الگوریتم پاندا چگونه عمل می‌کند و چرا به وجود آمد؟

آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1399
الگوریتم پاندا چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

الگوریتم پاندا برای کاهش تعداد محتوای کیفیت پایین و اسپم در نتایج جستجو و پاداش دادن به سایت‌های محبوب و جذاب ارائه شد که تقریباً 12٪ از کل نتایج جستجوی جهانی را تحت تأثیر قرار داده است.

الگوریتم پاندا چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

این الگوریتم ابتدا در 23 فوریه 2011 در ایالات متحده و سپس در تاریخ 12 آگوست 2011 در سراسر جهان منتشر شد. از آن زمان به بعد، گوگل این الگوریتم را بیش از 30 بار به‌روزرسانی کرده است.

Panda Algorithm در وهله اول با پرسیدن سوالات زیادی از جمله موارد زیر، به بررسی یک صفحه می‌پردازد:

 • آیا این محتوا ارزش خواندن را دارد؟
 • آیا می‌توان آن را با یک دوست به اشتراک گذاشت؟
 • آیا صفحه در مقایسه با سایر صفحات در نتایج جستجو ارزش قابل توجهی دارد؟

وقتی الگوریتم پاندا برای نخستین بار ابداع شد، سایت‌هایی که توسط این الگوریتم تحت مجازات قرار گرفتند، در همان ابتدا کاهش بازدید چشم گیری داشتند.

شناسایی به روز رسانی‌های Google Panda از سال 2013 بسیار دشوارتر شده است، زیرا Google از آن تاریخ به بعد اعلام آن‌ متوقف کرد. در سال 2016، گوگل تأیید کرد که الگوریتم پاندا را به عنوان سیگنال اصلی رتبه بندی در بین الگوریتم‌های اصلی خود ادغام کرده است.

همه چیز درباره الگوریتم پاندا

آیا الگوریتم پاندا همچنان فعال است؟

این سوالی است که بسیاری از دارندگان سایت همچنان از خود می‌پرسند. هنگامی که این الگوریتم در سال 2011 آغاز شد، دنیای موتورهای جستجو را تغیر داد. در همان ابتدا بسیاری از دارندگان سایت و صاحبان مشاغل به دلیل نقض دستورالعمل‌های Google با مجازات‌های رتبه بندی مواجه شدند.

Google Panda اولین اخطار گوگل بود که به مقابله با سایت‌هایی که به دنبال دور زدن موتور جستجو بودند پرداخت و همچنان هم فعال است.

“آمیت سینگ” یکی از مدیران گوگل، حتی 23 سوال راهنما را از زبان الگوریتم پاندا گوگل برای بررسی یک سایت منتشر کرده است. درستی یا نادرستی این سوالات هرگز تأیید یا تکذیب نشده، اما بسیاری از افراد این سوالات را تأیید کرده اند. این سوالات عبارتند از:

 • آیا به اطلاعات ارائه شده در این مقاله اعتماد دارید؟
 • آیا این مقاله توسط یک متخصص یا علاقه مند به درک موضوع نوشته شده است؟
 • آیا سایت حاوی مقالات تکراری یا مقاله هایی با مضامین اضافی است؟
 • آیا با خیال راحت در این سایت پرداختی انجام می‌دهید؟
 • آیا مقالات موجود در سایت به خوبی نوشته شده اند؟ آیا حاوی اشتباهاتی در هجی، نگارش و دستور زبان است؟
 • آیا مباحث ناشی از نیاز خوانندگان است یا سایت فقط به امید جایگاه خود در نتایج جستجو محتوا تولید می‌کند؟
 • آیا مقاله مطالب یا اطلاعات جدیدی ارائه می‌دهد؟
 • آیا این صفحه نسبت به سایر صفحات در نتایج جستجو ارزش قابل توجهی دارد؟
 • آیا مقاله هر دو طرف داستان را توصیف می‌کند یا کاملاً ذهنی است؟
 • آیا سایت به دلیل ارتباط با موضوع مربوط شناخته شده است؟
 • آیا محتوا در تعداد زیادی سایت به صورت انبوه تولید و یا توزیع شده است؟
 • آیا مقاله به درستی ویرایش و قالب بندی شده است یا شلخته به نظر می‌رسد؟ (عدم وجود تصاویر، ساختار، پاراگراف‌ها و غیره).
 • برای پرسش مربوط به سلامتی، آیا به اطلاعات موجود در این سایت اعتماد دارید؟
 • آیا این سایت را به عنوان یک منبع معتبر واجد شرایط می‌دانید؟
 • آیا این مقاله کامل است؟
 • آیا این مقاله شامل یک تحلیل عمیق یا سطحی است؟
 • آیا این سایت و مقالات آن را به دوستان خود پیشنهاد می‌کنید؟
 • آیا این مقاله تبلیغات زیادی دارد که در پیمایش شما تداخل ایجاد کرده و شما را از موضوع اصلی منحرف می‌کند؟
 • آیا می‌توان این مقاله را به راحتی در یک مجله یا کتاب منتشر کرد؟
 • آیا مقالات خیلی کوتاه نیستند؟
 • آیا صفحات با دقت طراحی شده اند؟
 • آیا کاربران هنگام بازدید از یک صفحه به صفحه دیگر ناراضی نیستند؟ (سرعت کم)

Google Panda چه سایت‌ها و محتوایی را هدف قرار می‌دهد؟

برخلاف الگوریتم پنگوئن، همه سایت‌ها به طور بالقوه می‌توانند تحت نظر الگوریتم پاندا گوگل باشند، زیرا با توجه به روز رسانی‌هایی که می‌شود، این الگوریتم دیگر فقط روی محتوای تکراری حساس نیست و خیلی فراتر می‌رود.

Google Panda

محتوای کوتاه

الگوریتم پاندا با محتوای با تعداد کاراکتر کم بسیار مخالف و حساس است. امروزه حداقل محتوایی که مورد تایید گوگل است، محتوای 2000 کلمه ای است. از بین ده محتوایی که در صفحه اول نتایج جستجو مشاهده می‌شود، حداقل هشت مورد دارای 2000 کلمه یا بیشتر هستند.

محتوای تکراری

این محتوایی است که از یک سایت به سایت دیگر کپی می‌شود و ممکن است چندین بار در نتایج جستجو ظاهر شود. این کپی برداری به شدت نزد گوگل منفی است و به هیچ وجه نباید سراغش رفت.

از نظر الگوریتم پاندا محتوای تکراری یا (Duplicate Content) اغلب به دو صورت ممکن است شکل بگیرد که در حالت اول تعداد دو یا چند صفحه شبیه به هم در یک سایت وجود دارد. در نوع دوم محتوای سایت با یک یا چند سایت دیگر شبیه هم است.

باید بدانید که هر دو مورد دارای اشکال هستند و باید برطرف شان کنید. حل کردن مشکل محتوای تکراری در داخل سایت کار چندان سختی نیست و با بررسی جزئی برطرف می‌شود. اما باید بدانید مشکل محتوای تکراری در صورتی که پای چند سایت درمیان باشید می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند و رفع آن زمان بر شود.

محتوای کیفیت پایین

الگوریتم پاندا گوگل همچنین در حال مقابله با صفحاتی است که هیچ ارزش افزوده ای ندارند و به نظر می‌رسد فقط برای اغوای ربات‌های گوگل نوشته شده اند. چنین صفحاتی شاید یه مدت بسیار کوتاه در رتبه های برتر ظاهر شوند، اما طولانی نخواهد بود و خیلی زود توسط گوگل شناسایی می‌شوند.

تبلیغات بیش از حد

کمپانی گوگل اعلام کرده است که الگوریتم شناسایی آرایش و طرح بندی صفحات موتور جستجوگر خود را با امکانی جدید بروزرسانی کرده است، که با استفاده از الگوریتم پاندا گوگل، می‌تواند سایت‌ها و صفحاتی را که در قسمت‌های بالای آن پر است از تبلیغات و بنرهای گوناگون را شناسایی کند و سپس در رتبه بندی نتایج جستجو، رتبه آن صفحات را کاهش دهد.

عدم اقتدار یا قابلیت اطمینان

این معیار که به عنوان (Google EAT (Expertise Authority and Trust شناخته می‌شود، یکی از مهم ترین معیارهاست. محتوای تولید شده توسط منابعی که معتبر به حساب نمی‌آیند، خطری برای موقعیت سایت در موتورهای جستجو است.

Google EAT

EAT مخفف تخصص، معتبر بودن و قابل اعتماد بودن است. گوگل این مورد را به صورت آنلاین در سال 2013 منتشر کرد تا “به مدیران سایت کمک کند تا بفهمند Google در یک صفحه از سایت به دنبال چیست.”

تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن مفاهیم مشابهی هستند، اما یکسان نیستند. بنابراین، هر یک از آن‌ها با استفاده از مجموعه ای متفاوت از معیارها به طور مستقل ارزیابی می‌شوند. الگوریتم پاندا به Google EAT اطمینان و اعتقاد زیادی دارد.

مزرعه محتوا (Content Farm)

مزرعه محتوا یک سایت است که مقادیر زیادی مقاله با کیفیت پایین در مورد موضوعات مختلف تولید می‌کند، سپس از کلمات کلیدی استفاده می‌کند تا در Google یا نتایج دیگر موتور جستجوهای دیگر در صفحات اول قرار گیرد. مانند برخی از سایت‌های خبری.

در واقع مطالب مربوط به مزرعه های محتوا برای ربات‌های موتورهای جستجو نوشته شده است، نه افراد حقیقی. هدف سایت‌هایی که به عنوان مزارع تولید محتوا شناخته شده اند، اغلب ترغیب کاربران به سمت سایت خود به دلیل نمایش تبلیغات موجود در سایت است.

همانطور که گفته شد، سایت‌هایی که مزارع تولید محتوا نامیده می‌شوند اکثراً سایت‌های فروشگاهی هستند، که بیشتر به دنبال افزایش نرخ کلیک برای سایت خود هستند، زیرا می‌خواهند تبلیغاتشان دیده شود. هرچه یک صفحه بازدید بیشتری ایجاد کند، تبلیغات بیشتری نیز دارد و در نهایت می‌تواند بیشتر محصولات خود را بفروشد.

الگوریتم پاندا چگونه کار می‌کند؟

شناختن محتوای اصیل و خوب و سایت‌های با کیفیت پایین ممکن است برای کاربر آسان باشد، اما برای موتورهای جستجو این یک فرآیند بسیار مشکل است، به خصوص امروزه که روزانه چندین هزار صفحه جدید به وجود می‌آید.

الگوریتم پاندا چگونه عمل می کند

الگوریتم پاندا در اصل یک ابزار یادگیری ماشین و دارای هوش مصنوعی است که بخشی از سئو است و تعیین می‌کند که یک انسان چگونه یک صفحه را ارزیابی می‌کند. الگوریتم پاندا سایت‌های بی کیفیت را هدف قرار می‌دهد و بر رتبه بندی آن‌ها در Google تأثیر می‌گذارد.

چه کار کنیم در دام پاندا نیفتیم؟

اگرچه این الگوریتم در طول سال‌ها بسیاری از دارندگان سایت و سئو کاران را تحت تأثیر قرار داده است، اما کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا الگوریتم پاندا گوگل همیشه با شما دوست باشد. بیایید با هم نگاهی به چند مورد بندازیم:

محتوای با کیفیت را ایجاد کنید

هرگز محتوایی ایجاد نکنید که ممکن است قوانین گوگل را نقض کند. برای تولید یک محتوا و مقاله سئو شده، باید از کپی کردن، محتوای تکراری، محتوای دارای خطاهای دستوری و هجی نادرست خودداری کنید. بنابراین شما باید بر ایجاد محتوای منحصر به فرد و با کیفیت تمرکز کنید.

تجربه مثبت کاربر را ارتقا دهید

از انجام هر کاری که ممکن است باعث تجربه منفی کاربر شود خودداری کنید زیرا می‌تواند به Google Panda نشانه ‌هایی بدهد که مشکلی در سایت شما وجود دارد.

شما باید از مواردی مانند دسترسی و پیمایش ضعیف، سرعت پایین سایت، تبلیغات بیش از حد، خطاهای 404، لینک‌های داخلی بیش از حد، پر کردن کلمات کلیدی و مواردی از این دست خودداری کنید.

ایجاد اعتماد و اطمینان

صداقت و اقتدار از فاکتورهای مهمی هستند که Google به آن‌ها توجه می‌کند. بنابراین، اطلاعات شما باید واقعی و قابل اعتماد باشد.

شما باید با در نظر گرفتن رمزگذاری HTTPS، سیاست حفظ حریم خصوصی مناسب، اطلاعات تماس واقعی، شرایط و ضوابط و اطمینان از عدم تبلیغات بیش از حد سایت، از ایمن بودن سایت خود اطمینان حاصل کنید.

What is Panda Algorithm

چگونه بفهمم سایت من توسط الگوریتم پاندا تحریم شده است؟

تشخیص مجازات‌های الگوریتمی بسیار دشوارتر از مجازات‌های دستی است، که مستقیماً با پیام به Google Console ارسال می‌شود.

مجازات Google Panda در ابتدا منجر به کاهش ترافیک طبیعی می‌شود، اما این شاخص خیلی دلیل بر مجازات توسط این الگوریتم نیست زیرا کاهش ترافیک ممکن است دلایل دیگری داشته باشد.

زمانی که Google Panda تشخیص دهد که سایت تان محتوای کم کیفیت ارائه می‌دهد، موتور جستجوی گوگل امتیاز کمی برای کیفیت کلِ سایت شما در نظر می‌گیرد. و این موضوع باعث می‌شود در رتبه های برتر موتور جستجو قرار نگیرید.

مواجه شدن ترافیک سایت با کاهشی شدید، اما تدریجی است که در آخر روند ثابتی پیدا می‌کند و تمام صفحات سایت‌تان با مشکل رتبه بندی با وجود تمام لینک سازی‌هایی که انجام داده اید روبرو خواهند شد. ممکن است سایت شما در جستجوی برخی کلمات کلیدی مشخص در نتایج گوگل نشان داده شود، ولی نه به شکل گذشته.

جمع بندی

بنابراین Google Panda الگوریتمی نسبتاً سخت گیر است که می‌تواند کل سایت را مجازات کند. با این حال، سایت‌های دارای کیفیت و محتوای منحصر به فرد از ترس کمی برخوردار هستند. برای جلب رضایت الگوریتم پاندا تنها کاری که باید انجام دهید این است که به تولید محتواهای با کیفیت بپردازید.

توصیه ما به شما در صورت تولید محتوا توسط خودتان این است که بهتره محتوای با کیفیتی را تولید کنید و محتوا را به هیچ عنوان کپی نکنید، چرا که گوگل به راحتی متوجه شده و شما را جریمه می کند.

تفکر اشتباه برخی از افراد این است که Panda Algorithm تنها روی مطالب کپی تمرکز دارد در حالی که موارد بسیار دیگری که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد نیز بسیار مهم هستند.

موضوع الگوریتم‌های گوگل که امروزه صحبت‌های زیادی راجع به شان در میان سئوکاران می‌شود، یکی از مهم‌ترین مباحثی است که برای تولید محتوا باید مد نظر داشته باشیم.

الگوریتم پاندا گوگل می‌تواند شبیه یک دوست خوب و مهربان برای سایت شما باشد. از آن طرف می‌تواند به دشمنی سرسخت برای سایت شما تبدیل شود.

هر دو طرف این ماجرا بستگی به خود شما و محتوایی که تولید می‌کنید دارد.

هیچوقت فراموش نکنید یکی از استراتژی‌های گوگل اهمیت دادن به کاربر و اولویت قرار دادن نیازهای آن‌ها است. پس همیشه سعی کنید قبل از اینکه سود خود را از نوشتن مقاله در نظر داشته باشید باید مخاطب و نیاز او را هدف قرار دهید.

با توجه به نکاتی که گفته شد، حتماً شما هم به این نتیجه رسیدید که بهتر است با الگوریتم پاندا رفیق باشیم، نظر شما چیه؟

منابع

business2community

analyticsvidhya

study

2 دیدگاه برای “الگوریتم پاندا چگونه عمل می‌کند و چرا به وجود آمد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox