سئو کلاه خاکستری چیست؟ بررسی برترین تکنیک‌ها

آخرین بروزرسانی: 3 دی 1399
سئو کلاه خاکستری چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

سئو کلاه خاکستری یک روش سئو است که امتیازی کمتر از سئو کلاه سفید (White Hat SEO) دارد. در صورتی ‌که این تکنیک سئو به درستی اجرا نشود، ممکن است منجر به ممنوعیت سایت شما از موتور‌های جستجو و سایت‌‌های وابسته به آن‌ها شود.

چگونه نتایج جستجو را بدون نقض قوانین با سئو کلاه خاکستری بهبود ببخشیم

به طور کلی، روش‌‌های Gray Hat SEO نه در گروه کلاه سیاه و نه در کلاه سفید قرار دارند زیرا شرایط خدمات در مورد این مسئله نامشخص است در این آموزش، پاسخ سوالات زیر را خواهید گرفت:

  • سئو کلاه خاکستری چیست؟
  • چرا Gray Hat SEO مهم است؟
  • منظور از سئو کلاه خاکستری برای شما چیست؟
  • سئو کلاه خاکستری چیست؟

کلاه خاکستری همان چیزی است که نام آن نشان می‌دهد. چیزی مابین سفید و سیاه است و اگر توسط یک فرد حرفه ای استفاده شود، می‌تواند موثر باشد.

با این حال، به راحتی می‌توان گفت که اگر صددرصد از کاری که انجام می‌دهید مطمئن نیستید و از آنجایی که ما عمدتاً تحت هدایت محتوا هستیم، اتخاذ رویکرد Gray Hat SEO را می‌توان بازی با آتش عنوان کرد و خب چیزی نیست که ما توصیه کنیم.

چرا سئو کلاه خاکستری اهمیت دارد؟

درک صحیح از سئو کلاه خاکستری مهم است زیرا می‌تواند رتبه سایت شما را بدون عواقب منفی بهبود بخشد، یا هزاران بازدید از دست رفته را برای شما به همراه آورد.

گوگل این توانایی را دارد که نوآوری و تفکر هوشمندانه ‌ی خارج از چارچوب را منع کند. این ممنوعیت به طور خودکار به نفع بازاریاب‌‌های جستجو یا حتی خود جستجوگران نیست.

آنچه که در یک سال برای Gray Hat SEO در نظر گرفته می‌شود می‌تواند به عنوان سیاه یا کلاه سفید در سال بعد طبقه بندی شود و این مهم است که بازاریابان جستجو از آخرین دسته بندی‌ها مطلع شوند.

آیا باید روش‌های سئو کلاه خاکستری را پیاده سازی کنید؟

با وارد شدن به سمت کارهای منفی در گوگل چیز زیادی به دست نمی‌آورید و اگر مطمئن نیستید که یک روش خاص، دستورالعمل‌‌های Google را نقض می‌کند یا خیر، بهتر این است از این روش استفاده نکنید.

هر بازاریابی باید ریسک در مقابل منفعت را از نظر خود ارزیابی کند، اما با بیشتر شدن سخت گیری الگوریتم‌‌های گوگل، امن ترین مسیر برای شما، سئو کلاه سفید است.

سئوی کلاه خاکستری شامل تکنیک‌هایی از جمله:

  • پنهان کردن
  • خرید دامنه ‌های قدیمی
  • محتوای تکراری
  • خرید لینک
  • ساخت حساب شبکه‌ های اجتماعی
  • کامنت گذاشتن

بیایید به شرح هر یک از این موارد بپردازیم:

پنهان کردن در سئو کلاه خاکستری

مخفی کاری عملی است که نتیجه متفاوتی از موتور جستجو را به کاربر نشان می‌دهد. برای گوگل، این یک عمل پر خطر محسوب می‌شود که مغایر با قوانین آن است. ما شخصاً پنهان کردن را در گروه سئو کلاه سیاه قرار می‌دهیم نه سئو کلاه خاکستری.

پنهان کاری در Gray Hat SEO را می‌توان با تغییر اطلاعات متا به دست آورد، به طوری که محتوا را منعکس نکند و آدرس IP یک سایت را دستکاری نکند.

دامنه ‌های قدیمی در سئو کلاه خاکستری

دامنه ‌های منقضی شده زیادی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید، ولی باید در نظر داشته باشید که مطالب موجود در این دامنه ‌ها با مطالب سایت شما مرتبط باشند. همچنین باید تحقیق کنید که این دامنه‌ ها قبلا از جانب گوگل جریمه نشده باشند.

Gray Hat SEO چیست

محتوای تکراری در سئو کلاه خاکستری

محتوا، محتوا! این شاهرگ اینترنت و همه تلاش‌ سئو کاران است. محتوای تکراری که می‌تواند شامل ایجاد یک محتوای جدید از ترکیب چند محتوای قدیمی یا محتوای چند سایت دیگر باشد.

خرید لینک‌ها در سئو کلاه خاکستری

یک توصیه: این کار را نکنید، زیرا اگر شناخته شوید، جریمه خواهید شد، به همین سادگی و تمام سرمایه گذاری که برای سایت خود کرده اید صفر خواهد شد. با این حال، به عنوان سایت مورد تایید، می‌توانید سایت خود را در فهرست صنعت مربوطه لیست کنید.

اتوماسیون رسانه ‌‌های اجتماعی و خرید فالوور در Gray Hat SEO

با استفاده از اتوماسیون اجتماعی، من در مورد استفاده از ابزارهایی مانند Hootsuite یا Buffer برای برنامه ریزی پست‌ها صحبت نمی‌کنم. این‌ها ابزار‌های قانونی هستند که هنگام مدیریت چندین حساب به صرفه جویی در وقت کمک می‌کنند.

با این حال، می‌توانید ابزار‌های دیگری را بیابید که به طور خودکار هزاران کاربر شبکه‌ های اجتماعی را فالو یا آنفالو کنید.

این یکی از معدود مواردی است که در اینجا می‌توان Gray Hat SEO را نام برد تا وقتی که موفق نشده خودش را هنوز در لیست سیاه گوگل جای دهد، احتمالاً به دلیل اینکه سیگنال‌های اجتماعی فقط برای موتور‌های جستجو مهم هستند.

Gray Hat SEO

ممکن است خرید فالوور ایده خوبی به نظر برسد که باعث شود فکر کنید با جمعیت زیادی درگیر هستید، اما در واقع به معنای عدم تعامل و خطر آلوده شدن فالووران واقعی با بدافزارها در برخی موارد است.

هیچ نقطه مثبتی در این مورد وجود ندارد و تشخیص آن‌ها آسان است، زیرا آن‌ها دارای یک توییتر هستند که با پروفایل‌‌های بدون چهره پر شده است. بدست آوردن فالویینگ لزوماً یک شبه نیست، اما در آخر ارزش آن را دارد.

کامنت

از روش‌هایی شاید سریع و خوب می‌توان به کامنت گذاری برای محتواهای سایت خود نام برد.

شما می‌توانید با ایمیل‌های مختلف البته در فاصله زمانی گوناگون سوالاتی را در زیر پست خود مطرح کنید و یک بحث چالشی ایجاد کنید تا کاربران واقعی نیز وقتی با این سوالات روبرو شدند ترغیب به نظر دادن و مشارکت در بحث شوند.

همه این‌ها یعنی چه؟

برخی از شرکت‌‌های سئو از تکنیک‌های Gray Hat SEO استفاده می‌کنند، اما حرفه ایها این چنین نیستند. در حالی که ممکن است Gray Hat SEO در ابتدا میزان بازدید شما را جلب کند، اما دوام نخواهد آورد به خصوص اگر گیر بیفتید.

در واقع فضای بهینه سازی بسیار رقابتی است، همه ما این را می‌دانیم و بنابراین برای “شکست سیستم”، بهترین راه، کار با آن و سرمایه گذاری در آینده سایت شما است.

مانند هر چیز دیگری در زندگی، استفاده از میانبرها برای رسیدن به جایی که می‌خواهید در همین لحظه در آن‌جا باشید، اغلب مسیر شکست است. سئوی عالی، محتوای خوب و کسب و کار کاملاً برنامه ریزی شده و در صورت امکان، بودجه زیاد باعث موفقیت اصولی می‌شود. این همان چیزی است که در انتها به سایت شما برتری رقابتی خواهد داد.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری در سال 2020

با بسیاری از تغییرات، Google با به روز رسانی‌‌های اخیر الگوریتم‌‌ها، رتبه بندی با استفاده از تکنیک‌های اسپمی دشوارتر می‌شود. در نتیجه باید برای بهینه سازی سمت سئوی کلاه سفید برویم.

بله، الگوریتم Google اکنون سخت تر شده است. اگر می‌خواهید رتبه بندی کنید، باید دستورالعمل‌‌های Google را دنبال کنید و به آن پایبند باشید.

با این حال، جای بحث دارد که هنوز استراتژی‌هایی خارج از دستورالعمل‌‌های Google وجود دارد که مردم هنوز آن‌ها را انجام می‌دهند. این عمل سئو کلاه خاکستری نامیده می‌شود.

سئو کلاه خاکستری بیشتر از آنچه فکر می‌کنید رایج است. به عنوان مثال لینک سازی. Google توصیه می‌کند لینک‌های با کیفیت را دریافت کنید. محتوای عالی منتشر کنید و افراد را وادار کنید تا به مطالب شما لینک دهند.

در یک دنیای کامل، این خوب کار خواهد کرد. اما در واقعیت، شما هنوز هم باید گهگاهی از حقه های خود استفاده کنید و لینک‌هایی برای محتوای جدید خود بدست آورید.

در اینجا برخی از تکنیک‌‌های سئو کلاه خاکستری یا Gray Hat SEO آورده شده است که مردم هنوز هم انجام می‌دهند.

دامنه گرفتن

در سئو کلاه خاکستری، Domain Grabbing فرآیند خرید دامنه ‌های منقضی شده و لینک کردن آن‌ها به سایت شماست. این روش برای کسانی که می‌خواهند پروفایل بک لینک خود را سریع و آسان بهبود بخشند و روند رتبه بندی را سرعت ببخشند.

معمولاً دامنه گیری شامل خرید دامنه ‌های قدیمی است که از قبل دارای پروفایل بک لینک خوب و اعتبار قابل قبول هستند. اگر محتوای قدیمی، دامنه ‌های قدیمی به سایت شما مرتبط باشد، این استراتژی بهترین عملکرد را خواهد داشت.

اما اگر قصد خرید دامنه ‌های تصادفی بدون بررسی خوب بودن پروفایل لینک آن‌ها را دارید،این کار بیشتر می‌تواند برای سایت شما آسیب رسان باشد.

روند کار بسیار ساده است. بررسی کنید که آیا دامنه منقضی شده با استفاده از Ahrefs بک لینک خوبی دارد یا خیر، دامنه را بخرید، سپس با استفاده از ریدایرکت 301 کل دامنه را به سایت خود هدایت کنید.

ایجاد لینک در سایت‌های وب 2.0

امروزه بیشتر سایت‌‌های موجود در اینترنت همان سایت‌هایی هستند که ما آن‌ها را سایت‌های 2.0 می‌نامیم. این‌ها سایت‌هایی هستند که کاربران توانایی همکاری با مدیران شان را دارند و توسط انجمن آن هدایت می‌شوند.

پس چرا لینک سازی در سایت‌‌های وب 2.0 سئو کلاه خاکستری محسوب می‌شود؟

برای Google، لینک‌هایی که کاربران کنترل تایید آن را دارند، غیراخلاقی است. با این حال، هدف از سایت‌‌های 2.0 همکاری است و همچنین پاداش دادن به افرادی که به لینک دادن به سایت‌ها یا منابع خود، رضایت می‌دهند.

نمونه‌ هایی از وب 2.0 ویکی پدیا، Quora ،Mediom ،WikiHow و Reddit است. اگر به درستی انجام شود، می‌تواند به ایجاد تخصص در جایگاه شما و به EAT کلی سایت شما کمک کند.

بهترین راه برای استفاده از این نوع سایت‌ها مشارکت واقعی است. پاسخ دادن به سوالات را جدی بگیرید، به محتوای ارزشمند و واقعی کمک کنید و هرگز هرزنامه ننویسید.

نشانه گذاری اجتماعی

سایت‌‌های نشانه گذاری اجتماعی مکان‌هایی هستند که به کاربران امکان می‌دهند مطالب خود را برای تبلیغ ارسال و به اشتراک بگذارند و سایر مطالب متناسب با علاقه خود را برای مطالعه بعدی علامت گذاری کنند.

سایت‌هایی مانند Folkd و (Mix StumbleUpon سابق) محبوب هستند، زیرا نه تنها می‌توانید لینک‌‌های خود را قرار دهید، بلکه می‌توانید بازدیدکننده نیز داشته باشید.

سایت‌‌های نشانه گذاری اجتماعی به طور کلی به سایت شما آسیب نمی‌رسانند، زیرا آن‌ها معمولاً لینک‌‌های Nofollow را ارائه می‌دهند.

نشانه گذاری اجتماعی در واقع روش خوبی برای تبلیغ محتوای جدید است. معیار خوبی برای ثبت نام در 2 یا 3 سایت است. چیزی که باعث نشانه گذاری اجتماعی می‌شود این است که شما برای کار با آن هنوز به محتوا نیاز دارید.

اما دقیقاً مانند هر استراتژی سئو کلاه خاکستری، برخی نیز از آن سواستفاده می‌کنند. سایت‌‌های نشانه گذاری اجتماعی وجود دارند که فقط برای دور ریختن لینک ایجاد می‌شوند و این‌ها سایت‌هایی هستند که باید در Gray Hat SEO مراقب آن‌ها باشید.

سئو کلاه خاکستری

تبادل لینک

از زمان اعلام PageRank در سال 1998 توسط گوگل، مبادلات لینک وجود داشته است . مدیران سایت متوجه شدند که اگر شروع به تبادل لینک با یکدیگر کنند، می‌توانند سریع‌تر پروفایل لینک خود را رشد دهند.

به طور کلی، تبادل لینک خوب است. اگر هر دو وب ‌مستر محتوای مرتبط با یکدیگر دارند، چرا به عنوان منابع درست به یکدیگر لینک ندهند؟ اما وقتی افراد از این استراتژی سواستفاده می‌کنند بد است.

از نظر Google، ایده آل ترین راه برای دریافت لینک، لینک با کیفیت است، مردم مطالب شما را می‌خوانند، محتوای شما را دوست دارند، به محتوای شما لینک می‌دهند و این منطقی است.

داشتن دوستان یا مدیر سایت‌‌های شریک خوب است و به اشتراک گذاشتن برخی از خلاصه لینک‌ها خوب است. اما اگر شما و دوستانتان با هر پستی که منتشر می‌کنید به یکدیگر لینک می‌دهید، پس شما به زودی با مشکلی روبرو خواهید بود.

وبلاگ نویسی مهمان

وبلاگ نویسی یا ارسال مهمان برای مدت طولانی وجود داشته است و احتمالاً یکی از متداول ترین تکنیک‌‌های سئو است که همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و جز کاربردی ترین ترفندها می‌باشد.

با دیگر مدیران مشارکت ایجاد کنید و محتوا را با مخاطبان آن‌ها به اشتراک بگذارید. این یک روش عالی برای ایجاد لینک‌‌های خوب و تبلیغ خود است. ضمن آنکه مواردی وجود دارد که وبلاگ نویسی مهمان می‌تواند به جای استفاده از روش سئو کلاه سفید، یک روش سئو کلاه خاکستری باشد.

تعداد زیادی سایت وجود دارد که فقط به عنوان یک سایت وبلاگ نویسی مهمان ساخته شده اند و فقط برای انتقال اختیارات دامنه استفاده می‌شوند.

هنگام انجام وبلاگ نویسی به عنوان مهمان، بر مشارکت در سایتی تمرکز کنید که دارای ارزش باشد و تشخیص آن‌هایی که ارزشمند هستند، نسبت به آن‌هایی که ارزش ندارند آسان است.

وبلاگ نویسی مهمان را فقط با هدف گرفتن بک لینک انجام ندهید. تمام تلاش خود را برای ارائه اطلاعات ارزشمند به مخاطبان خود نیز انجام دهید.

لینک سازی Gray Hat SEO به شدت محبوب است و دلیل آن کم دردسر بودن، سریع بودن و رایگان بودن آن است.

در آخر

تکنیک‌‌های سئو کلاه خاکستری خیلی زیاد است، بسیاری از تکنیک‌‌های سئو که امروزه در حال انجام هستند به نوعی ماهیتی کلاه خاکستری دارند. من به شما توصیه نمی‌کنم که از تکنیک‌‌های Gray Hat SEO پیروی کنید اما اگر این کار را انجام می‌دهید، به یاد داشته باشید که این کار را با اعتدال و احتیاط انجام دهید.

امیدوارم با خواندن این مقاله، اکثر ابهامات شما درباره ی سئو کلاه خاکستری رفع شده باشد.

منابع:

unamo

wordstream

SEO-hacker

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *