الگوریتم فرد گوگل چیست + به‌روزرسانی‌های آن

آخرین به‌روزرسانی: 12 اسفند 1400
الگوریتم فرد گوگل
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

الگوریتم فرد گوگل جزو آن‌دسته از الگوریتم‌هایی است که از دلِ به‌روزرسانی‌های گوگل بیرون آمده است و اولین بار در 8 مارس سال 2017 راه اندازی شد.

به‌روزرسانی‌هایی که گوگل برای الگوریتم‌های خود ارائه داده است، به منظور قرار دادن بهترین تجربه موتورهای جستجو در اختیار کاربران بوده است.

این به‌روزرسانی‌ها کمک می‌کند تا گوگل سایت‌های بد و ناخواسته را شناسایی کند و با حذف آن‌ها بهترین سایت‌ها را در SERP (صفحه نتایج گوگل) به کاربران نشان دهد.

Fred در واقع یک به‌روزرسانی منفرد نیست، اما اصطلاحی است که متخصصان سئو از آن برای اشاره به تمام به‌روزرسانی‌هایِ بی‌نام گوگل استفاده می‌کنند.

هرچه که پیش می‌رویم، گوگل دیگر نسخه‌ های جدید به‌روزرسانی خود را اعلام نمی‌کند، بنابراین ممکن است که شما حتی ندانید که یک به‌روزرسانی اتفاق افتاده است، مگر اینکه مردم در مورد آن به صورت آنلاین صحبت کنند.

الگوریتم فرد گوگل و جریمه سایت‌ها

معرفی الگوریتم فرد گوگل

در 7ام مارس سال 2017 مدیران و صاحبان سایت‌ها و متخصصان سئو، یک شبه با کاهش چشمگیر بازدید سایتمواجه شدند! همان‌هایی که با زیرکی و با استفاده از انواع روش‌ها سعی در دور زدن گوگل و موتورهای جستجو داشتند

این اتفاق باعث شد که بیشتر افراد از وجود به‌روزرسانی الگوریتم اصلی گوگل آگاه شوند و بعدها این به‌روزرسانی به “FRED Algorithm” معروف شد (نامی که توسط گری ایلیس، به شوخی به‌روز شد).

تقریباً شش ماه پس از راه اندازی الگوریتم Fred گوگل برخی از سایت‌ها برای بازگردانی ترافیک از دست رفته خود تلاش زیادی کردند، اما موفق نشدند.

ما در این مقاله به‌روزرسانی Fred، اثرات فوری و بلند مدت این به‌روزرسانی، هدف آن و همچنین راه کار برای جلوگیری از کاهش احتمالی ترافیک در به‌روزرسانی‌های آینده را برای شما شرح خواهیم داد.

به‌روزرسانی الگوریتم فرد گوگل چه بود؟

به‌روزرسانی Fred به منظور سازگاری با الگوریتم‌های رتبه بندی جستجوی گوگل بود که در سال 2017 اجرا شد.

ابتدا گوگل تصمیم گرفت که این به‌روزرسانی را اعلام نکند و همین امر هم باعث شد که افراد جستجوگر و سایت‌ها در 8 مارس هنگامیکه داده‌های خود را تجزیه و تحلیل کردند با وحشت روبرو شوند.

هدف الگوریتم فرد گوگل چه بود؟

گوگل بسیار مرموز کار می‌کند و انگیزه به‌روزرسانی FRED Algorithm را بعداً فاش کرد، همانطور که در به‌روزرسانی‌های بزرگ قبلی همانند Hummingbird (الگوریتم مرغ مگس خوار) در سپتامبر 2015 همین گونه عمل کرد.

بساری از متخصصان سئو عقیده دارند که عامل اصلی به وجود آمدن الگوریتم Fred گوگل افزایش کیفیت بود چراکه از نظر گوگل تکنیک‌های سودجویی در کسب درآمد توسط برخی از سایت‌ها، در تجربه کاربران تأثیر منفی گذاشته بود.

جریمه‌ی الگوریتم فرد گوگل

بعد از ظهور Fred، بسیاری از افراد جستجوگر در مورد سایت‌هایی که بیشترین ضربه را از این به‌روزرسانی خورده بودند، تحقیق کردند و بنا بر عدم تأیید گوگل در مورد گمانه زنی‌های مربوط به آخرین تغییرات الگوریتم خود، به این نظریه رسیدند که Fred Algorithm برای سایت‌هایی که به درآمدزایی، بیشتر از تجربه کاربری اهمیت می‌دهند طراحی شده است.

باری شوارتز در تجزیه و تحلیل 100 سایت که تحت تأثیر به‌روزرسانی الگوریتم فرد گوگل قرار گرفته بودند، به این نتیجه رسید که اکثر این سایت‌ها ویژگی‌های مشابهی را دارند و در محتوای خود تبلیغات، تبلیغات را دارند.

معیارهای الگوریتم فرد گوگل می‌تواند برای میلیون‌ها سایت اعمال شود، اما با این به‌روزرسانی میلیون‌ها سایت از بین نرفتند! پس چه اتفاقی افتاد؟

شواهد موجود حاکی بر آن است که، سایت‌هایی که به درآمدزایی اهمیت زیادی می‌دهند تا تجربه کاربر، بیشتر مورد ضربه قرار گرفته اند، مخصوصاً سایت‌هایی که محتوای کم کیفیت و تبلیغات زیاد دارند.

شوارتز در مقاله‌ای که در مورد تحقیق خود در رابطه با به‌روزرسانی الگوریتم Fred گوگل بود خاطر نشان کرد که چندین سایت، پس از حذف یا کاهش تبلیغات خود (که باعث به‌وجود آمدن مجازات در ترافیک شده بود) مجدداً با افزایش ترافیک مواجه شدند.

با این وجود جالب است که تمام مدیران سایت‌ها پس از به‌روزرسانی Fred، کاهش میزان قابل توجه بازدید سایت خود را گزارش نکردند.

پرهیز از تبلیغات زیاد

هدف الگوریتم فرد گوگل

تحلیل‌های کمی در مورد انواع دقیق سایت‌هایی که مورد بیشترین آسیب الگوریتم فرد گوگل قرار گرفتند ارائه شده اند، زیرا که باعث آسیب به کسب و کار آن سایت می‌شود.

برخی از سئو کاران، بعضی از موضوعاتی را که مشتریانشان پس از به‌روزرسانی Fred با آن مواجه شدند برای صاحبان سایت‌هایی که به کسب درآمد وسوسه می‌شوند بیان می‌کنند.

باری شوارتز نمونه‌ ای از 20، URL منحصر به فرد را که صاحبان آن‌ها توسط الگوریتم Fred گوگل مورد صدمه قرار گرفته بودند و برای اهداف تحقیق وی، با او در میان گذاشتند را ذکر کرد.

شوارتز در مقاله خود به این نکته اشاره کرد که، همه سایت‌هایی که او در مقاله خود استفاده کرده بر کسب درآمد از تجربه کاربر تأکید نکردند، اما بسیاری از آن‌ها این کار را انجام دادند.

بک لینک‌های بی‌کیفیت هدف الگوریتم فرد گوگل

شواهد حاکی بر آن است که، فقط تبلیغ تبلیغاتی بیش از حد منجر به مجازات Fred Algorithm نمی‌شود، بلکه طبق برخی از تحقیقات این مجازات بک لینک‌های بی‌کیفیت را هم شامل می‌شود.

واکنش به الگوریتم فرد گوگل در به‌روزرسانی‌های آینده

الگوریتم Fred گوگل سایت‌هایی را که از لینک‌های بی‌کیفیت، تبلیغات بیش از حد و محتوای کم یا ترکیبی از هر سه مورد را استفاده کنند، دچار اختلال می‌کند.

البته این امر، برای کاربران چیز خوبی است، زیرا باعث می‌شود تا محتوای باکیفیت را در اختیار داشته باشند و همچنین تجارت خوبی برای گوگل است.

ترس از تغییرات الگوریتمیِ گوگل، مدت‌ها است برای فعالان سئو عادی شده است. در ادامه چند راهکار معرفی می‌کنیم که می‌توانید با انجام آن‌ها از این تغییرات الگوریتمیِ آینده، در امان باشید.

اقدامات برای جلوگیری از به‌روزرسانی‌های ناگهانی گوگل

تمرکز بر کیفیت کلی سایت

یکی از جالب ترین نکات در مورد الگوریتم فرد گوگل این است که چگونه برخی از سایت‌هایی که توسط این به‌روزرسانی آسیب دیده بودند، موفق به بازیابی سایت خود شدند.

تحلیل تأثیر الگوریتم فرد گوگل

همانطور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، هنگامیکه الگوریتم Fred گوگل شروع به کار کرد، سایت مورد توجه او قرار گرفت.

با این حال، ار آنجا که مالک سایت براساس توصیه‌ های گیب بر بهبود دادن کیفیت کلی سایت تمرکز کرده بود (بهبود عناصری مثل: انتشار محتوای باکیفیت، رفع مشکلات UX (تجربه کاربری) و آدرس‌ دهی به سایت) توانست تقریباً به طور کامل سایت خود را از ضربه اولیه بازیابی کند.

انجام دادن حسابرسی کامل سایت

قبل از عصبانی شدن، بسیار مهم است که دقیقاً بفهمید چه عواملی باعث مجازات سایت شما در به‌روزرسانی‌های آینده است (البته لازم به ذکر است که این مرحله کاملاً اختیاریست).

این کار به معنای انجام یک حسابرسی دقیق و جامع از کل سایت شما است.

حسابرسی سئو

انجام بازرسی سایت برای سئو دو روش اصلی دارد:

شما، هم می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید و یا یک متخصص سئو را استخدام کنید.

مسیر DIY (مسیری که خودتون طی می‌کنین) بسیار جذاب است و اگر درگیر روش‌های سؤال برانگیز سئو هستید، این مسئله می‌تواند در هزینه های شما صرفه جویی کند و از شما در برابر هرگونه حمله الگوریتم فرد گوگل محافظت کند.

با این حال انجام این کار به تنهایی می‌تواند وقت زیادی از شما بگیرد و اگر قبلاً این کار را انجام نداده باشید ممکن است با نتایج نادرست و گمراه کننده مواجه شوید.

فقط انتشار محتوای باکیفیت بالا

اگر سایت شما از استراتژی “کمیت بهتر است از کیفیت” پیروی می‌کند، بهتر است که رویکرد خود را ارزیابی کنید.

از آنجا که سیگنال‌های رتبه بندی گوگل یکی از محرمانه ترین رازهای محافظت شده در جهان است، اما از گوگل این را می‌دانیم که به سایت‌هایی که محتوای کاملاً مرتبط و کاربردی ارائه می‌دهند، پاداش می‌دهد.

هرچه که محتوای یک سایت مرتبط و مفید باشد، تجربه کاربری هم بهتر خواهد بود (دقیقاً همان چیزی که گوگل برای کاربران و تبلیغ کنندگان می‌خواهد).
تولید محتوای باکیفیت یکی از چالش‌های بزرگی است که تیم بازاریابی می‌تواند با آن روبرو شود.

اگر شما خواهان انتشار روزانه محتوا هستید، خیلی مهم است که حداقل یکبار در هفته بهترین محتوا را با ثبات تمرکز تولید کنید.

پاک کردن نمایه لینک خود

فارغ از اینکه کیفیت لینک‌ها یک عامل تعیین کننده ای در یروزرسانی الگوریتم فرد گوگل هست یا نه، شما برای اینکه از به‌روزرسانی‌های آینده گوگل در امان بمانید نیاز است که پاک کردن نمایه لینک‌ها را در لیست کارهای خود قرار دهید.

یکی از ابزراهای عالی برای شروع ارزیابی مشخصات لینک‌ها استفاده از ابزار Moz’s Open Site Explorer است.

سئو می‌تواند به عنوان یک ابزار رایگان و اشتراکی برای قابلیت‌های پیشرفته تر به شما بگوید که کدام یک از لینک‌های شما قوی و از منابع معتبر و کدام یک نامناسب است و باید حذف شود.

حذف لینک‌های بی‌کیفیت

حذف لینک‌های بی‌کیفیت سایت شما را از مجازات‌های احتمالی الگوریتم فرد گوگل حفظ می‌کند و باعث می‌شود که شما سایت کاربر پسندتری را داشته باشید (این مسئله همیشه یک چیز خوب در نظر کاربران گوگل است).

خودداری از اشباع بیش از حد تبلیغات آنلاین

اگر سایت شما پر از پیکسل‌های اضافی از تبلیغات باشد، این امر ممکن است که در کوتاه مدت برای کسب درآمد شما مؤثر باشد، اما در مدت زمان طولانی‌تر به گوگل می‌گوید که سایت شما بیشتر از تولید محتوای مفید و مرتبط برای کاربران به فکر کسب درآمد است.

این مسئله نه تنها جذابیت سایت شما برای مشتریان را کمتر می‌کند، بلکه به نرخ تبدیل شما هم آسیب می‌رساند و باعث جریمه سایت شما توسط الگوریتم فرد گوگل می‌شود.

برای کسب درآمد از سایت خود می‌توانید از هر قالب و فرم تبلیغاتی با احتیاط استفاده کنید؛ زیرا هرچه که تبلیغات سایت شما بیشتر باشد خطر جریمه شدن شما در به‌روزرسانی‌های آینده گوگل بیشتر خواهد بود.

بهبودی از الگوریتم فرد گوگل چقدر طول می کشد؟

متأسفانه، هیچ پاسخی برای این سؤال وجود ندارد، همانطور که در مثال‌های بالا دیدیم، برخی از سایت‌ها توانستند خیلی سریع بازیابی شوند (کمتر از یک ماه).

گفتن این مسئله که چه مدت طول می‌کشد تا سایت شما از به‌روزرسانی Fred بازیابی شود، غیر ممکن است، با این حال شما باید هرچه سریعتر موارد مشکوکی که هدف به‌روزرسانی الگوریتم فرد گوگل است را مورد بررسی قرار دهید تا ترافیک شما دوباره شروع به بالا رفتن کند.

با این وجود کارهایی که شما باید برای بازیابی سایت خود انجام دهید به عامل‌های مختلفی بستگی دارد، برخی از سایت‌ها ممکن است بتوانند با ایجاد تغییرات جزئی، خود را بازیابی کنند و برخی ممکن است مجبور شوند که از ابتدا سایت خود را بازسازی کنند.

در آخر

گوگل الگوریتم‌های خود را به صورت روزانه به‌روز می‌کند و بیشتر این تغییرات جزئی هستند به صورتی که سئو (چشم عقاب سایت‌ها) متوجه آن نمی‌شود.

این امر باعث می‌شود که به‌روزرسانی‌های بزرگی همچون الگوریتم Hummingbird و Fred در هنگام آماده سازی خبرساز شوند.

امیدوارم که سایت شما تحت تأثیر الگوریتم Fred گوگل قرار نگیرد و اگر این اتفاق برای شما افتاد، می‌توانید با رعایت موارد بالا سایت خود را بازیابی کنید.

آیا تا به حال سایت شما درگیر الگوریتم فرد گوگل شده است؟
تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

wordstream

link-assistant

bluecorona

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.