کلمات کلیدی LSI چیست؟ + چگونگی پیدا کردن آن‌ها

آخرین به‌روزرسانی: 12 بهمن 1399
کلمات کلیدی LSI
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

در این مقاله ما می‌خواهیم به شما در مورد اینکه کلمات کلیدی LSI چه چیزی هستند و چرا باید از آن‌ها در مطالب خود استفاده کنیم، توضیح دهیم. همچنین در ادامه، در مورد بهترین ابزارهایی که می‌توانند در پیدا کردن این گونه کلمات کلیدی به شما کمک کنند، صحبت خواهیم کرد.

کلمات کلیدی LSI چیست؟

کلمات LSI مخفف عبارت (Latent Semantic Index) یا (کلمات کلیدی مشابه)، عبارات و اصطلاحاتی هستند که به کلمه کلیدی اصلی شما مرتبط هستند. این کلمات گاهی اوقات می‌توانند مترادف، متضاد و کلمات مرتبط باشند.

نقش کلمات کلیدی مشابه در سئو

امروزه، موتورهای جستجو به سطح فوق العاده بالایی رسیده اند. اکنون آن‌ها در موقعیتی هستند که می‌توانند کلمات مشابه را تشخیص دهند و هدف یا معنای جستجوی کاربر را درک کنند.

استفاده از کلمات کلیدی LSI در محتوا، به گوگل کمک می‌کند آن را بهتر درک کند و شانس شما برای این که سایت تان در رتبه ی بالایی قرار گیرد، بیشتر است. در برخی موارد، گوگل حتی یافتن این گونه کلمات را نشانه ی داشتن محتوای غنی می‌داند.

اما در بیشتر مواقع باید مراقب باشید، کلماتی را در محتوای خود بگنجانید که از نظر احساسی و منطقی، با کلمه کلیدی شما مرتبط هستند.

به عنوان مثال، اگر شما در مورد «خودروی بنز» صحبت می‌کنید، احتمالا عباراتی مثل «آپشن‌های بنز» یا «مصرف سوخت بنز» یا «قیمت بنز» هم صحبت خواهید کرد که هر سه این عبارات، LSI برای کلمه کلیدی «خودروی بنز» هستند.

همچنین مشاهده شده که Keyword Stuffing (بمباران کلمه کلیدی) می‌تواند تأثیر منفی بر سئو سایت ما بگذارد و گوگل ممکن است در بعضی مواقع، برای بمباران کلمه کلیدی در محتوا، سایت ما را جریمه کند.

جستجوی کلمه کلیدی LSI

در تصویر بالا، هنگام نوشتن کلمه کلیدی «سئو»، به وضوح می‌توانید مشاهده کنید که کلمات LSI چه کلماتی می‌توانند باشند.

همچنین می‌توانید از پاورقی نتایج جستجوی گوگل، چند کلمه کلیدی LSI مشاهده کنید که جستجوهای مربوطه نامیده می‌شود.

پاورقی نتایج گوگل برای انتخاب کلمه کلیدی LSI

قبل از ارائه روش‌هایی برای یافتن کلمات LSI ممکن است 2 سوال در اینجا پیش بیاید.

آیا بین کلمات کلیدی LSI و کلمات کلیدی Long-Tail تفاوتی وجود دارد؟

بله. کلمات کلیدی LSI دقیقاً به معنای کلمات کلیدی Long-Tail (دم بلند یا طولانی) نیستند، اما تا حدی شبیه آن‌ها هستند.

تفاوت بین کلمات کلیدی مشابه و کلمات کلیدی Long-Tail این است که، کلمات کلیدی طولانی دامنه ی جستجو را محدود می‌کنند، در حالی که کلمات کلیدی مشابه، دامنه ی جستجو را با کلمات کلیدی مرتبط گسترش می‌دهند.

موتورهای جستجو از کلمات LSI برای بررسی میزان عمق دانش شما در مورد موضوع نوشته شده و همچنین رتبه بندی صفحه خود برای اصطلاحات و عبارات مرتبط استفاده می‌کنند.

به همین دلیل است که شما با استفاده از عبارات کلیدی مرتبط، که قبلاً آن‌ها را ندیده یا حتی نشنیده اید، برای پست‌های سایت خود ترافیک با کیفیت به دست می‌آورید.

آیا کلمات کلیدی LSI همان کلمات کلیدی مترادف هستند؟

در پاسخ به این سوال هم می‌گوییم که، مترادف‌ها هم جزو LSI ها هستند، اما دامنه LSI گسترده تر است، بلکه کلماتی که ارتباط معنایی (پنهان) با کلمه کلیدی اصلی را داشته باشند نیز، شامل می‌شود.

برای مثال: عبارت «موسیقی فیلم Friends»، کلمه LSI برای کلمه کلیدی اصلیِ «سریال Friends» است.

برای اینکه تفاوت را بهتر متوجه شوید، اینطور در نظر بگیرید که مترادف در دلِ LSI قرار دارد.

یک مثال دیگر اینبار تخصصی:

کلمه کلیدی اصلیِ ما «آموزش سئو» است و موارد زیر همگی LSI آن هستند.

 • آموزش سئو سایت
 • آموزش سئو داخلی سایت
 • آموزش بهینه سازی داخلی سایت
 • آموزش سئو محتوا

مزایای استفاده از کلمات کلیدی LSI

1. ایجاد تجربه کاربری (UX) بهتر

نه تنها موتور جستجو بلکه خوانندگان نیز قبل از خواندن محتوا، آن را اسکن می‌کنند.

این کار به این دلیل است که آن‌ها سعی می‌کنند تا متوجه شوند، کدام سایت یا کدام صفحه مهم‌ترین موضوعات مورد نظر آن‌ها را داراست، یا این که از کجا می‌توانند بهترین اطلاعات را کسب کنند.

اگر کلمات کلیدی مشابه در محتوا وجود داشته باشد، محتوا طبیعی‌تر به نظر می‌رسد و از این رو بر خوانندگان تأثیرگذار است.

خوانندگان وقتی متوجه می‌شوند که کلمات LSI در محتوا آورده شده است، به دلیل طبیعی و مناسب بودن محتوا، به خواندن آن تمایل پیدا می‌کنند.

2. مانع از اسپم شدن محتوا می‌شود

کلمات کلیدی LSI مانع از اسپم شدن محتوای شما در موتورهای جستجو می‌شوند.

امروزه استفاده بیش از حد، از کلمات کلیدی، به عنوان سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود. از این رو، مطمئن باشید که با بمباران کردن کلمات کلیدی هرگز به نتیجه ی خوبی نخواهید رسید. حتی اگر در ابتدا نتایج خوبی کسب کرده باشید، رتبه شما بعد از مدتی کاهش می‌یابد.

اگر محتوای خود را پر از کلمات کلیدی کنید، این احتمال وجود دارد که موتور جستجو موضوع و مفهوم اصلی صفحه سایت را به دلیل کمبود کلمات کلیدی LSI درک نکند.

از این رو موتور جستجو آن صفحه را اسپم شناسایی کرده و آن را از لیست جستجوی خود حذف خواهد کرد. این کار برای سئوی سایت ضرر دارد.

داشتن عبارات و اصطلاحاتی که از لحاظ معنایی با کلمات کلیدی اصلی شما مرتبط هستند، اعتبار محتوای شما را افزایش می‌دهد و همچنین محتوای شما را از محتواهای دیگر متمایز می‌کند.

3. کاهش نرخ گزاف گویی

کلمات LSI با جلوگیری از رتبه بندی سایت برا اساس اصطلاحات غلط، به شما در کاهش نرخ گزاف گویی یا پرش کمک می‌کنند.

به عنوان مثال ما 2 مقاله با اصطلاح تقریباً یکسان «سئو» داریم، اما در اصل هر کدام از آن‌ها به ترتیب درباره ی «سئو چیست و تا چه اندازه برای رشد سایت مهم است؟» و «آموزش سئو خارجی و بررسی تکنیک‌های آن» است.

در اینجا گوگل از کلمات کلیدی مشابه شما، مانند «موتور جستجو»، «سئو کلاه سیاه» و «سئو کلاه سفید» استفاده می‌کند، تا مقاله اول را از مقاله دوم متمایز کند، که دارای کلماتی مانند «تکنیک‌های سئو خارجی»، «Off-Page SEO» و غیره است.

یافتن کلمه کلیدی مشابه

یافتن کلمه کلیدی LSI

4. باعث افزایش ماندن کاربران در صفحه

همان طور که بالاتر گفته شد، کلمات کلیدی LSI جریان محتوا نوشته شده را طبیعی و معنی‌دار می‌کنند.

این کار به خوانندگان شما یک محیط آرام می‌بخشد، بدون اینکه احساس کنند آن محتوا و مطلب، از کلمات کلیدی پر شده است و در نتیجه استفاده از LSI به حفظ بازدیدکنندگان در سایت کمک می‌کند.

5. بهبود رتبه بندی در موتور جستجو

ربات‌های گوگل به طور خودکار سایت شما را جستجو و محتوای آن را شناسایی می‌کنند.

با استفاده از کلمات LSI آن‌ها از این کلمات برای رتبه بندی سایت شما برای جستجوی مرتبط با آن، استفاده می‌کنند. صرف نظر از اینکه کلمه کلیدی هدف شما چیست.

6. افزایش فروش سایت

کلمات کلیدی مشابه نیز، مانند کلمات کلیدی Long-Tail به شما کمک می‌کنند بدون رقابت کمتر رتبه بالاتری داشته باشید.

به عنوان مثال، آمازون 57 درصد از کل فروش خودش را از طریق کلمات کلیدی طولانی و LSI که مرتبط با کلمه کلیدی اصلی هستند، ثبت می‌کند. این کار فقط به این دلیل است که در عبارات LSI رقابت کمتری وجود دارد.

اکنون که می‌دانید چگونه کلمات LSI می‌توانند رتبه بندی و بازدید بهتری برای شما کسب کنند، ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که “چگونه می‌توانید کلمات کلیدی مشابه را پیدا کنید؟”

پیدا کردن کلمات کلیدی LSI با 6 ابزار کاربردی

1. Google Keyword Planner

وقتی به چیزی احتیاج دارید، گوگل اولین ابزار در این زمینه برای شما است. با این حال این روش، روش جامعی است و شما باید از آن در ترکیب با سایر ابزارها استفاده کنید، تا بهترین نتیجه را بگیرید.

همان طور که گفته شد، شما می‌توانید کلمات کلیدی مشابه اولیه را از پیشنهاد خودکار گوگل و جستجوهای مرتبط در پاورقی صفحه جستجوی آن دریافت کنید. روش دوم به دست آوردن این گونه کلمات از Google Keyword Planner است.

Google Keyword Planner

2. SEMrush

SEMrush ابزاری است که به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی را، که واقعاً به نفع محتوای شما هستند، پیدا کنید. شما می‌توانید از SEMrush برای شناسایی کلمات کلیدی رقبا خود استفاده و سپس آن‌ها را در پست‌های خود به کار بگیرید.

به SEMRush بروید و آدرس سایت رقیب خود را در کادر جستجو SEMRush تایپ کنید و Enter را بزنید.

سپس، برای رفتن به صفحه ی کلمات کلیدی رتبه بندی شده، از منوی سمت چپ گزینه Organic Research و سپس گزینه Positions را انتخاب کنید. در نهایت به همچین صفحه ای می‌رسید:
جستجوی کلمه کلیدی رقبا با ابزار SEMRush

اکنون به سادگی می‌توانید کلمات کلیدی مفید را انتخاب کنید، کلمات LSI را در ترکیب با سایر ابزارها پیدا کرده و از آن‌ها در پست‌های سایت خود استفاده کنید.

با حساب رایگان SEMrush می‌توانید 10 کلمه کلیدی از هر سایت را مشاهده کنید. برای دیدن کلمات کلیدی بیشتر، باید حساب خود را شارژ کنید.

3. Serpstat

Serpstat یک پلت فرم همه کاره سئو است، که شامل 5 ابزار تحقیق کلمات کلیدی، تحلیل رقابتی، ردیابی رتبه، بازدیدکنندگان سایت و تجزیه و تحلیل بک لینک‌ها است.

این ابزار دارای 3 ویژگی است که به شما کمک می‌کند دسته ای از کلمات کلیدی مشابه را پیدا کنید:

 • کلمات کلیدی مرتبط: گزارشی که نشان دهنده ی Query (جستجو) هایی است که از لحاظ معنایی با جستجوی کاربران مرتبط هستند.
 • پیشنهادات جستجو: سوالات Query معروف هستند، که با شروع تایپ کردن کلمه کلیدی خود در گوگل، در زیر نوار جستجو ظاهر می‌شوند.
 • سوالات جستجو: اشکال پرسشی از پیشنهادات جستجوی گوگل است. به عنوان مثال، برای کلمه ی سئو، 29000 پیشنهاد جستجو، 1000 کلمات کلیدی مرتبط و 2600 سوال جستجو پیدا می‌کند.

جستجوی کلمه کلیدی با ابزار Serpstat

شما می‌توانید همه این کلمات کلیدی را به Excel یا Google Sheets انتقال دهید. برای استفاده از این ابزار باید حساب خود را شارژ کنید.

4. LSI Graph

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به قسمت جستجو ابزار بروید. کلمه کلیدی خود را وارد کنید و روی Generate کلیک کنید و نتایج را مشاهده کنید.

نتایج مورد استفاده قرار گرفتن کلمه کلیدی

5. Keyword Everywhere

Keyword Everywhere یکی از بهترین ابزارها برای بازاریابان آنلاین است. برای شروع افزونه Keyword Everywhere برای مرورگر خود (کروم) را دانلود و نصب کنید.

سپس با رفتن به موتور جستجوی خود موتور (گوگل) کلمه کلیدی مورد نظرتان را وارد می‌کنید و این ابزار در سمت راست صفحه نتایج گوگل به شما جستجوهای پرکاربرد کاربران را نشان می‌دهد. تصویر زیر را مشاهده کنید:

Keyword Everywhere

6. KeywordTool.io

این ابزار جایگزین رایگان برای Google Keyword Planner است.

“Keywordtool.io” ابزار دیگری است که می‌تواند برای تولید کلمات کلیدی و مهم‌تر از آن، کلمات LSI مورد استفاده قرار گیرد.

اگرچه این ابزار به طور کلی پولی است، اما نسخه رایگان آن برای یافتن کلمات کلیدی LSI کافی است. Keywordtool.io نتایج را به ترتیب حروف الفبا نمایش می‌دهد، بنابراین می‌توانید به راحتی کلمات کلیدی مشابه را پیدا کنید.

ابزار Keywordtool.io

اکنون که تمام کلمات کلیدی ارزشمند LSI را بدست آورده اید، سوال بعدی این است:

چگونه می‌توان از کلمات LSI برای رتبه بندی بالاتر مطالب خود استفاده کرد؟

استفاده صحیح از کلمات کلیدی LSI در محتوا اهمیت ویژه ای دارد. بیشتر صاحبان سایت کلمات کلیدی مشابه را بدون هیچ استراتژی در محتوای خود قرار می‌دهند و یا این که کلمه کلیدی اصلی خود را با LSI ترکیب می‌کنند.

قرار دادن صحیح کلمات کلیدی مشابه می‌تواند رتبه بندی و اعتبار یک پست را بهبود بخشد. در اینجا چند نکته برای استفاده بیشتر از این کلمات آورده شده است.

1. کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کنید

بیشتر ابزارهای انتخاب کلمات کلیدی، کلمه کلیدی مشابه را براساس مجموعه ای از الگوریتم به شما نشان می‌دهند.

علاوه بر این، پس از استفاده از ابزارها خواهید فهمید که در هر لیست از کلمات کلیدی پیشنهاد شده، عباراتی وجود دارد که مربوط به کلمه کلیدی اصلی شما نیستند یا بسیار گسترده هستند. این اصطلاحات باید حذف یا فیلتر شوند.

همچنین داشتن عباراتی که هیچ ارتباطی با موضوع شما ندارند برای سئو سایت شما مضر است.

نکته

اگر شما بیش از یک ابزار برای انتخاب کلمات کلیدی مشابه استفاده می‌کنید، احتمال اینکه برخی از کلمات کلیدی را دوبار یا بیشتر داشته باشید، وجود دارد.

در این صورت، یک کار آسان برای حذف کلمات کلیدی تکراری این است که تمام کلمات کلیدی را در صفحه گوگل کپی کرده و با استفاده از افزونه ی Remove Duplicates در مرورگر خود، موارد تکراری را حذف کنید.

2. کلمات کلیدی را در جای مناسب قرار دهید

داشتن تعداد زیادی کلمات کلیدی مشابه ممکن است به ضرر یک مقاله باشد، زیرا شما مجبور می‌شوید آن‌ها را در مکانی مناسب قرار داده و از گنجاندن آن‌ها در هر جایی پرهیز کنید.

شما نیازی به استفاده از تمام کلمات کلیدی مشابه در هر مقاله ندارید. فقط کلماتی را انتخاب کنید که به محتوای شما ارزش می‌بخشند.

3. مکان‌های بیشتری را هدف قرار دهید

مکان‌هایی که می‌توان از کلمات کلیدی LSI در یک محتوا استفاده کرد عبارتند از:

 • آدرس URL
 • عنوان صفحه
 • تگ‌های H1 و H2
 • تگ ALT تصاویر
 • توضیحات متا
 • پاراگراف اول
 • آخرین پاراگراف

نتیجه گیری

با استفاده از این مقاله متوجه شدیم، پیدا کردن کلمات LSI برای سایت چقدر مهم است. همچنین یاد گرفتیم چگونه از این کلمات کلیدی مشابه در محتوای خود استفاه کنیم و برای خوانندگان خود مطالبی مرتبط و معنی‌دار بنویسیم.

این کار به شما کمک خواهد کرد شانس خود را برای کسب رتبه بندی بهتر در نتایج موتورهای جستجو افزایش دهید.

آیا تاکنون در مقاله های خود از کلمات کلیدی LSI استفاده کرده اید؟ ابزار بهتری می‌شناسید که من در این مقاله معرفی نکرده باشم؟ نظرات خود را با درج کامنت، با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

masterblogging
marketing91

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.