سئو سایت پزشکی را چگونه انجام دهیم؟

آخرین بروزرسانی: 3 دی 1399
سئوی سایت پزشکی
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

همانطور که از اسم سئو سایت پزشکی معلوم است، به معنای بهینه سازی موتور جستجو برای رتبه بندی سایت‌های پزشکی است تا بیماران بتوانند بهترین و مناسب ترین اطلاعات را برای جستجوی خود پیدا کنند.

بیایید قبل از توضیح Medical SEO مروری بر مفهوم سئو داشته باشیم. بهینه سازی موتور جستجو (SEO) به تعدادی از استراتژی‌ها گفته می‌شود که برای افزایش رتبه شما در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی و عبارات مربوط به تجارت شما طراحی شده اند.

در ابتدای مقاله اولین سوال ما این است که:

چرا می‌خواهید سایت پزشکی شما در نتایج اول جستجوی گوگل نشان داده شود؟

طبق آماری که ثبت شده است، 73 درصد از بیماران هنگام یافتن پزشک متخصص به موتورهای جستجو مراجعه می‌کنند و 89 درصد از کاربران وقتی به دنبال حل سوالات مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی خود هستند، به موتور جستجو مراجعه می‌کنند.

از آنجا که 55 درصد کاربران بر روی یکی از سه مورد اول کلیک می‌کنند، اگر بیمارستان یا مرکز درمانی شما در بین 3 مورد برتر صفحه نتایج گوگل نیست، این به این معنی است که شما بیماران خود را از دست داده اید و آن‌ها به سایت‌های رتبه بالاتری که در نتایج گوگل نشان داده شده است مراجعه می‌کنند.

به زبان ساده، سئو سایت پزشکی یک فرآیند افزایش رتبه بندی در موتور جستجو، برای سایت پزشکی شما است، تا پزشکان و مراکز درمانی در سایت شما، بتوانند به بیماران بیشتری که به دنبال خدمات آن‌ها هستند، دسترسی پیدا کنند.

با افزایش بازدید از سایت شما، حجم بیماران خود را افزایش می‌دهید. همانطور که کارشناسانِ Medical SEO می‌گویند، “شبکه‌ های اجتماعی ممکن است کار آمد باشند و تأثیر زیادی در جذب مشتری داشته باشند، اما هزینه هایی هم در بر دارند.”

صرف نظر از تأثیر حضورِ فعال شما در شبکه‌ های اجتماعی، اگر سئو سایت پزشکی خود را جدی نگیرید و نتوانید برندِ سایت پزشکی خود را در نتایج موتورهای جستجو نمایان کنید، فرصت‌ خدمت رسانی به بیماران و کاربران زیادی را از دست داده اید.

همانطور که گفتیم بیماران به طور گسترده، از موتور جستجوی Google برای تصمیم گیری در مورد انتخاب افرادی که به عنوان ارائه دهنده خدمات بهداشتی موجود هستند، کمک می‌گیرند.

چرا برای سئو سایت پزشکی سرمایه گذاری کنیم؟

ما در دنیای دیجیتالی زندگی می‌کنیم که مردم برای یافتن خدمات، به اینترنت متکی هستند. این بدان معنی است که مردم همچنین برای یافتن اطلاعات مربوط به سلامت به Google مراجعه می‌کنند.

بنابراین، اگر بخشی از صنعت پزشکی هستید، سعی کنید اطلاعات را در اختیار جستجوگران قرار دهید و مسائل مربوط به سلامتی آن‌ها را حل کنید. با توسعه و اجرای استراتژی‌های مناسب سئو، می‌توانید به راحتی از محبوبیت دنیای دیجیتال بهره مند شوید.

سئو سایت پزشکی به معنای کنار هم قرار دادن یک استراتژی سئو است، که باعث می‌شود سایت پزشکی شما و صفحات آن در رتبه بندی موتور جستجو برای کلمات کلیدی که بیماران بالقوه آن را جستجو می‌کنند، نشان داده شود که باعث ایجاد ترافیک کاربر (بازدید بیشتر کاربران) و بدون پرداخت هزینه تبلیغات می‌شود.

سئوی سایت پزشکی

اهمیت نتایج جستجو

هر بار که یک جستجو به وسیله رایانه یا موبایل، توسط کاربر که در یک موتور جستجو مانند Google رخ می‌دهد، موتور جستجو از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کند تا تصمیم بگیرد کدام محتوا را بر اساس جستجوی کاربر در صفحه ی اول نشان دهد.

در سال‌های گذشته، کافی بود کلمات کلیدی ای را که می‌خواستید که برای آن‌ها رتبه بندی شوید، در یک صفحه قرار دهید تا در نتایج جستجو به رتبه های بالا برسید.

اما گوگل و سایر موتورهای جستجو در پنج سال گذشته تغییر قابل توجهی در الگوریتم‌های سئوی خود ایجاد کرده اند و اکنون هر آنچه که در نتایج موتور جستجو نشان داده شود، روی کیفیت، کامل بودن و همچنین کلمات کلیدی متمرکز است.

امروزه سئو سایت پزشکی نه تنها کلمات کلیدی، بلکه بررسی آنلاین، محتوای با کیفیت بالا، لیست فعالیت‌ها، شماره تلفن فعال، وبلاگ‌ها، بک لینک‌ها و موارد دیگر را برای ارائه نتایج جستجو، که مربوط به آنچه جستجوگر جستجو می‌کند، در نظر می‌گیرد.

در دنیای متصل به اینترنتِ امروز، ارائه دهندگان خدمات پزشکی و درمانی نمی‌خواهند که بیماران و کاربران آنلاین را از دست بدهند. امروزه، بیماران به تحقیقات در اینترنت روی می‌آورند تا انتخاب کنند که به کدام یک از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اعتماد کنند.

تقریباً 80٪ از مشتریان با توصیه‌ های خانواده و دوستان به بررسی آنلاین اعتماد می‌کنند تا پزشک خود را انتخاب کنند و تقریباً 60٪ از مشتریان حداقل 4 کامنت موجود در سایت را مشاهده می‌کنند تا برای انتخاب پزشک تصمیم بگیرند.

چه کسانی به سئو سایت پزشکی احتیاج دارند؟

در مجموع Medical SEO برای اکثر مراکز که در زمینه پزشکی فعالیت دارند، استفاده می‌شود. از یک مطب کوچک گرفته تا بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بزرگ از سئو سایت پزشکی برای کسب درآمد بیشتر کمک می‌گیرند. تعدادی از این مراکز عبارتند از:

دندانپزشکی
جراحی بینی، جراحی فک و انواع جراحی زیبایی
مراکز کاشت مو
کلینیک‌های لیرز موهای زائد
کلینیک‌های زیبایی
مراکز ترزیق ژل گونه و لب و …
مراکز ارائه دهنده خدمات سلامتی، کاهش و افزایش وزن و …
مراکز ارائه دهنده خدمات ماساژ
مراکز طب سنتی و …

چگونه می‌توان از طریق سئو سایت پزشکی، مشتریان را چند برابر کرد؟

  • دسته بندی خدمات در منو
  • سایت پزشکی شما باید سریع، ایمن و مناسب برای موبایل باشد.
  • شما به تعداد زیادی صفحه با محتوای با کیفیت و بهینه شده برای سئو پزشکی نیاز دارید.
  • شما باید کلمات کلیدی پزشکی مناسب را انتخاب کنید.
  • صفحات سایت شما به نشانه گذاری (Schema)، برچسب عنوان بهینه شده و توضیحات متا نیاز دارند.
  • شما به تصاویر و فیلم‌های بهینه سازی شده نیاز دارید.

دسته بندی خدمات در منو

منو یکی از قسمت‌های مهم در هر سایتی است. هر کاربری می‌داند برای پیدا کردن قسمت‌های مختلف در یک سایت، باید به منوی سایت مراجعه کند. اگر سایتی که سئو می‌کنید، سئو سایت پزشکی است و در آن خدمات پزشکی متنوعی هم ارائه می‌کنید، توصیه می‌شود لینک همه این صفحات را در منو قرار دهید.

از منو و زیر منو استفاده کنید تا کاربر بداند که کدام یک از خدمات زیر مجموعه ی دسته دیگر هستند. سعی کنید به هیچ وجه صفحه خدماتی را حذف نکنید. منو یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید برای لینک گذاری‌های اصلی در سئو سایت پزشکی خود استفاده نمایید.

سایت پزشکی شما باید سریع، ایمن و مناسب برای موبایل باشد

سرعت سایت، امنیت و موبایل فرندلی بودن از عوامل رتبه بندی هستند. اگر بارگیری سایت شما بیش از سه ثانیه طول بکشد، اکثر بازدید کنندگان سایت دکمه “بازگشت” را فشار می‌دهند و از سایت شما خارج می‌شوند.

گوگل این را می‌داند و از آنجا که هدف گوگل تأمین بهترین منابع بررای کاربران است، پس گوگل نمی‌خواهد سایتی با سرعت آهسته را در رتبه برتر قرار دهد.

سایت شما باید سریع باشد.

سوال اینجاست، چقدر سایت سریع باشد؟

گوگل می‌گوید سرعت صفحه سایت در دو ثانیه استاندارد است، اما هدف آن‌ها کمتر از نیم ثانیه است. گرچه سرعت صفحه سایت مهمترین عامل رتبه بندی نیست، اما تأثیر زیادی بر بازگشت دوباره کاربر دارد.

سایت شما همچنین باید سازگار با موبایل باشد. از آن جایی که اکثر افراد امروزه دارای گوشی هوشمند هستند، پس سازگاری سایت شما با موبایل بسیار حائز اهمیت است.

سئوی سایت پزشکی چگونه انجام می‌شود؟

با استفاده از یک ابزار تست سرعت، مانند Pingdom یا Speedtest می‌توانید زمان بارگذاری صفحه‌ های سایت خود را تعیین کنید. روش خوب دیگر برای بهبود سئو سایت پزشکی شما، بررسی زمان بارگیری چند سایت رقیب است.

ابزارهای رایگانی وجود دارد که می‌توانید برای این کار استفاده کنید. شما می‌خواهید مطمئن شوید که زمان بارگذاری صفحه سایت شما حداقل با صفحات رقبای شما مطابقت دارد و ترجیحاً از آن‌ها بهتر هم باشد.

شما به تعداد زیادی صفحه با محتوای با کیفیت و بهینه شده، برای سئو سایت پزشکی نیاز دارید

برای این که سئو سایت پزشکی شما به بهترین شکل در گوگل پیاده سازی شوذ، نه تنها باید سریع، ایمن و مناسب برای موبایل باشد، بلکه باید محتواهای بسیار خوب در زمینه مسائل پزشکی در آن وجود داشته باشد.

فرقی نمی‌کند شما سایت فروشگاهی دارید یا شرکتی و یا شخصی، محتوا همیشه حرف اول را می‌زند.

اگر قصد Medical SEO را دارید، با توجه به حوزه تخصصی آن ارگان باید با استفاده از تکنیک‌های تولید محتوای متنی، محتوای با کیفیت و اصیل تولید کنید تا هم از نظر موتورهای جستجو و هم از نظر کاربران مورد استقبال قرار گیرد.

اصول اساسی، محتوای خوب از نظر گوگل

صفحات را ابتدا برای کاربران ایجاد کنید، نه برای موتورهای جستجو.

از ترفندهای سئو کلاه سیاه که برای بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو استفاده می‌شود خودداری کنید. برای کاربران انسانی بنویسید و نه ربات‌ها و الگوریتم‌های گوگل، زیرا در این صورت با یک تیر دو نشان می‌زنید.

تست مفید دیگر این است که خود را به جای کاربر قرار دهید و قبل از انتشار محتوا از خود بپرسید ” آیا این مطلب واقعاً به کاربران کمک می‌کند یا خیر؟ ”

به این فکر کنید که چه چیزی سایت شما را منحصر به فرد، ارزشمند یا جذاب می‌کند.

سایت خود را در زمینه محتوا تا حد زیادی از دیگران متمایز کنید.

شما باید کلمات کلیدی مناسب، در زمینه پزشکی را انتخاب کنید

در سئو سایت پزشکی خود، برای بهینه سازی محتوای خود، باید محتوا را در مورد کلمات کلیدی مناسب صنعت بهداشت و درمان ایجاد کنید. هر تخصص متفاوت است، اما بیشتر بیماران به دنبال خدمات پزشکی محلی هستند.

به عنوان مثال اگر سایت پزشکی شما مختص به یک مطب چشم پزشکی است، در گوگل جستجو کنید و کلمات کلیدی که بیشتر در این زمینه استفاده می‌شود را مشاهده کنید و همچنین در آخر صفحه نتایج، عبارات شبیه که همان مترادف‌ها هستند را هم بیابید.

با این حال، کلمات کلیدی بر اساس آن چیزی که شما قصد دارید آن را ایجاد کنید، متفاوت هستند. یک ابزار برنامه ریزی مناسب برای کلمات کلیدی، “Google’s Keyword Planner” است. در زیر، پیشنهادات “Keyword Planner” برای چهار نوع حرفه پزشکی وجود دارد.

مقاله سئوی سایت پزشکی

صفحات سایت شما به نشانه گذاری (Schema)، برچسب عنوانِ بهینه شده و توضیحات متا نیاز دارند

یک سیگنال مهم در رتبه بندی سایت، برچسب عنوان یک صفحه است.

بخش مهم دیگر از محتوای شما توضیحات متا است. این دو بخش در واقع اولین چیزی هستند که کاربر مشاهده می‌کند، پس باید سعی کنید بهترین موارد را انتخاب کنید تا کاربر را ترغیب به کلیک کردن کنید. به عنوان مثال “برترین توصیه های مراقبت از چشم در سال2020”

اگر قصد دارید با وردپرس طراحی و سئو سایت پزشکی را انجام دهید، می‌توانید افزونه ای برای ویرایش عناوین و توضیحات متا خود نصب کنید که پیشنهاد ما افزونه یوست (Yoast) است، که در پایین صفحه ای که ویرایش می‌کنید، ظاهر می‌شود.

اما کدهای Schema نیز نوعی کد HTML برای سایت است که ما اضافه می‌کنیم و به Google اطلاعات بیشتری در مورد صفحه شما می‌دهد.

اگرچه علامت گذاری اسکیما در سایت به این معنی نیست که سایت شما را به صفحات بالای Google برساند، اما تفسیر موتورهای جستجو را آسان تر می‌کند و به نمایان شدن سایت شما در نتایج جستجو کمک می‌کند. این نیز یکی دیگر از مواردی است که در سئو سایت پزشکی باید آن را رعایت کنید.

Medical SEO Site

شما احتیاج به تصاویر بهینه و فیلم‌های مربوط به مفاهیم پزشکی دارید

محتوای ویدئویی در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین روش‌های تولید محتوا است. در نتیجه، صفحات دارای فیلم به طور کلی با افزایش 157 درصدی ترافیک با کیفیت از SERP‌ها روبرو می‌شوند. به خصوص در Medical SEO که اکثر مطالب می‌تواند مربوط به مراقبت‌های پزشکی باشد، محتوای ویدئویی تأثیر زیادی دارد.

علاوه بر فیلم‌های آموزشی، تصاویر هم به افزایش رضایت کاربر از محتوای شما کمک زیادی می‌کنند. برای هر محتوای خود حداقل پنج تصویر با مفهوم و بهینه شده قرار دهید. همچنین از اینفوگرافیک‌ها هم می‌توانید استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر یک سایت پزشکی با محتوایی درباره‌ ی “رفع گودی کمر” دارید، می‌توانید با یک اینفوگرافیک به معرفی حرکت‌های ورزشی برای رفع گودی کمر بپردازید که برای کاربر خیلی تأثیر گذار خواهد بود.

در آخر:

اگر می‌خواهید رتبه بندی بهتر در Google و بیماران بیشتری داشته باشید، مسلماً باید سئو سایت پزشکی را یاد بگیرید. همیشه به یاد داشته باشید که باید از یک هدف استفاده کنید تا از تمام مزایای سئو بهره مند شوید.

بهینه سازی موتور جستجو شامل یک یا چند راه محدود نیست بلکه ترکیبی از اجزای داخل و خارج از سایت است که با هم کار می‌کنند تا نتیجه دلخواه را بدست آورند.

SEO Medical Site

گوگل الگوریتم‌های خود را دائماً به روز می‌کند، دستیابی به نتایج قابل توجه بدون انجام اصولی و حرفه ای سئو ممکن نخواهد بود.

اگر به دنبال شخصی برای بهبود عملکرد سایت خود هستید، مطمئن شوید که مهارت کافی دارد و از بهترین تکنیک‌های بهینه سازی، برای سئو سایت پزشکی شما، برای رساندن سایت، به رتبه‌های برتر استفاده می‌کند.

اگر هم خودتان تصمیم به این عمل مهم دارید، می‌توانید با استفاده از همین مقاله و مقالات مربوط به سئو که در سایت موجود هستند شروع به بهینه سازی سایت خود کنید.

از نظر شما سئو سایت پزشکی راحت تر است یا سئو سایت فروشگاهی؟ چرا؟

منابع:

bluecorona

webfx

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *