آکادمی پونک - هر روز یک درصد رشد کن

تأثیر دامنه در سئو و 8 تکنیک برای انتخاب دامنه

مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

شاید خیلی‌ها اهمیت پسوند دامنه در سئو را نمی‌دانند یا این که هیچ ارزشی برای انتخاب مناسب آن، قائل نیستند. ما در این مقاله اهمیت و تأثیر دامنه در سئو را به شما می‌گوییم.

تأثیر دامنه در سئو

اولین تصمیمی‌ که باید هنگام راه اندازی یک سایت جدید بگیرید، این است که چه نام دامنه ای برای آن صفحه ثبت شود و یافتن نام دامنه مورد مناسب، مهم است، زیرا نام دامنه و اهمیت پسوند دامنه، نشان دهنده ی سند و اختصار، سایت تولید شده است.

علاوه بر اینکه کاربران آدرس اصلی سایت شما را می‌شناسند و با آن صفحه شما را پیدا می‌کنند، انتخاب نام دامنه مناسب و تأثیر دامنه در سئو، در اقتدار بهینه سازی موتور جستجو (SEO) سایت شما، نقش بسزایی دارد.

اگر می‌خواهید افراد بتوانند سایت شما را پیدا کنند، سئو (بینه سازی) سایت، مهم است. برای ایجاد یک پایگاه سئوی قوی، برای سایت خود، نام دامنه ای که انتخاب می‌کنید نیز مهم است، زیرا اهمیت پسوند دامنه در جستجوی سایت شما، توسط کاربران مهم است.

قبل از این که تأثیر دامنه در سئو را توضیح دهیم، تعریفی از نام دامنه داشته باشیم:

نام دامنه چیست؟

دامنه نام آدرس صفحه ای است که، آن را ایجاد می‌کنید. کاربران برای یافتن آدرسی که مدنظرشان است را، با توجه به نام دامنه ی سایت مورد نظر، آن را می‌یابند. هر بار که نامی ‌را در Firefox یا Chrome تایپ می‌کنید که با www یا http شروع می‌شود، همان نام دامنه سایت است.

این تعاریف اولیه ممکن است به اندازه کافی ساده به نظر برسد، اما شما همچنین باید چند بخش اصلی و زیر مجموعه ی نام دامنه را نیز درک کنید:

دامنه‌ های سطح بالا (TLD)

دامنه سطح بالا بخشی از دامنه ای است که، در انتهای نام دامنه مشاهده می‌کنید. متداول ترین آن com. است، اما شما احتمالاً با TLD‌هایی مانند:

net.
org.
gov.

آشنا باشید. بسیاری از دامنه‌ های سطح بالا، مشخص می‌شوند که سایت مورد نظر چه نوع سایتی است، مانند اینکه در چه کشوری مستقر است، مانند:

سایت تجاری (biz. و co.)
یک سازمان غیرانتفاعی (org.)
یک موسسه آموزشی (edu.)

دامنه‌ های ریشه ای

تمام صفحات سایت شما دارای URL‌هایی منحصر به فرد هستند، که در دامنه شما ایجاد می‌شوند.

بخشی از دامنه، که در صفحات دیگر سایت شما ثابت است را، دامنه ریشه می‌گویند. این نام دامنه ی منحصر به فرد شماست، که با TLD شما ترکیب شده است. بنابراین برای “HostGator” دامنه ی ریشه، hostgator.com است.

زیر دامنه‌‌ ها (Subdomain)

اگر سایت شما شامل چندین قسمت مجزا باشد، می‌توانید دامنه‌ هایی فرعی ایجاد کنید. این دامنه از همان ریشه مشترک برخوردار است، اما با قرار دادن نام زیر دامنه، قبل از دامنه ریشه، می‌توانید مشخص کنید که آن‌ها به زیرمجموعه خاصی از سایت تعلق دارند. به عنوان مثال:

shop.exampledomain.com

blog.exampledomain.com

دانستن زبان اصلی برای همه این موارد، در انتخاب نام دامنه مناسب و سازماندهی سایت خود برای سئو، مفید است.

تأثیر دامنه در سئو سایت، چگونه است؟

برای تصمیم گیری در مورد رتبه بندی سایت‌‌ها برای کلمات کلیدی مختلف، الگوریتم‌های موتور جستجو عوامل مختلفی را جستجو می‌کنند تا سعی کنید آن‌ها را درک کنید. البته عوامل زیادی در سئو تأثیر گذارند که یکی از آن‌ها اهمیت پسوند دامنه است، در نتیجه اینجاست که متوجه می‌شویم مزایای سئو  چقدر فراوان هستند.

در اینجا می‌تواند سوالاتی، در ذهن شما ایجاد شود، مانند:

اگر نام دامنه سایت شما موضوع محتوای سایت شما را نشان دهد، به شما کمک می‌کند تا Google را متقاعد کنید که سایت، یک منبع مرتبط با آن موضوع است.

انتخاب نام دامنه متناسب با موضوع محتوا، اهمیت پسوند دامنه را نشان می‌دهد.

با گذشت زمان، همانطور که برای بهبود SEO سایت خود تلاش می‌کنید، تمام اختیاراتی که برای سایت خود ایجاد می‌کنید، به نام دامنه مرتبط خواهد بود.

اگرچه بعداً می‌توانید نام دامنه خود را تغییر دهید و از تکنیک‌هایی برای حفظ برخی از اختیارات استفاده کنید، اما دشوار است. انتخاب نام دامنه مناسب از روز اول ارجح است.

8 روش بهتر، برای انتخاب نام دامنه

انتخاب نام دامنه مناسب برای SEO از روزی که دامنه خود را ثبت می‌کنید، شروع می‌شود، اما فراتر از آن است. در اینجا هشت نکته مفید در مورد تأثیر دامنه در سئو، آورده شده است:

1. استفاده از کلمه کلیدی مناسب در دامنه

برای درک اهمیت پسوند دامنه، یکی از عوامل مهم در انتخاب نام دامنه، استفاده از کلمه ی کلیدی مناسب است. الگوریتم‌های موتور جستجو، فرآیند پیچیده ای را برای فهمیدن اینکه یک صفحه خاص در چه زمینه ای است، دارند.

در حالی که هیچ کس، همه ی جزئیات و نحوه کار آن را نمی‌دانند، اما ما می‌دانیم که الگوریتم‌‌ها توجه دارند که چه کلماتی در چند قسمت اصلی یک صفحه وب استفاده می‌شوند و به بعضی از قسمت‌‌ها، بیش از قسمت‌هایی دیگر وزن می‌دهند.

منظور ما در اینجا، همان چگالی کلمه کلیدی است، که باید در زمینه سئو محتوا و حتی انتخاب نام دامنه باید رعایت شود.

URL صفحه به طور گسترده ای، به عنوان بخشی از صفحه در نظر گرفته می‌شود که وزن زیادی در محاسبات الگوریتم داده شده است.

سایتی که کلمه کلیدی اصلی آن، درست در نام دامنه باشد، می‌تواند از افزایش SEO برخوردار شود. اما به همین دلیل، واضح ترین واژه‌ های کلیدی که در صنعت شما هدف قرار می‌گیرد، توسط رقبا یا سرمایه گذاران دامنه ای که هزینه بالایی را برای آن‌ها می‌گیرند، استفاده می‌شود.

همچنین رفتن به این مسیر خطرات زیادی دارد. شما نمی‌خواهید نام دامنه ای که انتخاب می‌کنید، نامناسب به نظر برسد یا برای بازدید کنندگان شما گیج کننده باشد. این می‌تواند یکی از موارد تأثیر دامنه در سئو سایت را نشان دهد.

2. خودداری از تراکم کلمه کلیدی در نام دامنه

میانبر‌های سئو واقعاً وجود ندارند، زیرا هر بار که افراد شروع به سوء استفاده از تکنیکی می‌کنند که به نظر می‌رسد نتایج بهتری دارد، Google الگوریتم را تغییر می‌دهد.

یکی دیگر از مواردی که تأثیر دامنه در سئو را بیشتر تحت تأثیر قرار داد، خرید دامنه بود. در گذشته، خرید دامنه ای با یک کلمه کلیدی مانند:

cheap-flower-delivery.com

می‌تواند به عنوان یک میانبر برای خرید رتبه بندی برای آن اصطلاح باشد، اما گوگل نمی‌خواهد برندها و سایت‌های معروف، رتبه بندی را خریداری کنند.

این بدان معناست، در حالی که انتخاب دامنه با کلمه کلیدی که حتی بهینه هم نیست، استفاده بیش از حد آن، می‌تواند به رتبه شما آسیب برساند.

انتخاب نام دامنه ای که برای برند شما منطقی باشد، مهمتر از ثبت کردن نامی ‌است که، شامل یک کلمه کلیدی باشد. بررسی کنید آیا نام دامنه ای که در نظر دارید از نظر شما قانونی است یا خیر. به عنوان مثال سوال زیر را از خود بپرسید:

در پاسخ باید بگوییم که، اگر احساس می‌کنید که مناسب نیست، گزینه دیگری را پیدا کنید. در نتیجه این تکنیک نیز یکی از عواملی است که باید در انتخاب و ایجاد دامنه باید آن را رعایت کرد، که این کار اهمیت پسوند دامنه را نشان می‌دهد.

3. یک TLD قوی انتخاب کنید

اگر می‌توانید نام دامنه خوبی را پیدا کنید که به صورت com. در دسترس باشد، خیل بهتر است. این ساده ترین TLD برای مصرف کنندگان است. یکی دیگر از موارد در انتخاب نام دامنه و تأثیر دامنه در سئو، انتخاب TLD قوی و مناسب است.

تنها استثنایی که TLD‌‌ها بر رتبه بندی تأثیر می‌گذارند، موارد جغرافیایی است. اگر شرکت شما در درجه اول در یک کشور خاص تجارت می‌کند، انتخاب TLD برای آن کشور، به Google، در جایی که هستید سیگنال می‌دهد، بنابراین به احتمال زیاد در نتایج افرادی که در آن مکان جستجو می‌کنند، نشان داده می‌شوید.

4. دامنه ای را انتخاب کنید که به راحتی به خاطر سپرده شود

یکی از موارد تأثیر دامنه در سئو، انتخاب دامنه ای مناسب و مختصر که در ذهن کاربران برای همیشه ماندگار بماند. قانون طلایی سئو این است که اگر چه موتور‌های جستجو اهمیت دارند، کاربران و مردم اهمیت بیشتری دارند.

بهترین نام دامنه برای سئو، نامی ‌است که بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی به تجارت شما متصل شوند و از زمان بازگشت از سایت شما، آن را به خاطر بسپارند. پس نام دامنه را طوری انتخاب نکنی که کاربران را سردرگم کند.

دامنه ای منحصر به فرد و مقرون به صرفه ای را انتخاب کنید، پس انتخاب بهترین نام دامنه، می‌تواند اهمیت پسوند دامنه را نشان دهد.

قبل از انتخاب نام دامنه، به مشتریان خود و نتیجه تأثیر دامنه در سئو سایت خود، فکر کنید، از جمله:

5. آن را کوتاه و سر راست نگه دارید

در حالی که کلمات کلیدی long-tail می‌توانند در برخی از جنبه ‌های استراتژی SEO مفید واقع شوند، اما برای نام دامنه غیر مفید هستند.

بهترین نام دامنه‌‌ ها: کوتاه، ساده و سر راست هستند، که می‌تواند اهمیت پسوند دامنه را نشان دهد. رعایت این 3 ویژگی، به شما کمک می‌کند تا نام دامنه ای را انتخاب کنید که به راحتی به خاطر سپرده شود و به تایپ زیاد نیاز نداشته باشد و نتیجه ی مثبت تأثیر دامنه در سئو سایت خود را متوجه شوید.

مشتریان کار‌های زیادی در این زمینه انجام می‌دهند، شما می‌خواهید در پیدا کردن صفحه تان برای شما آسان تر باشند و به موارد دیگر بازگردند. یک نام دامنه پیچیده و طولانی مانند:

glassrepairprofessionalsnewyorkcity.com

ممکن است صفحه ای را که ایجاد کرده اید و با محتوای داخل آن در ارتباط باشد، اما برای جستجوی این دامنه برای کاربران، نامناسب و خسته کننده است و آنگاه متوجه خواهید شد، تأثیر دامنه در سئو سایت شما نتیجه منفی و کارآیی پایینی را خواهد داشت.

6. سایت خود را در یک دامنه نگه دارید

یکی از نتایج مثبت تأثیر دامنه در سئو سایت، حفظ دامنه است. تمام کار‌هایی که در زمینه بهینه سازی دامنه ی سایت انجام می‌دهید، برای نام دامنه شما اقتدار ایجاد می‌کند، به این معنی که اگر سایت خود را بین چندین دامنه تقسیم کنید، مجبورید خیلی بیشتر کار کنید تا برای هر یک از آن‌ها اعتبار کسب کنید.

بیشتر کاربران در هنگام جستجو، تمرکزشان بر روی بهترین و مناسب ترین دامنه است، که اهمیت پسوند دامنه را نشان می‌دهد. همچنین باعث افزایش اعتبار دامنه خواهد شد.

7. بدانید چه زمانی از زیر پوشه ها در مقابل زیر دامنه ها استفاده کنید

یکی از موارد دیگر تأثیر دامنه در سئو، زمان استفاده کردن از زیر پوشه ها است. زیر دامنه، همانطور که قبلاً توضیح داده شد، که برای یک بخش مشخص از سایت خود، مانند:

shop.yourdomain.com

یک زیر مجموعه در دامنه ریشه خود ایجاد کنید.

موتور‌های جستجو زیر دامنه‌‌ ها را، به عنوان یک سایت جداگانه برای اهداف SEO در نظر می‌گیرند.

همانطور که برای ایجاد اقتدار برای سایت خود تلاش می‌کنید، این می‌تواند یک مشکل باشد. اگر وبلاگ شما به عنوان زیر دامنه تنظیم شده باشد، هر لینکی که پست‌های وبلاگی شما کسب می‌کند، قدرت وبلاگ شما را تقویت می‌کند، اما بقیه سایت شما را تقویت نمی‌کند.

زیر پوشه ‌‌ها یک روش جایگزین برای سازماندهی سایت شما به قطعات و یکی از موارد مفید برای سئو است. شما می‌توانید برای هر دسته اصلی در سایت خود یک پوشه فرعی ایجاد کنید و پوشه فرعی بخشی از URL برای هر صفحه موجود در آن می‌شود.

8. کلیه URL‌های سایت را سفارشی کنید

یکی دیگر از موارد تأثیر دامنه در سئو سایت ایجاد URL مناسب و بهینه شده است. هنگام انتخاب نام دامنه برای سایت خود، بسیاری از این نکات در روز اول به اجرا در می‌آیند.

این یکی از موارد مهم برای اعمال هر صفحه وب جدیدی است که شما رو به جلو ایجاد می‌کنید. وقتی یک صفحه وب جدید ایجاد می‌کنید، با HTML ایجاد شده خودکار همراه نشوید. وقت بگذارید و یک URL منحصر به فرد مرتبط با صفحه ایجاد کنید.

پس تکنیک‌های گفته شده در انتخاب نام دامنه تأثیر گذارند، در نتیجه این تکنیک‌ها اهمیت پسوند دامنه را نشان می‌دهد.

نتیجه گیری

انتخاب نام دامنه مناسب و اهمیت پسوند نام دامنه، به شما یک بنیان قوی در جستجوگر‌ها می‌دهد تا سایت خود را در آن ایجاد کنید.

پس متوجه شدیم که اهمیت پسوند دامنه در سئو سایت، خیلی مهم است، که این تأثیر می‌تواند به دست خودمان رقم بخورد، که نتیجه مثبت یا معکوس آن را نشان می‌دهد. در نتیجه باید دامنه ای مناسب و بهینه شده ای را برای سایت خود انتخاب کنیم.

آیا دامنه سایت شما بهینه شده است؟ نتیجه تأثیر دامنه در سئو سایت شما چگونه بوده است؟
ما در کنار شما هستیم، تا شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.

منابع

hostgator
simplilearn

5/5 - (2 امتیاز)