.

بهبود الگوریتم E-A-T

تاکنون یاد گرفته ایم که که الگوریتم E-A-T گوگل در زمینه سئو سایت مهم است. یک سایت بدون تخصص، اقتدار و قابلیت اطمینان احتمال کمی در به دست آوردن رتبه بالایی در نتایج گوگل خواهد داشت.

اقتدار (یکی از شاخصه‌های این الگوریتم) چیزی است که می‌تواند ساخته شود. به عبارت دیگر، برای بدست آوردن موقعیت در صفحه اول جستجوها نیاز ندارید که از روش‌های غیر اصولی برای رسیدن به آن استفاده کنید، شما فقط باید بدانید که چگونه از تکینک‌های SEO استفاده کنید تا سایت یا محتوای خود را بهینه کنید.

دریافت نظرات مثبت از کاربران

آنچه مردم در مورد تجارت شما در فضای مجازی (شبکه های اجتماعی) می‌گویند، واقعاً مهم است. گوگل فرض می‌کند که شرکت‌های خوب، ارزیابی‌های مثبتی از منابع مختلف مانند مشتریان واقعی، متخصصان این حوزه و رسانه ها دارند.

اگر محصولی را می‌فروشید، بررسی بازارها و سایت‌های خرید بسیار مهم هستند. در هر صورت، بررسی شبکه های اجتماعی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

تأثیر دیدگاه های مثبت کاربران بر روری الگوریتم E-A-T

به طور کلی آنچه که گوگل سعی در انجام آن دارد، این است که احساس عمومی (احساس کاربران) نسبت به تجارت شما را تعیین کند.

اکثر برندها و تجارت‌ها یک یا دو دیدگاه منفی از مشتران خود دریافت می‌کنند، مهم این است که به میانگین دیدگاه ها و نظرات کاربران نگاه کنید.

علاوه بر این، برخی از مسائل می‌تواند به عنوان هشدار برای ارزیابی تجارت شما باشد:

 • آیا رقبای شما نظرات آنلاین بیشتری را دریافت می کنند؟
 • آیا سایر شرکت‌ها تعداد بررسی‌های مثبت بیشتری نسبت به شما دارند؟

اشاره کردن به شما در ویکی پدیا

ویکی پدیا، اغلب در دستورالعمل‌های Google Quality Rates ذکر شده است و این امر باعث می‌شود موتورهای جستجو آن را به عنوان یک سایت معتبر (یکی از ویژگی‌های الگوریتم E-A-T گوگل است) تشخیص دهد.

گرچه در دوران گذشته، متخصصان سئو بر این باور بودند که لینک‌های ویکی پدیا هیچ اهمیتی ندارند (زیرا آن‌ها لینک‌های nofollow هستند و در PageRank ظاهر نمی شوند).

با این حال ، به نظر می رسد که Google در واقع لینک‌های Nofollow را اندازه گیری می‌کند.

داشتن صفحه ی ویکی پدیای شخصی آسان نیست، اما امکان پذیر است. برای این منظور، باید استانداردهای ویکی پدیا را دنبال کنید، که شامل موارد زیر است:

 • تمام اطلاعات مربوط به شرکت شما باید قابل تأیید باشد
 • نام تجاری باید پوشش قابل توجهی از منابع معتبر دریافت کرده باشد

همانطور که می‌بینید، معیارهای ویکی پدیا بسیار شبیه الگوریتم E-A-T گوگل هستند، به همین دلیل تقلید ار اقتدار آن‌ها سخت است. داشتن یک صفحه ویکی پدیا می‌تواند به بهبود اقتدار شما کمک کند، اما نمی‌توانید یک صفحه ویکی پدیا دریافت کنید، مگر اینکه قبلاً به عنوان یک مرجع شناخته شده باشید.

در هر صورت، یک گزینه وجود دارد: ذکر نام‌های مثبت شرکت در سایر صفحات ویکی پدیا، در برخی مناطق می‌توانید مقالات را ویرایش کرده و به شرکت خود اشاره کنید.

اما برای انجام این کار، باید بسیار مراقب باشید و توجه بسیاری داشته باشید، اگر انجمن ویکی پدیا متوجه شود که شما فقط خود را تبلیغ می‌کنید، لینک شما را به سرعت حذف می‌کند که این به معنی نداشتن اعتبار (ویژگی الگوریتم E-A-T گوگل) است.

نام بردن از شما، توسط سایت‌هایی با اعتبار بالا

این روش یکی از مهم ترین جنبه های الگوریتم E-A-T گوگل است. در کلمات اختصاری این الگوریتم، حرف “A” به معنای “اقتدار” است.

در اینترنت، متداول ترین روش برای کسب اقتدار، ذکر شدن نام توسط منابع معتبر مانند رسانه های مطبوعاتی و درگاه های محتوای بزرگ است.

همانطور که قبلاً گفته شد، Google توانایی زیادی در تعیین اینکه عبارات موجود در وب، قابل اعتماد هستند را دارد، بنابراین هوشیاری مهم است.

اگر برای شما به دست آوردن لینک یا ذکر نام، توسط سایت‌هایی با اعتبار بالا بسیار آسان است، در این صورت نیاز به کمک چندانی ندارید؛ این‌ها لینک‌هایی هستند که شما برای آن‌ها هزینه پرداخت کرده اید یا به نوعی صاحب سایت را ترغیب کرده اید تا درباره ی شرکت شما صحبت کنند.

معمولاً نام بردن یا اشاره کردن به سایت‌هایی که اعتبار بالایی را دارند، دشوار است. با این حال، اگر می‌خواهید به عنوان یک مرجع شناخته شوید، باید برای به دست آوردن آن راه حل‌هایی را پیدا کنید. برخی از این ایده ها و راه حل‌ها، شامل موارد زیر هستند:

 • انتشار تحقیقات اصلی
 • خلاصه تحقیقات علمی فعلی
 • شبکه با روزنامه نگاران از طریق رسانه های اجتماعی
 • با افرادی که در زمینه خود به عنوان مقام شناخته می‌شوند، ارتباطات آفلاین ایجاد کنید

نام بردن از شما در تالار گفتگوها (فروم‌ها)

شاید این موضوع از نظر خیلی‌ها در الگوریتم E-A-T تأثیر گذار نباشد، اما این که کاربران درباره ی رقبای شما در انجمن‌ها صحبت می‌کنند، اهمیت دارد و شاید برای شما هم همین اتفاق بیافتد.

اهمیت فروم‌ها در بهبود الگوریتم E-A-T

با این حال، ما خودمان نیستیم که این ادعا را می‌کنیم، بلکه خود گوگل همین اظهارات را گفته است. با این وجود، Google می‌تواند تعیین کند که کدام یک از فروم‌ها در بهبود الگوریتم E-A-T تأثیر دارد و شما فقط با مشاهده یک انجمن یا حتی پاسخ‌هایی از یاهو، می‌توانید واقعی بودن مکالمه را متوجه شوید.

آنچه واقعاً مهم است، نظارت بر نام‌های تجاری در اینترنت است تا از این طریق وضعیت خود را مورد سنجش قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید در مارک تجاری خود پیشرفت‌هایی را اعمال کنید تا افراد بتوانند درباره ی محصولات یا خدمات شما بیشتر صحبت کنند.

قابل اعتماد باشید

یکی از بروزرسانی‌های گوگل، مربوط به شناسایی سایت‌هایی بود که کاربران به آن‌ها اعتماد می‌کردند. این بروزرسانی با تغییرات زیادی همراه بود و با واژه ی “امنیت” پدیدار شد.

بسیاری از سایت‌هایی که در رتبه بندی Google قرار گرفته اند، از نظر قابلیت اطمینان دارای مشکلات زیر هستند:

 • دارا بودن تعداد زیادی از نظرات منفی در شبکه های اجتماعی (مجازی)
 • مشتریانی که از عدم دریافت بازپرداخت شکایت داشتند
 • مقالات پزشکی که فاقد منابع علمی هستند و یا دارای اظهاراتی متانقض اند

پیاده سازی دستورالعمل‌های الگوریتم E-A-T گوگل

همانطور که گوگل می‌گوید، این الگوریتم عمدتاً از طریق لینک‌ها و اشاره کردن در خارج از سایت (لینک خارجی) تعیین می‌شود.

پیاده سازی دستورالعمل‌های الگوریتم E-A-T

الگوریتم E-A-T گوگل بر اساس دستورالعمل‌هایی اجرا شده که در نتیجه باعث افزایش رتبه ی سایت می‌شود و شامل:

 • مدیریت کردن صفحه ی “درباره ما”
 • بروزرسانی محتوای قدیمی و بالابردن کیفیت آن‌ها
 • نشان دادن تخصص خود به کاربران
 • حفظ اعتبار سایت خود و تلاش برای افزایش آن

نتیجه گیری

شما با استفاده از تکنیک‌هایی که در بهبود الگوریتم E-A-T گوگل گفته شد، ‌می‌توانید رتبه ی سایت خود را بهبود ببخشید و همانطور که دیدیم این الگوریتم گوگل “تخصص، اعتبار و اعتماد” یک سایت را نشان می‌دهد.

امیدوارم با مطالعه این مقاله مفهوم الگوریتم E-A-T گوگل را خوب متوجه شده باشد.
نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

منابع

rockcontent

torquemag

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.