چگالی کلمه کلیدی (Keyword Density) چیست؟

آخرین به‌روزرسانی: 24 اردیبهشت 1400
چگالی کلمه کلیدی چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 5 دقیقه

چگالی کلمه کلیدی (Keyword Density) به تعداد دفعات نمایش یک کلمه کلیدی در محتوا اشاره دارد. Google به صفحه‌ای که دارای چگالیِ استانداردی از کلمات کلیدی باشد، امتیاز بیشتری اختصاص می‌دهد، البته به شرطی که محتوا، مورد پسند کاربران باشد.

تراکم کلمات کلیدی یک موضوع داغ در دنیای جستجوگرها است. طی یک دهه گذشته، موتورهای جستجو ثابت کرده‌اند که تنها، تمرکز برروی کلمه کلیدی برای کسب رتبه‌ی بهتر، کافی نیست.

ولی این بدان معنی نیست که باید چگالی کلمات کلیدی را نادیده بگیرید. استفاده صحیح از کلمات کلیدی هنوز بخش اساسی از سئو است. در این مقاله مروری سریع خواهیم داشت به آنچه، باید از تراکمِ مطلوب کلمات کلیدی بدانید.

چگالی کلمه کلیدی
فرمول محاسبه تراکم کلمه کلیدی

چگالی کلمه کلیدی چیست؟

اغلب کارشناسان سئو، در مورد بهترین درصد برای تراکم کلمات کلیدی اختلاف نظر دارند.

به بیان ساده‌تر، تراکم کلمه کلیدی، درصدی است که یک کلمه کلیدی یا عبارت در متن شما نسبت به تعداد کل کلمات صفحه، ظاهر می‌شود. چند فرمول نیز برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی وجود دارد اما اصولی ترین آن‌ها طبق تایید اکثر کارشناسان، فرمول زیر است.

فرمل محاسبه چگالی یا تراکم کلمه کلیدی

به طور کلی، چگالی کلمات کلیدی، بین 1 تا 3 درصد توصیه شده است. اما پیشنهاد ما، حداکثر 2% است که با فرمول زیر، می‌توانیم محاسبه کنیم.

تعداد کل کلمات محتوا / 100 = 1% چگالی

فرض کنید مقاله شما، 1800 کلمه است که با فرمول بالا، تقسیم بر 100 می‌شود 18. بنابراین 18 بار کلمه کلیدیِ اصلی + (حدوداً 18 بار) برای هم‌معنی و مترادف‌ها در نظر می‌گیریم.

تاثیر طول مطالب بر چگالی کلمات کلیدی

نکته اصلی این است که شما باید روی خوانایی محتوا تمرکز کنید. چگالی کلمات کلیدی باید گام بعدی باشد. همچنین اگر بخواهید به تراکم کلمه کلیدی خاصی برسید، خود به خود می‌تواند بر خوانایی محتوا نیز تأثیر بگذارد. پس حواستان باشد، پس از تکمیل محتوا، آنرا مجددا بخوانید و ایراداتِ احتمالی را رفع کنید.

تراکم کلمه کلیدی

چرا چگالی کلمه کلیدی برای سئو مهم است؟

چگالی کلمه کلیدی شما برای سئو مهم است، زیرا Google سعی می‌کند پرسشِ جستجوشده توسط کاربران را با بهترین و مرتبط ترین محتواهای موجود مطابقت دهد. برای این مطابقت، گوگل باید بفهمد که محتوای شما در خصوص چیست.

به همین دلیل است که باید از کلمه کلیدیِ هدف در صفحه، استفاده کنید. اگر کلمات کلیدی خود را بی‌رویه در متن تکرار کنید، خواندنِ آن برای بازدیدکنندگان ناخوشایند می‌شود. این چیزی است که باید همیشه به آن توجه کنید.

معایب بمباران کلمه کلیدی در متن

گوگل بسیار هوشمندانه عمل می‌کند! همه آگاه هستیم که گوگل، فاکتورهای بی‌شماری در الگوریتم‌هایش لحاظ می‌کند که بر رتبه‌بندی تأثیر می‌گذارد. چگالی کلمات کلیدی یکی از این عناصری است که در فاکتورهای سئو تاثیرگذار است.

تا همین چند سال پیش، تراکم کلمات کلیدی به عنوان راهی برای دور زدن موتورهای جستجو تلقی میشد که با استفاده‌ی انبوهِ کلمات کلیدی، محتوا در رتبه‌های برتر قرار می‌گرفت.

هنگامی‌که سئو یک مبحثِ در حال ظهور بود، Keyword Stuffing (بمباران یا تراکم بالای کلمه کلیدی) بسیار محبوب شد. روشی که همیشه نارضایتی کاربران را به همراه داشت.

با گذشت زمان، گوگل و سایر موتورهای جستجو، باهوش‌تر شدند و اکنون، اقدامات نامناسبی مانند استفاده‌ی انبوه کلمات کلیدی (بمباران کلمات کلیدی) را مجازات می‌کنند. این موضوع، بدون شک برای سایت‌هایی که محتوای باکیفیت تولید می‌کردند اتفاق خوبی بود.

لذا شما نیز با بهینه‌سازی چگالی کلمه کلیدی و خوانایی محتوایتان، شانس خود را برای رتبه‌های بالا افزایش خواهید داد.

نویسندگان محتوا یا تولیدکنندگان محتوا که برای سایت‌های مختلف کار می‌کنند، باید تلاش داشته باشند تا اهمیت یک محتوای مناسب برای کاربران را درک کنند. تولید محتوایی که به خوانندگان کمک می‌کند تا مشکل آن‌ها حل شود، بسیار مهم است.

Keyword Density
تراکم کلمه کلیدی چیست

استراتژی‌های لازم برای کلمه کلیدی

تحقیق در مورد کلمات کلیدی، اولین قدم برای موفقیت شما در سئو است. در واقع، کلمات کلیدی روی عنوان، متای توضیحات، عنوان و URL استفاده می‌شوند. ضمن اینکه باید در حین انجام تحقیقات کلمات کلیدی، از اهداف مخاطبان خود آگاه باشید.

تعداد کلمات را افزایش دهید

بهترین راه برای تمرینِ چگالی کلمات کلیدی، افزایش تعداد کلمات در محتوا است. اگر به جای 500 کلمه، 800 کلمه بنویسید، می‌توانید در 300 کلمه‌ی دیگر، کلمات بیشتری اضافه کنید. به این ترتیب، لازم نیست در هر 20 کلمه، یک کلمه کلیدی اضافه کنید و به این ترتیب، توزیعِ کلمه کلیدی در متن شما منطقی می‌شود.

یکبار دیگر تاکید می‌کنیم، چگالی کلمه کلیدی، نباید روی خواناییِ محتوا تاثیر بگذارد و همواره رضایت کاربر را جلب نماید.

استفاده از کلمات کلیدی هم‌معنی و مترادف

کلمات کلیدیِ هم‌معنی، مترادف یا مرتبط دارای اهمیت زیادی هستند. آن‌ها نه فقط از نظر معنی، به کلمه کلیدیِ اصلی نزدیک هستند، بلکه برای جلوگیری از یکنواخت‌شدنِ محتوای شما نیز کاربردی‌اند.

به عنوان مثال اگر کلمه کلیدیِ اصلی شما “تکنیک‌های باغبانی” باشد، می‌توانید با اضافه‌کردنِ کلماتی مثل “روش‌های باغبانی” و “ابزارهای باغبانی” آن را بهینه‌سازی نمائید.

کلمات کلیدی مترادف

در عنوان خود از کلمه کلیدی استفاده کنید

اگر تصمیم گرفتید فقط روی چگالی کلمه کلیدی در متن مقاله تمرکز نکنید، سخت در اشتباهید! استفاده از کلمه کلیدی در نقاط دیگری مثل عنوان صفحه نیز دارای اهمیت فراوانی است.

کلمات کلیدی کجا باید ظاهر شوند؟

نکته‌ی مهم این است که تعداد دفعات تکرار کلمه کلیدی، فقط داخل متن مقاله نیست و موارد زیر، نقاطی هستند که کلمه کلیدی، می‌تواند در آن‌ها استفاده شود:

  • URL
  • در توضیحات متا
  • Alt تصاویر
  • عنوان H1
  • عناوین H2

استفاده از افزونه Yoast SEO

وردپرس، افزونه‌ای عالی برای بررسی کلمات کلیدی در محتوا دارد که می‌تواند به عنوان دستیار، در بهینه‌سازیِ مطالب، شما را راهنمایی کند. نام این افزونه Yoast SEO (یوست سئو) است.

چگالی یا تراکم کلمه کلیدی چیست

در آخر

بدون شک، چگالی کلمه کلیدی (یا تراکم کلمه کلیدی) یک عامل مهم در الگوریتم‌های Google (برای رتبه‌بندیِ محتوا) است. اهمیت این مسئله به‌قدری است که برای سیستم‌های مختلف از جمله وردپرس، افزونه‌های مختلفی ساخته شده است تا به‌عنوان دستیار نویسندگان به آن‌ها راهنمایی دهند.

با گذشت زمان، گوگل برای تکنیک‌های منسوخ‌شده‌ای مانند استفاده‌ی انبوه از کلمات کلیدی، جریمه‌های سنگینی در نظر گرفته است و این نشان می‌دهد الگوریتم‌های گوگل، درصد تراکم کلمات کلیدی و توزیعِ آن در محتوا را (شدیداً) بررسی می‌کنند. یادتان باشد اگر استفاده از کلمه کلیدی را به‌درستی اجرا نکنید، احتمالاً با کاهش ترافیک مواجه خواهید شد.

از طرف دیگر، محتوای باکیفیتی که برای خوانندگان آموزنده باشد، رضایت آن‌ها را در پی داشته باشد و همچنین دارای چگالی کلمه کلیدیِ مناسبی باشد، شانس بالایی برای دریافت رتبه‌های بالا خواهد داشت.

آیا شما هم در تولید محتوا، چگالی کلمه کلیدی را به‌درستی رعایت می‌کنید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، برای ما بنویسید.

منابع

wordstream

mediavine

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox