تاثیر به‌روزرسانی الگوریتم YMYL گوگل روی سایت‌ها

آخرین به‌روزرسانی: 12 اسفند 1400
الگوریتم YMYL گوگل
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

الگوریتم YMYL جزو یکی از بهترین الگوریتم‌های گوگل است که، کمک زیادی به کاربران در دسترسی به اطلاعات مورد نیاز خود می‌کند.

در دنیای امروز انسان‌ها اگر در زندگی خود با چالشی مواجه شوند و یا به دنبال یافتن پاسخ سؤالات خود باشند، به سراغ جستجوگرها می‌روند و این استقبال زیاد کاربران از موتورهای جستجو باعث شده است که گوگل، برای ارائه خدمات بهتر به کاربران در کنار الگوریتم E-A-T، این الگوریتم را ایجاد کند.

پس از ارائه این به‌روزرسانی، بسیاری از سایت‌های YMYL با افت شدید کلمات کلیدی پولساز (کلمات کلیدی که کاربران زیاد از آن استفاده می‌کنند) خود مواجه شدند و سایت‌های زیادی تحت تأثیر آن قرار گرفتند و سرمایه خود را از دست دادند.

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با ویژگی‌های این الگوریتم آشنا کنیم.

موضوعات الگوریتم YMYL گوگل

محتوای الگوریتم YMYL چیست؟

YMYL مخفف Your Money Your Life است و تقریباً شامل سایت‌هایی می‌شود که در پیرامون مباحث پزشکی، دولتی، مالی، خبری و یا خرید (که به صفحات پرداخت منتهی می‌شوند) صحبت می‌کند.

این‌ها سایت‌هایی هستند که روی خوشبختی، موفقیت، رفاه و تأمین مالی کاربران خود اثر می‌گذارند.

مجموعه های دیگری که می‌توانند در این دسته بندی الگوریتم YMYL قرار بگیرند مواردی چون تناسب اندام، تغذیه، مسکن، دانشگاه و کاریابی هستند.

الگوریتم YMYL سایت‌ها را بر اساس 3 ویژگی تخصص، اعتبار و اعتماد (شاخصه های الگوریتم E-A-T گوگل) مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

نکته مهم: در کنار الگوریتم YMYL الگوریتم دیگری با نام E-A-T قرار دارد، که کمک زیادی به کسب اطلاعات دقیق از سایت‌ها می‌کند.

که ما در ادامه توضیح مختصری در مورد این الگوریتم خواهیم داد.

الگوریتم E-A-T گوگل

الگوریتم E-A-T گوگل، شامل سه فکتور اساسی: تخصص (Expertise)، اعتبار (Authoritativeness) و اعتماد (Trustworthiness) است که بر اساس این سه فاکتور اساسی و مهم، سایت‌هایی را که شامل الگوریتم YMYL گوگل می‌شوند رتبه‌بندی کرده و امتیاز می‌دهد.

تخصص (Expertise)

به معنی این است که، صاحب سایت یا نویسنده محتوا چه میزان در مورد موضوعی که درباره آن مطلب می‌نویسد آگاهی دارد، به طور مثال: اگر شما به دنبال یک محتوای پزشکی هستید، محتوا باید توسط یک پزشک یا متخصص نوشته و بررسی شود.

این ویژگی، برای سایت‌هایی که الگوریتم YMYL آن‌ها را تشخیص می‌دهد خیلی مهم است.

اعتبار (Authoritativeness)

به این معنی است که، سایت باید از نظر محتوایی اعتبار داشته باشد و نویسندگان با اعتبار بالا، مطالب را نشر دهند، تا خوانندگان را به خود جذب کنند.

اعتماد (Trustworthiness)

مطالب سایت شما باید مفید، به‌روز و بر اساس صداقت باشد، تا کاربران به آن اعتماد کنند، برای افزایش اعتماد سایت خود می‌توانید از ویژگی‌هایی مانند: صفحه درباره ما، صفحه تماس با ما، شرایط و ضوابط و غیره استفاده کنید.

با یک نگاه کلی متوجه می‌شوید که تخصص و اعتبار دو ویژگی است که کاملاً به خود شما بستگی دارد و شخصی است، اما مسئله اعتماد چیزی است که با مرور زمان برای شما ایجاد می‌شود.

به‌روزرسانی الگوریتم E-A-T گوگل

به‌روزرسانی الگوریتم E-A-T گوگل شامل یک سری تغییرات گسترده در نحوه رتبه‌بندی سایت‌های گوگل است؛ ما تا به حال شاهد تغییرات زیادی در الگوریتم‌های گوگل بودیم اما در مورد الگوریتم E-A-T می‌توان این نکته را گفت که یکی از مهم‌ ترین و مؤثرترین نوع به‌روزرسانی‌ها در روند عملکرد سایت‌ها و صاحبان آن‌ها است.

رتبه‌بندی محتوای YMYL توسط گوگل

رتبه‌بندی محتوای YMYL متفاوت از محتوای غیر YMYL است. سال 2019 در یک مقاله، گوگل رویکرد خود را برای رتبه‌بندی صفحات YMYL اینگونه توضیح داد: “هنگامی که الگوریتم‌های ما تشخیص دهند که، جستجوی کاربر در مورد یک موضوع YMYL است، سیستم‌های رتبه‌بندی به عواملی مانند اعتبار، اهمیت بیشتری می‌دهند.”

گوگل معتقد است که، کاربران از آن‌ها توقع دارند تا دقیق‌‌ترین بررسی‌ها را روی صفحات و سایت‌های مختلف انجام دهند و مطالب و اطلاعات کاملی را در دسترس آن‌ها بگذارند.

گوگل در تلاش برای دستیابی به این هدف، خیلی دقیق کیفیت مطالب YMYL را بررسی می‌کند.

به همین علت هم هست که دریافت رتبه خوب در مطالبی که در الگوریتم YMYL گوگل قرار می‌گیرند کار چندان راحتی نیست و نویسنده مطلب باید خیلی تلاش کند تا بتواند استاندارد‌های گوگل را عملی کند.

این به این معنی است که شما برای نوشتن مطالب در صفحه خود، باید در انتخاب عناصر و کلمات کلیدی دقت زیادی به خرج دهید. در اصل برای گوگل اصلاً مهم نیست شما در مورد محتوای خود چگونه فکر می‌کنید، آیا آن را یک محتوای کامل و خوب می‌دانید یا خیر!

گوگل برای تمامی مطالب مرتبط با الگوریتم YMYL حساسیت بالایی دارد و برای کاربرانش به دنبال اطلاعاتی است که مفید و شفاف باشد.

محتوای با کیفیت بالا در مقابل محتوای با کیفیت پایین

همچنین گوگل توضیح می‌دهد که از نظر (SQEG (Speech Quality Expert Group به کدام یک از مطالب “باکیفیت” می‌گویند.

SQEG (گروه کارشناسی گفتار ادبی) در خود تشکیلات گوگل است، این دستورالعمل‌ها مانند الگوریتم YMYL و E-A-T برای کمک به متخصصین و کارشناسان گوگل در ارزیابی کیفیت SERP (صفحات جستجوی گوگل)‌ و سایت‌ها هستند و دید درستی را برای رتبه‌بندی سایت‌ها به گوگل می‌دهند.

کارشناسان الگوریتم YMYL گوگل و E-A-T

از نظر SQEG مشخصات یک صفحه با کیفیت بالا، شامل موارد زیر است:

1. بازدید زیاد

منظور سایت‌هایی است که در خود، محتوای YMYL دارند و دارای بازدید زیادی نیز هستند.

2. محتوای کامل

مطالب سایت به گونه ای باشد که تمام نیاز کاربران را برطرف کند و آن چیزی که خواننده سایت در جستجوی آن است را در اختیارش بگذارد.

3. اطلاعات کافی از سایت

اطلاعات مفید درباره‌ی سایت، که مخاطب را با فضای آن و یا حتی درگاه پرداخت سایت آشنا کند.

4. محبوبیت سایت

محبوبیت خود سایت یا نویسنده آن می‌تواند خیلی در رتبه‌بندی سایت تاثیر گذار باشد.

در مقابل، SQEG ویژگی صفحات با کیفیت پایین را اینگونه بیان می‌کند که:

1. سایت نتواند نیاز بازدید کنندگان را برطرف کند.

2. به کاربران سایت آسیب برساند مانند: سوءاستفاده مالی یا اطلاعاتی که ضرر‌های زیادی به مخاطبین وارد می‌کند و باعث می‌شود که دیگر به سایت اعتماد نداشته باشند.

3. محتوای سایت با جستجو کاربر مطابقت نداشته باشد، عدم توضیحات کافی، مطالب تکراری و یا کم سوادی نویسنده از عواملی است که یک محتوا با کیفیت پایین را تشکیل می‌دهد.

بسیاری از این استاندارد‌ها، با توجه به سابقه جستجو و نیاز‌های کاربران توسط کارشناسان گوگل شکل گرفته است. به این صورت که الگوریتم YMYL با بررسی دقیق نیاز‌های کاربران، بهترین و شفاف‌ترین نکات و اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

گوگل چگونه سؤالات YMYL را دسته بندی می‌کند؟

  • پرسجو کردن: کاربر قرار است از تلفن همراه خود، برای انجام عمل خاصی مانند شماره گیری یا ارسال ایمیل استفاده کند.
  • جستجو سؤال: کاربر در تلاش است تا اطلاعات بیشتری در مورد یک موضوع خاص یا کلمه کلیدی بدست آورد.
  • جستجوی سایت: کاربر در تلاش برای پیدا کردن سایت خاصی است.
  • جستجو مراجعه کاربر: کاربر در تلاش است تا از مکان فیزیکی یک کسب و کار مورد علاقه خود بازدید کند.

محتوای YMYL و سئو

از آنجا که گوگل در تلاش است تا اهداف جستجوگر را بهتر درک کند، نمی‌توان رابطه بین محتوای YMYL و SEO را نادیده گرفت. نویسنده موظف است محتوای خود را چه از نظر خوانایی و چه از نظر سئو با استانداردهای الگوریتم YMYL گوگل مطابقت دهد، تا گوگل بتواند نکات نوشته شده سایت را با اطمینان خاطر بیشتری در اختیار مخاطبین قرار دهد.

الگوریتم YMYL به تنهایی در رتبه‌بندی سایت اثر گذار نیست و برای کسب رتبه‌بندی بهتر، شما باید به تعدادی از نکات خوانایی و تکنیک‌های سئو کردن در مطالب YMYL اشراف کامل داشته باشید، که در این قسمت به ذکر تعدادی از این نکات می‌پردازیم:

ایجاد محتوای با کیفیت بالا

اگر بخواهید برای کلمات کلیدی انتخابی خود لینک یا رتبه‌بندی ایجاد کنید، باید محتوای با کیفیت بالا ایجاد کنید. این شامل پیروی از توصیه‌ های Google در SQEG، و همچنین سایر عوامل شناخته شده رتبه‌بندی است.

اطمینان حاصل کنید که این محتوا مربوط به موضوع فعالیت و خدمات شما بوده و توسط یک متخصص نوشته شده است.

قرار دادن لینک‌های خارجی در محتوا

همیشه لینک‌های خارجی به سایت‌های دیگر را در هر قسمت از محتوای خود ایجاد کنید. لینک‌های خارجی باعث می‌شود، ارزش لینک از دامنه شما به سایتی که به آن لینک داده اید منتقل شود و بالعکس، می‌تواند به افزایش اعتماد بیشتر سایت شما کمک کند.

لازم به ذکر است که فقط به سایت‌های معتبر لینک دهید، زیرا لینک زدن به سایت‌های بی اعتبار یا کم اعتبار می‌تواند به شما آسیب برساند.

الگوریتم E-A-T برای سایت‌هایی که از لینک‌های باکیفیت استفاده می‌کنند، رتبه خوبی را در نظر می‌گیرد.

لینک سازی برای محتوای داخلی

ایجاد لینک‌ به منظور ایمن و محکم کردن محتوای شما می‌تواند به اعتبار سایتتان کمک بزرگی کند، به این صورت که این امکان وجود دارد که سایت‌های دیگر نیز از لینک شما در مطالب خود به عنوان یک منبع استفاده کنند.

بالا بردن اعتبار سایت

برای تقویت اعتبار کلی سایت خود کمی وقت بگذارید. اطلاعات تماس و سابقه تجاری خود را به راحتی در دسترس کاربران قرار دهید و صفحات بی‌کیفیت سایت خود را به‌روز کنید.

به نظرات کاربران اهمیت دهید و آن‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در راستای نیاز کاربران خود اقدام می‌کنید و آن‌ها را راضی نگهدارید.

سرانجام، استفاده از هرگونه روش SEO کلاه سیاه (مانند لینک سازی اسپمی یا بمباران کلمات کلیدی(تکرار کلمات کلیدی)) را که می‌تواند به اعتبار و رتبه‌بندی نام تجاری شما آسیب برساند، متوقف کنید.

استفاده نکردن از روش سئو کلاه سیاه

اضافه کردن بیوگرافی نویسندگان

دستورالعمل‌های کیفیت گوگل نشان می‌دهد که، باید بداند چه کسی محتوا را به کاربران ارائه می‌دهد.

برای تکمیل اطلاعات نویسندگان سایت خود نیز کمی وقت بگذارید. اطمینان حاصل کنید که دارای پروفایل‌های قابل مشاهده و  در دسترس هستند، این کار می‌تواند اعتماد مخاطبین به نویسندگان شما را بیشتر کند و در استقبال آن‌ها از مطالب سایت شما کمک زیادی خواهد کرد.

دریافت راهنمایی

اگر بخواهید محتوایی با رتبه‌بندی خوب داشته باشید، در این زمینه باید از متخصصان سئو کمک بگیرید.

استفاده از سئو در مباحث YMYL مقداری چالش برانگیز است، اما با استفاده از آن می‌توانید برای مدت زمان طولانی موقعیت SERP خود را حفظ کنید.

به یاد داشته باشید که الگوریتم YMYL لزوماً متکی بر سئو نیست، مخصوصاً که الگوریتم‌های گوگل دائماً در حال تغییر هستند.

فکر کردن در مورد ایجاد محتوا از طریق YMYL شما را ملزم می‌کند که در مورد چگونگی ارائه بهترین تجربه به کاربران خود فکر کنید و اینکه چگونه می‌توانید هدف آن‌ها را برای کسب اطلاعات دقیق برآورده کنید.

این مطلب برای شخص یا سایتی که بخواهد رتبه‌بندی خوبی را در SERP داشته باشد یک مطلب کاملا ضروری است.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی یک الگوریتم تقریبا جدید در گوگل پرداختیم که خود این الگوریتم YMYL از دل یک الگوریتم دیگر به نام الگوریتم E-A-T بیرون می‌آید.

اگر شما یک کارشناس سئو حرفه‌ای هستید و دغدغه اصلی‌تان رتبه‌بندی سایت و مطالب‌تان است، قطعاً باید اشراف کاملی به نحوه‌ی بهره‌بردن از الگوریتم YMYL گوگل داشته باشید تا بتوانید رتبه‌بندی خوبی را به‌دست آورید و مخاطبان زیادی جذب کنید.

با این اوصاف به نظر شما الگوریتم YMYL گوگل چقدر در ارائه ‌ی نتایج دقیق و شفاف موفق بوده است؟
خوشحال می‌شویم نظرات خود را در مورد الگوریتم YMYL گوگل و همینطور الگوریتم E-A-T با ما در میان بگذارید.

منابع

stanventures

seoblog

pageonepower

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.