تجربه کاربری در سئو و بهترین روش‌های آن

آخرین به‌روزرسانی: 13 اسفند 1400
تجربه کاربری در سئو
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

سئو و تجربه کاربری (UX) دو عضوی هستند که باهم کار می‌کنند. در این مقاله، تجربه کاربری در سئو، تأثیر UX در سئو سایت و برخی از بهترین روش‌هایی که به جستجوگران کمک می‌کند، تا نیازهای خود را برطرف کنند را شرح می‌دهیم.

جذب مخاطبان و تبدیل آن‌ها به مخاطب هدف یکی از مسائلی است که، از رتبه بندی موتورهای جستجو هم اهمیت بیشتری دارد؛ اسپم‌ها همیشه به دنبال آسان‌ترین راه برای دستیابی به رتبه بندی بهتر هستند؛ به همین علت موتورهای جستجو برای جلوگیری از اسپم‌ها، با بروزرسانی الگوریتم‌های خود، محدودیت‌هایی را برای متخصصان سئو ایجاد کردند.

اسپم (هرزنامه): یک پیام الکترونیکی است،که بدون اجازه گیرنده در تعداد زیاد ارسال می‌شود.

ایجاد اسپم برای گرفتن رتبه بهتر

با این وجود کسانی‌که به صورت حرفه‌ای در سئو فعالیت می‌کردند، قبل از به‌روزرسانی الگوریتم‌های گوگل از آن‌ها جلوتر بودند؛ Panda ، Penguin ، Hummingbird و سایر بروزرسانی‌‌ها هیچ تأثیری روی متخصصان سئو و سایت‌های آن‌ها نداشت، فقط تنها کسانی‌که به دنبال کسب رتبه بندی آسان بودند مورد صدمه قرار گرفتند.

متخصصان سئو با استفاده از تجربه کاربری در سئو و همچنین استفاده از تأثیر UX در سئو سایت توانستند نتایج خوبی را بدست آورند و بازدید سایت‌های خود را افزایش دهند.

تجربه کاربری یا UX

تجربه کاربری به احساسات و راحتی کاربر هنگام کار کردن با اجزای مختلف سایت می‌پردازد. طراحی سایت باید به گونه ‌ایی باشد تا کاربر به راحتی با آن ارتباط برقرار کند و دچار سردرگمی نشود.

بهینه ساز موتورهای جستجو

SEO وظیفه بهینه سازی موتو‌رهای جستجو را، به منظور بهبود عملکرد سایت شما به عهده دارد.

یک سئو سایت خوب، بازدید کنندگان زیادی را جذب می‌کند؛‌ فاکتورهای زیادی در سئو تأثیر می‌گذارند، از کلمات به کار رفته در متن و محتوا گرفته تا لینک‌های ورودی به سایت شما از طریق سایت‌های دیگر، در واقع موتور‌های جستجو به دنبال این هستند که سایت شما یک ساختار مناسب داشته باشد.

با این وجود سئو نمی‌تواند به تنهایی کیفیت یک سایت را بالا ببرد؛ برای افزایش کارایی و کیفیت آن، لازم است بازدید کنندگان بتوانند به راحتی با سایتتان ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل است که تجربه‌ کاربری در سئو اهمیت زیادی دارد.

در ادامه ما تجربه کاربری در سئو و تأثیر UX در سئو سایت را برای شما شرح می‌دهیم.

تجربه کاربری در سئو

گوگل و دیگر موتور‌های جستجو، همواره عملکرد سایت‌ها را برسی می‌کنند؛ UX یکی از پارامترهای مهمی است که براساس آن موتورهای جستجو سایت شما را رتبه بندی می‌کنند. اگر کاربران از ساختار سایت شما راضی باشند، زمان بیشتری را در آن سپری می‌کنند و این موضوع باعث افزایش رتبه‌ بندی شما می‌شود.

تجربه کاربری در سئو بیشتر روی بازدید کننده تمرکز دارد و هر کاری که در زمینه سئو انجام می‌دهید، باید کاربر را هم در نظر داشته باشید؛ در واقع طراحان همیشه کارهای زیادی را برای بازدید بیشتر در موتورهای جستجو انجام می‌دهند، زیرا آموخته اند که آنچه را که بازدید کنندگان می‌خواهند خیلی مهم است.

موتورهای جستجو پیشرفته ترین عملیات داده کاوی را در جهان انجام می‌دهند؛ آن‌ها داده‌ها را به منظور درک بهتر کاربر جمع‌آوری می‌کنند و با استفاده از همین داده‌ها الگوریتم‌های خود را تغییر می‌دهند، تا خواسته‌ های جستجوگران را فراهم کنند؛ این موضوع به این معناست که سایت‌هایی که نیازهای کاربران را بهتر رفع می‌کنند، شانس بیشتری را برای دستیابی به SERP بهتر دارند.

داده کاوی: استخراج حجم عظیمی از اطلاعات از منابع را، داده کاوی گویند.

SERP: به صفحه ای که پس از سرچ یک لینک نمایش داده می‌شود، گویند.

با این وجود تجربه کاربری در سئو نباید فقط یک محصول جانبی باشد و نیاز است که برای داشتن یک سایت خوب با بازدید بالا از هر جفت آن‌ها استفاده کرد.

تأثیر UX در سئو سایت

متخصصان سئو همواره به دنبال راه‌ هایی برای بهبود تجربه کاربر خود هستند (تجربه کاربری در سئو)  و برای ایجاد این تجربه بهتر، از تأثیر UX در سئو سایت استفاده می‌کنند.

وظیفه شما به عنوان یک متخصص سئو این است که روش‌هایی را ارائه دهید، تا نتیجه بهتری را برای بازدید کننده داشته باشد؛ در ادامه مقاله، چندین روش برای تجربه کاربری در سئو را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین روش‌های تجربه کاربری در سئو

نیاز نیست که شما یک متخصص UX باشید تا در زمینه ارائه یک تجربه کاربری بهتر گام‌های بلندی بردارید، بلکه می‌توانید با دانستن نکات زیر از تأثیر UX در سئو سایت خود استفاده کنید.

تحقیق در مورد کلمات کلیدی

نقطه شروع در سئو تحقیق در مورد کلمه کلیدی است؛ این امر روی خیلی از مسائل، از طراحی سایت گرفته تا محتوای آن تأثیر گذار است و یکی از فاکتورهای تجربه کاربری در سئو به حساب میاید.

بعد از این که چگونگی تحقیق در مورد کلمه کلیدی را بررسی کردید، چند نکته مفید دیگر وجود دارد.

جستجو کلمه کلیدی و تجربه کاربری در سئو

زبان جستجوگر

کلمه کلیدی، یک بینش بسیار ارزشمند است که نحوه تفکر جستجوگران در مورد محصولات و خدمات ما را نشان می‌دهد؛ معمولاً خیلی از مشاغل از زبانی استفاده می‌کنند که بومی آن صنعت است؛ در حالیکه بسیاری از جستجوگران ممکن است با آن‌ کلمات و اصطلاحات آشنایی نداشته باشند.

تحقیق در مورد کلمه کلیدی نه تنها برای توصیف آنچه را که می‌خواهید ارائه دهید است، بلکه مشکلات و راه حل‌هایی که به دنبال آن هستید را کشف می‌کند، این مسئله به خوبی تأثیر UX در سئو سایت را نشان می‌دهد.

هدف جستجوگر

ممکن است معنی کلمه کلیدی، به معنای عبارت اصلی ما نباشد؛ به عنوان مثال: یک شخصی که عبارت “مشاغل موجود” را جستجو می‌کند، ممکن است به دنبال بررسی شغل‌ها باشد، در حالیکه شخص دیگری با جستجوی همین کلمه، به دنبال ایجاد یک شغل جدید باشد.

معمولاً استفاده از عبارت‌های طولانی برای کلمه کلیدی، مقصود را واضح‌تر بیان می‌کند و جستجوگران را به صفحات هدف خود نزدیک‌ تر می‌کند، با انتخاب کلمات کلیدی طولانی می‌توانید از تجربه کاربری در سئو استفاده ‌کنید.

جذب کلیک

بهینه سازی فقط مربوط به رتبه بندی سایت شما نیست بلکه شامل ایجاد محتوایی است که باعث کلیک جستجوگران روی سایت ‌شود، که نشان دهنده تأثیر UX در سئو سایت است.

در این مرحله همه چیز مساوی است، هرچه SERP شما بالاتر باشد، احتمال کلیک روی سایت شما هم بیشتر است؛ این امر زمانی محقق می‌شود که، شما از زبانی استفاده کنید که کاربر را جذب کند و ترجیح بدهد که روی سایت شما کلیک کند.
استفاده از زبان ملایم در نتایج جستجو، منجر به کم شدم میزان کلیک سایت شما می‌شود و تأثیر UX در سئو سایت خود را از دست می‌دهید.

عنوان‌ها

تگ عنوان خیلی مهم است، زیرا باعث می‌شود از بین لینک‌های موجود لینک شما انتخاب شود؛ برای نوشتن عنوان فضای شما بسیار محدود است (حدود 70 حرف) پس باید آن‌را عاقلانه انتخاب کنید تا کاربران را جذب کند و با این کار می‌توانید به خوبی از تجربه کاربری در سئو استفاده کنید.

توضیحات متا

توضیحات متا پس از URL در نتیجه جستجو نشان داده می‌شود و شما در توضیحات متا فرصت بیشتری برای گسترش عنوان خود و جلب توجه کاربران دارید؛ در این قسمت شما فضایی در حدود 300 کلمه دارید، که باید 150 کلمه ی آن مهمترین اطلاعات شما را ارائه دهد تا اطلاعات شما بهینه شود و کاربران را ترغیب به کلیک روی سایت شما کند.

نکته مهم: وقت زیادی را، برای نوشتن توضیحات متا صرف نکنید، زیرا اغلب گوگل این برچسب‌ها را دوباره در نتایج جستجو بازنویسی می‌کند.

شناسه سایت

یکی از اولین چیزهایی که بازدید کنندگان در هنگام فرود به صفحه شما مشاهده می‌کنند، نام مستعار سایت شما است که باید واضح و مرتبط با چیزی باشد که ارائه می‌دهید، همچنین لوگوی شما باید جذاب باشد تا بتوانبد از تجربه کاربری در سئو استفاده کنید و رتبه بهتری را کسب کنید.

برچسب‌های عنوان

گذشته از انتخاب یک نشان خوب، بازدید کنندگان اغلب به عنوانی که در بالای محتوای صفحه وجود دارد مراجعه می‌کنند و آن‌را با اطلاعات مورد نظر خود تطبیق می‌دهند.

بالاترین برچسب عنوان (H1)، باید پیامی مشابه برچسب عنوان صفحه را ارائه دهد، در این قسمت شما هیچ محدودیتی در تعداد کلمات ندارید؛ معمولاً بازدید کنندگان در هنگام جستجوی محتوا به دنبال جواب و راه حل برای سؤال خود می‌گردند، که برچسب‌های عنوان می‌توانند برایشان کمک کننده باشد و با استفاده از برچسب‌های مناسب می‌توانید تجربه کاربری در سئو را ایجاد کنید.

بهینه سازی محتوا

در این مرحله وقتی تمامی نیازهای جستجوگران را فراهم کردید، نوبت آن است که کار را تحویل دهید و هرآنچه که کاربران به دنبال آن بودند را در غالب محتوا به آ‌ن‌ها تحویل دهید تا نتیجه تجربه کاربری در سئو را مشاهده کنید.

محتوا را بر روی یکی از نیازهای کاربران متمرکز نگه دارید و در صورت لزوم، از لینک‌ها برای هدایت آن‌ها به سمت اطلاعات بیشتر استفاده کنید؛ هر صفحه از محتوای شما باید یک هدف اصلی داشته باشد و تمام موارد موجود در آن، باید بازدید کننده را به سمت رسیدن به هدف اصلیش هدایت کند، تا تأثیر UX در سئو سایت مشاهده شود.

بهینه سازی محتوا برای کاربر(تأثیر UX در سئو سایت)

دعوت به عمل

اطمینان پیدا کنید که راه های ارتباطی شما برای بازدید کنندگان چه مزایایی دارد و آن‌ها چه خدماتی را دریافت می‌کنند؟

اگرچه ممکن است هر صفحه یک هدف اصلی داشته باشد، اما هر بازدید کننده آماده تبدیل شدن به مخاطب هدف شما نیست؛ شما می‌توانید با ارائه برخی از اهداف ثانویه به عنوان دعوت به عمل ، بازدید کننده را در سایت خود مشغول نگه دارید و آن‌ها را به مخاطب هدف خود تبدیل کنید.

سرعت

سرعت یک مسئله ی فزاینده مهم، در بهینه سازی است؛ صرف نظر از اینکه در چه دستگاهی (دسکتاپ، تبلت، تلفن‌های همراه) جستجو انجام می‌شود، اگر صفحات شما دیر بارگذاری شوند، موتورهای جسجو محتوای شما را در معرض دید بازدید کنندگان قرار نمی‌دهد و در این صورت تجربه کاربری در سئو به خوبی انجام نمی‌شود.

جستجوگران و بازدید کنندگان برای اینکه به هدف خود برسند بسیار بی‌تاب هستند و از اینکه در صفحه شما منتظر بمانند خسته می‌شوند، پس باید سرعت بارگذاری صفحات شما به قدری بالا باشد تا امکان ترک کردن آن‌ها کمتر شود؛ سرعت یک عامل مهم برای سئو سایت (تجربه کاربری در سئو) است.

فشرده سازی تصویر

تصاویر با اندازه بزرگ، پهنای باند زیادی را اشغال می‌کنند؛ اما برای نمایشگرهایی با وضوح HD که اکنون بسیار رایج هم هست، شما نمی‌توانید کیفیت تصویر را کم کنید، تا سرعت بالایی را بدست آورید زیرا در این صورت کیفیت از بین می‌رود.

در مقابل شما می‌توانید بهترین کیفیت را برای تصاویر خود فراهم کنید و آن‌ها را در بهتریت فرمت (jpg, gif, bmp) ذخیره کنید؛ سپس می‌توانید تصاویر خود را از طریق ابزارهای فشرده سازی اجرا کنید، تا فقط اندازه را کاهش دهید و از کیفیت چیزی کم نشود.

کد ساده

با توجه به تغییراتی که از گذشته تا کنون ایجاد شده است، شما می‌توانید تنها با چند کد ساده کارهای خود را به بهترین شکل انجام دهید و دیگر از کدهای طولانی استفاده نکنید؛ اگرچه این مسئله برای وب در مقیاس بزرگ مفید است، اما اگر شما با آن همگام نشوید سرعت خود را کم می‌کنید و از همه مهم‌تر تجربه کاربری در سئو را از دست می‌دهید؛ کدهای خود را کوتاه نگه دارید تا سرعت سایت شما هم کم نشود.

سرورهای سریع

از یک سرور اختصاصی استفاده کنید، زیرا استفاده از سرور به صورت اشتراکی باعث کم شدن سرعت شما می‌شود، این موضوع به ویژه برای مشاغلی که دارای ترافیک زیاد هستند، بسیار مهم است و ممکن است سرور در بعضی از مواقع دچار اشکال شود.

در آخر

SEO و UX یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند و آن هدف به وجود آوردن تجربه ‌ای لذت بخش برای کاربران و افزایش رتبه‌ بندی سایت شما در موتورهای جستجو است.

سئو، سایت شما را بهینه می‌کند تا در هنگام جستجو راحت‌تر دیده شود و رتبه‌ بالاتری را در موتورهای جستجو بدست آورد؛ UX نیازهای کاربر را در هنگام استفاده از سایت برطرف می‌کند تا بازدید کننده‌ بیشتری جذب سایت شود و مدت زمان ماندگاری آن‌ها افزایش یابد.

همیشه فرصت برای پیشرفت بیشتر هست، خود را محدود نکنید؛ فقط به این مسئله که همه کارها را درست انجام داده اید و هیچ مشکلی وجود ندارد دل خوش نکنید، همیشه می‌توانید بهتر باشید.

چقدر با مفهوم تجربه کاربری در سئو آشنایی داشتید؟ دیدگاه‌تان را از قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منابع

searchenginejournal

hquor

contentkingapp

uxplanet

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.