پیدا کردن کلمات کلیدی سایت + 7 تکنیک طلایی

آخرین به‌روزرسانی: 17 مرداد 1400
پیدا کردن کلمات کلیدی در سایت
مدت زمان مطالعه این مقاله 9 دقیقه

اگر شما متخصص سئو یا کارشناس بازاریابی محتوا هستید، پس حتما می‌‌دانید که یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها ‌برای گرفتن ترافیک باکیفیت، درست پیدا کردن کلمات کلیدی سایت و افزایش میزان جستجوی کاربران است.

ترافیک سایت چیست؟

به میزان حجم اطلاعات مشاهده شده سایت و بازدید آن که کاربران با سرچ‌کردن مطلب مورد نظر خود در موتورهای جستجو به آن دست می‌‌یابند، ترافیک سایت گفته می‌‌شود.

افرادی که با هدف خاصی در گوگل عبارت مورد نظر خود را جستجو می‌‌کنند، وقتی در سایتی قرار می‌‌گیرند که نیازهای آن‌ها ‌را برآورده می‌‌کند، احتمالاً مشتری آن سایت می‌‌شوند.

اما گاهی اوقات پیدا کردن کلمات کلیدی سایت و عبارات مناسب برای گوگل دشوار است. در چند سال گذشته تغییرات زیادی در نحوه جستجوی کلمات کلیدی و دستورالعمل‌های آن ایجاد شده است و این دستورالعمل‌‌ها ‌‌دائماً در حال پیشرفت هستند.

اگر می‌‌خواهید سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو نشان داده شود، باید بدانید که چگونه کلمات کلیدی خود را انتخاب و از آن‌ها استفاده کنید.

این همان موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. در پایان، شما درک کاملی از چگونگی پیدا کردن کلمات کلیدی سایت خواهید داشت.

پیدا کردن کلمات کلیدی سایت با ابزارهای 100% رایگان

قبل از نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی یک سایت از ابزارهای مختلف، نگاهی به معنای کلمات کلیدی داشته باشیم:

کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی عبارتند از:

 • کلمات و عباراتی که مشخص می‌‌کند افراد به دنبال چه چیزی هستند.
 • کلمات و عباراتی که محتوای نوشته شده سایتتان را توصیف می‌‌کنند.

در تعریفی ایده آل، کلمات کلیدی فاصله بین محتوای شما و مخاطبان شما را از بین می‌‌برند و به آن‌ها ‌در یافتن آن کمک می‌‌کنند.

جستجوی کلمات کلیدی عملی است که به وسیله آن می‌‌توانید اصطلاحات و عباراتی را که افراد در موتورهای جستجو (مانند گوگل) سرچ می‌‌کنند، پیدا کنید و از این طریق کلمات کلیدی مناسب را برای تولید محتوای خود انتخاب کنید.

چرا لازم است این کار انجام شود؟

همان طور که قبلاً گفتیم، پیدا کردن کلمات کلیدی سایت بخشی اساسی در سئو است. کلمات کلیدی، عاملی مهم در رتبه بندی سایت و محتوای شما هستند که گوگل در نتایج جستجوی خود، از آن‌ها استفاده می‌‌کند.

بنابراین اگر جستجوی کلمات کلیدی خود ‌را درست انجام دهید و آن‌ها را درست انتخاب کنید، گوگل متوجه می‌‌شود که محتوای شما چیست و در نتیجه در زمان مناسب سایتتان را در صفحه نتایج جستجوی خود نشان می‌‌دهد.

علاوه بر این، پیدا کردن کلمات کلیدی سایت به شما کمک می‌‌کند تا با ارائه موضوعاتی که در محتوای سایت آورده اید، در ذهن مشتریان و بازدیدکنندگان خود قرار بگیرید.

وقتی متوجه شوید که مخاطبان شما به دنبال چه چیزی هستند، می‌‌توانید محتوای سایت خود را بهینه کنید و پاسخ‌های مورد نیاز را به آن‌ها ارائه دهید.

به طور کلی، پیدا کردن کلمات کلیدی سایت نه تنها ‌از ایجاد محتوا، بلکه از کلیه فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما نیز پشتیبانی می‌‌کند. بررسی و جستجوی کلمات کلیدی رقبا نیز می‌‌تواند به شما در اصلاح محتوایتان کمک کند.

اما چگونه اصطلاحات و کلماتی را که مخاطبان در موتورهای جستجو سرچ می‌‌کنند، متوجه شویم؟

پیدا کردن کلمات کلیدی سایت با هدف قرار دادن رایج‌ترین جستجوهای بازدیدکنندگان، سایت شما را برای آن‌ها جذاب می‌‌کند.

در گذشته، یکی از اهداف نوشتن محتوا، پر کردن آن با اصطلاحاتی بود که بیشتر افراد به دنبال آن بودند و به طور مصنوعی سایت را به اولین صفحه نتایج گوگل هدایت می‌‌کردند.

در آن زمان کیفیت محتوا اغلب از اهمیت کمتری نسبت به تراکم کلمه کلیدی درون آن برخوردار بود.

اما در حال حاضر این روش دیگر جوابگو نیست. زیرا گوگل به طور مداوم در حال تغییر الگوریتم‌های جستجوی کلمات کلیدی خود است تا سعی کند نتایج جستجوی بیشتری مطابق با خواست افراد، ارائه دهد.

امروزه افراد از دستگاه ‌های تلفن همراه با دستیارهای دیجیتال استفاده می‌‌‌کنند، که به آن‌ها ‌امکان جستجوی کلمات کلیدی به صورت صوتی را می‌‌دهد.

جستجوی کلمات کلیدی به صورت صوتی

این بدان معناست که آن‌ها ‌از زبان طبیعی استفاده می‌‌کنند و عبارات جستجو مد نظر خود را تایپ نمی‌کنند.

گوگل سعی می‌‌کند پاسخ‌های مناسب را از طریق جستجوی سریع خود به بسیاری از سوالات بدهد. این پاسخ‌ها ‌معمولاً بر اساس محتوای مناسب و بهینه شده سایت‌های مربوطه در صفحه نتایج گوگل ظاهر می‌‌شوند.

برای موفقیت در این کار، باید با پیدا کردن کلمات کلیدی سایت شروع کنید. با گذشت زمان، داده هایی را جمع‌آوری می‌‌کنید که به شما در شناسایی این که، کدام کلمات کلیدی بهترین تأثیر را در ترافیک سایت شما داشته اند، کمک می‌‌کنند.

انواع کلمات کلیدی

کلمات کلیدی به سه نوع Head، Modifier و Long-Tail طبقه بندی می‌‌شوند:

 • کلمات کلیدی‌ Head (کوتاه) معمولاً شامل 1 تا 3 کلمه هستند و حجم جستجوی بالایی دارند.
 • کلمات کلیدی Modifier (متوسط) عبارت‌های 2 تا 3 کلمه ای با حجم جستجوی متوسط هستند.
 • کلمات کلیدی Long-Tail (طولانی) شامل چهار یا چند کلمه بهم پیوسته هستند که حجم جستجوی کمی دارند. این کلمات معمولاً بیشترِ ترافیک سایت را تشکیل می‌‌دهند.

همچنین یک نوع کلمات کلیدی اختصاصی نیز وجود دارد که هر تجارتی بر اساس نیاز، برای خود تولید می‌‌کند.

هر چه کلمات کلیدی طولانی‌تر باشد، خاص‌تر و رقابت آن کمتر است. از نظر کاربر، هرچه کلمات بیشتری به عبارات جستجوی خود اضافه کنید، نتایج بهتری خواهید گرفت.

به عنوان مثال، کسی که کلمه کلیدی «سئو» را در گوگل تایپ می‌‌کند، نشان می‌‌دهد که او تازه جستجو برای سئو را شروع کرده است.

اما شخصی که «چگونه محتوای سایت خود را سئو کنیم؟» را تایپ می‌‌کند به دنبال یک راه حل خاص برای مشکل خود است. در نتیجه کلمات کلیدی Long-Tail به شما کمک می‌‌کند تا جستجوی جدی‌تری درباره ی موضوع مورد نظر خود انجام دهید.

سئو محتوای سایت

برای رسیدن به این هدف، سایت شما هم باید از نظر محتوا جذاب باشد و هم محتوایی مرتبط و شامل کلمات کلیدی داشته باشد.

اگر این هدف را کسب کنید، سایت و تجارت کوچک شما به جای قرار گرفتن در صفحه سه گوگل و سایر موتورهای جستجو، در صفحه اول آن‌ها قابل مشاهده خواهد بود.

ولی چرا پیدا کردن کلمات کلیدی سایت اینقدر مهم است؟

زیرا تحقیقات نشان می‌‌دهد که کمتر از 10 درصد از جستجوگران از صفحه اول گوگل عبور می‌‌کنند و بیش از نیمی از آن‌ها ‌هرگز از سه نتیجه ی ابتدایی صفحه ی اول نیز پایین نمی‌روند.

7 تکنیک پیدا کردن کلمات کلیدی سایت

1. اهداف کلی خود را تعیین و درک کنید

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام کلمات کلیدی برای نام تجاری شما مناسب هستند، مدتی به این فکر کنید که اهداف سئوی شما چیست.

اکثر شرکت‌ها از سئو برای افزایش بازدید سایت استفاده می‌‌کنند، که این کار به نو به خود باعث افزایش درآمد آن‌ها می‌شود، اما شما باید اهداف دقیق‌تری برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت نسبت به آن‌ها داشته باشید.

در ابتدا شما باید با پرسیدن پرسش‌هایی از خود، مانند پرسش زیر، به اهداف دقیق‌تری دست پیدا کنید.

می‌خواهید با چه سرعتی نتایج نهایی را مشاهده کنید؟

سئو به یک استراتژی طولانی مدت نیاز دارد، بنابراین گاهی اوقات ماه‌ ها طول می‌‌کشد تا نتایج خود را مشاهده کنید. اگر دنبال نتایج سریع‌تری برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت خود هستید، باید کلماتی با رقابت کم و حجم بیشتری را انتخاب کنید.

پرسش‌های دیگری نیز وجود دارد از جمله:

 • مخاطبان شما چقدر باید با محتوا و خدمات سایت‌تان مرتبط باشند؟
 • آیا شما بر روی یک مخاطب خاص متمرکز هستید یا علاقه مندید که مخاطبان دیگری نیز از سایت شما بازدید کنند؟
 • به دنبال چه نوع ترافیکی هستید؟
 • آیا می‌‌خواهید مردم محصولات شما را بخرند یا در حال حاضر فقط روی آگاهی و تبلیغ برند خود تمرکز کرده اید؟

2. در مورد ترکیب کلمات کلیدی کوتاه و بلند تصمیم بگیرید

هنگامی که اهداف خود را برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت شناسایی کردید، باید بتوانید در مورد تعادل بین ترکیب کلمات کلیدی کوتاه (Head) و کلمات کلیدی طولانی یا بلند (Long Tail) تصمیم بگیرید.

همان طور که بالاتر گفتیم کلمات کلیدی Head عبارات کوتاه یک تا سه کلمه ای هستند که ترافیک بیشتری دارند و رقابت آن‌ها نیز بالاتر است و کلمات کلیدی Long-Tail عبارات طولانی‌تری هستند که بازدید و رقابت کمتری دارند.

کلمات کلیدی Head برای استراتژی‌های بلند مدت و ترافیک محور بهتر هستند، در حالی که کلمات کلیدی Long-Tail برای استراتژی‌های کوتاه مدت و نتیجه محور بهتر هستند.

در نتیجه شما برای دستیابی به بهترین نتایج جستجوی کلمات کلیدی خود، به هر دو ترکیب نیاز دارید.

انتخاب کلمه کلیدی

3. تحقیقات مقدماتی خود را انجام دهید

هنگامی که اهداف و چشم انداز جستجوی کلمات کلیدی اولیه خود را مشخص کردید، می‌‌توانید روی تحقیقات مقدماتی خود کار کنید. برای شروع این کار، ایده های خلاقانه ارائه دهید.

با برخی ایده هایی از کلمات کلیدی که ممکن است کاربران در رابطه با سایت و تجارت شما در گوگل جستجو کنند، شروع کنید.

در اینجا نیازی به شناسایی و پیدا کردن کلمات کلیدی سایت مورد نظر کاربر نیست. اما سعی کنید حداقل چند جستجوی گسترده انجام دهید تا بتوانید هر دو کلمات کلیدی Head و Long-Tail را، که بازدیدکنندگان ممکن است از آن‌ها برای یافتن سایت شما استفاده کنند، شناسایی کنید.

4. از ابزارهای شناسایی و انتخاب کلمات کلیدی استفاده کنید

بعضی از ابزارهای آنلاین به شما در پیدا کردن کلمات کلیدی سایت کمک می‌‌کنند. بنابراین می‌‌توانید از این ابزار‌ها ‌برای ایده های اولیه جستجوی کلمات کلیدی خود استفاده کنید.

در اینجا ما تعدادی از ابزارهای پرمیوم (Premium) و رایگان را برای این منظور معرفی کرده ایم:

SEMrush

شناسایی میزان رقابت کلمات کلیدی و جستجوی آمار کلیک به شما در پیدا کردن کلمات کلیدی سایت کمک می‌‌کند. ابزاری مانند SEMrush بهینه سازی سایت شما را با استفاده از کلمات کلیدی رقم می‌زند.

Moz

شما برای این منظور می‌‌توانید از ابزار Moz نیز استفاده کنید، این ابزار به شما در پیدا کردن کلمات کلیدی سایت با نوشتن ایده های اولیه خود در آن، کمک می‌‌کند و لیستی از کلمات کلیدی مطابق با ایده ی اولیه شما را نشان می‌‌دهد (که بعداً به این لیست نیاز خواهید داشت).

Amazon Keyword Tool

Amazon Keyword Tool یک ابزار بومی برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت است. روش انجام کار با آن مانند گوگل است.

بدین صورت که شما یک کلمه کلیدی را تایپ می‌کنید و enter را فشار دهید و در نهایت نتایجی شامل حجم جستجوی کلمات کلیدی مورد نظر کاربران، میزان محبوبیت، هزینه هر کلیک (CPC) و سطح رقابت آن‌ها را مشاهده خواهید کرد. دیدن نتایج کامل این ابزار هزینه بر است.

Ahrefs

این ابزار شامل 7 بیلیون کلمات کلیدی است که ماهانه با اطلاعات 171 کشور به روز رسانی می‌شود. اگر دنبال نتایج عمیق‌تری برای جستجوی کلمات کلیدی خود هستید، می‌توانید وارد گزینه های پیشرفته آن شوید.

از این ابزار می‌توانید به مدت 7 روز رایگان استفاده کنید و پس از آن در صورت نیاز، اشتراک ماهانه یا سالانه خریداری کنید.

Keyword Inspector

با بیش از 600 میلیون کلمه کلیدی و توانایی انجام Reverse ASIN Searches (جستجو با استفاده از شناسه محصول برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت)، می‌تواند به شما در جستجوی کلمات کلیدی مفیدتر کمک کند.

همچنین شما می‌توانید با انتخاب کشور مورد نظر خود، از بهترین نتایج جستجوی آن بهره مند شوید. این ابزار نیز فقط به مدت 3 روز به صورت آزمایشی رایگان است.

موتور جستجوی گوگل

در ابتدا برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت می‌توانید از خود گوگل استفاده کنید. گوگل با تایپ هر کلمه و عبارت در موتور جستجوی خود، پر تکرارترین جستجوی کلمات کلیدی کاربران را به شما نشان و در آخر صفحه نتایج خود، عبارات مرتبط با جستجوی شما را نیز پیشنهاد می‌دهد.

Google Trends

وقتی به دنبال موضوعات و مطالبی هستید، تا سایت خود را برای کاربرانتان به روز کنید، بهتر است کلمات کلیدی روزانه خود را از منابع معروف جمع آوری کنید.

Google Trends مکانی عالی برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت است. از دسته هایی مانند تجارت، بهداشت، فناوری، سرگرمی و ورزش استفاده کنید تا بهترین کلمات کلیدی را برای تجارت یا صنعت خود پیدا کنید.

Google Keyword Planner

ابزار Google Keyword Planner به شما کمک می‌‌کند با استفاده از ایده های خود، کلمات کلیدی مناسبی را از گوگل انتخاب کنید.

این ابزار یکی از ابزارهای گوگل ادز (سیستم تبلیغاتی گوگل) است و برای استفاده از آن نیاز به شارژ کردن حساب گوگل ادز خود دارید.

KeywordTool.io

KeywordTool.io یک گزینه کاملاً رایگان برای جستجوی کلمات کلیدی (به صورت محدود) است. این ابزار می‌‌تواند برای هر واژه جستجو شده بیش از 750 کلمه کلیدی پیشنهاد دهد. علاوه بر این شما می‌‌توانید نام دامنه و زبان مورد نظر خود را مشخص کنید تا پیشنهادات آن، مربوط به تجارت و مخاطبان شما باشد.

این منابع به شما کمک می‌‌کند تا با پیدا کردن کلمات کلیدی سایت و استفاده مناسب از آن‌ها، PageRank خود را افزایش دهید.

5. یک لیست اصلی ایجاد کنید

تمام کلمات کلیدی را که می‌‌توانید برای سایت خود انتخاب کنید، در یک لیست بنویسید. با این کار می‌‌توانید به سرعت آن‌ها ‌را با هم مقایسه کرده و بر اساس زمینه های مختلف مرتب کنید.

لیست کردن کلمات کلیدی

6. لیست خود را محدود کنید

پس از ایجاد لیست اصلی می‌‌توانید ضعیف‌ترین کلمات کلیدی داخل آن را حذف کنید. این کار را با توجه به متغیرهای زیر انجام دهید:

حجم

حجم جستجو به میزان جستجوی کلمات کلیدی اشاره دارد. این کار یک روش مفید برای اندازه گیری میزان ترافیک دریافتی شما از یک کلمه کلیدی خاص است. گرچه باید بدانید که حجم جستجو با گذشت زمان تغییر می‌‌‌کند.

رقابت

پس از تعیین میزان حجم جستجوی کلمات کلیدی خود، به سطح رقابت هر کلمه کلیدی نگاه کنید.

طبیعی است که جستجوی کلمات کلیدی با حجم بازدید بالا، بیشترین میزان رقابت را دارند و البته هرچه رقابت بالاتر باشد، رتبه بندی سایت بر اساس آن کلمه کلیدی دشوارتر خواهد بود.

پس شما باید تعادل را بین این دو فاکتور (حجم جستجو و رقابت) برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت خود برقرار کنید.

ارتباط

شما باید ارتباط هر کلمه کلیدی با نام تجاری اصلی خود را در نظر بگیرید. ممکن است کلمه ای بازدید بالا و سطح رقابت کمی داشته باشد، ولی با محتوای سایت شما ارتباط چندانی نداشته باشد. در این صورت باید تعیین کنیم که آیا واقعاً این کلمه، ترافیکی را که سایت شما نیاز دارد تامین می‌‌کند؟

رتبه بندی فعلی

لازم است کلمات کلیدی ای را که هم اکنون سایتتان بر اساس آن‌ها رتبه بندی شده است، بررسی کنید. این کار به شما در انتخاب کلمات کلیدی بعدی کمک می‌‌کند.

7. کلمات کلیدی برتر خود را انتخاب کنید

در این مرحله، گزینه های برتر خود را برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت بر اساس سلیقه شخصی‌تان انتخاب کنید. شما قبلاً لیست خود را به کلمات کلیدی با بالاترین احتمال برای به دست آوردن نتایج دلخواه مورد نظرتان محدود کرده اید.

انتخاب کلمات کلیدی برتر

بنابراین در حال حاضر تعداد انگشت شماری از آن کلمات کلیدی را که برای بهینه سازی سایت، بهتر هستند، انتخاب کنید. شما باید بازدیدکنندگانی را که برای خرید محصولات و گرفتن خدمات به سایت شما مراجعه می‌‌کنند، جذب کنید.

برای این منظور بهتر است از کلمات کلیدی خاص و طولانی استفاده کنید تا به طور تصادفی محبوب‌ترین عبارات جستجوی رقبایتان را در محتوای شما پراکنده کنند.

وقتی نوبت به جذب ترافیکِ باکیفیت می‌‌رسد، استفاده از کلمه کلیدی مناسب از پر کردن چندین کلمه کلیدی در محتوای شما مهم‌تر است.

کلمات کلیدی تجاری مانند: تخفیف، کوپن، اکنون بخرید و مقایسه مورد توجه طرفداران سایت هستند. از طرف دیگر، عباراتی مانند: “چگونه، بهترین راه ها برای … و من می‌‌خواهم …” کاربران را جذب سایت می‌‌کند.

نتیجه گیری

کلمات کلیدی یکی استراتژی‌های مهم سئو هستند. بهینه سازی سایت خود بر اساس کلمات کلیدی به شما این امکان را می‌‌دهد که جستجوهایی را که باعث افزایش ترافیک سایتتان می‌‌شود، کنترل و مخاطبان خود را شناسایی کنید.

فرقی نمی‌کند که سایت شما کوچک است یا بزرگ یا اینکه چه خدماتی را ارائه می‌‌دهد، در هر صورت باید بدانید که مشتریان و بازدیدکنندگان هنگام جستجوی سایت شما از کدام کلمات کلیدی استفاده می‌‌کنند.

پیدا کردن کلمات کلیدی سایت علاوه بر جذاب کردن سایت برای بازدیدکنندگان، مرتبط‌ ترین نتایج مد نظر آن‌ها را نیز در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) نشان می‌‌دهد.

برای رسیدن به این هدف، سایت شما هم باید از نظر محتوا جذاب باشد و هم محتوایی مرتبط و شامل کلمات کلیدی داشته باشد.

به طور خلاصه ابزارهایی زیر به شما در پیدا کردن کلمات کلیدی سایت کمک می‌کنند:

 • SEMrush، Google Trends
 • Google Keyword Planner
 • Keyword Explorer Moz

اولین جستجوی کلمات کلیدی شما خالی از اشکال نخواهد بود، اما انجام این کار به شما ایده های خلاقانه می‌‌دهد، که بعد‌ها ‌می‌‌توانید با استفاده از آن با انتخاب کلمات کلیدی مناسب‌تر، به بهبود ترافیک سایت خود کمک کنید.

به چگونگی پیشرفت نتایج خود در طول زمان توجه زیادی داشته باشید و از ایجاد تغییر در صورت نیاز نترسید.

آیا شما ابزارهای دیگری برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت می‌شناسید؟ کدام ابزار برای جستجوی کلمات کلیدی کاربردی‌تر است؟
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

bluehost

optinmonster

entrepreneur

wpbeginner

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox