لینک سازی طبیعی چیست؟ + آموزش لینک سازی

آخرین به‌روزرسانی: 13 بهمن 1399
لینک سازی طبیعی چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

در این مقاله من قصد دارم علاوه بر آموزش لینک سازی و مفهوم لینک سازی طبیعی انواع آن را نیز برای شما شرح دهم.

لینک سازی طبیعی چیست؟

لینک‌ سازی طبیعی همان طور که از نام آن پیداست، یعنی بک لینک‌هایی که به طور طبیعی ایجاد می‌شوند، بدون این که صاحب سایت مجبور باشد از طریق ارسال پست مهمان یا سایر روش‌های ایجاد بک لینک، آن‌ها را تولید کند.

به عبارت ساده، لینک‌های طبیعی زمانی اتفاق می‌افتد که سایر وب مسترها، وبلاگ نویسان یا دارندگان سایت، به محتوای شما (وبلاگ‌ها، تصاویر، محصولات، فیلم‌ها و غیره) لینک می‌دهند.

اهمیت ایجاد بک لینک طبیعی

در سئو سایت داشتن بک لینک‌ طبیعی، یکی از بهترین، ایمن‌ترین، سریع‌ترین و از جمله کارآمدترین روش‌های تبلیغ وبلاگ یا سایت است.

بک لینک طبیعی

ما با لینک‌ سازی طبیعی می‌توانیم از خوب بودن محتوای خود اطمینان حاصل کنیم و خیالمان از این بابت راحت است، که محتوایی مناسب را برای کاربران ایجاد کرده ایم.

بسیاری از افراد هستند که تلاش می‌کنند با لینک سازی ‌طبیعی به صورت مصنوعی، رتبه سایت خود را بالا ببرند.

برای خود من نیز این اتفاق رخ داد که تلاش کردم به صورت مصنوعی لینک سازی طبیعی را انجام دهم. زیرا در آن زمان فکر می‌کردم که دریافت لینک به صورت طبیعی، انجام شدنی نیست و تنها راه دریافت لینک سازی طبیعی ایجاد آن‌ها است.

اما حواستان باشد که دیر یا زود Google متوجه این موضوع می‌شود که این لینک‌های ایجاد شده، بک لینک طبیعی نیستند و با کاهش ترافیک و اعتبار سایتتان، شما را مجازات می‌کند.

بنابراین، یکی از راه ها برای کسب رتبه بندی بهتر، پیروی از تکنیک‌های SEO کلاه سفید و دریافت بک لینک طبیعی (به روش صحیح) است.

مزیت‌های بک لینک طبیعی

  • افزایش ترافیک

همه سایت‌های فوق بازدید زیادی دارند و روزی که پست‌ها در صفحات اصلی آن‌ها نمایش داده می‌شود، من بازدید زیادی از وبلاگ خود را دریافت کردم.

  • افزایش محبوبیت سایت

در صورتی که شما از سایت‌های معتبر لینک ‌سازی طبیعی دریافت کنید، اعتبار و محبوبیت سایتتان بیشتر خواهد شد.

زیرا هنگامی که افراد و سایت‌های معتبر به شما لینک می‌دهند، وبلاگ‌های دیگر نیز این کار را خواهند کرد. بنابراین اگر برای وبلاگ‌های بزرگ مهم هستید، برای وبلاگ‌های کوچک‌تر نیز اهمیت دارید.

  • افزایش شجاعت

وقتی شما لینک‌های طبیعی خود را مشاهده می‌کنید، شهامت بیشتری برای ادامه کارتان پیدا می‌کنید.

  • محبوبیت بیشتر در شبکه های اجتماعی

محتواهایی که لینک‌های طبیعی خوبی را دریافت می‌کنند، همان مطالبی هستند که در شبکه های اجتماعی نیز، بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

  • رتبه بندی بهتر

لینک‌های ورودی از طریق لینک سازی طبیعی بر رتبه بندی سایت تأثیر می‌گذارند و صفحاتی که این لینک‌ها را دریافت کرده اند از رتبه بندی خوبی در صفحه نتایج گوگل برخوردار هستند.

مزیت‌های بک لینک

انواع انکر تکست برای لینک سازی

قبل از آموزش لینک سازی و دریافت بک لینک طبیعی شما باید با انواع انکر تکست آشنا باشید. ما چند نوع انکر تکست داریم، از جمله:

1. Exact

اگر من دقیقا کلمه کلیدیِ مورد نظر را لینک کنم (البته باید دقیقاً با همان کلمه کلیدی موضوعی در سایتمان وجود داشته باشد)، در این صورت لینک سازی Exact را انجام داده ام.

2. لینک عریان

زمانی که (URL) محتوا مورد نظر لینک شود، در این صورت لینک سازی عریان انجام شده است.

3. لینک عمومی

اگر من عبارت‌هایی مانند: همچون، بیشتر بخوانید، اینجا کلیک کنید و … را به مقالات موجود در اینترنت مانند ویکی پدیا، لینک کنم در این صورت لینک سازی عمومی ‌را انجام داده ام.

4. نام تجاری (Brand)

فرض کنید که من یک سایت با نام تجاری یا برند خاصی دارم، در این صورت اگر برند یا نام تجاری سایت خود را لینک کنم، لینک سازی طبیعی برند یا نام تجاری را انجام داده ام.

5. Partial Link

به عنوان مثال فرض کنید شما محتوایی در زمینه «بهینه سازی سایت» دارید، در این صورت اگر ار عبارت «تکنیک‌های بهینه سازی سایت» برای لینک سازی استفاده کنید، Partial Link ایجاد کرده اید.

6. لینک طولانی

این لینک نیز مانند Partial Link است، تنها تفاوت آن‌ها در این است که در لینک طولانی کلمات بیشتری وجود دارند.

بهترین مکان‌ها برای لینک سازی طبیعی

اکنون مفهوم لینک ‌سازی طبیعی را متوجه شدید. بنابراین من در این قسمت از مقاله به آموزش لینک سازی و ذکر بهترین مکان‌های مناسب برای لینک سازی طبیعی می‌پردازم.

آموزش لینک سازی

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که وقتی قرار است برای ایجاد بک لینک طبیعی سایتی به سایت شما لینک دهد، آموزش لینک سازی چه فایده ای خواهد داشت؟

علت آموزش لینک سازی این است که شما باید برای افزایش اعتبار سایتتان، لینک سازی نیز در اولیت کار خود قرار دهید.

یک متخصص سئو برای بهینه سازی یک سایت علاوه بر تکنیک‌های سئو باید تکنیک‌های لینک سازی را نیز بلد باشد و آن را در اولویت کار خود قرار دهد.

در ادامه مقاله من به شما توضیح خواهم داد که چگونه و با چه روش‌هایی بک لینک طبیعی دریافت کنید.

1. استفاده از فروم‌ها

اولین مرحله ی آموزش لینک سازی استفاده از فروم‌ها (انجمن‌ها) است. برای ایجاد لینک سازی طبیعی در فروم‌ها، ابتدا باید فروم‌هایی را انتخاب کنید.

سپس بر اساس محتوا و یا سایتی که ایجاد کرده اید، می‌توانید در صفحه ی جستجوی گوگل علاوه بر فروم‌های غیر مرتبط، فروم‌های مرتبط با موضوع سایت خود را نیز پیدا کنید.

فرض کنید من یک سایت در زمینه بهینه سازی سایت (سئو سایت) دارم. حال برای انجام این کار آدرس فروم‌ها را در گوگل جستجو و آن‌ها را پیدا می‌کنم. نتایج جستجوی من در تصویر زیر آورده شده است:

استفاده از فروم ها برای لینک سازی طبیعی
استفاده از فروم‌ها در آموزش لینک سازی

سپس وارد هر یک از فروم‌ها می‌شوم و پس از ثبت نام در آن و با پاسخ به سوالات کاربران، فعالیت خود را در فروم‌های مذکور آغاز می‌کنم.

آموزش لینک سازی در فروم‌ها نیز تکنیک و قوانین خاص خود را دارد، یکی از این تکنیک‌ها اعتماد سازی در فروم‌ها است. منظور از اعتماد سازی انجام فعالیت‌هایی به منظور جلب اعتماد مدیر (یا مدیران) انجمن‌ها است.

زیرا اگر هدف من فقط این باشد که با قصد لینک سازی وارد یک فروم شوم و پس از لینک سازی از آن فروم خارج شوم و هیچ گونه فعالیت دیگری نیز در فروم نداشته باشم، قطعاً کامنت یا لینک‌هایی که ایجاد کرده ام، پاک خواهد شد.

حتی ممکن است به عنوان کاربری که در فروم مربوطه ثبت نام کرده و عضو شده ام، اکانت کاربری من نیز مسدود شود. با این تفاسیر در زمینه ی لینک سازی باید حرفه ای عمل کرد.

به این نکته نیز توجه کنید که لینک سازی طبیعی فقط به منظور بازدید کاربران از سایت شما انجام نمی‌شود، بلکه ربات گوگل نیز نحوه لینک سازی شما را بررسی می‌کند که این کار به همراه چگونگی لینک سازی باعث کم یا زیاد شدن اعتبار سایت شما خواهد شد.

شما با لینک دادن به منابع عمومی ‌و با اعتبار بالا، می‌توانید به ربات گوگل نشان دهید که لینکی که ایجاد کرده اید چه اندازه خوب بوده است، زیرا با همین لینک سازی، ربات گوگل اعتبار سایت شما را افزایش خواهد داد.

2. ایجاد وبلاگ

مرحله ی دوم در آموزش لینک سازی ایجاد لینک در وبلاگ‌ها است. با ایجاد لینک در وبلاگ نیز می‌توانیم اعتبار سایت خود را افزایش دهیم. وبلاگ‌ها تفاوتی با فروم‌ها و انجمن‌ها ندارند، تنها تفاوت در نام آن‌ها است.

علاوه بر این دو روش در بک لینک طبیعی بحث لینک سازی در شبکه های اجتماعی نیز وجود دارد که تکنیک‌های خاص خودش را دارد.

به طور کلی در آموزش لینک سازی ما از دو نوع بک لینک استفاده می‌کنیم:

لینک‌های داخلی و لینک‌های خارجی

1. لینک‌های داخلی

لینک‌های داخلی لینک‌هایی هستند که به همان دامنه متصل می‌شوند. این لینک‌ها به بازدیدکنندگان سایت کمک می‌کنند تا به سایت شما راه پیدا کنند.

من در اینجا 5 نکته مفید در مورد چگونگی انجام لینک سازی داخلی را شرح داده ام:

1-1. همیشه محتوای خود را به محتواهای مشابه و مرتبط لینک دهید

برای مثال مقاله ای با عنوان «SEO: یک راهنمای مبتدی» می‌تواند به مقاله ی قبلی سایتتان با عنوان «انواع ایجاد لینک برای افزایش رتبه بندی SEO شما» لینک داده شود. چرا؟ زیرا محتوای آن‌ها به هم مرتبط است.

2-1. از Anchor Text استفاده کنید

هنگام ایجاد بک لینک با استفاده از انکر تکست، سعی کنید به جای مطابقت دقیق آن با کلمه، آن را به روشی طبیعی‌تر بنویسید. (به عبارت دیگر، بهتر است از انکر تکست‌های طولانی و Partial به جای Exact استفاده کنید.)

3-1. مقاله جدید خود را به مقالات قدیمی لینک دهید

هنگامی که در مقاله جدید خود، به مقالات قدیمی لینک می‌دهید، اعتبار مقاله قدیمی (که طبیعتا بیشتر است) بین آن مقاله و مقاله جدید شما تقسیم می‌شود. در واقع با این کار به مقالات جدید خود اعتبار بیشتری می‌دهیم.

لینک سازی طبیعی داخلی

انجام این روش ضروری است زیرا به افزایش رتبه سایت در صفحه نتایج جستجو کمک می‌کند.

4-1. به مقالات قدیمی خود، لینک‌های داخلی جدید بدید

خزنده های Google محتوای قدیمی سایت را مجدداً مشاهده می‌کنند، بنابراین وقتی این مطالب را با لینک‌های داخلی جدید به روز می‌کنید، ارزش محتوای قدیمیِ مذکور بیشتر می‌شود.

5-1. از لینک‌های Nofollow استفاده نکنید

لینک‌های Nofollow از ارزش کمتری برخوردار هستند، بنابراین در لینک‌های داخلیِ خود از آن‌ها استفاده نکنید.

2. لینک‌های خارجی

لینک‌های خارجی برخلاف لینک‌های داخلی به دامنه دیگری لینک می‌دهند.

شما می توانید برای ایجاد لینک‌های خارجی، ایتدا سایت‌های معتبر را شناسایی کرده، سپس با ارسال پست مهمان یا ایجاد رپورتاژ آگهی به سایت خود لینک بدهید.

پست مهمان محتوایی است که پس از نوشتن آن، به جای منتشر کردن در سایت خود، آن را در سایت دیگری منتشر می‌کنید و در ازای این کار سایت میزبان به سایت شما لینک می‌دهد.

ارسال پست مهمان با ایجاد لینک طبیعی

شما می‌توانید با ارسال پست مهمان برای سایت خود بک لینک طبیعی دریافت کنید.

رپورتاژ آگهی نیز یک روش تبلیغاتی است که به وسیله‌‌ ی آن می‌توانید خدمات و محتوای سایت خود را به طور خلاصه در متن داخل آن معرفی کنید و با پرداخت هزینه ای، محتوای هدفمند سایت خود را در سایت‌های دیگر به مخاطبان نشان دهید.

نحوه ایجاد لینک سازی طبیعی

تا اینجای مقاله متوجه شدید لینک‌ سازی طبیعی مزایای فراوانی دارد، اما سوال اصلی اینجاست: من چگونه می‌توانم این لینک‌ها را دریافت و یا آن‌ها را ایجاد کنم؟

برای ایجاد بک لینک طبیعی باید باید استراتژی‌های زیر را بدانیم:

1. تولید محتوای خوب

تولید محتوا کاری با ارزش است و نوشتن محتوای خوب می‌تواند منافع زیادی برای سایتتان داشته باشد. بنابراین اگر می‌خواهید سایت‌های معتبری به سایت شما لینک دهند و تعداد لینک سازی طبیعی بیشتری دریافت کنید، باید محتوای ارزشمند تولید کنید.

اگر محتوای شما خوب نباشد، هیچ کس به طور طبیعی به آن لینک نمی‌دهد. اگر هنوز در آغاز کار هستید و هیچ کس محتوای شما را نمی‌خواند، ناامید نشوید.

محتوایی مانند مقالاتی که توسط هزاران نفر خوانده می‌شوند، بنویسید و سعی کنید آن‌ را هر روز بهتر کنید.

فقط دنبال مشاهده نتیجه در زمان حال نباشید، بلکه سعی کنید برای آینده هم برنامه ریزی کنید. وقتی زمانش فرا رسید و ترافیک سایتتان افزایش یافت، شما باید با محتوای خوب بازدیدکنندگان خود را درگیر محتوا و سایت خود کنید.

2. استفاده از شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی ممکن است تأثیر مستقیمی ‌بر رتبه بندی نداشته باشند، اما تأثیر مستقیمی‌ بر لینک سازی طبیعی سایت شما دارند.

بک لینک طبیعی در شبکه های اجتماعی

از طریق شبکه ‌های اجتماعی می‌توانید محتوای خود را در مقابل افرادی که بیشتر به موضوعتان علاقه مند هستند، قرار دهید و به آن لینک دهید.

به همین دلیل من توصیه می‌کنم حتماً از شبکه های اجتماعی نیز برای لینک‌سازی محتوای خود استفاده کنید.

3. استمرار در نوشتن

نوشتن مداوم محتوای خوب و تبلیغ در رسانه‌ های اجتماعی و در عین حال تلاش برای برقراری ارتباط با سایر وبلاگ نویسان راهی برای دریافت لینک طبیعی از سایت‌های معتبر است.

داشتن برنامه ی مشخص و هدفمند به شما در رسیدن به این هدف کمک می‌کند. من توصیه می‌کنم برای شروع روزانه 1 پست در سایت خود منتشر کنید.

4. از لینک‌های متنوع استفاده کنید

هنگام ایجاد بک لینک، همیشه یک لینک از مجموعه ای از سایت‌های با کیفیت بالا به جای لینک‌های زیادی از یک سایت واحد، داشته باشید. گوگل متوجه این موضوع می‌شود که شما یک لینک مشابه ندارید و به سایت شما امتیاز بیشتری می‌دهد.

5. لینک‌های بد را کنار بگذارید

لینک دادن به سایت‌هایی با اعتبار پایین می‌تواند به رتبه سایت شما آسیب برساند. وقتی لینک‌های نامناسبی دریافت کردید، شما می‌توانید به منظور حذف آن لینک، با سایت مورد نظر تماس بگیرید یا از لینک Disavow استفاده کنید.

در واقع شما با Disavow کردن لینک‌های خود، این سیگنال را به گوگل ارسال می‌کنید که هنگام بررسی سایتتان، این گونه لینک‌ها را نادیده بگیرد.

نتیجه گیری

هنگامی ‌که بنیان‌گذاران Google اولین الگوریتم رتبه بندی آن را ایجاد کردند، لینک‌های طبیعی نقش بسیار مهمی در الگوریتم‌های مذکور داشتند.

من در این مقاله راهکارهایی را برای دریافت لینک‌ سازی طبیعی برایتان بیان کردم و در ادامه به آموزش لینک سازی پرداختم.

روزانه هزاران نفر سعی می‌کنند الگوریتم گوگل را با تولید لینک‌هایی همانند لینک‌های طبیعی دستکاری کنند بنابراین گوگل به طور مداوم الگوریتم‌های رتبه بندی خود را برای یافتن و پی بردن به این لینک‌های جعلی اصلاح می‌کند.

علاوه بر این لینک سازی طبیعی نه تنها برای رتبه بندی، بلکه برای افزایش ترافیک سایت نیز بیش از هر زمان دیگری مهم هستند.

بک لینک طبیعی مانند سوختی هستند که باعث می‌شوند بازاریابان محتوا پس از تولید محتوای خود، آن را در سایت‌های دیگر به اشتراک بگذارند.

آیا شما هم از لینک سازی طبیعی در سئو سایت خود استفاده می‌کنید؟ دیدگاه ها و سوالات خود را در این زمینه، با ما در میان بگذارید.

منابع

reliablesoft
searchenginejournal
neilpatel

5/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه برای “لینک سازی طبیعی چیست؟ + آموزش لینک سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox