مزرعه لینک چیست و تأثیر آن در سئو سایت

آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1399
مزرعه لینک چیست؟
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

این مقاله پس از پاسخ به سوال مزرعه لینک چیست به شما یاد می‌دهد که چگونه لینک‌هایی با کیفیت ایجاد کنید، که رتبه بندی سایت شما را بدون نقض دستورالعمل‌های گوگل بهبود بخشد.

قبل از پاسخ به سوال مزرعه لینک چیست لازم است شما را با دو نوع سئوی کلاه سیاه و کلاه سفید آشنا کنم.

سئوی کلاه سیاه روشی نادرست و غیراخلاقی برای فریب موتورهای جستجو به منظور دستیابی به رتبه بالای سایت است. در مقابل سئوی کلاه سفید روشی برای رسیدن به رتبه‌های بالای سایت با رعایت شرایط و قوانین موتورهای جستجو است.

مزرعه لینک چیست ؟

مزرعه لینک مجموعه ای از سایت‌های بهم پیوسته است. این سایت‌‌ها که اکثراً از تکنیک سئوی کلاه سیاه استفاده می‌کنند، برای افزایش رتبه بندی خود در موتورهای جستجو، داخل صفحات هر سایت به یکدیگر لینک می‌دهند.

‌‌مزرعه لینک معمولاً مانند یک صفحه سایت، منظم به نظر می‌رسد، اما لینک‌های درون آن اغلب تصادفی و غیرمرتبط با سایت‌های دیگر است. ماهیت این گونه سایت‌‌ها کاملاً با هم متفاوت بوده و هیچ گونه ارتباطی باهم ندارند.

تفاوت لینک‌های سایت با مزرعه لینک چیست ؟

یکی از فاکتورهایی که رتبه سایت را تعیین می‌کند تعداد و کیفیت لینک‌های سایت و اشاره به آن‌‌ها است، اما هر لینکی لزوماً رتبه سایت را بالا نمی‌برد. مزرعه لینک نمونه ی لینک‌های اسپم سایت‌ها است که برای سئوی سایت بد است.

به یاد داشته باشید، ایجاد لینک برای دستیابی به رتبه بندی موتورهای جستجو، امری ضروری است.

به زبان ساده، ایجاد لینک، فرآیند تشویق و ترغیب سایت‌های دیگر به منظور ارجاع به سایت شما است. همه صاحبان سایت و مشاغل باید علاقه مند به ایجاد لینک‌هایی برای افزایش اعتبار سایت خود و افزایش مراجعه به آن باشند.

ایجاد لینک یکی از روش‌های مورد استفاده در بهینه سازی موتور جستجو (SEO) است. زیرا کسب لینک‌ها از سایت‌های معتبر، سیگنالی مثبت به گوگل می‌فرستد و گوگل متوجه می‌شود که سایت شما یک منبع با کیفیت و قابل استناد است.

بنابراین، سایت‌هایی که بک لینک بیشتری دارند تمایل به کسب رتبه‌ های بالاتر دارند.

برای ایجاد لینک به سایت خود راه های درست و غلط وجود دارد. اگر به ماندگاری طولانی مدت سایت و تجارت خود اهمیت می‌دهید، باید فقط به ساخت لینک‌های طبیعی بپردازید و از ایجاد Link Farm بپرهیزید.

What is a Link Farm?

هدف Link Farm چیست؟

هدف Link Farm افزایش رتبه سایت‌‌ها است و هیچ گونه هدف دیگری ندارند. همچنین شما می‌توانید برای افزایش رتبه سایت خود از این سایت‌‌ها لینک خریداری کنید.

مزرعه لینک را می‌توان اسپم ایندکس (Spamdexing) یک موتور جستجو دانست. به این معنا که این مزارع موتورهای جستجو را فریب می‌دهند تا رتبه سایت خود را افزایش دهند.

از طرف دیگر Link Farm را می‌توان به عنوان سایت خدماتی برای تبلیغ محتوای خود (ایجاد لینک به سایت‌های دیگر) تعریف کرد. مزرعه لینک برای تأثیر گذاری روی PageRank ایجاد شد.

PageRank (رتبه صفحه) یک الگوریتم خاص گوگل است، که این الگوریتم کیفیت سایت‌‌ها را بر اساس لینک‌های درون آن ارزیابی می‌کند. این الگوریتم لینک‌‌ها را معیاری برای ارزیابی صفحات سایت در نظر می‌گیرد. بنابراین، صفحات با بیشترین لینک صفحاتی با ارزش تلقی می‌شوند.

دلیل ایجاد مزرعه لینک چیست ؟

مزرعه لینک برای کمک به افزایش PageRank ایجاد شده است. هنگامی که گوگل نحوه ایجاد این لینک‌های مصنوعی برای فریب موتور جستجو را تشخیص داد، با تغییر الگوریتم خود برای شناسایی مزارع لینک و جریمه کردن سایت‌هایی که از این مزارع استفاده می‌کردند، بر روی رفع این مشکل کار کرد.

در چند وقت اخیر، گوگل و سایر موتورهای جستجو، الگوریتم‌های خود را طوری تنظیم کرده اند تا از ایجاد مزرعه‌ های لینک در SERP (صفحه نتایج موتور جستجو) جلوگیری کنند.

در نهایت گوگل و سایر موتورهای جستجو سایت‌هایی را که Link Farm ایجاد کرده اند جریمه و آن‌‌ها را از فهرست نتایج خود حذف می‌کنند. از آنجا که گوگل از لینک‌های غیر مرتبط بین سایت‌ها بیزار است، برخی از مزارع لینک دهنده لینک‌های خود را به دسته ‌‌ها یا فهرست‌‌ها تقسیم می‌کنند.

پس ما تا الان متوجه شدیم مزرعه لینک چیست و چه هدفی دارد.

شباهت بک لینک PBN با مزرعه لینک چیست ؟

یک نمونه از مزرعه ‌های لینک PBN (شبکه وبلاگ خصوصی) است. بک لینک PBN از شبکه ای از سایت‌های متصل به هم ساخته شده است. این سایت‌ها معمولاً متعلق به یک شخص هستند که با لینک‌دهی به سایت‌های دیگر پول می‌گیرند.

تفاوت لینک PBN و مزرعه لینک

با این حال، تفاوتی که PBN با سایت‌های دیگر دارد این است که به جای تهیه محتوای ارزشمند برای مخاطبان هدف خود، لینک‌هایی غیر مرتبط ایجاد می‌کند.

از آنجا که ایجاد لینک‌های مصنوعی نوعی دستکاری در موتورهای جستجو است، این شبکه برای جلوگیری از شناسایی، از دید عموم پنهان است.

برای ساخت این گونه سایت‌ها، باید دامنه ‌های منقضی شده را خریداری کنید. زیرا ایجاد لینک‌‌ها از یک دامنه ی کاملاً جدید، هیچ گونه تأثیری در رتبه بندی سایت نخواهد داشت و تنها هدف این دامنه ‌‌ها نیز همین است.

خرید دامنه ی منقضی شده

این بدان معناست که معمولاً سایت‌‌ها تا زمانی که بخشی از PBN شوند، برخی از لینک‌‌ها و اعتبارات را جمع کرده اند.

مشکل اصلی بک لینک PBN به عنوان مزرعه لینک چیست ؟

مشکلی که در بک لینک PBN وجود دارد غیرطبیعی بودن آن است. موتورهای جستجو تکنیک‌های رتبه بندی غیر طبیعی را دوست ندارند.

اما سوال اصلی این جا است:

چرا مردم لینک‌های PBN می‌سازند؟

سه دلیل برای پاسخ این سوال وجود دارد:

 1. کنترل کاملی بر نحوه ساختار لینک‌‌ها دارید. به عبارت بهتر ساخت این گونه بک لینک‌‌ها راحت‌تر از بک لینک طبیعی است، زیرا شما در مورد چگونگی و مکان ساختن لینک‌‌ها اختیار کامل دارید.
 2. روند ایجاد لینک را سریع‌تر می‌کنید، زیرا لینک‌دهی با روش‌های سئوی کلاه سفید معمولاً فرآیندی زمان‌بر است.
 3. نتایج فوری را در رتبه بندی سایت خود به دست می‌آورید. به دلیل اعتبارات موجود در این گونه سایت‌ها، رتبه بندی سایت شما در SERP برای مدت کوتاهی افزایش می‌یابد.

چرا نباید بک لینک PBN ایجاد کنید؟

اگرچه ممکن است همه دلایل ایجاد این بک لینک، بسیار خوب به نظر برسد، اما توصیه می‌شود که از شبکه ‌‌های وبلاگ خصوصی بک لینک درست نکنید. در واقع، شما باید از این روش کاملاً دوری کنید. زیرا گوگل با شناسایی آن‌‌ها سایت شما را جریمه و ممنوع می‌کند.

با وجود اینکه استفاده از این لینک‌‌ها ریسک زیادی به همراه دارد، اما عده ای از افراد با اهداف کوتاه مدت از آن در سایت‌های یک بار مصرف خود استفاده می‌کنند.

هدف آن‌‌ها از گرفتن این گونه بک لینک‌‌ها افزایش رتبه سایت برای کسب درآمد بیشتر است. آن‌ها می‌دانند که در نهایت گوگل به هر طریقی سایت‌هایشان را جریمه می‌کند.

آن‌ها درتلاش هستند که قبل از رخ دادن این اتفاق حداکثر سود خود را به دست آورند. بنابراین این کار در بلندمدت سودی ندارد. شما بهتر است از طریق سئوی کلاه سفید لینک ایجاد کنید. برای این منظور شما باید در ابتدا، محتوای عالی برای سایت خود ایجاد کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد مزرعه لینک چیست ؟

بهترین راه برای ترغیب سایت‌های دیگر برای تولید لینک‌های با کیفیت و مرتبط با سایت شما، ایجاد محتوای بی‌نظیر و مرتبط است که در نهایت این کار می‌تواند باعث ‌محبوبیت سایت در فضای اینترنت شود.

خلق محتوای خوب نتیجه ی خوبی دارد؛ هرچه شما محتوای مفیدتری داشته باشید، احتمال اینکه شخص دیگری آن محتوا را برای خوانندگان خود ارزشمند بداند و به آن لینک دهد بیشتر است.

بدترین چیز در اینجا این است که شما هیچ گونه کنترلی بر لینک دهی و انتشار محتوای سایت خود نداشته باشید (ممکن است این کار را به شخص ثالث واگذار کنید)، در این صورت احتمال زیادی وجود دارد که تلاش‌های شما بی‌فایده باشد.

در نهایت ایجاد لینک از این طریق، کاملاً در تضاد با استفاده از روش‌های درست و سئوی کلاه سفید، مانند ارتباط با بلاگر (وبلاگ نویس) است.

وبلاگ نویس

سوالی که ممکن است در اینجا برایتان پیش بیاید این است:

اگر مالک سایت‌های مختلفی هستیم که به یک دیگر لینک داده شده اند، آیا از بک لینک PBN و اصطلاح مزرعه لینک، استفاده کرده ایم؟

این موضوع، که یک کسب و کار بیش از یک سایت داشته باشد و این سایت‌ها به یک دیگر لینک بدهند، امری طبیعی است. بنابراین این لینک‌‌ها در بیشتر موارد مصنوعی نیستند و بک لینک PBN تشکیل نمی‌دهند.

بسیاری از شرکت‌‌ها بیش از یک سایت را اداره می‌کنند و طبیعی است که بخواهیم اطمینان پیدا کنیم که بازدید کنندگان، سایت‌های دیگر ما را نیز پیدا می‌کنند. اغلب این لینک‌‌ها در پاورقی صفحات سایت قرار می‌گیرند.

در نتیجه، در صورتی که لینک‌های شما به طور طبیعی ایجاد شده باشند نیازی به نگرانی درباره ی این موضوع نیست.

گروهی از سایت‌‌ها فقط زمانی به شبکه ی وبلاگ خصوصی تبدیل می‌شوند که، هدف اصلی‌شان تنها ایجاد لینک باشد و بعید است چندین سایت متعلق به یک کسب و کار این هدف را دنبال کند.

تفاوت لینک‌های با کیفیتِ با مزرعه لینک چیست ؟

لینکی با کیفیت بالا باید:

 • با محتوای سایت شما ارتباط داشته باشد

لینک‌های مصنوعی، سایت‌هایی با محتوای نامرتبط به هم را به یکدیگر متصل می‌کنند، اما لینک‌های با کیفیت از سایت‌هایی که شامل موضوعی مشابه با موضوع شما هستند، ایجاد می‌شوند.

 • از یک منبع معتبر به دست بیاید

لینک‌‌ها، نشانه ی اعتماد یک سایت به سایت دیگر است و لینک‌های با کیفیت عموماً از معتبرترین منابع می‌آیند. به بیان دیگر، لینکی از یک سایت معتبر، مانند “نیویورک تایمز” با کیفیت تر از سایتی است که کسی در مورد آن چیزی نشنیده است، هیچ موضوعی مشخص ندارد و محتوای بی کیفیتی را نیز تولید می‌کند.

در مقابل لینک‌های بد یا اسپم:

 1. از سایت‌هایی که فقط با هدف لینک دادن راه اندازی شده ‌اند، می‌آیند (Link Farm).
 2. حاوی سایت‌‌ها و محتوایی نامرتبط با سایت ما هستند.
 3. از سایت‌هایی که برای گوگل ناشناخته هستند آمده اند.
 4. شما را مجبور به نظر دادن می‌کنند.
 5. در پاورقی سایت پنهان هستند.
 6. در هر صفحه سایت وجود دارند.
 7. از بیشترین کلمات کلیدی هدف برای لینک دادن روی متن شما استفاده می‌کنند.
 8. به وضوح برای اهداف مالی ساخته شده اند. ( مانند Popup (پاپ آپ)؛ صفحه‌ های تبلیغاتی که با ورود به سایت آن‌ها را مشاهده کرده و قادر به کنترل کردن آن‌ها نیستید.)

این علائم، به ابزار SEMrush کمک می‌کند تا این گونه لینک‌‌ها را شناسایی کند.

SEMrush چیست؟

ابزاری مفید که می‌توانید برای کشف و تجزیه و تحلیل لینک‌های بد یا اسپم از آن استفاده کنید.

بنابراین، تا اینجا متوجه شدیم که تفاوت لینک‌های با کیفیت و مزرعه لینک چیست و PBN را به عنوان مثالی از این گونه لینک‌ها تعریف کرده ایم.

برای لینک دهی سریع به جای PBN از چه روش‌هایی استفاده کنیم؟

در پاسخ می‌گوییم که از دو روش زیر استفاده می‌کنیم:

 • استفاده از پست مهمان (Guest Post)
 • استفاده از رپورتاژ آگهی

حال به شرح مختصر هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

1. استفاده از پست مهمان (Guest Post)

پست مهمان محتوایی است که پس از نوشتن آن، به جای منتشر کردن در سایت خود، آن را در سایت شخص دیگری منتشر می‌کنید و در ازای این کار سایت میزبان به سایت شما لینک می‌دهد.

پست مهمان یکی از روش‌های ایجاد لینکِ سئوی کلاه سفید است، که سال‌هاست وجود دارد. همچنین این روش یکی از با ارزش‌ترین راه ‌‌ها برای ایجاد لینک‌های ایمن و با کیفیت بالا برای سایت شما است.

با نوشتن چندین پست مهمان، به تعداد بیشتری از مخاطبان و لینک‌های خارجی با کیفیت دسترسی پیدا می‌کنید.

چگونه پست مهمان سئوی شما را بهبود می‌بخشد؟

پست مهمان یکی از قدرتمندترین روش‌های ایجاد لینک در حال حاضر است. این پست‌، به شما کمک می‌کند رتبه بندی سایت خود را با روش‌های قابل اعتماد و به طور ایمن افزایش دهید.

دریافت مطالب ارسال شده در سایت‌هایی با رتبه بالا، دامنه ی سایت شما را تقویت می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که از لینک‌های با کیفیت و بدون ایجاد اسپم استفاده کنید.

آیا پست مهمان با بازاریابی مقاله، متفاوت است؟

بله بسیار زیاد. بازاریابی یک تکنیک منسوخ شده ی سئو است که در آن افراد مقالات و محتوا با کیفیت پایین را به سایت‌هایی ارسال می‌کنند که این مطالب را از هر سایتی می‌پذیرند.

اما پست مهمان نوعی بازاریابی محتوا است، که در آن پست‌های با کیفیت نوشته و در سایت‌های مختلف منتشر می‌شود، که در نهایت به سایت شما لینک می‌دهد.

2. استفاده از رپورتاژ آگهی

رپورتاژ یک روش تبلیغاتی است که به وسیله‌‌ ی آن می‌توانید خدمات و محتوای سایت خود را به طور خلاصه در متن داخل آن معرفی کنید و با پرداخت هزینه ای، محتوای هدفمند سایت خود را در سایت‌های دیگر به مخاطبان نشان داده و با لینک سازی سبب افزایش PageRank آن شوید.

تأثیر رپرتاژ آگهی در لینک دهی

نتیجه گیری

در این مقاله ما پس از پاسخ به سوال مزرعه لینک چیست، اهداف این گونه مزارع را گفته و روش‌هایی برای جلوگیری از این مزارع بیان کردیم.

لینک سازی برای حضور سایت‌‌ها در فضای اینترنت ضروری است. از این رو توجه به لینک‌‌ها مهم است، اما حواستان باشد که از مزارع لینک، برای لینک سازی سایت خود استفاده نکنید.

Link Farm یک روش سئوی کلاه سیاه در نظر گرفته می‌شود و موتورهای جستجو می‌توانند آن‌‌ها را به راحتی تشخیص دهند. بنابراین نباید به آن‌ها به عنوان یک استراتژی بهینه سازی جستجو، در دراز مدت نگاه کرد.

اگر به لینک‌های خوبی نیاز دارید، به دنبال فروم‌ها (انجمن‌ها) و سایت‌های، مرتبط با سایت خود باشید و با لینک سازی معتبر PageRank سایت خود را افزایش دهید.

چه نکات دیگری برای جلوگیری از ایجاد مزرعه لینک می‌دانید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

techopedia
cleverism
techtarget
skybrary
wordstream

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox