Link Bait چیست؟ تکنیک‌های لینک سازی درسال 2021

آخرین به‌روزرسانی: 23 فروردین 1400
Link Bait چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 5 دقیقه

Link Bait یا همان طعمه لینک فرآیند تولید محتوایی است که برای جذب بک لینک طراحی شده است. طعمه لینک معمولاً شامل محتوای چالشی، بحث‌برانگیز، راهنماها و دستورالعمل‌ها و اطلاعات و متن‌های مهم خبری و قابل انتشار می‌شود.

یکی از دلایل افزایش علاقه به Link Bait در سال‌های اخیر محدودیت‌هایی است که موتورهای جستجو بر روی ایجاد استراتژی‌های ایجاد شده با ایجاد تغییر در الگوریتم‌ها و سیاست‌های لینکِ قابل قبول ایجاد کرده اند.

این امر سئو کاران را تحت فشار قرار داده است که سعی کنند راهی پیدا کنند تا بدون نیاز به نقض هیچ استانداردی، لینک سازی کنند و از دور زدن گوگل برای افزایش لینک سازی به هیچ عنوان استفاده نکنند.

لینک طعمه با طعمه های لینکی احتمالاً همچنان به عنوان یکی از روش‌های تأثیر گذار و یک استراتژی اصلی باقی خواهد ماند زیرا دارای تأثیراتی است برای رتبه بندی بسیار مهم هستند.

 Link Bait چیست و چکار می‌کند؟

همانطور که گفتیم هدف اصلی از استفاده ی Link Bait یک چیز است، آن هم ایجاد بک لینک. لینک طعمه نوعی استراتژی است که در آن سعی می‌کنیم تا آنجا که ممکن است لینک‌های ارزشمند و رایگان به سایت خود بدست آوریم.

Link Bait

در اکثر مواقع مطالب تقریباً صفر لینک را به خود جذب می‌کنند. اما باید بدانید که گوگل هر لینکی که از سایت‌های دیگر به سایت شما داده شود را به عنوان یک رأی در نظر بگیرد و این موضوع ارزش بالایی برای رتبه بندی دارد.

آیا تا به حال سعی کرده اید دلیل این اتفاق را بیابید تا بتوانید تعداد بیشتری از این “طعمه ‌های لینکی” را تولید کنید؟ در دنیای سئو، ما از این صفحات به عنوان Link Bait یاد می‌کنیم.

هیچ فرمول مطمئنی برای ایجاد محتوای عالی وجود ندارد که بازدیدکنندگان شما آن را قابل لینک ببینند. به عنوان مثال می‌توانید ساعت‌ها به نوشتن یک پست مفید و آموزنده در سایت خود بپردازید، اما از آن لینکی کسب نکنید. در همین حال، رقیب شما تصویری از یک گربه را ارسال کرد که در روز 24 لینک دریافت می‌کند.

چگونه Link Bait می‌تواند به دریافت لینک کمک کند؟

دریافت بک لینک یکی از مهمترین عناصر در سئو است که بدون توجه به آن احتمال دسترسی به رتبه ‌های بالا در صفحات نتایج موتورهای جستو جو برای کلمات رقابتی، پایین خواهد بود.

کمیت و کیفیت لینک‌های ورودی دو مورد از معیارهای زیادی است که توسط الگوریتم رتبه بندی موتور جستجو برای رتبه بندی سایت استفاده می‌شود. ایجاد Link Bait نکات زیادی برای رعایت دارد و هدف آن افزایش تعداد لینک‌های با کیفیت و مرتبط به یک سایت است.

اگر سایت فروشگاهی دارید لینک‌های بیشتر به سایت شما مشتریان بالقوه بیشتری را در مسیر شما قرار می‌دهد. خب تمام هدف سئو بالا آمدن در موتورهای جستجو و رسیدن به افراد بیشتر است.

لینک طعمه (Link Bait) در مقابل طعمه کلیک (Click Bait)

وقتی نوبت به Link Bait می‌رسد، مهم است که کاربرانی که به محتوای شما علاقه مند هستند، باید به آن لینک دهند و آن را به دیگران توصیه کنند.

موتورهای جستجو با توجه به کیفیت و تعداد لینک‌های یک پست، اقدام به افزایش رتبه ی آن سایت می‌کنند، بنابراین با داشتن لینک بیت‌های خوب می‌توانید لینک‌های متعدد و با کیفیتی برای سایت خود تأمین نموده و بازدید کنندگان زیادی را به سوی سایت خود سرازیر نمایید.

Click Bait

برای همه گاهی پیش میاد که پس از کلیک بر روی یک لینک، محتوایی که به اندازه عنوان آن جذاب باشد، مشاهده نمی‌شود. این روش با موفقیت افزایش بازدید از سایت همراه است اما هرگز منجر به ماندن در سایت یا ایجاد لینک به آن نیست.

می‌توان گفت clickbait مانند یک جلد خوب از یک کتاب بی ارزش است. یک جلد خوب ممکن است شما را به خرید این کتاب ترغیب کند اما آیا آن را به دیگران توصیه می‌کنید؟ صددرصد خیر.

حال شما دو ابزار دارید، یکی توجه کاربر را به خود جلب می‌کند و دیگری می‌تواند او را حفظ کند. بنابراین اگر محتوای جذاب و ارزشمندی برای عنوان clickbait خود ایجاد کنید، شانس بزرگی برای نگه داشتن کاربر و همچنین دریافت بک لینک از آن‌ها بدست می‌آورید.

تکنیک‌های موثر برای Link Bait

بک لینک گرفتن واقعاً استراتژی مشخصی ندارد در واقع روش‌های زیادی وجود دارد. بنابراین، از آنجا که ما اصول اولیه را می‌دانیم بیایید به سراغ چگونگی طعمه گذاری لینک‌های خود برویم و کاربردی ترین مراحل رو با هم بررسی کنیم:

محتوای خوب

هرگز هدف ما از تولید محتوا نباید محتوایی برای رفع تکلیف و بی سر و ته باشد! به یاد داشته باشید که باید نیازهای کاربران را برآورده کنید و به آن‌ها این احساس را بدهید که این شما هستید که به آن‌ها پاسخ همه سوالاتشان را داده اید.

با پیروی از تکنیک‌های تولید محتوای متنی، محتوای اساسی و پر از دانشِ علمی‌ ایجاد کنید. از استفاده ی زبان بیش از حد تخصصی پرهیز کنید زیرا باید برای همه واضح و روشن باشد.

بزرگترین چالش در بحث Link Bait یافتن یک موضوع مناسب است. بنابراین، ابتدا تحقیق کنید که چه چیزی گروه هدف شما را مورد توجه و مشغول قرار می‌دهد، به عنوان مثال در سایت‌های خبری و انجمن‌ها.

قسمت‌های جنجالی ایجاد کنید زیرا مردم همیشه دنبال اخبار و اتفاق‌های جنجالی هستند. اگر در مورد برخی جنجال‌ها در سایت یا وبلاگ خود صحبتمی‌کنید، احتمالاً افراد زیادی سعی کنند به آن لینک دهند.

احتمالاً تا به حال عبارت “Content is King” را شنیده اید. شخصی که این عنوان را می‌بیند بلافاصله می‌خواهد بداند چرا نویسنده فکر می‌کند “محتوا سلطان است”. همچین عنوانی می‌تواند تا حد زیادی کاربر را ترغیب به کلیک کند.

What is Link Bait

اینفوگرافیک‌ها

ایجاد و تبلیغ اینفوگرافیک‌ها نیز یک استراتژی قدرتمند دیگر است که می‌تواند بازدید سایت را افزایش دهد، اعتبار دامنه شما را بهبود بخشد و سئو سایت شما را افزایش دهد.

در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهد که اینفوگرافیک‌ها می‌توانند تا 12٪ به افزایش بازدید سایت کمک کنند و گرافیک‌های اصلی مانند اینفوگرافیک‌ها از نظر محتوای بصری بهترین عملکرد را دارند.

اگر اینفوگرافیک ایجاد کنید که روی یک موضوع پرطرفدار متمرکز باشد و شامل آمار مفید و تجسم داده‌ ها باشد، می‌تواند افراد علاقه‌مند به آن موضوع را ترغیب کند تا اینفوگرافیک شما را با دیگران به اشتراک بگذارند.

اینفوگرافیک‌های محبوب دو چیز مشترک دارند.

اول اینکه، آن‌ها طراحی گرافیکی عالی دارند. نمی‌توانید از این مورد صرف نظر کنید و حتی اگر شما یک نابغه طراحی گرافیکی نیستید، شخصی را پیدا کنید که اینفوگرافیک‌های خوبی را برای شما ایجاد کند.

دوم اینکه، آن‌ها اطلاعاتی را ارائه می‌دهند که مردم به آن علاقه‌مند هستند، خواه مخاطبان کلی مردم باشند یا افراد داخل یک صنعت خاص.

فیلم‌ها

شما برای افرادی که نمی‌خواهند پست‌های طولانی بخوانند یا به گرافیک‌های جذاب و رنگارنگ علاقه ندارند، چه می‌کنید؟

اینجا جایی است که ویدیو وارد می‌شود و Link Bait.

اما شاید این سوال پیش بیاید که از چه فیلم‌هایی باید استفاده کرد؟

 • فیلم‌هایی که افراد نظری را درباره‌ی موضوع محتوا بیان می‌کنند.
 • آموزش‌ها / پخش تصاویر درباره نحوه استفاده از یک محصول
 • استفاده فیلمِ یک وبینار یا سخنرانی مرتبط با موضوع

مصاحبه کنید

بارها مشاهده شده است که سایت‌های خبری یا مجله ‌های اینترنتی با بنیانگذار یک استارتاپ مصاحبه می‌کنند و لینک سایت استارتاپ را در سایت خود قرار می‌دهند این خیلی می‌تواند به اعتبار سایت شما اضافه کند. از سایت‌های خبری بخواهید با شما مصاحبه کنند.

لینک طعمه چیست

پست مهمان

شاید پست مهمان مثل قدیم تاثیر نداشته باشد اما چندان هم بی تاثیر نیست. شما با قرار دادن یک پست در سایت‌های قدرتمند و گذاشتن لینک به صورت نوفالو می‌توانید لینک سازی کنید البته باید مواظب باشید پست کپی نباشد چه در سایت شما چه در سایت دیگران.

آموزش‌های تصویری

شما می‌توانید با ایجاد آموزش‌های تصویری دو تکنیک را انجام دهید که اولین مورد این است که با قرار دادن آن در سایت هم ضریب بازگشت را افزایش می‌دهید و باعث می‌شوید که کاربر بیشتر در سایت شما باقی بماند و هم با قرار دادن در سرویس‌های معرفی کلیپ‌ها می‌توانید با درج لینک یک backlink ایجاد کنید.

بک لینک از فروم‌ها

ارزش این بک لینک‌ها به مخاطبینی است که با کسب و کار شما در ارتباطند. به دنبال فروم‌های فعال در حیطه کاری خود گشته و در آن‌ها شروع به فعالیت کنید. ابتدا فعالیت ارزشمندی در سایت انجام داده و در جای خود اگر نیاز بود و همینطور اگر امکان آن وجود داشت، لینکی از سایت خود را قرار دهید.

در آخر

لینک طعمه یا همان Link Bait همیشه آسان نیست. اما پاداش‌هایی که به ارمغان می‌آورد ارزش تلاش دارد. به هر حال، بک لینک برای موفقیت هر استراتژی در سئو ضروری است. چرا که باعث می‌شود موتور جستجو متوجه شود که سایت شما چقدر قابل اطمینان و با ارزش است.

لینک طعمه چیست

هدف ما هم بهینه سازی سایت هست بنابراین باید به معیارهایی که توسط گوگل در اولویت‌های بالا هستند، اهمیت دهیم و لینک سازی همواره یکی از مهم ترین سیگنال‌هایی است که به چشم اعتبار سایت توسط گوگل بررسی می‌شود.

شما از تکنیک Link Bait در مطالبتان استفاده کردین؟ اگر تجربه ای دارید با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

prepostseo

backlinko

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “Link Bait چیست؟ تکنیک‌های لینک سازی درسال 2021

  • آکادمی پونک گفته:

   از توجه شما ممنونیم.
   استراتژی لینک سازی داخلی در برخی از مطالب شما می‌تواند با هدف Link Bait پیاده سازی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.