الگوریتم هیلتاپ (Hilltop) و نقش آن در سئو

آخرین به‌روزرسانی: 1 فروردین 1400
الگوریتم هیلتاپ
مدت زمان مطالعه این مقاله 4 دقیقه

الگوریتم هیلتاپ یکی از اولین الگوریتم‌های گوگل است، که هنگام جستجوی عبارت توسط کاربر به یافتن کلمات کلیدی مرتبط کمک می‌کند.

ما در این مقاله می‌خواهیم درمورد این الگوریتم و تأثیر آن در سئو با شما صحبت کنیم.

همانطور که می‌دانید الگوریتم‌های گوگل انواع مختلفی دارند. در زمینه مبحث سئو آشنایی با الگوریتم‌های گوگل یکی از موضوعات مهم به شمار می‌رود.

با بروزرسانی الگوریتم‌های گوگل، اهمیتِ دانستن کارایی آن‌ها هم بیشتر می‌شود و امروزه گوگل حرفه ای‌تر برای بررسی و رتبه بندی یک سایت عمل می‌کند.

معرفی الگوریتم هیلتاپ

الگوریتم Hilltop گوگل یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های قدیمی در موتور جستجو است. این الگوریتم در سال 2003 توسط گوگل معرفی شد (یعنی حدود 17 سال پیش) و جزو یکی از قدیمی‌ترین الگوریتم‌های گوگل محسوب می‌شود.

این الگوریتم حتی با اضافه شدن پارامترهای دیگر در الگوریتم‌های جدیدتر، همچنان به عنوان یکی از الگوریتم‌های اصلی در سئو است.

هدف اصلی Hilltop شناسایی صفحات معتبر و حرفه ای است و کمک به رتبه بندی سایت‌های متخصص و باکیفیت است.

سایت‌های معتبری همچون Wikipedia ،Yahoo و Dmoz باعث شدند تا سایت‌های نوپا و کوچک برای لینک سازی از آن‌ها استفاده کنند. گوگل توسط الگوریتم هیلتاپ موفق شد تا سایت‌های معتبر و مرجع را شناسایی کند.

این کار باعث شد تا سایت‌های کوچک اعتبار زیادی را با استفاده از لینک سازی در شبکه های مرجع به دست بیاورند و این برای سایت‌هایی که تازه ایجاد شده اند باعث می‌شود تا رتبه خوبی را در نتایج گوگل کسب کنند.

درک بیشتر از الگوریتم‌های جدید، مستلزم این است که با قدیمی‌ترین الگوریتم‌های گوگل نیز آشنا باشید.

نقش الگوریتم هیلتاپ با الگوریتم‌های دیگر گوگل متفاوت است و سعی کنید نقش این الگوریتم  را با الگوریتم PageRank اشتباه نگیرید، وظیفه هر یک از این الگوریتم‌ها متفاوت است.

الگوریتم Hilltop فقط صفحات تخصصی را در نظر می‌گیرد و هدف آن شناسایی صفحات متخصص برای رتبه بندی است اما الگوریتم PageRank تمام صفحات یک سایت را رتبه بندی می‌کند و کاملاً متفاوت عمل می‌کند.

گوگل با استفاده از این الگوریتم سایت‌های حرفه ای و متخصص را شناسایی می‌کند و آن‌ها را با موضوعات نزدیک به جستجو کاربران به آن‌ها نمایش می‌دهد.

تأثیر الگوریتم Hilltop در سئو

الگوریتم Hilltop گوگل تأثیر زیادی در بهینه سازی موتور جستجو گوگل داشته است.

از الگوریتم هیلتاپ این موضوع برداشت می‌شد که لینک‌هایی که از edu. یا از سایت‌های مرتبط مانند Dotash.com و دایرکتوری‌های برتر مانند Zeal و Yahoo سرچشمه می‌گیرند، به رتبه بهتر سایت‌ها کمک می‌کند.

در گذشته داشتن اعتبار بالا، مستلزم دریافت بک لینک از سایت‌هایی با رتبه بالا بود و یا این که ثبت سایت در دایرکتوری‌ها و دریافت لینک، باعث افزایش رتبه سایت می‌شد.

به وجود آمدن الگوریتم Hilltop، باعث شد تا متخصصان سئو دایرکتوری‌ها را شخصی سازی کنند. به همین دلیل آن‌ها تلاش می‌کردند برای مخفی کردن اطلاعات شخصی که مالک دامنه است، توسط IPهای اختصاصی، یکی بودن مالکیت سایت‌های خود را مخفی کنند.

اهمیت الگوریتم Hilltop در سئوی امروز

تأثیر الگوریتم هیلتاپ در سئو امروزی

امروزه نقش الگوریتم هیلتاپ در سئو کمرنگ شده است و کارایی قبلی را دیگر ندارد. در حال حاضر مفهومی به نام اعتبار صفحه (Page Authority) در گوگل اهمیت دارد.

هر سایتی که اعتبار بالایی را داشته باشد، ارزش لینک سازی را خواهد داشت. به عنوان مثال سایت‌هایی وجود دارند که موضوعشان یکی است و تنها نقش آن‌ها معرفی سایت‌های مرتبط است. صفحه هایی که انواع سایت‌های طراحی با وردپرس را معرفی می‌کنند، از همین دسته محسوب می‌شوند.

بهینه سازی الگوریتم هیلتاپ

برای این که  هیلتاپ در سئو سایت شما تأثیر گذار باشد باید اصولی را رعایت کنید تا اعتبار و رتبه بالایی را کسب کنید. ما در اینجا چند تکنیک را برای بهینه سازی این الگوریتم نام برده ایم تا با استفاده از آن‌ها رتبه سایت خود را افزایش دهید.

شناسایی سایت‌های معتبر

یکی از ساده‌ترین روش‌ها، شناسایی سایت‌های معتبر است. مطمئن شوید که سایت‌های شناسایی شده، مرتبط با صفحه شما باشند. سپس روشی را برای لینک سازی به آن‌ها پیدا کنید.

پس این که در چه سایت‌هایی لینک سازی را انجام دهید، مهم است.

متنوع کردن پروفایل لینک‌ها

گوگل توجه زیادی به تجزیه و تحلیل لینک‌ها می‌کند. اگر سایت شما فقط دارای لینک‌های معتبر باشد، احتمالاً گوگل به شما شک خواهد کرد.

در اینجا، شما باید به دنبال دریافت لینک از سایت‌های اعتبار پایین نیز باشید، زیرا این کار باعث می‌شود سایت شما برای گوگل طبیعی به نظر برسد و گوگل به لینک سازی شما شک نخواهد کرد.

شبکه سازی با سایت‌ها و افراد واقعی

گرفتن بک لینک از سایت‌های واقعی

بهترین روش برای دریافت لینک، ایجاد شبکه با افراد یا مؤسسات واقعی است که دارای مشاغل واقعی هستند. برای دریافت لینک‌های منظم، با مؤسسات، شرکت‌ها و سازمان‌ها ارتباط برقرار کنید.

شما می‌توانید محصولات ارائه شده توسط چنین شرکت‌هایی را دنبال کنید و در مورد آن‌ها دیدگاه های خود را بیان کنید و از آن‌ها بک لینک دریافت کنید یا حتی در صفحات آن‌ها پست‌های مهمان ایجاد کنید. این مسئله یکی از موارد مهم در الگوریتم هیلتاپ است.

بررسی کردن لینک سازی رقبا

یکی دیگر از موارد مهم در الگوریتم Hilltop گوگل بررسی لینک سازی رقبا در سایت‌های معتبر است. برای دریافت لینک‌های معتبر می‌توانید لینک‌های رقبا خود را دنبال کنید. با استفاده از ابزاری مانند Common Backlink Tool می‌توانید لینک‌های آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید.

ببینید رقبا در کدام یک از سایت‌های معتبر لینک سازی را انجام داده اند. سپس، شما هم در همان جا لینک سازی را انجام دهید. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که در حوزه مربوط به سایت خود اقدام به لینک سازی کنید.

نتیجه گیری

با آنکه الگوریتم‌های متفاوتی توسط گوگل معرفی می‌شوند، اما بک لینک گرفتن از سایت‌های با اعتبار عامل اصلی در رتبه بندی یک سایت است. شما باید سایت‌های با اعتبار بالا را شناسایی کنید.

برای رشد هرچه سریعتر اعتبار سایت خود، برای اینکه با الگوریتم هیلتاپ همراه باشید، باید در شبکه های اجتماعی و رسانه ای برای لینک سازی از آن‌ها نیز استفاده کنید.

امیدوارم با مطالعه این مقاله از اهمیت و کارایی قدیمی‌ترین الگوریتم گوگل یعنی هیلتاپ آگاهی پیدا کرده باشید.
نطرات و دیدگاه های خود را با ما درمیان بگذارید.

منابع

medium

searchenginejournal

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.