سئو تصاویر + 15 نکته کلیدی برای سئو تصویر

آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1399
بهینه سازی تصاویر
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

سئو تصاویر یا بهینه سازی تصویر شامل فعالیت‌هایی است که برای بالا بردن شانس نمایش آن در صفحه نتایج موتورهای جستجو انجام می‌شود.

درست مانند صفحات سایت، موتورهای جستجو سعی می‌کنند تصاویر را شناسایی کنند. وقتی صحبت از آموزش سئو تصاویر می‌شود، افراد بیشتر به متن Alt (جایگزین) فکر می‌کنند، اما موارد دیگری نیز برای سئو تصاویر به جز متن Alt وجود دارد. در این مقاله با ذکر روش‌هایی به آموزش سئو تصاویر می‌پردازیم.

چرا سئو تصاویر اهمیت دارد؟

تصاویر می‌توانند محرک بزرگی برای ایجاد ترافیک با کیفیت باشند. به خصوص اکنون که گوگل گزینه مشاهده تصویر را حذف کرده است، احتمال رفتن کاربران به صفحه شما بسیار بیشتر است.

وقتی بهینه سازی تصویر را انجام می‌دهید به افراد کم بینا کمک می‌کنید تا سایت شما را بهتر درک کنند. حال ممکن است شما در مورد این موضوع سوالاتی داشته باشید، مانند سوالات زیر، که به هریک پاسخ می‌دهیم.

آیا سئو تصاویر برای سایت ترافیک زیادی به دست می‌آورد؟

جواب این سوال کاملا به سایت و محتوای شما بستگی دارد. معمولاً افرادی که می‌خواهند جواب سوالات خود را پیدا کنند دنبال عکس نیستند. موتورهای جستجو نیز این موضوع را می‌دانند، بنابراین آن‌ها بیشتر صفحات عادی را در نتایج خود نشان می‌دهند.

اگر تصاویر شما به سوالات کاربران پاسخ می‌دهد، سئو تصاویر برای سایتتان مهم است. بنابراین اگر شما یک سایت تجارت الکترونیکی، یک سایت خبری مشهور یا یک سایت عکس دارید، باید به سئو تصاویر خود اهمیت دهید.

سئو فقط 10 لینک منظمی نیست که در نتایج جستجو مشاهده می‌کنید. فیلم‌ها، اخبار، خریدها و البته تصاویر نیز در صفحه نتایج جستجو وجود دارند. با بهینه نکردن تصاویر در سایت خود، فرصت‌های زیادی را هدر می‌دهید.

فرصت‌هایی که می‌تواند به بازدید بیشتر، لینک دادن و تجربه بهتر کاربران منجر شود.

چگونه تصاویر را سئو کنیم ؟

در پاسخ به این سوال، به شما می‌گوییم که در اینجا ما 15 روش و تکنیک، سئو تصاویر را برای شما شرح می‌دهیم.

آموزش سئو تصاویر با 15 روش کاربردی

1. از تصاویر اصلی استفاده کنید

اولین نکته برای شروع آموزش سئو تصاویر استفاده از تصاویر اصلی است. منظور از تصویر اصلی، تصویری است که از سایت‌های معتبر مانند: گوگل، pixabay.com ،freepik.com و غیره، گرفته شود.

اگر از عکسی در مقاله خود استفاده می‌کنید، مطمئن باشید تنها نیستید و بقیه نیز ممکن است از همان عکس استفاده کنند!بنابراین برای گرفتن و انتخاب عکس‌های اصلی از محصولات یا خدمات خود و انتشار آن‌ها در سایت، مدتی وقت بگذارید.

این کار علاوه بر کمک به سئو تصاویر شما، تجربه خوبی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

2. فرمت مناسبی برای تصاویر خود انتخاب کنید

انواع مختلفی از فرمت تصاویر برای انتخاب وجود دارد، اما متداول‌ترین آن‌ها برای سایت‌ها JPG و PNG هستند. فرمت تصویر JPG حجم کمتر و کیفیت پایین‌تری دارد.

هنگامی که یک تصویر را با فرمت JPG ذخیره می‌کنید، برخی از اطلاعات موجود در عکس به صورت دائمی حذف می‌شوند و اجازه می‌دهند حجم آن کمتر باشد. از طرف دیگر، تصاویر PNG از کیفیت بالاتری برخوردار هستند، اما حجم بیشتری نیز دارند.

اگر آن‌ها را با هم مقایسه کنید، واقعاً نمی‌توانید تفاوتی بین فرمت تصاویر PNG و JPG قائل شوید و آن‌ها را از هم تشخیص دهید.

بنابراین کدام یک از این دو فرمت را باید برای بهینه سازی تصویر انتخاب کنید؟

در اینجا هیچ پاسخ مشخصی وجود ندارد. همه چیز به نیاز سایت شما بستگی دارد. JPG معمولاً برای عکس‌هایی که دارای اندازه بزرگ هستند، مانند عکس‌ دوربین‌های حرفه ای استفاده می‌شود. PNG معمولاً برای تصاویر گرافیکی استفاده می‌شود.

در کل من شخصاً برای آموزش سئو تصاویر بیشتر اوقات استفاده از فرمت JPG را پیشنهاد و ترجیح می‌دهم، زیرا سرعت بارگذاری آن بالاتر است.

اکنون اگر می‌خواهید کارهای دیگری انجام دهید، می‌توانید از فرمت‌های JPEG 2000 ،JPEG XR و WebP نیز استفاده کنید. این فرمت‌ها کیفیت بسیار بالاتر و قابلیت فشرده سازی بهتری دارند.

با این حال، همه مرورگرها از این فرمت‌های جدید پشتیبانی نمی‌کنند. به عنوان مثال، آخرین نسخه های Chrome و Firefox از WebP پشتیبانی می‌کنند، اما قادر به پشتیبانی از JPEG 2000 و JPEG XR نیستند.

3. نام فایل تصاویر را بهینه کنید

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که متن Alt تنها چیزی است که گوگل از آن برای درک اینکه یک تصویر چیست، استفاده می‌کند، اما در واقع، نام فایل نیز برای بهینه سازی تصویر بسیار مهم است و این یکی از اولین مواردی است که گوگل به آن توجه می‌کند.

بهینه سازی نام فایل تصویر ساده است و مانند روشی است که متن Alt را برای یک تصویر بهینه می‌کنید. فقط مطمئن شوید که نام فایل تصویر به وضوح آنچه در عکس است را مشخص می‌کند.

پس ما تا اینجا با ذکر 3 روش متوجه شدیم چگونه تصاویر را سئو کنیم.

4. تگ Alt تصاویر را بهینه کنید

تگ Alt تصاویر در واقع متن جایگزین یک تصویر است، که مرورگرها هنگامی که عکس برای کاربران بارگذاری نمی‌شود، آن را نشان می‌دهند. موتورهای جستجو از این متن برای درک بهتر یک تصویر استفاده می‌کنند.

بهینه سازی تگ Alt تصاویر

بهینه سازی متن Alt تصویر به معنای شرح مختصری از موضوع تصویر است. همچنین باید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در این متن اضافه کنید. این کار به رتبه بندی و سئو تصاویر شما کمک کند.

5. از اسکیما (Schema) و علامت گذاری برای تصاویر استفاده کنید

اگرچه گوگل از نام فایل تصویر و متن Alt آن برای درک اینکه موضوع تصویر چیست، استفاده می‌کند، اما این‌ها تنها مواردی نیستند که گوگل به آن‌ها نگاه می‌کند.

در سال 2018، گوگل تصاویر خود را به روز کرد تا نه تنها URL منبع تصویر بلکه عنوان صفحه منبع تصویر را نیز نشان دهد تا اطلاعات بیشتری در مورد تصویر به کاربران بدهد.

برای به دست آوردن این داده‌ ها، گوگل اطلاعات مختلفی را از صفحه های سایت مانند عنوان و توضیحات متا دریافت می‌کند، تا مرتبط‌ترین تصاویر را برای جستجوی کاربران ارائه دهد.

اسکیما چیست؟

اسکیما در واقع زبان و کدهای نشانه گذاری است، که استفاده از آن به موتورهای جستجو کمک می‌کند محتوای سایت ما را راحت‌تر درک و شناسایی کنند.

با استفاده از اسکیما چگونه تصاویر را سئو کنیم؟

با رفتن به سایت Schema.org و استفاده از کد اسکیما، می‌توانید برای هر تصویری را که نمایانگر محتوای شما باشد، علامت گذاری کنید.

موضوعات مهم در کد اسکیما تصاویر عبارتند از:

  • اندازه تصویر
  • فرمت تصویر
  • عنوان تصویر

این کار علاوه بر سئو تصاویر، به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا موضوع تصویر را درک کنند.

6. ابعاد تصویر را اضافه کنید

یک روش خوب برای بهینه سازی تصویر و قرار دادن آن‌ در صفحه ی سایت، تنظیم عرض و ارتفاع تصویر است.

بدون بُعد، مرورگر نمی‌تواند در هنگام بارگذاری صفحه، فضایی برای تصاویر اختصاص دهد. در نتیجه، برخی از عناصر صفحه ممکن است از مکان اصلی خود حرکت کنند.

7. تصاویر را فشرده کنید

تصاویر هنگام بارگذاری در صفحه حجم زیادی دارند. اندازه ی بزرگ فایل تصویر می‌تواند سرعت بارگیری را کاهش دهد.

به همین دلیل در آموزش سئو تصاویر، توصیه می‌شود تصاویر خود را فشرده کنید. بله، ممکن است کیفیت آن کاهش یابد، اما نه تا حدی که برای کاربران عادی قابل توجه باشد.

به طور کلی سه گزینه برای فشرده سازی تصاویر وجود دارد:

  • Lossy: اندازه تصویر به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد، اما کیفیت تصاویر نیز کم می‌شود. در این روش، تصاویر با سریع‌ترین سرعت بارگذاری می‌شوند.
  • Lossless: اندازه تصویر به طور متوسط کاهش می‌یابد و کیفیت تصاویر کم نمی‌شود. این گزینه در بارگیری سریع تصاویر به شما کمک چندانی نمی‌کند.
  • Glossy: این روش در واقع میانگین دو روش بالایی است، متعادل بودن کاهش حجم تصاویر و افت کیفیت آن.

برای مقایسه سرعت بارگیری صفحات سایت با تصاویر فشرده و غیر فشرده می‌توانید از PageSpeed Insights گوگل استفاده کنید.

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید از افزونه هایی استفاده کنید که به طور خودکار تمام تصاویر موجود در سایت شما را فشرده می‌کنند. ابزار WP Smush نمونه ای از این گونه ابزارها است.

8. از نقشه سایت تصویر استفاده کنید

درج تصاویر در نقشه های سایت XML شما، باعث می‌شود موتورهای جستجو به راحتی بتوانند آن‌ها را کشف کرده و شناسایی کنند. شما می‌توانید نقشه اختصاصی XML ایجاد کنید یا تصاویر خود را در نقشه سایت XML موجود خود قرار دهید. البته هر دو روش خوب است.

نقشه سایت XML

اگر سایت شما دارای هزاران تصویر باشد، ما ایجاد نقشه های XML اختصاصی تصویر را توصیه می‌کنیم، زیرا داشتن نقشه های سایت XML جداگانه، در هنگام تجزیه و تحلیل نمای بهتری به سایت شما می‌دهد.

9. از Image CDN استفاده کنید

اگر می‌خواهید سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش دهید، CDN تصویر سرمایه گذاری خوبی است.

به طور کلی، یک CDN یا شبکه تحویل محتوا، منابع سایت شما را به نزدیک‌ترین مکان ممکن در مرکز داده کاربر توزیع می‌کند. هرچه یک سرور به کاربر نزدیک‌تر باشد سرعت بارگیری صفحه سایت سریع‌تر است.

تفاوت‌های زیادی بین CDN معمولی و CDN تصویر وجود دارد، CDN تصویر نه تنها باعث بهبود زمان تحویل تصاویر می‌شود، بلکه عوامل دیگری مانند قالب تصویر، اندازه تصویر، نسبت ابعاد تصویر و کیفیت را نیز تعریف می‌کند.

CDN تصویر هزینه بر است، اما استفاده از آن برای سایت‌های بزرگ مخصوصاً سایت‌هایی که کاربر بین المللی دارند، توصیه می‌شود.

Image CDN چیست؟

10. از افزونه Lazyload استفاده کنید

استفاده از افزونه Lazyload باعث می‌شود تصاویر هر صفحه سایت فقط در صورتی که کاربر به آن صفحه هدایت شود، باز شود، در غیر این صورت تصاویر خود به خود باز نمی‌شوند.

استفاده از این افزونه در وردپرس علاوه بر افزایش سرعت بارگذاری به سئو تصاویر نیز کمک می‌کند.

افزونه Lazyload چیست؟

11. تصاویر Open Graph و Twitter Cards را تعریف کنید

اگر به بازدید از شبکه های اجتماعی اهمیت می‌دهید، استفاده از Open Graph و Twitter Cards را فراموش نکنید.

Open Graph و Twitter Cards کدی در HTML هستند که مانند توضیحات متا خلاصه ای از محتوای سایت و صفحه شما را به همراه عکس در شبکه های اجتماعی، مانند فیس بوک و تویتر منتشر می‌کنند و به آن لینک می‌دهد.

استفاده از این کدها ظاهر جذابی به نحوه ی لینک دهی سایت شما در شبکه های اجتماعی می‌بخشد و به افزایش نرخ کلیک آن نیز کمک می‌کنند.

Twitter Cards چیست؟
پس متوجه شدیم با استفاده از کدهای HTML چگونه تصاویر را سئو کنیم.

12. از تصاویر مرتبط با موضوع صفحه استفاده کنید

موضوع صفحه ای که تصاویر شما در آن قرار دارند به شدت در رتبه بندی آن‌ها تأثیر دارد. توجه داشته باشید که وردپرس برای هر تصویری که بارگذاری می‌کنید، یک صفحه اختصاصی به نام پیوست تصویر ایجاد می‌کند.

این کار به سئو تصاویر و سایت هیچ کمکی نمی‌کند، بنابراین توصیه می‌کنیم این گزینه را غیرفعال کنید.

وقتی تصویری مربوط به محتوای صفحه است، می‌تواند تجربه بازدید کننده را با استفاده از موارد زیر بهبود بخشد:

  • ارائه زمینه های اضافی
  • روشن کردن موضوعات پیچیده
  • راحت‌تر کردن یک بحث طولانی

در نتیجه گنجاندن تصاویر مرتبط با محتوای سایت به بهینه سازی تصویر کمک می‌کند.

13. از تصاویر محبوب استفاده کنید

تعداد دفعات استفاده از تصویر، محبوبیت یک تصویر توسط موتورهای جستجو در نظر گرفته می‌شود. اگر تصویری زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، پس محبوب است و بنابراین از رتبه بالایی برخوردار است.

استفاده از تصاویری که سایر سایت‌ها قبلاً از آن‌ها استفاده کرده اند و موتورهای جستجو از آن تصاویر مطلع هستند، به شما در سئو تصاویر کمک می‌کند.

حتی اگر فرمت و اندازه تصاویر را تغییر دهید، گوگل متوجه می‌شود که این همان تصویر است.

14. برای هر تصویر عنوان بنویسید

عنوان هر تصویر به موتورهای جستجو توضیح اضافی درباره آن می‌دهد (شبیه زیرنویس). به علاوه وقتی کاربر با ماوس روی یک تصویر حرکت می‌کند، عنوان آن تصویر نمایش داده می‌شود.

انجام این کار می‌تواند باعث افزایش ترافیک سایت شما و بهینه سازی تصویر آن شود.

15. مطمئن شوید که هر تصویر هدف دارد

با توجه به این واقعیت که استفاده از تصاویر زیاد باعث کند شدن سرعت سایت شما می‌شود، جای تعجب نیست که به گفته گوگل، بین تصاویر کمتر و نرخ کلیک بالاتر همبستگی وجود دارد.

یکی از نکات مهم آموزش سئو تصاویر این است که تمام تصاویر غیر ضروری را در سایت خود حذف کنید. تصاویر محتوای پرکننده نیستند یا حداقل نباید باشند.

هر تصویری که در صفحه شما وجود دارد، باید یک هدف داشته باشد. علاوه بر این تصاویری که هدف مشخصی دارند، به احتمال زیاد به تنهایی رتبه بندی می‌شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله با ذکر 15 روش یاد گرفتیم چگونه تصاویر را سئو کنیم و با استفاده از آن رتبه سایتمان را بهبود ببخشیم.

درست مثل هر استراتژی در سئو، سئو تصاویر سایت نیز ارزشمند هستند و نادیده گرفتن آن‌ها باعث هدر رفتن فرصت برای افزایش ترافیک سایت می‌شوند.

سئو تصاویر می‌تواند بازدید قابل توجهی را به سایت شما وارد کند و بک لینک‌ها را به خود جلب کند. شما می‌توانید از این استراتژی برای بهبود جنبه های دیگر سئو سایت خود استفاده کنید.

به تصاویر، به عنوان وسیله ای برای رسیدن به سئوی سایت فکر نکنید. داشتن تصاویر جذاب و استفاده از تصاویر اصلی برای سئو اهمیت بیشتری دارد.

شما می‌توانید برای بهینه سازی تصویر از افرادی که از تصاویر شما استفاده کرده اند، بخواهید با لینک‌دهی به صفحه ای که تصاویر شما در آن قرار دارد، به شما اعتبار دهند.

چه روش‌های دیگری برای سئو تصاویر می‌شناسید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

contentkingapp
seo-hacker
mangools

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox