استفاده از هشتگ در اینستاگرام + بهترین استراتژی

آخرین به‌روزرسانی: 23 آبان 1400
انتختب هشتگ مناسب در اینستاگرام
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

استفاده از هشتگ در اینستاگرام هنوز هم روشی موثر برای هدایت کاربران به پست‌ها در سال 2021 است. پستی با حداقل یک هشتگ، به طور متوسط %12 بیشتر از پست‌های بدون هشتگ دیده می‌شود. بنابراین برای انتخاب هشتگ مناسب برای بازدید از پیج اینستاگرام خود باید استراتژی‌های لازم را دنبال کنید.

چرا استفاده از هشتگ در اینستاگرام مهم است؟

هشتگ‌ها تا قبل از سال 2007 بیشتر به منظور علامت گذاری شماره تلفن‌ها استفاده می‌شدند.

اولین استفاده ثبت شده از هشتگ در اینستاگرام در اکتبر سال 2007 بود که شخصی به نام نیت ریدر از سن دیگو کالیفرنیا، پیام‌های خود را با sandiegoonfire# علامت گذاری کرد و به مردم درباره‌ی آتش سوزی اتفاق افتاده ی آن زمان اطلاعات ‌داد.

اینستاگرام که از سال 2010 رسما معرفی شده، طی این یازده سال تغیرات عمده ای را تجربه کرده است. اما با گذشت همه‌ ی این سال‌ها یک چیز همچنان ثابت است و آن هم هشتگ های اینستاگرام یا همان برچسب‌ها است.

استفاده از هشتگ در اینستاگرام از زمان گذشته تا الان موثر بوده است.

اکنون که در سال 2021 هستیم، استفاده از هشتگ های مرتبط در پست‌ها و استوری‌ها، یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش بازدید و جذب مخاطبان جدید به پیج اینستاگرام خود است.

از سال 2018 که اینستاگرام به روز رسانی شد، افراد زیادی در سرتاسر جهان به خوبی از این به روزرسانی به منظور تجاری کردن پیج خود استفاده کرده و کسب کار مجازیشان را راه انداختند.

از آن زمان تا امروز، همواره ارزش استفاده از هشتگ در اینستاگرام بیشتر شده و امروزه هشتگ، به عنوان یکی از موثرترین روش‌ها برای جذب فالوور (دنبال کننده) و در نهایت مشتری شناخته می‌شود.

از آن جا که هشتگ ‌های اینستاگرام با هدف پیدا کردن پست‌های مربوط به یک موضوع استفاده می‌شوند، انتخاب هشتگ مناسب برای پست‌های خود موضوعی بسیار مهم است.

اما اگر از هشتگ‌ها به صورت بهینه استفاده نشود، نمی‌شود روی آن‌ها برای جذب فالوورهای جدید حساب کرد.

همانطور که بالاتر گفتیم، هشتگ، راهی برای راحت‌تر پیدا کردن پست‌های دلخواه مان است.

به عنوان مثال، زمانی که شخصی به دنبال مشاهده پست‌هایی درباره ماشین مورد علاقه خود یعنی BMW است، با جستجو کردن BMW# تمامی پست‌های مربوط به این هشتگ و ماشین BMW را مشاهده می‌کند.

نکاتی درباره‌ ی هشتگ در اینستاگرام

هشتگ‌ها در صورتی در Explorer اینستاگرام نشان داده می‌شوند که پیج شما Public (عمومی) باشد. Explorer اینستاگرام تَبی در اینستاگرام است که پست‌های محبوب را به شما نشان می‌دهد.

بنابراین اگر پیج اینستاگرام شما Private (خصوصی) باشد و پست خود را هشتگ گذاری کنید، پستتان در قسمت Explorer قرار نمی‌گیرد و فقط افرادی که جزو فالوورهای شما هستند می‌‌توانند آن را مشاهده کنند.

استفاده از اعداد در هشتگ‌ مجاز است. اما از فاصله خالی و نویسه‌های خاص مانند $ یا ٪ نمی‌شود در هشتگ استفاده کرد. می‌توانید حداکثر از 30 هشتگ در یک پست و 10 هشتگ در Instagram Stories استفاده کنید.

این‌ نکات، نکاتی بسیار ریز اما مهمی هستند که شما باید برای انتخاب هشتگ مناسب آن را بدانید.

انواع مختلف هشتگ در اینستاگرام

هشتگ های اینستاگرام انواع مختلفی دارند و هرکدام به دسته‌های جدا تقسیم می‌شوند. قبل از معرفی استراتژی‌هایی برای انتخاب هشتگ مناسب لازم است ابتدا با انواع هشتگ آشنا شوید.

هشتگ‌های انجمنی

هشتگ‌های انجمنی به هشتگ‌هایی گفته می‌شوند که به طور مستقیم با موضوع پست شما مرتبط هستند.

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک پیج اینستاگرام برای رستوران خود دارید. در این صورت باید از هشتگ‌هایی چون #رستوران #آشپزی #پخت_و_پز #غذا و هشتگ‌هایی از این قبیل استفاده کنید.

به مجموعه این هشتگ‌ها، هشتگ‌های انجمنی گفته می‌شود. هشتگ‌های انجمنی نیز، خود به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 • هشتگ‌هایی که محصول یا خدمات شما را نشان می‌دهند، مانند: #سویشرت یا #کافی_شاپ
 • هشتگ‌هایی که نشانگر جایگاه شما در صنعت هستند، مانند: #عکاس عروسی یا #عکاس مجالس
 • هشتگ‌هایی برای نمایش رویداد یا فصول خاص، مانند: # روز_ملی یا #تابستان
 • هشتگ‌های روزانه، مانند: #انگیزشی، #انرژی_مثبت #سلامتی
 • هشتگ‌هایی حاوی عبارات مربوط به کاری که انجام می‌دهید، مانند: #خلاقیت یا #کیفیت_بالا
 • هشتگ‌های مخفف یا معادل انگلیسی کلمه مانند: food #resturant#

توصیه ما به شما این است که از هشتگ‌های مختلف در پست‌ها و استوری‌های خود استفاده کنید تا پیجتان در اینستاگرام بیشتر دیده شود.

به عنوان مثال، اگر یک پیج غذایی دارید، می‌توانید با استفاده از #غذای_سالم به کاربرانی که به دنبال دستور العمل‌های سلامت بدنشان هستند، نشانی پیج اینستاگرام خود را بدهید.

در واقع به کمک هشتگ در اینستاگرام می‌توانید به کاربران خود سیگنال بدهید.

هشتگ‌های مارک دار

این هشتگ‌ها از معروف‌ترین نوعِ هشتگ در اینستاگرام هستند. موضوع هشتگ‌های مارک دار درباره‌ ی برندِ شما است.

این هشتگ‌ها شامل: نام شرکت، عنوان و نام یکی از محصولات یا خدماتتان است. به عنوان مثال: #خدمات_حذف_فالوورهای_فیک_اینستاگرام

هشتگ‌های انجمن با هدف افزایش دسترسی کاربران به پیج اینستاگرام شما استفاده می‌شوند، اما هشتگ‌های مارک دار برای ایجاد اعتبار بین شما و مخاطبانتان طراحی شده اند. به عنوان مثال: #آکادمی_پونک یا #پونک

هشتگ‌های کمپین

در حالی که هشتگ‌های مارک دار، ماندگاری بیشتری دارند، هشتگ‌های کمپین یا تبلیغاتی معمولا کوتاه مدت هستند و فقط برای چند روز یا مدت کوتاهی استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال، هنگامی که کمپین‌های اعتراضی علیه شعارهای نژاد پرستانه ایجاد می‌شود، هشتگ‌هایی از قبیل #مبارزه_با_نژاد_پرستی به راه می‌افتد، این قبیل هشتگ‌ها به هشتگ‌های کمپینی معروف هستند.

چگونه بهترین هشتگ در اینستاگرام را برای حساب خود پیدا کنیم؟

همانطور که تاکنون اشاره کردیم، هشتگ‌ها عضوی جدا نشدنی و تاثیرگذار در اینستاگرام و همچنین بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی هستند. اما در صورتی که هشتگ های اینستاگرام را درست انتخاب نکنید، استفاده از آن‌ها هیچ تاثیری در روند کار شما نخواهند گذاشت.

افراد زیادی از روی ناآگاهی از هشتگ‌های نامناسبی در اینستاگرام استفاده می‌کنند، هشتگ‌هایی که با وجود محبوب بودن، هیچ ارتباطی به موضوع پستشان ندارند.

بنابراین بهتر است به جای استفاده از محبوب‌ترین هشتگ در اینستاگرام، هشتگ‌های مرتبط با موضوع خود را پیدا و از آن‌ها استفاده کنید.

بهترین راه برای انتخاب هشتگ مناسب و جذاب این است که جستجو کنید مخاطبان و رقبای شما از کدام نوع هشتگ‌ در اینستاگرام استفاده می‌کنند.

درست است که هرچه هشتگ جذاب‌تر باشد باعث جذب کاربران بیشتری می‌شود، اما ارتباط هشتگ به محتوای پست شما موضوعی بسیار مهم‌تر است که هنگام استفاده از آن‌ها باید رعایت کرد.

نکته مهم دیگر این است که اگر به تازگی پیج اینستاگرام خود را راه انداخته و به دنبال انتخاب هشتگی مناسب در اینستاگرام هستید، باید هشتگ‌هایی را که رقابت کمتری دارند، برای شروع انتخاب کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید شما پیج آموزش سئو دارید. در این صورت بهتر است از #آموزش_سئو استفاده کنید که نسبت به #سئو افراد کمتری از آن استفاده کردند. انجام این کار باعث می‌شود پستتان سریع‌تر دیده شود.

درباره مخاطبان خود تحقیق کنید

چیزی که در اکثر پست‌های اینستاگرام مشاهده می‌شود، استفاده از انواع هشتگ‌ها در انتهای هر پست است. همانطور که گفتیم انتخاب این روش برای استفاده از هشتگ مناسب به هیچ وجه درست نیست و در واقع انجام آن، کاری بیهوده است.

شما باید بدانید مخاطبانتان بیشتر از چه هشتگ‌هایی در رابطه با موضوع شما استفاده می‌کنند.

هشتگ‌های شما باید مرتبط و حاوی کلمات کلیدی باشند، کلماتی که توسط کاربران جستجو می‌شود.

در مورد رقبا تحقیق کنید

یکی از روش‌های انتخابِ هشتگ‌ مناسب، تحقیق درباره‌ی رقبا است. شما می توانید با تحقیق درباره رقبا هشتگ‌های برتر آن‌ها را پیدا و در صورت لزوم از استراتژی‌های آن‌ها استفاده کنید.

تحقیق درباره‌ی هشتگ‌هایی که رقبای شما استفاده می‌کنند می‌تواند یکی از استراتژی‌های کاربردی هشتگ در اینستاگرام باشد.

هشتگ‌های مرتبط را پیدا کنید

شاید در ابتدا پیدا کردن هشتگ‌های مرتبط با موضوع، امری ساده به نظر برسد، اما این طور نیست و شما باید وقت و زمان زیادی بگذارید تا بتوانید مرتبط ترین هشتگ‌ها را پیدا کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

برای انجام این کار، می‌توانید هشتگ مورد نظر را در کادر جستجوی اینستاگرام سرچ کنید و سپس به قسمت برچسب‌ها بروید تا تمامی هشتگ‌ها به طور کامل‌ به شما نمایش داده شود.

چگونه هشتگ‌ های اینستاگرام خود را سازماندهی کنیم؟

در گذشته یکی از بهترین روش‌ها برای سازماندهی هشتگ‌ها استفاده از برنامه اکسل بود. شما می‌توانید یک صفحه اکسل با ستون‌هایی مانند “هشتگ”، “دسته” و مواردی از این قبیل ایجاد کرده و سپس با یافتن هشتگ‌های موثر و جدید، آن‌ها را پر کنید.

اما امروزه روش‌های راحت‌تر و بهتری برای دسته بندی و شناسایی هشتگ‌ها وجود دارد که نمونه ای از آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

6 روش برای بهینه سازی هشتگ در اینستاگرام

اکنون که با انواع هشتگ‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها آشنا شدید، ما روش‌هایی برای شناسایی بهترین و مرتبط ترین هشتگ‌ها را برای شما جمع آوری کرده ایم.

در اینجا 6 راه برای بهینه سازی هشتگ‌های اینستاگرام به منظور افزایش فالوور و تعاملِ پیج شما آورده شده است:

استفاده از ابزار All Hashtag

ابزارهای زیادی برای تجزیه و تحلیل هشتگ‌ها وجود دارد، اما از بین همه ‌ی آن‌ها ابزار All Hashtag در بین کاربران، بسیار محبوب و پراستفاده است. توصیه ما به شما استفاده از امکانات فوق‌العاده همین ابزار است.

سایت All-Hashtag به عنوان یکی از معروف‌ترین ابزارهای هشتگ ساز از سال 2015 به منظور بهینه سازی هشتگ در اینستاگرام ابداع شد. از جمله امکاناتی که این ابزار در اختیار ما قرار می‌دهد:

 • تولید هشتگ (Hashtag Generator): با کمک این قابلیت می‌توان بهترین و معروف‌ترین هشتگ‌های مرتبط اخیر را پیدا و از آن‌ها استفاده کنید.
 • ساخت هشتگ (Hashtag Creator): این قابلیت برای ساختنِ هشتگ به شما کمک می‌کند
 • تجزیه و تحلیل هشتگ (Hashtag Analytics): این قابلیت هشتگ‌های مرتبط با موضوع پیج شما را شناسایی می‌کند
 • هشتگ‌های برتر (Top Hashtag): ترندترین و داغ‌ترین هشتگ ‌های اینستاگرام را که به تازگی منتشر شده اند، به شما نشان می‌دهد.

سعی کنید به نتایج برتر یک هشتگ نگاه کنید

اگر تا به حال هشتگی در اینستاگرام جستجو (سرچ) کرده باشید، حتما قسمتی به نام “Top Posts” در بالای صفحه نتایج را مشاهده کردید. مشاهده ی پست‌های برتر، یک روش عالی برای کشف هشتگ‌های جدید و انتخاب هشتگ مناسب است.

هشتگ مارک دار خود را در نمایه اینستاگرام وارد کنید

به روزرسانی اخیر برنامه اینستاگرام این امکان را به ما می‌دهد تا هشتگ‌های قابل کلیک را به بیوگرافی اینستاگرام خود اضافه کنیم.

علاوه بر این شما می‌توانید از طریق لینک سازی در شبکه‌ های اجتماعی مانند اینستاگرام، مشتریانتان را به سایت خود هدایت کنید.

برای این کار شما باید قبل از نام برندِ خود علامت # را بگذارید تا برندتان به صورت هشتگ در بیو پیج شما نشان داده شود.

هشتگ‌های خود را در اولین کامنت قرار دهید

همانطور که گفتیم، هدف استفاده از هشتگ‌ در پست‌ها، افزایش بازدید پست و پیج شما در اینستاگرام است.

اما استفاده از تعداد زیادی هشتگ‌ در کپشن پست‌ها، از نظر ظاهری چندان مناسب نیست. بنابراین اگر می‌خواهید از هشتگ‌های زیادی در پست‌های خود استفاده کنید، می‌توانید تعدادی از آن‌ها را در اولین کامنت خود قرار دهید.

این نکته را بدانید که امروزه اینستاگرام بسیار شبیه به الگوریتم‌های گوگل، پست‌ها را بررس می‌کند. بنابراین استفاده از هشتگ‌های زیاد در کپشن یک پست، باعث می‌شود آن پست، اسپم شناخته ‌شود. در واقع هشتگ‌ها با دقت زیادی توسط اینستاگرام بررسی می‌شوند.

اگر با مفهوم اسپم یا هرزنامه آشنا نیستید به مقاله تشخیص اسپم و برطرف کردن آن نگاهی بندازید.

استفاده از هشتگ در استوری

شما می‌توانید از هشتگ در استوری‌های خود نیز استفاده کنید. افزودن هشتگ به استوری روشی عالی برای شناخته شدن محتوای شما توسط مخاطبان جدید است.

هنگامی که افراد یک هشتگ در اینستاگرام را جستجو می‌کنند، علاوه بر پست‌ها، می‌توانند استوری‌های برتر آن را نیز مشاهده کنند. شما می‌توانید به هر استوری اینستاگرام 10 هشتگ اضافه کنید.

نکته: متن هشتگ خود را خیلی کوچک نکنید. زیرا اگر هشتگ ناخوانا باشد، اینستاگرام آن را انتخاب نمی‌کند و بعید است پست شما در Explorer نمایش داده شود.

هشتگ‌های ممنوع یا Banned Hashtags

هشتگ‌های ممنوعه یا Banned Hashtags در اینستاگرام ، به آن دسته از هشتگ‌هایی گفته می‌شوند که اینستاگرام آن‌ها را غیرمجاز کرده، به دلیل آنکه این هشتگ‌ها قوانین اینستاگرام را رعایت نکردند.

جالب است بدانید که اینستاگرام هرگز لیستی از هشتگ‌های ممنوعه را به کاربران ارائه نمی‌دهد و کسی هم نمی‌داند الگوریتم‌های اینستاگرام بر پایه چه قوانینی برخی از هشتگ‌ها را ممنوع می‌کند.

آخرین توصیه ما به شما این است که از هشتگ‌‌های ممنوع در پست‌های خود استفاده نکنید و قبل از انتخاب هشتگ‌ها حتما این موضوع را بررسی کنید، تا هشتگی که استفاده می‌کنید توسط اینستاگرام ممنوع نشده باشد.

گرچه اینستاگرام هشتگ‌های ممنوع را هرگز اعلام نمی‌کند. اما برخی هشتگ‌ها که در گذشته استفاده شده، در نهایت توسط اینستاگرام با هشدار مواجه و یا اصطلاحا “Banned” شده است.

در آخر

استفاده از هشتگ در اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا به شکل رایگان تبلیغات خود را انجام دهید.

برای افزایش تعامل صفحه اینستاگرام خود، باید از هشتگ‌ها به شکل کاملا بهینه استفاده کنید تا کاربران را به مشتریان جدید خود تبدیل کنید.

هشتگ در اینستاگرام باعث می‌شود شما بدون نیاز به پرداخت هزینه ای، پست‌های خود را به چندین هزار نفر نمایش دهید. این نکته را بدانید که هرچه دنبال کننده‌های شما بیشتر باشد، فروش و مارکتینگ شما هم بیشتر می‌شود.

با مطالبی که گفته شد، اکنون به راحتی می‌توانید به انتخاب هشتگ مناسب بپردازید.

این نکته را بدانید، برای داشتن پیج تجاری و فروشی ایده آل در اینستاگرام، انتخاب هشتگ مناسب نقش مهمی را در موفقیت کسب و کارتان بر عهده دارند. بنابراین شما باید از آن‌ها به نفع خود استفاده کرده تا نام برندتان را محبوب کنید.

با توجه به نکاتی که درباره ی هشتگ‌ در اینستاگرام گفته شد، به نظر شما استفاده از هشتگ در آینده نیز برای پیج‌ها تاثیرگذار است؟

منابع :

influencermarketinghub

later

5/5 - (3 امتیاز)

1 دیدگاه برای “استفاده از هشتگ در اینستاگرام + بهترین استراتژی

 1. علیرضا گفته:

  عالی بود ممنون تاثیر هشتگ بسیار زیاده در اینستاگرام که خیلی ها هنوز متوجه نیستن و توصیه میکنم حتما این مقاله رو با دقت بخونن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)
خروج از نسخه موبایل