الگوریتم دزد دریایی | مبارزه با سرقت محتوا

آخرین به‌روزرسانی: 12 اسفند 1399
الگوریتم دزد دریایی
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

در این مقاله سعی خواهیم کرد که بروزرسانی الگوریتم دزد دریایی گوگل و نحوه کار این الگوریتم را توضیح دهیم؛ همچنین اگر این الگوریتم گوگل تصادفاً سایت شما را گیر بیاندازد، می‌توانید در این مقاله چند پیشنهاد در مورد نحوه بازیابی سایت خود پیدا کنید.

با ظهور Google در اواخر دهه 1990، محصولات دیجیتالی مانند فیلم‌ها‌، آلبوم‌های موسیقی و بازی‌های ویدیویی با سرعت بیشتری در سراسر جهان پخش می‌شدند؛ همینطور‌ اگر محتوایی در اینترنت برای همه قابل مشاهده باشد‌، حریم‌ خصوصی آن زیر سوال می‌رود، زیرا می‌تواند بدون اجازه، کپی و توزیع شود‌.

گوگل برای جلوگیری از این کپی برداری‌های بدون اجازه، با معرفی الگوریتم دزد دریایی به این مسئله ورود کرد.

الگوریتم دزد دریایی

الگوریتم دزد دریایی چیست؟

به دلیل در دسترس بودن شبکه جهانی وب برای همه، سرقت محتوایی برای بیشتر شرکت‌های سرگرمی باعث به وجود آمدن مشکل شده بود، به همین منظور با اعلام بروزرسانی الگوریتم دزد دریایی گوگل در آگوست 2012، اقداماتی در جهت ایجاد مجازات‌ برای سایت‌‌هایی که حق نسخه برداری را رعایت نمی‌کردند صورت گرفت و همینطور این امر بر رتبه بندی سایت‌هایی که DMCA را نقض می‌کنند‌، تأثیر می‌گذارد.

DMCA: قانون حق نسخه برداری هزاره دیجیتال (The Digital Millennium Copyright Act) که بر طبق آن هرگونه کپی برداری بدون ذکز منبع تخلف محسوب می‌شود.

با گزارش‌های DMCA علیه سرقت محتوایی سایت‌ها، آن‌ها دیگر در نتایج جستجو ظاهر نمی‌شوند و در نتیجه‌ ی SERP، تقریباً نامرئی می‌شوند.

SERP: هر آنچه که شما در نتایج گوگل مشاهده می‌کنید را SERP می‌گویند. (Search Engine Results Pages)

اصول الگوریتم دزد دریایی گوگل در مورد چگونگی مبارزه با سرقت محتوایی:

1. گزینه‌ های قانونی را برای دستیابی غیرقانونی به محتوا ایجاد می‌کند.
2. سایت‌های متقلب را از خدمات تبلیغات خارج می‌کند.
3. الگوریتم Pirate Google سایت‌هایی که حق نسخه برداری را نقض می‌کنند، از SERP حذف می‌کند.
4. اتهامات مربوط به تخلف نادرست را شناسایی و رد می‌کند.

برنامه دیگری که توسط گوگل علیه سرقت محتوایی انجام شده این است که، نتایج سایت‌هایی که قوانین DMCA را نقض می‌کنند، حذف می‌کند و هنگامی که یک جستجو با نتایج غیرقانونیِ احتمالی وارد می‌شود‌، Google نتایج جستجوی قانونی را برجسته می‌کند.

به عنوان مثال‌، اگر جستجو شامل “(بارگیری نام آلبوم / نام بازی ویدیویی)” رایگان باشد‌، کاربر با روش‌های قانونی بیان شده (پرداختِ هزینه‌ی آن) برای به دست آوردن آلبوم یا بازی ویدیویی روبرو می‌شود‌.

الگوریتم دزد دریایی گوگل بیشتر، سایت‌هایی را که دارای کلمات کلیدی جستجو مانند “بارگیری رایگان‌، تماشای آنلاین رایگان‌، فیلم / آلبوم رایگان آنلاین” هستند، مورد هدف قرار می‌دهد.

الگوریتم دزد دریایی

الگوریتم دزد دریایی چگونه کار می‌کند؟

به دلیل این واقعیت که سرقت فیلم‌ها‌، آلبوم‌ها‌، بازی‌‌های ویدیویی و هر رسانه دیجیتال دیگر یک مشکل قابل توجه است‌، Google ماهانه میلیون‌ها اعلامیه‌ ی DMCA دریافت می‌کند.

Google نمی‌تواند هر صفحه وب موجود در اینترنت را جستجو کند‌ و به دنبال محتوای غیرقانونی باشد، در عوض‌ با ایجاد الگوریتم دزد دریایی سایت‌هایی را که دستورالعمل‌های حق‌نشر DMCA را نقض می‌کنند محدود می‌کند؛ این الگوریتم یک صفحه وب را از SERP حذف نمی‌کند مگر اینکه صاحب حقِ آن اثر، یک اخطارِ حقِ‌ نشرِ معتبر و مستند ارسال کند.

پس از اینکه صاحب حقِ یک اثر، گزارش تخلف را ارائه می‌دهد و گزارش از طرف Google تایید می‌شود‌، این الگوریتم گوگل سایت را از بین می‌برد.

همچنین‌، می‌توانیم بگوییم که الگوریتم Pirate Google مانند یک فیلتر است؛ زیرا هنگامی که کاربر، کلمات کلیدی مانند “تماشا رایگان‌، بارگیری رایگان‌” را جستجو می‌کند، سایت‌های تورنت را فیلتر می‌کند و سایت‌های قانونی مانند YouTube‌، Google Play‌، Amazon یا Netflix و… را به کاربر ارائه می‌دهد.

تورنت: یک ابزار برای کاربران است که به آن‌ها اجازه می‌دهد، فایل‌های مورد نیاز خود را بدون وابستتگی به یک منبع خاص دریافت کنند.

چگونه می‌توانیم یک سایت را از بروزرسانی دزدان دریایی، بازیابی کنیم؟

شما ممکن است بدون درک و آگاهی از قوانین، برخی از مطالب دارای حق‌ِ نشر را در سایت خود داشته باشید‌ و از آن‌ها استفاده کنید؛ این محتوا می‌تواند موسیقی پس زمینه یا فیلم باشد که قوانین DMCA را نقض می‌کند، این اشتباهات می‌تواند قابل جبران باشد.

اولین و مهم‌ ترین‌ نکته این است که، شما باید رسانه ‌های دیجیتالی را که بصورت سرقت و نقض DMCA است، حذف کنید. بنابراین اگر محتوای غیرقانونی وجود نداشته باشد‌، بروزرسانیِ الگوریتم دزد دریایی سایت شما را علامت‌گذاری و مجازات نمی‌کند.

نکته: اگر سایت شما به کاربران امکان افزودن محتوا (عکس، ویدیو، متن و…) به صفحاتِ وبِ شما را می‌دهد‌، دامنه‌ ی سایتِ اصلی را از دامنه ‌های صفحهٔ وبِ ساخته شده توسط کاربران جدا نگه دارید تا در امنیت باشید.

الگوریتم دزد دریایی

چگونه می‌توانیم از سرقت محتوای دیجیتالی جلوگیری کنیم؟

سرقت محتوای دیجیتالی‌ برای شرکت‌های بزرگ سرگرمی دیجیتال در این دوره، مشکلات و دردسرهای زیادی را به وجود آورده است؛ با اینکه اقداماتی برای جلوگیری از سرقت محتوای دیجیتالی انجام شده است‌، اما هر روز روش‌های بیشتری برای بدست آوردن محتوا به صورت غیرقانونی به کاربران ارا‌ئه و آموزش داده می‌شود.

شما به عنوان متخصص SEO‌، مدیر سایت یا صاحب سایت می‌توانید برای محافظت از محتوای خود و جلوگیری از سرقت محتوایی با کلیک روی عبارت حذف محتوای دزدی از گوگل از محتوای خود محافظ کنید. با این روش گوگل محتوای شما را جایگزین محتوای سرقت شده می‌کند.

مدیریت حقوق دیجیتال (DRM)

به زبان ساده DRM به معنای یک قفل نرم افزاری است، که روی محتوای دیجیتال قرار می‌گیرد، تا از کپی برداری یا دستکاری محتوای خریداری شده جلوگیری کند و آن‌را به خریدار اختصاص می‌دهد. DRM معمولاً برای محافظت از محتوا در برابر سرقت محتوایی استفاده می‌شود.

مدیریت حقوق دیجیتال، کپی برداری غیرمجاز از محتوا را محدود می‌کند و به صاحبانِ حقِ نشر، این اجازه را می‌دهد تا الزامات مجوز را اعمال و کدی در محتوا جاسازی کنند؛ نتیجه ی این کار باعث می‌شود، از توزیع محتوای بدون اجازه جلوگیری ‌شود و راه‌ های رسیدن به نتیجه‌ ی مطلوب توسط مصرف کننده را محدود می‌کند.

الگوریتم دزد دریایی

انگشت نگاری

به صاحبانِ حقِ نشر اجازه می‌دهد، تا متوجه شوند که آیا محتوای آن‌ها به طور غیرقانونی در سایتی آپلود شده است یا خیر؛ به عنوان مثال‌، اگر ویدیویی، اثر انگشت دیجیتالی از مالک اصلی خود داشته باشد‌، توسط سیستم شناسایی اثرانگشت YouTube، شناسایی می‌شود.

مسدود کردن سایت‌ها

این ابزار دیگری است که، به طور عامیانه برای مبارزه با سرقت محتوای دیجیتال استفاده می‌شود؛ گوگل پس از شناسایی توسط الگوریتم دزد دریایی تصمیم به حذف یا نادیده گرفتن مطلب می‌کند؛ دارندگان حقِ نشر، برای جلوگیری از دسترسی به سایت‌های تورنت غیر مجاز با ارائه‌ دهندگان خدمات اینترنت (ISP) کار می‌کنند.

سه روش اصلی برای مسدود کردن سایت:

1. مسدود کردن آدرس پروتکل اینترنت
2. مسدود کردن سرور نام دامنه
3. مسدود کردن از طریق یافتن منابع یکنواخت

اطلاعیه‌های Take-Downs

دارندگانِ حقِ نشر می‌توانند، مشتریانی را که در حال مشاهده یا بارگیری محتوای غیرقانونی از سیستم عامل‌های پخش غیرمجاز هستند‌ تشخیص دهند؛ بنابراین کاربران اعلان‌های مختلفی را دریافت می‌کنند که به آن‌ها ارسال می‌شود و از آن‌ها دعوت می‌شود تا به طور قانونی محتوا را بدست آورند؛ ارسال اعلان به کاربران، به آن‌ها یادآوری می‌کند که هرکس مسئول اعمال خود در دنیای آنلاین است.

محدود کردن تغییر در محصولات

دارندگان محتوا، می‌توانند با استفاده از ویرایشگرهای PDF، از توزیع غیرقانونی آنلاین اسناد‌، کتاب‌های الکترونیکی یا سایر مطالب قابل بارگیری خود جلوگیری کنند.

الگوریتم دزد دریایی

جرایم الگوریتم دزد دریایی گوگل

نتایج بروزرسانیِ این الگوریتم بسیار زیاد بوده است، به غیر از مواردی که قبلاً در مورد آن‌ها بحث کردیم‌، بگذارید دریابیم که این الگوریتم چه تاثیری بر دنیای وب گذاشته است.

1. مجازات سایت‌هایی که، گزارش‌های نقض حق نشر را نادیده گرفته اند

این مورد رایج ترین نتیجه الگوریتم دزد دریایی بوده است. هنگامیکه گوگل بروزرسانی این الگوریتم را راه‌ اندازی کرد‌، دو هدف بسیار ساده در ذهن داشت؛ یکی یافتن سایت‌هایی که بیش از یک مورد نقضِ حقِ ‌نشر داشته‌ اند و دوم پایین آوردن رتبه بندی صفحات آن‌ها؛ این امر منجر به از دست رفتن تعداد قابل توجه ای از بازدید ‌کنندگان این سایت‌ها شد.

بعضی از سایت‌ها بیش از 96٪ بازدیدِ کاربرانی را که از موتورهای جستجوگر ناشی می‌شدند، از دست دادند و این ضرر برای آن‌ها بسیار بزرگ بود!

اما هنوز یک راه دور زدن وجود دارد؛ اگر نام اصلی این سایت‌های را که محتوای سرقت شده می‌فروشند جستجو کنید‌، همچنان می‌توانید آن‌ها را در نتایج جستجوی Google پیدا کنید، اما اگر به جستجوی مطلبی ریزتر همانند ” تماشای آنلاین فیلم ZZZ ” بپردازید‌، دیگر نمی‌توانید نتایج مربوطه را پیدا کنید.

2. پایین آوردن رتبه‌ بندی برخی صفحات

سایت‌های کوچکتر و غیر قابل شماری وجود دارند که محتوای سرقت شده می‌فروشند و تحت تأثیر الگوریتم دزد دریایی یا درخواست حذف DMCA قرار نمی‌گیرند. در واقع‌، آن‌ها هنوز هم به کار خود ادامه می‌دهند و به خوبی تجارت می‌کنند.

به دلیل ممنوعیت تعداد زیادی از سایت‌های اصلی‌، مردم اکنون از سایت‌های کوچکتری بازدید می‌کنند که همچنان به آن‌ها امکان دسترسی به جدیدترین فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی را می‌دهد.

مزایای الگوریتم دزد دریایی گوگل

1. تقویت قانون DMCA

نام دیگر بروزرسانی الگوریتم دزد دریایی مجازات DMCA است! قانون کپی رایت هزاره دیجیتال یا DMCA، توسط رئیس جمهور سابق آمریکا بیل کلینتون در اکتبر 1998 اجرا شد و به صورت قانونی درآمد.

طبق این قانون‌، تولید و توزیع هر چیزی که تحت حمایت مدیریت حقوق دیجیتال (DRM) باشد‌، جرم کیفری محسوب می‌شود؛ بنابراین وقتی گوگل الگوریتم Pirate Google را به‌روز و راه ‌اندازی کرد‌، طبیعتاً این قانون هم تقویت شده است.

2. افزایش اطمینان برای تولیدکنندگان محتوای دیجیتالی

سال‌هاست که سرقت محتوایی یکی از نگرانی‌های واقعی کل دنیای سرگرمی و همه هنرمندان است؛ ده ها سال، پیش از زمان در دسترس بودن محتوا به صورت آنلاین،‌ سرقت محتوایی شیوع پیدا کرده بود؛ بنابراین این مفهوم تقریباً به اندازه خود اینترنت قدیمی است.

این مسئله مشکل ثابتی بوده و هست، به این دلیل که وقتی کاربران از طریق سرقت محتوایی، محتوایی را تماشا می‌کنند‌، منجر به از دست دادن درآمد افرادی می‌شوند که واقعاً برای ساخت آن اثر تلاش کرده اند؛ گوگل با الگوریتم دزد دریایی توانسته است تا حدودی جلوی اینگونه دزدی‌ها را بگیرد‌.

الگوریتم دزد دریایی

نیازمندی گوگل به مستندات و مدارک معتبر برای حذف یک صفحه ایندکس‌شده (فهرست شده)

سایت‌هایی که اجازه حق‌ِ نشر یک محتوا را دارند‌، می‌دانند که به محض مجازشدن آن اثر‌، Google حق تصمیم‌گیری در مورد نقضِ حق نسخه برداری آن را ندارد‌ و فقط دادگاه از این اختیار برخوردار است؛ بنابراین گوگل با راه اندازی الگوریتم دزد دریایی‌ فقط  رتبه بندی صفحات سایت‌های خاص را به عنوان مجازات پایین میاورد و نمی‌تواند آن‌ها را به طور کامل از اینترنت دور کند.

اما اگر Google، اخطار نقض حق نسخه برداری معتبری را از دارنده حقِ ‌نشر دریافت کند‌، می‌تواند کل سایت را نیز حذف کند و این مسئله کاملاً به مالک قانونی اثر بستگی دارد که از گوگل چه چیزی را بخواهد.

گوگل این درخواست‌های حذف را کاملا جدی می‌گیرد؛ در حال حاضر‌، خود گوگل به هیچ وجه محتوای کپی شده را منتشر یا تبلیغ نمی‌کند، به همین دلیل نمی‌تواند چیزی را از اینترنت پاک کند؛ فقط در صورت دریافت درخواست حذف‌، می‌تواند آن صفحه وب را از فهرست خود حذف کند.

تیم حقوقی Google، درخواست‌های حذف صفحات را به صورت دستی انجام نمی‌دهند و این مسئله به طور خودکار توسط سیستمِ خودِ Google مراقبت و اجرا می‌شود و وقتی Google یک درخواست حذف از مالک قانونی آن محتوا دریافت را ‌می‌کند‌، سیستم URL آن‌را از فهرست خود حذف می‌کند.

در آخر

گوگل همواره در تلاش است که که با بروزرسانی‌ الگوریتم‌های خود از سرقت محتوا جلوگیری کند؛ اما همواره راه هایی برای دور زدن این الگوریتم‌ها وجود دارد، به طور خلاصه‌ می‌توان گفت که سرقت محتوا در دنیای دیجیتال بر کل سیستم یک مجموعه، تأثیر منفی دارد.

آیا شما هم درگیر  الگوریتم دزد دریایی شده اید؟!
نظرات، پیشنهادات و همچنین سوالات خود را در مورد الگوریتم Pirate Google با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

dopinger
digitalnuisance

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.