عصاره لینک چه تاثیری در بهینه سازی سایت دارد؟

آخرین به‌روزرسانی: 23 آبان 1400
عصاره لینک چیست؟
مدت زمان مطالعه این مقاله 6 دقیقه

بسیاری از عوامل مهم در رتبه بندی یک سایت تأثیر دارند. برخی از آن‌ها به خوبی شناخته شده‌اند و همیشه در معرض دید متخصصانی هستند که با سئو کار می‌کنند. با این حال، ممکن است افرادی باشند که از سئو اطلاعاتی ندارند و قطعاً درباره عصاره لینک نیز آگاهی ندارند.

در این مقاله ما می‌خواهیم شما را با عصاره لینک و تأثیر آن در سئو و همچنین نحوه دریافت این نوع لینک‌ها را برای شما توضیح دهیم. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

تعریف عصاره لینک

عصاره لینک یا همان Link Juice اصطلاحی در سئو است که انتقال ارزش یک صفحه به صفحه دیگر را مشخص می‌کند. دو روش برای کسب Link Juice وجود دارد از جمله لینک مستقیم و لینک غیرمستقیم.

لینک مستقیم مانند ارسال پست مهمان، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، انتشار پست در نشریات مطبوعاتیِ آنلاین و غیره است. لینک غیرمستقیم از طریق ارائه محتوا باکیفیت انجام می‌شود که باعث می‌شود تا کاربران آن را در وبلاگ‌های خود به اشتراک بگذارند و به محتوای شما لینک دهند.

ارزش لینکی که از سایت‌های دیگر به سایت شما منتقل می‌شود، همان عصاره لینک است و بسته به سایت‌هایی که به صفحات شما لینک می‌دهند، اعتبار سایت را تعیین می‌کند.

معرفی عصاره لینک

نحوه کار Link Juice

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم با استفاده از یک مثال نحوه کار عصاره لینک را بررسی کنیم.

فرض کنید که دو سایت A و B داریم و سایت‌هایی که به صفحات A و B لینک می‌دهند از اعتبار و اقتداری یکسانی برخوردارند، اگر سایر فاکتورهای رتبه بندی ثابت باشند و سایت A دارای یک لینک داشته باشد و سایت B هیچ لینکی نداشته باشد، سایت A به دلیل داشتن لینکی که از سایت خارجی مرتبط با آن دریافت می‌کند، در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالایی را خواهد داشت.

حال سؤال اینجاست که اگر سایت B یک لینک دریافت کند، چه اتفاقی می‌افتد؟

این موضوع به مقدار عصاره لینک بستگی دارد. برای شرح کامل این مثال، تصویر زیر را مشاهده کنید. سایت A از هر چهار سایت لینک دریافت می‌کند، در حالی که سایت B از دو سایت لینک دریافت می‌کند.

همه‌ی سایت‌های لینک دهنده، Link Juice را از سایت‌های دیگر نیز دریافت می‌کنند. از آنجا که سایت A لینک‌های زیادی را از صفحات بیشتری دریافت می‌کند، لینک‌جویس بیشتری به سایت A منتقل می‌شود در نتیجه، رتبه سایت A بیشتر از سایت B  در نتایج گوگل خواهد بود.

نحوه کار عصاره لینک

به این نکته هم توجه داشته باشید که Link Juice عبور دهنده در هر دو جهت اتفاق می‌افتد. فرض کنید که سایت‌های لینک دهنده به سایت A به صفحات دیگر نیز لینک دارند (در تصویر زیر با فلش‌های خاکستری مشخص شده است.)، در حالی که سایت‌های لینک دهنده به صفحه B منحصراً و فقط به صفحه B لینک دارند.

در این حالت، در عصاره لینکی که سایت B دریافت می‌کند بالاتر از سایت A است و در نتیجه باعث می‌شود سایت B رتبه بالاتری را در نتایج گوگل نسبت به سایت A داشته باشد.

ایجاد Link Juice

برای جلوگیری از بین رفتن عصاره لینک می‌توانیم از لینک‌های Nofollow استفاده کنیم. این فرایند به پیکرتراشی Page Rank معروف است و همچنین برای نحوه انتقال Link Juice از صفحه است.

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید با لینک‌های Nofollow، انتقال عصاره لینک به طور مساوی به تمام لینک‌های خروجی از یک سایت توزیع می‌شود.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که سایت Link Juice، خود را به طوری مساوی به هر سه سایت توزیع می‌کند و تفاوت آن با تصویر قبلی در این است که لینک Nofllow آن را دریافت نمی‌کند.

ایجاد عصاره لینک

یک روش مناسب در متوقف کردن جریان عصاره لینک، لینک‌های ارسال شده در وبلاگ‌های Nofollow است، اما وقتی بحث لینک‌های داخلی در میان است بهتر است اجازه دهید تا Link Juice جریان طبیعی را داشته باشد.

Link Juice به دست آمده و توزیع شده در سایت شما باعث محبوبیت صفحات داخلی سایت شما و همچنین صفحه اصلی سایت خواهد شد. در کل Page Rank صفحه اصلی شما را افزایش می‌دهد.

منابع عصاره Link

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم منابعی که عصاره لینک به دست می‌آورند را نام ببریم، از جمله:

 • صفحاتی که دارای محتوای مرتبط با سایت شما هستند.
 • صفحه‌هایی که دارای PageRank بالا هستند.
 • صفحه‌هایی که پیوندهای خروجی نسبتاً کمی دارند.
 • صفحاتی که حاوی محتوای باکیفیت هستند.
 • صفحه‌هایی که در SERP زیاد به نظر می‌رسند.
 • صفحه‌هایی که دارای محتوای تولید شده توسط کاربر هستند.
 • صفحاتی که در بین مخاطبان شبکه‌های اجتماعی محبوب هستند، یعنی اغلب در رسانه‌های اجتماعی ذکر می‌شوند.

حال صفحاتی که نمی‌توان از آن‌ها Link Juice به دست آورد، شامل موارد زیر است:

 • صفحه‌هایی که به سایت شما لینک Nofollow داده‌اند.
 • صفحاتی با محتوای بی ربط
 • صفحاتی که لینک‌های زیادی دارند. به عنوان مثال، لینک‌های تبلیغاتی یا لینک‌های گسترده در سایت
 • صفحاتی که در جستجو فهرست نمی‌شوند.
 • لینک‌های پولی
 • لینک‌های که در یک طرح تبادل لینک به دست آمده‌اند.
 • لینک‌هایی از سایت‌های غیر قابل استفاده و بدون محتوا

محاسبه Link Juice

روش‌های مختلفی برای اندازه گیری (لینک‌جویس) وجود دارد. یکی از آن‌ها الگوریتم Page Rank است که گوگل برای اندازه گیری Link Juice از این الگوریتم استفاده می‌کند. یکی دیگر از ابزارها نیز برای اندازه گیری لینک‌جویس، Moz Domain Authority است.

سؤال اینجاست که چگونه صفحات عصاره لینک بیشتری دریافت می‌کنند؟

حال می‌خواهیم پاسخ این سؤال را برای شما به صورت کامل شرح دهیم.

لینک داخلی

لینک داخلی یکی از عوامل مهم در ایجاد عصاره لینک است. مانند اکثر عناصر سئو داخلی، لینک داخلی با تحقیق درمورد کلمه کلیدی سایت شما شروع می‌شود این که باید لیستی از کلمات کلیدی که مربوط به صفحاتی که قصد لینک دادن به آن‌ها دارید را آماده کنید.

در ادامه با استفاده از عملگر Intext در مرورگر خود می‌توانید صفحاتی را در سایت خود پیدا کنید که کلمات کلیدی با Page Authority بالایی را دارند و در نهایت از این صفحات به صفحاتی که Page Authority کمتری دارند، لینک دهید.

چندین ابزار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بررسی Page Authority و Domain Authority استفاده کنید، از جمله:

 • SEO Review Tools: این یک ابزار قدرتمند است که دامنه و صفحه یک URL را پیدا می‌کند. همچنین تعداد لینک‌های خارجی اشاره شده به صفحه شما را به شما نشان می‌دهد. از ابزار Link Checker برای یافتن URL متن لنگر (Anchor Text) و اطلاعات مربوط به مجوز برای لینک‌های خارجی خود استفاده کنید.
 • Small SEO Tools : ابزاری رایگان که دامنه و صفحه اختیارات URL های ارائه شده را از 0 تا 100 امتیاز می‌دهند.
 • Open Site Explore r : این یک ابزار رایگان توسط SEOmoz است. برای صفحه خود می‌توانید Mozain Domain Authority ، Page Authority و لینک‌های ورودی را دریافت کنید.

زمانی که لیست کلمات کلیدی و صفحات با Authority بالا را آماده کردید، وقت آن رسیده است که عصاره لینک را انتقال دهید. با استفاده از کلمات کلیدی Anchor Text لینک‌ها را به صفحه هدف بدهید.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که از کلمات کلیدی کانونی برای لینک دهی استفاده نکنید، زیرا به عنوان یک لینک اسپم برای موتورهای جستجو شناخته می‌شود. سعی کنید از کلمات مترادف و کلمات کلیدی LSI استفاده کنید.

در آخر باید لینک‌های ورودی غیرضروری به صفحات را حذف کنید. برای جلوگیری از انتقال Link Juice می‌توانید از برچسب “rel=”Nofollow استفاده کنید، همچنین برای این که بتوانید تعداد لینک‌های داخلی در یک صفحه را پیدا کنید، می‌توانید از ابزار Google Search Console استفاده کنید.

 

نحوه دریافت عصاره لینک بیشتر

لینک سازی از همان ابتدا بخشی حیاتی از بهینه سازی موتور جستجو بوده است. لینک‌های خارجی می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل رتبه بندی برای موتورهای جستجو باشد. هر لینک خارجی به دامنه شما بیانیه شخص ثالث است که سایت شما برای کاربران موضوعی مرتبط و ارزشمند دارد.

این بدان معنی است که موتورهای جستجو عصاره لینک را از طریق لینک‌های خارجی متفاوت می‌بینند و هنگام رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو، آن را در نظر می‌گیرند. الگوریتم PageRank گوگل مشهورترین نمونه این امر است.

بنابراین چگونه می‌توانید بک لینک برای سایت خود ایجاد کنید؟

چند مرحله وجود دارد که می‌توانید به راحتی با استفاده از آن‌ها باعث ایجاد بک لینک شود.

استفاده از Hreflang

سایت‌هایی که مخاطبان کشورهای مختلف را هدف قرار می‌دهند ممکن است محتوای آن‌ها را محلی سازی یا ترجمه کنند تا برای همه‌ی کاربران آن‌ها مناسب باشد.

تگ یا برچسب Hreflang به موتورهای جستجو سیگنالی می‌دهد که آن‌ها را به سمت نسخه‌های مختلف هر صفحه نشان می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا بسته به زبان یا مکان کاربر، مناسب‌ترین نسخه را به آن‌ها برگرداند.

برچسب‌های Hreflang همچنین امکان به اشتراک گذاری عصاره لینک را بین صفحات و نسخه‌های محلی سازی معادل آن فراهم می‌کند و پایه خوبی برای رتبه بندی این صفحات در موتورهای جستجوی محلی آن‌ها فراهم می‌کند.

استفاده از Hreflang برای دریافت عصاره لینک

همچنین می‌توانید برچسب‌های hreflang را به Sitemap XML خود اضافه کرد و به یک فایل واحد جهت هدایت موتورهای جستجو به همه صفحات و نسخه‌های ترجمه شده (بومی سازی) مرتبط آن‌ها اشاره کرد.

احیای لینک

احیای لینک فرایند یافتن و رفع لینک‌های قدیمی است که به صفحات شما اشاره می‌کنند. برای یافتن URL هایی که وضعیت 404 را برمی‌گردانند، در این صورت از یک خزنده مانند Site Crawl یا گزارش شاخص Google Search Console استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از ابزار Ahrefs برای یافتن لینک به صفحه استفاده کنید.

این نوع لینک‌ها را به صفحه اصلی یا صفحه غیر مرتبط دیگر هدایت نکنید. چون لینک‌های مرده می‌توانند باعث شوند که گوگل صفحه اصلی شما را به صورت صفحه 404 ببیند و بر نرخ تبدیل سایت شما تأثیر بگذارد. با وجود این پیامدها، این یک مسئله شگفت آور شایع برای برخی از سایت‌ها است.

محتوای Link Bait

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای تولید عصاره لینک بیشتر برای سئو سایت شما، ایجاد محتوایی است که ارزش لینک دادن به آن را دارد که به آن تکنیک آسمان خراش گفته می‌شود. این تاکتیک به سادگی یافتن محتوایی است که کاربران زیادی به آن لینک می‌دهند.

هنگامی که محتوا را گسترده کردید، آن را در رسانه‌های اجتماعی با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. درگیر کردن مخاطبان به اشتراک گذاری و لینک‌ها دامن می‌زند.

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید که عصاره لینک بسیار مهم است، زیرا روشی برای سنجش محتوای شما، سایت و نام تجاریِ شما است، همچنین همان‌طور که در این مقاله گفته شد Link Juice برای رتبه بندی سایت شما در نتایج گوگل بسیار مهم است.

لینک‌جویس همچنین در ایجاد آگاهی از نام تجاری، افزایش اعتبار سایت و تثبیت سایت خود به عنوان منبع نیز مهم است.

امیدوارم با مطالعه این مقاله اطلاعات مناسبی را از Link Juice و کارکرد آن کسب کرده باشید. سؤالات و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

woorank

rockcontent

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox