آموزش گوگل سرچ کنسول | شروع کار با گوگل!

آخرین به‌روزرسانی: 30 آبان 1400
گوگل سرچ کنسول
مدت زمان مطالعه این مقاله 13 دقیقه

گوگل سرچ کنسول ابزاری قدرتمند برای تأیید رتبه بندی و دسترسی گوگل به سایت شما است. آموزش Google Search Console اصول این ابزار را به شما یاد می‌دهد و می‌تواند راهنمای مفیدی برای کمک به شما باشد.

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول (گوگل وبمستر تولز سابق) یک ابزار رایگان برای افراد صاحب سایت است که با استفاده از آن می توانند نحوه مشاهده سایت خود توسط گوگل را مشاهده کنند.

این کار شامل مشاهده دامنه های مراجعه کننده، عملکرد سایت در تلفن همراه، Impression، Query و مشاهده صفحات با بیشترین بازدیدکننده است.

برای شروع آموزش گوگل سرچ کنسول باید بدانید که گوگل به شما دو روش برای مشاهده چگونگی دسترسی افراد به سایتتان پیشنهاد می‌کند: 1) از طریق نتایج جستجو، 2) از طریق Discover.

Discover (که قبلاً با عنوان Google Feed شناخته می‌شد) یک فید محتوای شخصی است که توسط گوگل ایجاد شده و به طور فعالانه محتوای مربوطه را به کاربران ارائه می‌دهد. شما نمی توانید محتوای خود را برای Discover معرفی کنید.

اگر گوگل شناسایی کند که سایت شما به جستجوی کاربران مربوط است محتوایتان را به آن‌ها نشان می‌دهد.

روش دیگر نتایج جستجو (Search Result) است. نتایج جستجو چهار اطلاعات مهم را به یک مدیر سایت نشان می‌دهد:

 • Total Clicks
 • Total Impression
 • CTR (نرخ کلیک)
 • Average Position

Discover همان اطلاعات را به استثنای Average Position ارائه می‌دهد زیرا در این روش هیچ موقعیت رتبه بندی نسبی وجود ندارد.

هنگام آموزش گوگل سرچ کنسول وقت خود را صرف مشاهده ی ترافیک سایت از طریق گزینه های Search و Discover کنید. اگر ترافیک Discover را نمی بینید، به این معنی است که محتوای شما هنوز از طریق Discover به کاربران نشان داده نشده است.

به منظور شناسایی محتوای خود به گوگل کنسول جدید از دو گزینه Search و Discover استفاده کنید.

چند اصطلاح وجود دارد که شما باید قبل از آموزش گوگل سرچ کنسول آن‌ها را بدانید.

1. Query

این یک اصطلاح جستجو است که میزان impressions سایت شما را در SERP گوگل نشان می‌دهد.

2. Impression

هر بار که URL صفحه ای در یک نتیجه جستجو ظاهر می‌شود، یک Impression ایجاد می‌شود. در واقع Impression میزان حجم مشاهده کاربران از سایت شما در صفحه نتایج جستجو را نشان می‌دهد.

3. Click

وقتی کاربر لینکی را انتخاب می‌کند، به عنوان یک کلیک به حساب می‌آید. اگر کاربر روی یک لینک کلیک کند سپس گزینه برگشت را فشار دهد و دوباره همان لینک را کلیک کند باز هم یک کلیک به حساب می‌آید.

4. Average Position

این گزینه میانگین رتبه بندی صفحه های شما برای Query را نشان می‌دهد.

5. CTR

CTR یا نرخ کلیک برابر است با تعداد کلیک های تقسیم بر تعداد نمایش (Impressions) ضرب در 100. برای مثال اگر پست ما در 20 جستجو نشان داده شود و 10 کلیک ایجاد کند، CTR ما 50٪ خواهد بود.

فیلتر کردن در گوگل کنسول جدید

(Google Search Console (GSC چندین روش مختلف برای مشاهده و تجزیه داده های سایت به شما ارائه می‌دهد. این فیلترها به صورت دستی ایجاد می‌شوند. انواع فیلترها عبارتند از:

 • نوع جستجو

گوگل کنسول جدید سه نوع جستجو به شما نشان می‌دهد: وب، تصویر و ویدئو.

سه نوع جستجو در کنسول گوگل

ما برای سایت خود از بیشتر از وب استفاده می‌کنیم زیرا بیشتر ترافیک سایت آکادمی پونک از آنجا ناشی می‌شود، اما اگر بازدیدهای زیادی از جستجوی تصویر یا ویدیو دارید، مطمئن شوید که فیلتر خود را درست تنظیم کرده اید.

همچنین می‌توانید دو نوع ترافیک را با هم مقایسه کنید. فقط کافی است روی تب Compare کلیک کنید، دو گروه مورد علاقه خود را انتخاب کنید و Apply را بزنید.

 • Date Range

گوگل سرچ کنسول اکنون داده های 16 ماه (در مقایسه با 90 روزِ گوگل وبمستر تولز) را به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید تاریخ یا دوره زمانی مورد نظر خود را انتخاب و نتایج آن را مشاهده کنید.

Date range در گوگل سرچ کنسول

 • Queries, Page, Country, Device, Search Appearance

روی گزینه New کنار Date filter کلیک کنید تا پنج نوع فیلتر دیگر اضافه شود: Queries, page, country, device, search appearance

این فیلترها می‌توانند لایه لایه باشند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید داده های مربوط به Query های نشان داده شده در تلفن همراه را مشاهده کنید، یک فیلتر برای Query شامل سئوی در دستگاه های تلفن همراه اضافه کند.

افزودن فیلتر جدید در Google Search Console

 • Index Coverage Report

به هر صفحه یکی از چهار وضعیت زیر اختصاص داده شده است:

 • خطا: صفحه نمی تواند ایندکس شود.
 • هشدار: صفحه ایندکس می‌شود، اما مشکل دارد.
 • مسدود: صفحه مسدود شده است.
 • نقشه های سایت ارسال شده

افزودن نقشه سایت در کنسول جدید

چگونه سایت خود را به Google Search Console اضافه کنیم؟

برای نصب گوگل سرچ کنسول وارد حساب گوگل خود شوید. اگر سایت شما یک سایت تجاری است، از حساب کاربری خود (نه شخصی) اطمینان حاصل کنید. حال به گوگل سرچ کنسول بروید.

روی Add a property کلیک کنید. سایت خود را از فهرست انتخاب کنید و URL آن را وارد کنید. اطمینان حاصل کنید که از URL دقیق استفاده شده در نوار مرورگر خود استفاده می‌کنید. روی گزینه Continue کلیک کنید.

افزودن سایت در گوگل وبمستر تولزروشی را انتخاب کنید که تأیید کند سایت شما متعلق به خودتان است (بارگذاری پرونده HTML، ارائه دهنده نام دامنه، برچسب HTML، کد رهگیری GA یا GTM Container Snippet).

اضافه کردن فایل html به سایت

اگر سایت شما از http:// و https:// پشتیبانی می‌کند، هر دو را به عنوان سایت های جداگانه اضافه کنید. همچنین باید هر دامنه (به عنوان مثال، hubspot.com، blog.hubspot.com و www.hubspot.com) را برای نصب گوگل سرچ کنسول اضافه کنید.

گوگل به محض افزودن سایتتان به گوگل وبمستر تولز حتی قبل از اینکه تأیید شود شما صاحب سایت هستید، تجزیه و تحلیل داده برای آن را شروع می‌کند.

از آنجا که گوگل کنسول جدید به شما امکان می‌دهد به اطلاعات محرمانه مربوط به عملکرد سایت خود (به علاوه تأثیر بر نحوه خزیدن ربات های گوگل در آن سایت) دسترسی پیدا کنید، باید ابتدا مالکیت آن سایت را تأیید کنید.

تأیید سایت به کاربر امکان کنترل یک سری عملکردهای خاص سایت را می‌دهد.

توجه داشته باشید که تأیید سایت شما بر PageRank یا عملکرد آن آن در جستجوی گوگل تأثیر نمی‌گذارد. مطمئناً، هرچه محتوای مفیدتری در سایت خود داشته باشید، کسب رتبه بالاتر برای شما آسان‌تر خواهد بود. اما صرفاً افزودن سایت به گوگل سرچ کنسول به طور خودکار باعث افزایش رتبه شما نمی‌شود.

برای نصب گوگل سرچ کنسول و تأیید سایت در آن چندین روش وجود دارد که ما چند تا از آن‌ها را در زیر توضیح دادیم:

بارگذاری فایل HTML: یک فایل HTML تأییدیه را در مکان خاصی از سایت خود بارگذاری کنید.

ارائه دهنده نام دامنه: به ثبت کننده دامنه خود وارد شوید (مانند GoDaddy، eNom یا networkolutions.com) و سایت خود را مستقیماً از گوگل کنسول جدید تأیید کنید یا فایل DNS TXT یا CNAME را به آن اضافه کنید.

تگ HTML: یک تگ متا <meta> به بخش <HEAD> کد HTML یک صفحه خاص اضافه کنید.

کد رهگیری Google Analytics: کد رهگیری (Google Analytics (GA را که در سایت خود استفاده می‌کنید، کپی کنید. (برای این گزینه به Edit در GA نیاز دارید.)

Google Tag Manager Container Snippet Code: کد GTM کانتینر مرتبط با سایت خود را کپی کنید. (برای این گزینه به مجوزهای GTM در View، Edit, و Manage container-level permissions نیاز دارید.)

در این صورت سایت‌های میزبان گوگل، از جمله صفحات Blogger و سایت ها، به طور خودکار تأیید می‌شوند. در اینجا ممکن است دو سوال هنگام نصب گوگل سرچ کنسول برای شما پیش بیاید:

1) آیا poonak.org و www.poonak.org دامنه یکسانی هستند؟

خیر. هر دامنه سرور متفاوتی را نشان می‌دهد. این URL‌ ها ممکن است بسیار شبیه به هم باشند، اما از در اصل آن‌ها دو دامنه منحصر به فرد هستند.

اگر شما به گوگل سرچ کنسول نگویید کدام دامنه را ترجیح می‌دهید، Google Search Console ممکن است دامنه با www و بدون www را دامنه های جدا در نظر بگیرد و میزان بازدید صفحات، تعداد بک لینک‌ها و تعامل آن‌ها را بین دو دامنه تقسیم کند.

(در این زمان شما باید با استفاده از ریدایرکت 301، گوگل سرچ کنسول را به دامنه اصلی هدایت کنید.)

2) آیا استفاده از نقشه سایت (Sitemap) هنگام نصب گوگل سرچ کنسول الزامی است؟

استفاده از نقشه سایت برای نشان دادن آن به ربات‌های گوگل لازم نیست. تا زمانی که سایت شما به درستی سازمان دهی شده باشد (به معنای این که صفحات از نظر منطقی به یکدیگر لینک داده شده باشند)، خزنده گوگل معمولاً اکثر صفحات شما را پیدا می‌کند.

اما چهار موقعیت وجود دارد که نقشه سایت به خزیدن ربات‌های گوگل در سایت شما کمک می‌کند:

 • سایت شما واقعاً بزرگ است: هرچه تعداد صفحات شما بیشتر باشد، ربات‌های گوگل راحت‌تر می‌توانند هرگونه تغییر یا اضافه کردن محتوای جدید را از دست بدهد.
 • سایت شما صفحات جدا شده دارد: منظور از صفحات جدا شده هر صفحه ای از سایت است که نسبت به صفحات دیگر لینک ورودی کمی دارد، یافتن این گونه صفحات برای خزنده گوگل دشوارتر است.
 • سایت شما جدید است: سایت های جدید بک لینک های کمتری (لینک از سایت های دیگر) دارند که باعث می‌شود کمتر قابل شناسایی باشند.
 • سایت شما از محتوای رسانه ای غنی استفاده می‌کند و یا در Google News نشان داده می‌شود: در این موارد، استفاده از نقشه سایت، قالب بندی و پیش نمایش، سایت شما را برای جستجوی گوگل آسان می‌کند.

هنگامی که نقشه سایت خود را ساختید، آن را با استفاده از ابزار GSC site maps برای گوگل سرچ کنسول ارسال کنید.

گزارش نقشه های گوگل سرچ کنسول سایت

پس از اینکه گوگل نقشه سایت شما را پردازش و ایندکس کرد، گزارش Site Maps ظاهر می‌شود. شما با استفاده از این گزارش می‌توانید ببینید آخرین بار گوگل نقشه سایت شما را چگونه خوانده و چه تعداد URL را ایندکس کرده است.

آموزش Google Search Console

همان طور که بالاتر گفته شد، گوگل سرچ کنسول ابزاری است که به کمک آن می توانید عملکرد سایت خود را بسنجید. در اینجا ما چگونگی مشاهده هر عامل را در گوگل سرچ کنسول به شما آموزش داده ایم.

1. شناسایی صفحات پربازدید

روی گزینه Performance کلیک کنید. سپس تب Queries را باز کنید.

تاریخ را به 12 ماه گذشته تغییر دهید (یک سال یک نمای کلی از ترافیک سایت را به شما نشان می‌دهد، اما در صورت تمایل می‌توانید مدت زمان آن را تنظیم کنید).

مطمئن شوید گزینه Total Click انتخاب شده است.

برای مرتب سازی فهرست گوگل سرچ کنسول از بالاترین به پایین‌ترین روی گزینه Small Downward کنار CRT کلیک کنید.

total click در گوگل وبمستر تولز
شناسایی Total Click در آموزش Google Search Console

2. مشاهده Query با بالاترین میزان CTR

روی گزینه Performance کلیک کنید. سپس تب Queries را باز کنید.

تاریخ را به 12 ماه گذشته تغییر دهید. (یک سال یک نمای کلی از ترافیک سایت را به شما نشان می‌دهد، اما در صورت تمایل می‌توانید مدت زمان آن را تنظیم کنید.)

اطمینان حاصل کنید که گزینه Average CTR انتخاب شده است.

برای مرتب سازی فهرست از بالاترین به پایین‌ترین روی گزینه Small Downward کنار CRT کلیک کنید.

توجه: بهتر است این کار را به طور همزمان با Impressions بررسی کنید (برای مشاهده تمامی اطلاعات در کنار هم، Total impression را علامت بزنید). ممکن است یک صفحه CTR بالا داشته باشد اما تعداد بازدید آن (Impressions) کم باشد، یا بالعکس – بدون انتخاب هر دو گزینه، تصویر کامل را دریافت نخواهید کرد.

3. مشاهده Average CTR

روی گزینه Performance در گوگل کنسول جدید کلیک کنید.

برای تنظیم تاریخ روی گزینه Date کلیک کنید و سپس تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کنید (یا با استفاده از گزینه Compare تجزیه و تحلیل را همزمان در دو تاریخ مشاهده کنید).

حال Average CTR خود را در گوگل سرچ کنسول مشاهده کنید.

برای مشاهده Total Impression و Average position در آموزش گوگل سرچ کنسول نیز همان مراحل بالا را طی کنید.

average CTR در کنسول گوگل
Average CTR در آموزش Google Search Console

4. شناسایی صفحات با بالاترین رتبه

روی گزینه Performance کلیک کنید. تب Page ‌را باز کنید.

تاریخ را به 28 روز گذشته تغییر دهید (شما می‌خواهید یک Screen Shot فوری و به روز از صفحات خود داشته باشید).

اطمینان حاصل کنید که گزینه Average Position انتخاب شده است.

روی گزینه Small Upward Arrow کنار Position کلیک کنید تا فهرست نشان داده شده را از بالاترین رتبه ( حالت بد) تا پایین ترین رتبه (حالت خوب) مرتب کند.

از آنجا که شما می‌خواهید موقعیت سایت خود ​​را به وسیله ی URL آن مشاهده کنید، عددی که در نهایت نمایش داده می‌شود میانگین همه رتبه بندی‌های صفحه است.

به عبارت دیگر، اگر آن صفحه برای دو کلمه کلیدی رتبه بندی شده باشد، ممکن است رتبه 1 برای Query‌ ها با میزان حجم جستجوی بالا و رتبه 43 برای کلمه با حجم جستجوی پایین در نظر گرفته شود. اما میانگین هنوز 22 خواهد بود.

با این حال، رتبه یک صفحه را فقط مشاهده Average Position در گوگل کنسول جدید قضاوت نکنید.

5. بررسی علت افزایش و کاهش رتبه سایت

برای بررسی رتبه سایت در آموزش Google Search Console ابتدا روی گزینه Performance کلیک کنید.

سپس به تب Query بروید.

برای تغییر تاریخ‌ها روی Date Range در گوگل کنسول جدید کلیک کنید، سپس تب Compare را بازکنید.

دو تاریخ را انتخاب کنید، سپس روی Apply کلیک کنید.

در این مرحله، شما می‌توانید داده های نشان داده شده را در Google Search Console بررسی کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را به صورت فایل دریافت کنید. من به شما توصیه می‌کنم برای تجزیه و تحلیل بیشتر، فایل داده‌ها را دریافت کنید.

افزایش و کاهش رتبه سایت را در گوگل سرچ کنسول

برای انجام این کار، روی علامت پیکان رو به پایین در زیر گزینه Search Appearance کلیک کنید، سپس آن را به عنوان یک فایل CSV دانلود کنید یا به Google Sheets انتقال دهید.

بعد از باز کردن فایل دریافتی داده‌ها می‌توانید یک ستون برای زمان‌های مختلف به آن اضافه کنید (مثلاً: 28 روز گذشته) سپس آن‌ها را بر اساس اندازه مرتب کنید.

اگر میزان این تفاوت مثبت باشد رتبه سایت شما برای آن Query بالا رفته است. اگر منفی باشد رتبه شما افت کرده است.

6. شناسایی Query با بیشترین میزان بازدید

روی گزینه performance کلیک کنید.

سپس به تب Query بروید.

برای انتخاب یک تاریخ روی گزینه Date range کلیک کنید.

حال Total clicks را انتخاب کنید.

برای مرتب سازی فهرست نشان داده شده ی گوگل سرچ کنسول از بالا به پایین روی علامت پیکان کوچک کنار گزینه Clicks کلیک کنید.

دانستن اینکه کدام یک از جستجوها (Query) بیشترین میزان بازدید را برای شما ایجاد می‌کنند برای سایت شما مفید است. به منظور بررسی سایت خود، موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

سئوی صفحات برای بالا بردن نرخ تبدیل، به روزرسانی آن‌ها برای حفظ رتبه، پرداخت هزینه ای به منظور تبلیغ آن، لینک دادن صفحات با رتبه بالا به صفحات با رتبه کمتر

7. مقایسه جستجوی سایت در رایانه، تلفن همراه و تبلت

روی گزینه Performance کلیک کنید.

به تب Devices بروید.

ابتدا مطمئن شوید که گزینه های Total clicks، Total Impressions، Average CTR و Average Position در گوگل سرچ کنسول انتخاب شده اند.

حال می‌توانید عملکرد جستجوی سایت خود را در رایانه، تلفن همراه و تبلت مقایسه کنید.

8. مقایسه عملکرد سایت در کشورهای مختلف

روی گزینه Performance کلیک کنید.

به تب Countries بروید.

ابتدا مطمئن شوید که گزینه های Total clicks، Total impressions، Average CTR و Average Position انتخاب شده اند.

حال عملکرد جستجوی خود را در سراسر کشورها مقایسه کنید.

9. مشاهده تعداد صفحات ایندکس (Index) شده

از گزینه Overview شروع کنید.

به پایین صفحه نمایش داده شده ی گوگل سرچ کنسول بروید تا به Index coverage summary برسید.

حال تعداد Valid Pages خود را مشاهده کنید.

تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل وبمستر تولز
صفحات ایندکس شده در آموزش گوگل سرچ کنسول

10. شناسایی صفحات ایندکس نشده 

در کنسول جدید به قسمت Overview بروید و سپس گزینه Index Coverage را انتخاب کنید.

در صفحه نشان داده شده به پایین بروید تا به Details Box برسید حال شناسایی کنید چه دلایلی باعث عدم ایندکس شدن صفحات شدند و تعداد صفحات ایندکس نشده چقدر است.

بر روی هر نوع خطا دوبار کلیک کنید و URL صفحه ی ایندکس نشده را مشاهده کنید.

11. مشاهده کل صفحات ایندکس شده و ایندکس نشده

در گوگل سرچ کنسول به قسمت Overview بروید و سپس گزینه Index Coverage را انتخاب کنید.

مطمئن شوید که گزینه های Error، Valid with Warnings، Valid و Excluded همگی انتخاب شده اند.

صفحات ایندکس شده و ایندکس نشده در گوگل سرچ کنسول

معمولاً به دو دلیل تعداد کل صفحات ایندکس شده در سایت شما با گذشت زمان افزایش می‌یابد، این دو دلیل عبارتند از:

 • انتشارپست های جدید، ایجاد صفحات فرود (Landing Pages) جدید، افزودن صفحات اضافی به سایت و …
 • برطرف کردن خطای صفحات ایندکس نشده

اگر خطاهای ناشی از ایندکس نشدن صفحات به طور قابل توجهی افزایش یابد، ممکن است مشکل در الگوی سایت شما باشد (زیرا مجموعه بزرگی از صفحات به یک باره تحت تأثیر قرار گرفته اند).

همچنین ممکن است شما یک نقشه سایت با URL هایی که گوگل قادر به خزیدن در آن‌ها نیست ایجاد کرده باشید (به دلیل دستورالعمل های noindex، robots.txt، صفحات محافظت شده با رمز عبور و …)

اگر تعداد کل صفحات ایندکس شده در سایت شما کاهش یابد بدون اینکه خطایی دریافت کرده باشید، ممکن است خودتان دسترسی گوگل به URL های موجود را مسدود کرده باشید.

در این صورت تلاش کنید با مشاهده صفحات ایندکس شده خود، علت این موضوع را تشخیص دهید.

12. بررسی عملکرد سایت در تلفن همراه

روی گزینه Mobile Usability کلیک کنید.

Error را انتخاب کنید.

به قسمت Details Box بروید تا متوجه شوید کدام خطاها باعث ایجاد مشکل هنگام استفاده از تلفن همراه می‌شوند و تعداد آن‌ها چقدر است. برای مشاهده URL های صفحات نشان داده نشده در موبایل، بر روی هر نوع خطا دوبار کلیک کنید.

بررسی عملکرد سایت در تلفن همراه در گوگل وبمستر تولز

13. مشاهده تمامی بک لینک‌های سایت

روی گزینه Links کلیک کنید.

گزارش Top linked page را باز کنید.

کادر با عنوان Total External Links را مشاهده کنید.

تعداد بک لینک‌های سایت در کنسول جدید

برای مرتب سازی فهرست از بالا به پایین روی پیکان کنار Incoming Links کلیک کنید.

هر بک لینک سیگنالی برای گوگل است که به آن نشان می‌دهد محتوای شما قابل اعتماد و مفید است. به طور کلی، هرچه تعداد بک لینک شما بیشتر باشد، بهتر است!

البته، کیفیت بک لینک نیز مهم است. دریافت یک لینک از سایتی معتبر بسیار ارزشمندتر از دو لینک از سایت‌های ناشناخته است.

برای مشاهده سایت‌هایی که به یک صفحه خاص لینک می‌دهند، کافی است روی URL آن در گزارش گوگل سرچ کنسول دوبار کلیک کنید.

14. شناسایی URL‌ هایی با بیشترین بک لینک

روی گزینه Links کلیک کنید.

Top linked pages Report را باز کنید.

برای مرتب سازی لینک‌ها از بالا به پایین در گوگل کنسول جدید روی پیکان کنار Incoming Links کلیک کنید.

Top linked pages در گوگل سرچ کنسول

اگر می‌خواهید به بالا رفتن رتبه یک صفحه کمک کنید، از صفحه ای با تعداد زیادی بک لینک به آن صفحه مذکور لینک بدهید. این بک لینک‌ها به URL صفحات اعتبار می‌بخشند و می‌توانند با لینک دهی به صفحه دیگر، در سایت شما انتقال یابند.

15. مشاهده سایت‌هایی را که بیشتر به شما لینک دادند

روی گزینه Links کلیک کنید.

به پایین صفحه بروید تا به گزینه Top Linking sites برسید. سپس More را انتخاب کنید.

فهمیدن این موضوع که چه دامنه هایی به شما لینک داده اند، برای ارتقا سایتتان مفید است.

توصیه می‌کنم برای شروع هر لینک دهی جدید با این سایت‌ها شروع کنید (فقط ابتدا از ابزارهایی مانند Moz، SEMrush یا Ahrefs برای فیلتر کردن سایت های نامعتبر استفاده کنید).

16. شناسایی محبوب ترین انکر تکست

روی گزینه Links کلیک کنید. به پایین صفحه ی گوگل سرچ کنسول بروید و گزینه Top Linking Text را انتخاب کنید. سپس روی More را کلیک کنید.

انکر تکست شما باید تا حد ممکن توصیفی و خاص باشد و در بهترین حالت، شامل کلمه کلیدی باشد. حال انکتر تکست‌های پر بازدید خود را مشاهده کنید.

17. شناسایی صفحات با بیشترین لینک داخلی

روی گزینه Links کلیک کنید.

به پایین صفحه بروید و گزینه Top Linking Text را انتخاب کنید. سپس روی More را کلیک کنید. حال صفحات با بیشترین لینک داخلی را مشاهده کنید.

داشتن لینک های ورودی بیشتر برای برخی از URL‌ها امری طبیعی است.

با این حال، چگونگی توزیع لینک‌های داخلی شما نیز مهم است. اگر درصد کمی از URL های شما لینک های ورودی بیشتری نسبت به بقیه صفحات داشته باشد، دریافت ترافیک برای آن صفحات دشوار خواهد شد زیرا شما با لینک دهی کافی به آن‌ها اعتبار نداده اید.

یک توزیع نامناسب لینک‌ها در شکل زیر نشان داده شده است:

توزیع نامناسب لینک‌ها در کنسول جدید

توزیع مناسب لینک‌ها مانند شکل زیر است:

توزیع مناسب لینک‌ها در گوگل سرچ کنسول

شما می‌توانید از داده های Google Search Console برای نحوه توزیع مناسب لینک‌های خود استفاده کنید.

18. مشاهده تعداد لینک‌های داخلی سایت

روی گزینه Links کلیک کنید.

به پایین صفحه بروید و گزینه Top Linking Text را انتخاب کنید. سپس روی More را کلیک کنید.

کادر با عنوان Total Internal Links را مشاهده کنید. حال تعداد لینک‌های داخلی خود را در گوگل سرچ کنسول مشاهده کنید.

19. یافتن خطاهای AMP

AMP ابزاری است که با استفاده از آن سایت ما در موبایل و تبلت بهتر نشان می‌شود. این ابزار با حذف المان‌های اضافی سایت به افزایش سرعت سایت نیز کمک می‌کند.

روی AMP کلیک کنید.

Error را انتخاب کنید. به کادر Details بروید و انواع موضوعات و تعداد آن‌ها را مشاهده کنید.

گوگل توصیه می‌کند قبل از مشاهده صفحات در قسمت Valid with Warnings خطاها را برطرف کنید. به طور پیش فرض، خطاها از نظر شدت، فرکانس و آدرس داده شده به آن‌ها رتبه بندی می‌شوند.

20. شناسایی URL توسط گوگل سرچ کنسول

روی ذره بین سفید در بالای صفحه ی گوگل کنسول جدید کلیک کنید. سپس URL صفحه را وارد کنید.

شناسایی URL ها توسط گوگل سرچ کنسول

حال نتایج را مشاهده کنید. اگر URL صفحات شما در گوگل باشد، به این معنی است که آن صفحه ایندکس شده و می‌تواند در موتور جستجو نشان داده شود.

دقت کنید اگر صفحات خود را حذف کردید و یا حتی آن را به طور موقت مسدود کردید، محتوای آن را نشان داده نمی شود.

کارت Index Coverage را باز کنید تا اطلاعات بیشتری درباره حضور صفحات خود در گوگل کسب کنید. اطلاعاتی مانند: کدام نقشه سایت به این URL اشاره می‌کند، صفحه ای که ربات گوگل را به این URL هدایت کرده است، آخرین باری که Googlebot در این URL خزیده است و …

بخش Enhanctions به شما اطلاعاتی در مورد نسخه AMP این صفحه در صورت وجود، و مشکلات آن می‌دهد.

21. رفتن به نسخه قدیمی Google Search Console

گوگل سرچ کنسول جدید اگرچه کاملاً زیبا طراحی شده است، اما همه ویژگی های نسخه قدیمی گوگل وبمستر تولز را ندارد. اگر می‌خواهید از نسخه دوم استفاده کنید، روی Go to the Old Version در نوار کناری، سمت چپ Menu کلیک کنید.

نسخه قدیمی Google Search Console

نتیجه گیری

با استفاده از گوگل سرچ کنسول یا گوگل وبمستر تولز سابق می‌توانید میزان خزیدن ربات های گوگل را بررسی و تنظیم کنید و آماری را ببینید که در آن نشان داده شده ترافیک شما از کجا به دست می‌آید و از کجا بازدید می‌گیرید.

همچنین متوجه می‌شوید کدام معیارها برای عملکرد سایت شما مهم هستند و چگونه می‌توانید از این داده‌ها برای بهبود عملکرد سایتتان استفاده کنید.

از آموزش گوگل سرچ کنسول راضی بودید؟ به نظر شما چه موضوعات دیگری در گوگل کنسول جدید قابل مشاهده است؟

منابع

hubspot
freecodecamp

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox