توضیحات متا (Meta Description) چیست؟

آخرین بروزرسانی: 3 دی 1399
توضیحات متا چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 6 دقیقه

ساختار صفحات یک سایت دارای چندین بخش و در واقع چندین تگ است که توضیحات متا (Meta Description) قسمتی است که در آن به شرح مختصری درباره موضوعیت یک محتوا می‌پردازیم.

این توضیحات در صفحه نتایج جستجو و زیر عنوان صفحه قرار دارند و تاثیر بسزایی در افزایش بازید و نرخ کلیک (CTR) برای ما دارند.

محتوای شما باید کاربران Google را متقاعد کند که روی سایت شما کلیک کنند. توضیحات متا در اینکه کاربر بر روی نتیجه شما کلیک می‌کند یا یکی از 9 لینک دیگر را در صفحه نتایج گوگل انتخاب می‌کند، تأثیر بسزایی دارد.

به همین دلیل باید فکر کنید که چگونه می‌توانید با یک توصیف متای جذاب، که گوگل از آن برای نمایش به کاربر استفاده می‌کند، حس کنجکاوی کاربران را در مورد محتوای خود برانگیزید. توضیحات متا اولین نقطه تماس کاربران Google با صفحه سایت شماست.

توصیف متا اساساً همان چیزی است که به جستجوگر کمک می‌کند تصمیم بگیرد روی لینک مقاله یا صفحه کلیک کند یا نه. Meta Description به متقاعد کردن یا ترغیب خوانندگان برای انتخاب سایت شما کمک می‌کند.

متای توضیحات چیست

اصول توضیحات متا

هر آدرس اینترنتی سایت شما باید دارای یک Meta Description منحصر به فرد و بهینه شده باشد. به طوری که توضیحات شما توسط خزنده Google به درستی شناخته شده و سپس به طور کامل به عنوان یک قطعه در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود، فقط چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

تعداد کاراکتر

درباره ی تعداد کاراکتر برای استفاده در توضیحات متا عددهای زیادی در سایت‌های گوناگون مطرح شده که اکثرا تعداد 150 تا 160 کاراکتر را گفته‌ اند و بیش از این اندازه توسط “…” در صفحه نمایش توسط گوگل قطع می‌شوند. ولی پیشنهاد ما به شما بین 135 تا 140 کاراکتر با احتساب فاصله هست.

اگر هم کم تر از این تعداد، کاراکتر را انتخاب کنید Meta Description شما در یک خط نمایش داده می‌شود، که خب به این صورت هم راضی کننده نیست و توجه را جلب نمی‌کند.

توضیحات جذاب بنویسید

این کمتر به یک نکته ضروری شبیه است بلکه بیشتر یک قانون اجباری است. اطمینان حاصل کنید که متای مختلف توصیف را برای هر محتوای سایت خود ایجاد کرده اید. یک جمله کوتاه برای پیش نمایش محتوا بنویسید که به جستجوگر نشان دهید چرا باید پست شما را بخواند.

علاوه بر این کاربر مشتاق به ماندن در سایت و مشاهده قسمت‌های مختلف و محتوای سایت شما شود. در این شرایط شما با یک تیر به چند هدف زده‌ اید و علاوه بر افزایش CTR از جهات دیگر هم سایت خود را بهینه کنید و در گوگل در رتبه بالا قرار بگیرید.

توضیحات متا جایی است که مخاطبان و کاربران را با آن چه که قرار است بخوانند آشنا می‌کند، بنابراین لازم نیست توضیحات متا بیش از حد طولانی باشد. خلاصه ‌ای جامع از محتوا برای کاربران ارائه دهید.

از یک یا دو کلمه کلیدی در Meta Description خود استفاده کنید

مطمئناً قبلاً ارزش استفاده از کلمات کلیدی را در متن و عنوان یک محتوا شنیده اید. اما متا تگ نیز باید شامل کلمات کلیدی باشد که به توصیف محتوای شما کمک می‌کند. برروی یکی از دو کلمه کلیدی منحصر به فرد در متا برای توضیحات هر محتوایی که منتشر می‌کنید، تمرکز کنید.

این کلمات کلیدی را در هرجایی از محتوا قرار ندهید و مطمئن شوید که به طور طبیعی در محتوا پخش شده‌ اند و به کاربران این مفهوم را برساند که اگر برروی لینک کلیک کنند انتظاراتی که دارند را سایت شما برآورده کند.

توضیحات متای شما باید دارای کلمات کلیدی باشد، همچنین باید به طور طبیعی برای کاربران، خوانده شود.

شما اگر، فقط برای بدست آوردن رتبه بالا از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده می‌کنید و چگالی کلمه کلیدی را حتی در Meta Description رعایت نکنید، خوانندگان ممکن است توضیحات شما را درک نکنند و با این کار برای دور زدن گوگل می‌تواند یک کاربر را به راحتی از صفحه شما دور کند.

در استفاده از کاراکترهای ریاضی اجتناب کنید

موتورهای جستجو کاراکترهایی مانند +، – و ” را بعنوان کد HTML می‌شناسد پس در صورت استفاده از این حروف در متا تگ ممکن است سبب شود گوگل آن را به عنوان کد شناسایی کند و به کل نادیده بگیرد. برای بهینه کردن متا تگ باید از متون ساده استفاده کنید.

این‌ها به عنوان نویسه ‌های “غیر الفبا” شناخته می‌شوند و باید برای استفاده کردن از آن‌ها در متا خودداری کنید. برخی از این نویسه ها در نتایج جستجو با تصوری که شما برای آن‌ها در نظر دارید ظاهر نمی‌شوند.

What is Meta Description

اطلاعات مناسب و چکیده از محتوای خود را بنویسید

اگرچه توضیحات متا مستقیماً بر رتبه سایت شما در گوگل تأثیر نمی‌گذارد، اما زمانی که کاربران به صورت پیشرفته در گوگل در حال جستجو کردن سایتی با محتوای حوزه شما هستند، می‌تواند برای شما مفید باشد.

این نوع جستجوها به جستجوگران این امکان را می‌دهد تا معیارهای بیشتری را برای اینکه می‌خواهند نتایج بعدی شامل چه کلماتی باشد وارد کنند. این معیارها با Meta Description شما رابطه متقابل دارند و بنابراین می‌توانند تعیین کنند که آیا صفحه سایت شما اصلاً نشان داده می‌شود یا خیر.

چرا به توضیحات متا نیاز داریم؟

استفاده صحیح از توضیحات متا و رعایت نکات سئو علاوه بر بهبود جایگاه شما در رتبه بندی گوگل میتواند شانس شما را برای کلیک کاربران و ورد به سایت از صفحه جستجوی گوگل افزایش دهد.

اکنون می‌دانید Meta Description چیست، بیایید به یک سوال رایج دیگر پاسخ دهیم، آیا واقعاً به Meta Description نیاز دارید؟ پاسخ قطعا بله است و به دلایلی به آن احتیاج داریم و در اینجا به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

میزان کلیک و بازدید از جستجوی طبیعی را افزایش می‌دهد

در هر صفحه نتایج موتور جستجو 10 لینک آبی به نمایش در‌می‌آید، اما برروی همه ‌ی آن‌ها به یک اندازه کلیک نمی‌شود. هرچه نتایج بالاتر باشد، افراد بیشتری آن را مشاهده می‌کنند و بر روی آن کلیک می‌کنند.

با این حال، برای اینکه به نتیجه بهتری برای رسیدن به رتبه بالا در Google دست یابید، لازم است تا کاربران زیادی بر روی لینک سایت شما کلیک کنند (Meta Description) واین فرصتی است که شما می‌توانید کاربر را ترغیب کنید تا به جای لینک دیگران روی لینک شما کلیک کنند.

Meta Description چیست

شبکه ‌های اجتماعی

گوگل تنها سایتی نیست که هنگام انتشار یک محتوا، توضیحات شما را نمایش می‌دهد. شبکه‌ های اجتماعی مانند فیس بوک به وسیله آن‌چه “نمودار باز” نامیده می‌شود برای ارائه مهمترین داده ‌ها در صفحه سایت شما هنگام اشتراک گذاری با دنبال کنندگان خود استفاده می‌کنند.

این نمودار باز شامل Meta Description است. به عبارت دیگر، متا تگ شما فقط باعث ایجاد ترافیک در موتورهای جستجو نمی‌شود، زیرا باعث ایجاد ترافیک در شبکه‌ های اجتماعی نیز می‌شود.

مثال‌های توضیحات متا

آنچه در متا تگ خود می‌نویسید کاملاً به موضوع مقاله، پست وبلاگ یا صفحه شما بستگی دارد. در اینجا چند مثال از توضیحات متا‌های مختلف وجود دارد:

Meta Description خوب

در شکل زیر همانطور که مشاهده می‌کنید کلمه کلیدی به صورت صحیح در متا تگ گنجانده شده است.

کلمه کلیدی: “پیج رنک چیست”

متا دیسکریپشن خوب

همانطور که گفتیم توضیحات‌ متا یکی از عوامل برای رتبه بندی رسمی ‌در نتایج جستجوی گوگل نیست، اما این بدان معناست که آنچه در متا دیسکریپشن قرار می‌دهید مستقیماً بر رتبه شما تأثیر نمی‌گذارد.

اما چیزی که تأیید شده است این است که کلمه کلیدی بر تعداد کلیک شما تأثیر می‌گذارد و حتی رتبه شما تأثیر می‌گذارد. درج کل کلمه کلیدی خود در توضیحات متا می‌تواند بلافاصله به کاربر بگوید صفحه سایت شما به سوالات او پاسخ می‌دهد.

Meta Description بد

کلمه کلیدی: “What is PageRank”

متا دیسکریپشن بد

همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید یک متن گنگ و غیر مفید در متای توضیحات قرار گرفته است. این نکته را هم باید در نظر داشت، شاید در رتبه ‌های بالا هم قرار داشته باشیم اما باید بدانیم همیشه ملاک قرار گرفتن در رتبه ‌های بالا با استفاده از دور زدن موتور جستجو نیست.

ضمن آنکه همانطور که گفتیم زمانی که متا خیلی طولانی است و به طور کامل نشان داده نمی‌شود.

اگر Meta Description شما برای گوگل بیش از حد طولانی تلقی شود، قطع می‌شود و انتهای جمله را با یک علامت (“…”) جایگزین می‌کند که می‌تواند به راحتی نظر کاربر برای کلیک کردن را تغیر دهد.

همانطور که در ابتدای این مقاله بیان شد از تعداد 135 تا 140 کاراکتر استفاده کنید تا برای موتور جستجو و کاربر مناسب به نظر برسد.

توضیحات متا را کجا قرار دهیم؟

هر سیستم مدیریت محتوا باید به کاربران امکان اختصاص دادن توضیحات متا را بدهد. افزونه یوست در وردپرس این امکان را برای ما فراهم می‌کند که به این صورت است.

حتی اگر با زبان‌های کد نویسی، طراحی سایت انجام می‌دهید، به راحتی با تگ متا می‌توانید این توضیحات را برای هر پست خود ایجاد کنید.

در آخر

گوگل بارها اعلام کرده است که متا تگ برای رتبه بندی به عنوان اولویت اصلی محسوب نمی‌شود. گوگل از آن‌ها برای نمایش صفحات در نتایج جستجو هنگامی که کلمات کلیدی جستجو می‌شوند، استفاده می‌نماید.

Meta Description

بنابراین توضیحات متا بصورت غیر مستقیم می‌تواند تاثیر خود را بگذارد.

اگر توضیحات مناسب انتخاب شده باشد می‌تواند در تعداد کلیک کاربران به ‌شدت تاثیر گذار باشد و حتماً می‌دانید که هر قدر نسبت ظاهر شدن صفحه مورد نظر در نتایج جستجو به تعداد کلیک‌های انجام شده روی آن بیشتر باشد، صفحه مورد نظر از جایگاه بالاتری در صفحه نتایج Google برخوردار خواهد بود.

آیا می‌دانستید توضیحات متا (Meta Description)، در سئوی سایت چقدر تأثیر گذار است؟

منابع :

hubspot

mediavine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *