آکادمی پونک - هر روز یک درصد رشد کن

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست و چگونه کار می‌کند؟

مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird Algorithm) برای اولین بار در 20 آگوست 2013 راه اندازی شد. بر خلاف الگوریتم‌های پاندا و پنگوئن، که به عنوان یک به روز رسانی منتشر شدند. الگوریتم مرغ مگس خوار به عنوان یک اوراکل در الگوریتم جستجوی گوگل در نظر گرفته می‌شود.

در حالی که بسیاری از عناصر اصلی الگوریتم گوگل در طی این فرآیند دست نخورده باقی مانده اند، سیگنال‌هایی از طرف Google وجود دارد که درک آن‌ها، از آنچه که کاربر می‌خواهد را، افزایش داده است. هدف ارائه بهترین و مرتبط ترین نتایج جستجو، به کاربران است.

از پاییز 2013، الگوریتم مرغ مگس خوار اثر خود را در نتایج جستجو، برای میلیاردها سوالاتی که پیش بینی شده، گذاشته است و یک گام کوچک دیگر به کاربران، برای دستیابی به صفحه نتایجِ مرتبط و مناسب تر ارائه می‌دهد.

در این مقاله، می‌خواهیم بگوییم الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست و ما همه نکات و موضوعات مرتبط، به ویژه نمودار دانش و جستجوی معنایی که از عناصر اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار هستند را، توضیح می‌دهیم.

با اینکه گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را معرفی کرد، اما به نظر می‌رسد این تغییرات یک ماه زودتر اجرا شده بود.

در حالی که از زمان راه اندازی به روز رسانی‌ الگوریتم‌های Panda و Penguin در بسیاری از سایت‌ها تغییرات زیادی در سطح ترافیک ایجاد شده است، اما از زمان راه اندازی Hummingbird Algorithm تاکنون گزارشی مبنی بر تغییرات شدید در ترافیک سایت‌ها گزارش نشده است.

به طور کلی تصور می‌شود که دقت و درک گوگل از زمان راه اندازی Hummingbird Algorithm بهتر شده است. با این حال، برخی از کارشناسان سئو اعتقاد دارند که این موضوع تأثیر بسزایی در سئو محلی نیز دارد.

الگوریتم مرغ مگس خوار چگونه کار می‌کند؟

کسانی که به سیر زمانیِ گوگل نگاه می‌کنند، می‌توانند به روز رسانی‌های مهم، مانند به روز رسانی الگوریتم کافئین در سال 2010، یا به روز رسانی‌ الگوریتم‌های Panda و Penguin را به عنوان نمونه ای از تلاش‌های Google برای ارتقا نتایج جستجوی مرتبط، مقابله با انواع سئو کلاه سیاه و شیوه های بازاریابی و تشویق برای تلاش سازندگان سایت برای جذب خوانندگان را، به خوبی درک کنند.

مانند سایر به روز رسانی‌ها، Hummingbird Algorithm می‌تواند منجر به تغییر ترافیک برخی سایت‌ها شود. به طور کلی، تغییرات مداوم در الگوریتم‌های گوگل به طور مکرر اتفاق می‌افتد و همچنین ممکن است تأثیرات مهمِ خود را در ترافیک سایت داشته باشد.

برخلاف الگوریتم‌های پنگوئن و پاندا، Hummingbird Algorithm یک به روز رسانی مبتنی بر جریمه نیست (با هدف پاک کردن صفحات نتایج موتور جستجو از محتوای بی کیفیت)، بلکه تغییر در نحوه واکنش Google، به انواع مختلف محتوا، نمایش داده می‌شود.

این یک روش جدید برای درک معنای واقعی یک پرسشِ جستجو شده است، نه اصطلاحات جداگانه در آن. استفاده از مترادف کلمات کلیدی با Hummingbird Algorithm بهینه شده است. به جای لیست کردن نتایج با عبارات یا کلمات کلیدی دقیق، اکنون Google نتایج بیشتری را در رابطه با موضوع نشان می‌دهد.

نمودار دانش و جستجوی معنایی

برای درک بهتر هدف الگوریتم مرغ مگس خوار، ابتدا باید با دو قابلیت جستجوی گوگل، به نام نمودار دانش و جستجوی معنایی آشنا شویم. یک سال قبل از معرفی مرغ مگس خوار، گوگل نمودار دانش خود را راه اندازی کرد.

نمودار دانش بخشی از ویژگی جدیدِ SERP (صفحه نتایج جستجو) بود که برای ارائه یک پاسخ سریع و دقیق در مورد افراد، مکان‌ها و موارد دیگر به کاربران، ارائه شده است.

به عنوان مثال، اگر نام انیشتین را در گوگل جستجو کنید، قسمتی در سمت راست صفحه ظاهر می‌شود که خودِ اینشتین، زمان تولد، زمان مرگ، همسران و فرزندان او را توصیف می‌کند.

اما Google چگونه تشخیص می‌دهد که این نتایج بر اساس خواسته اصلی کاربر است؟

برای پاسخ به این گونه سوالات، ابتدا باید مفهوم جستجوی معنایی را بیان کنیم.

جستجوی معنایی تلاش می‌کند، نتایج جستجوی معنی دار هر واژه ی جستجو شده را، در اختیار کاربران قرار دهد. در جستجوی معنایی، معنای کلی عبارت به دقت مورد توجه قرار می‌گیرد و معنای ضمنی عبارت به جای معنای صریح آن گفته می‌شود.

به عنوان مثال، در جستجوی کلمه انیشتین، جدا از کار علمی او، در صفحه سمت راست، جزئیات کلی زندگی و همچنین جملات مشهور وی، نمایش داده می‌شود. همانطور که می‌دانید، انیشتین علاوه بر کار علمی‌، به استعاره‌ های ساده نیز معروف است. بنابراین گوگل این موضوع را نیز در آنجا قرار داده است.

به گفته ‌ی کارشناسان گوگل، کاربران برای درک ماهیت دنیای واقعی و ارتباط با آن، به ابزارهایی مانند جستجوی معنایی نیاز دارند. الگوریتم مرغ مگس خوار نیز به همین منظور ایجاد شده است و متکی به درک مفهوم اصطلاحات جستجو، با استفاده از فناوری‌های Google است.

جستجوی معنایی موضوع بسیار پیچیده ای است، بنابراین در اینجا مثالی دیگر برای درک بهتر این مفهوم آورده شده است.

تصور کنید یک کاربر عبارت “بهترین رستوران چینی” را جستحو می‌کند. این عبارت وقتی در ایران جستجو شود، مشخصاً هدف اصلی کاربر در این جستجو بهترین رستوران چینی در ایران است. Google با استفاده از فناوری‌های خود این موضوع را درک کرده و نتایج را نشان می‌دهد.

علائم الگوریتم مرغ مگس خوار

یکی از اهداف اصلی Hummingbird Algorithm تبدیل مفاهیم به واقعیت‌های موجود است. هدف نهایی الگوریتم مرغ مگس خوار، در نهایت تعریف شدن به عنوان یک استاندارد جستجو است. مثال رستوران چینی در پاراگراف قبل نمونه خاصی از این نوع تبدیل است و از نمایش موارد نامرتبط جلوگیری می‌کند.

به طور خلاصه، Hummingbird Algorithm منجر به کاهش کلی تنوع در نتایج جستجو شده است و این امر به ویژه در مورد کلمات کلیدی، با معنای مشابه صدق می‌کند.

الگوریتم مرغ مگس خوار و جستجوی صوتی

یکی از مهمترین عناصر جدید در Hummingbird Algorithm جستجوی صوتی است. این مفهوم کلی، جایگزینی با ایده سنتی استفاده از کلمات کلیدی خاص، برای رتبه بندی صفحات، بدون در نظر گرفتن بقیه کلمات در یک عبارت یا جمله است.

با تجزیه و تحلیل برخی از کلمات کم اهمیت در یک عبارت جستجو، کارشناسان معتقدند که Hummingbird Algorithm، قادر خواهد بود نتایج بیشتری را که جستجوگران بدست می‌آورند، اصلاح کند. این جستجوی مکالمه به دلیل افزایش دستگاه های تلفن همراه و مکالمه با تلفن برای دریافت پاسخ، انجام می‌شود.

با نگاهی به گذشته، متوجه می‌شویم که به روز رسانی الگوریتم مرغ مگس خوار، گامی‌ در جهت تسلط بر جستجوی صوتی اجتناب ناپذیر است. هنگام معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار در سال 2013، اصطلاح “جستجوی گفت و گوی”، موجی از جنجال را در میان متخصصان سئو ایجاد کرد.

ظهور جستجوی صوتی در سال‌های آینده گوگل را ملزم می‌کند که خود را به فناوری‌های جدید مجهز کند تا مفاهیم صوتی را درک کند و سوالات کاربر را نیز درک کند. سوالاتی مانند “ارزان ترین رستوران نزدیک من کجاست؟” یا “چگونه دوچرخه خود را تعمیر کنم؟”

به طور کلی، فناوری محدود به درک کلمه به کلمه، نمی‌تواند مقیاس اندازه گیری خاصی را برای کاربران پیدا کند. فناوری‌هایی مانند جستجوی معنایی و الگوریتم مرغ مگس خوار برای عملکرد موثر در دنیای واقعی طراحی و توسعه یافته اند.

الگوریتم مرغ مگس خوار و سئوی محلی

در حالی که متخصصان با کیفیت سئو (SEO Organic)، روی تأثیر الگوریتم مرغ مگس خوار در سایت خود کار کرده اند، اما متخصصان سئوی محلی با افت قابل توجهی در نتایج جستجو روبرو شده اند.

کارشناسان مشاهده کردند که پس از این به روز رسانی، نتایج جستجوی محلی که به صورت سه مشاغل نزدیک به هم نمایش داده می‌شدند، به یک تجارت یا سایت تبدیل شدند.

این مشکل بیشتر به این واقعیت افزوده شد که، بسیاری از سایت‌ها نام تجاری خود را به عبارت جستجو تغییر داده و با استفاده از روش‌های نامتعارف، گوگل را فریب دادند.

از کجا بدانیم که سایت ما توسط Hummingbird آسیب دیده است؟

ایجاد پنل‌هایی که صرفاً یک تجارت مرتبط را معرفی کنند، بیشترین آسیب را برای مشاغل دارند. با این رویکرد، آن‌ها هیچ شانسی برای حضور در صفحه جستجوی محلی نداشتند.

اگر سایت شما با ظهور Hummingbird Algorithm به شدت کاهش یافته است، حتماً سایت خود را به دقت بررسی کنید و اثرات سایر به روز رسانی‌ها مانند Panda و Penguin را در نظر بگیرید.

الگوریتم مرغ مگس خوار یک فرصت است

الگوریتم مرغ مگس خوار این پیام مهم را به همه دارندگان سایت داد، که گوگل اکنون شرایط جستجو و محتوای سایت‌ها را درک خواهد کرد. مفاهیم را با هم گره بزنید تا بهترین نتایج جستجو را ارائه دهید تا دیگر نگران هماهنگی 100 درصدی صفحات یا متن خود با کلمات کلیدی نباشید.

مهمترین نکته برای دارندگان سایت در این تحول این است که به زبان طبیعی نوشتن خود فکر کنند. الگوریتم مرغ مگس خوار ابزاری برای ارسال محتوا به زبان اسپم، برای اسپم‌ها است.

سایت‌هایی که به طور ماهرانه سوالات کاربران را پیدا می‌کنند و پاسخ آن‌ها را با دقت منتشر می‌کنند، توسط Google به عنوان منابع مرتبط شناخته می‌شوند.

وقتی محتوای سایت شما مرتبط با موضوع جستجو شناخته شود، به سایت شما این امکان را می‌دهد که نه تنها در نتایج جستجو رتبه خوبی داشته باشد بلکه در پنل‌های دانش گوگل نیز ظاهر شود.

امروزه با توجه به تغییراتی که موتورهای جستجو ایجاد کرده اند، اولویت اصلی سئو باید درک آنچه کاربران در نتایج جستجو می‌خواهند باشد. برای دستیابی به این هدف، شما به ترکیبی از عوامل مستقیم به کاربر، جستجوی کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل موتور جستجو نیاز دارید تا سایت شما بیشترین رتبه را در موتورهای جستجو داشته باشد.

مقایسه الگوریتم Hummingbird با Panda و Penguin و Pigeon

این سه الگوریتم را باید هنگام ایجاد یا ارتقای سایت خود در خاطر داشته باشید.

الگوریتم پاندا: محتوای سایت شما را هدف قرار می‌دهد و اگر محتوای با کیفیت خوبی دارید، دیگر جای نگرانی نیست.

الگوریتم پنگوئن: از طرف دیگر پنگوئن با بک لینک کار می‌کند. هرچه لینک‌های غیر طبیعی بیشتر باشد، سایت شما دارای رتبه پایین تری خواهد داشت.

الگوریتم کبوتر: در واقع الگوریتم کبوتر می‌تواند به رتبه بندی شما در جستجوی محلی کمک کند و به شما اطلاعات بیشتری بدهد.

در مجموع محتوا، بهترین روش برای مدیریت این الگوریتم‌های هوشمند و حتی ارتقای سایت شما است.

الگوریتم RankBrain نیز، در ارتباط و همکاری مستقیم با الگوریتم مرغ مگس خوار است، تلاش می‌کند تا رفتار کاربر هنگام جستجو را بررسی کرده و میزان رضایت آن‌ها از نتایج را تخمین بزند.

یکی از فاکتورهای مهم برای گوگل زمان حضور کاربر در صفحه است. شما می‌توانید خلاق باشید و تا زمانی که به قوانین پایبند باشید راه حل‌های جدیدی برای این مهم ارائه دهید.

چگونه می‌توان برای تغییرات بزرگ الگوریتم‌های گوگل آماده شد

تصور معمول این است که به روز رسانی الگوریتم گوگل برای سئو مضر است، اما اینطور نیست، البته شما باید سایت خود را آماده کرده و بهینه کنید تا تحت تأثیر به روز رسانی الگوریتم قرار نگیرد.

هیچ کس نمی‌تواند بداند که به روز رسانی الگوریتم جدید چقدر روی بهینه سازی موتور جستجو تأثیر می‌گذارد، اما الگوریتم‌های گذشته، راهی برای اقدامات خوب سئو در سال 2020 است.

اجازه ندهید به روز رسانی‌های جدید الگوریتم، شما را از محتوای با کیفیت و بهینه سازی جامع موتور جستجو بترساند. چشم انداز سئو به طور مداوم در حال پیشرفت است.

برای جلو ماندن از بازار، باید مرتباً به روز شوید، تا مطمئن شوید سایت شما از تمام تکنیک‌های مهم سئو استفاده می‌کند. آینده سئو در حال آماده شدن است و زمان آماده سازی سایت شما فرا رسیده رسیده است، تا یک قدم جلوتر بمانید.

کاربران هرگز جستجو را متوقف نمی‌کنند، بنابراین Google هرگز به روز رسانی الگوریتم را متوقف نمی‌کند. در پنج سال گذشته شاهد افزایش استفاده از فناوری جدید برای هوشمندتر و شهودی تر کردن الگوریتم و به طور گسترده ای، صفحات نتایج موتور جستجو بوده ایم.

در آخر

به روز رسانی الگوریتم مرغ مگس خوار به عنوان بزرگترین ابتکار عمل گوگل در زمان انتشار شناخته شده است.

این به روز رسانی برخلاف نسخه ‌های قبلی خود، الگوریتم‌های Panda و Penguin را، ویران نکرد و اولین قدم در استفاده از روش داده محور، برای ارائه نتایج قابل اعتماد به درخواست‌ها نبود. این حتی اولین گام مهم در بهبود نمایه سازی اطلاعات نبود.

به طور خلاصه، Google، در هدف جستجوی کاربر و تولید نتایج جستجوی مطابق با الگوریتم مرغ مگس خوار، سریع، دقیق و بهتر عمل می‌کند.

امیدوارم که با مطالعه مقاله، به سوالاتی که در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار، در ذهن خود داشتید را، برطرف کرده باشید. شما می‌توانید دیدگاه‌ های خود را نیز، در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار با ما در میان بگذارید.

منابع

goup.co

searchmetrics

خروج از نسخه موبایل