تحلیل رقبا در سئو را چگونه انجام دهیم؟

آخرین به‌روزرسانی: 1 دی 1399
تحلیل رقبا در سئو
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه از رقبا در سئو سایتتان پیشی بگیرید؟ در این مقاله قصد داریم چگونگی تحلیل رقبا در سئو را بررسی کنیم.

اگر بتوانید استراتژی‌های آنالیز رقبا در سئو را به خوبی پیاده سازی کنید، می‌توانید خود را نسبت به رقبا بسنجید. گرچه رقبای شما می‌توانند بزرگترین کمک کنندگان به شما باشند.

تصور کنید که می‌توانید راه‌ های موفقیت فردی را، مهندسی معکوس کنید و نقاط ضعف او را شناسایی کنید، قطعاً اگر بتوانید این کار را انجام دهید، این شما هستید که برنده خواهید شد و این زیبایی آنالیز رقبا در سئو است.

تحلیل رقبا در سئو چگونه انجام می‌شود؟

روش استفاده از آن، از طریق هوش رقابتی است. هدف شما این است که از استراتژی‌هایی که دیگران در کسب و کار شما از آن‌ها استفاده می‌کنند، بینشی کسب کنید، تا بتوانید آن‌ها را اتخاذ کنید، بهبود ببخشید و برتری کسب کنید.

تحلیل رقبا در سئو چیست؟

تجزیه و تحلیل رقبا در سئو بخش اصلی استراتژی جستجوی شما است. این کار به شما کمک می‌کند بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

رقبای من چه کسانی هستند؟

چگونه رقبای من با موفقیت لینک ایجاد می‌کنند؟

آیا رقبا برای به کار گیری کلمات کلیدی بهتر از من عمل می‌کنند؟

کدام رقبا استراتژی SERP بهتری دارند؟

تجزیه و تحلیل رقبا در سئو به شما فرصت می‌دهد، تا از استراتژی‌های آن‌ها تجربه کسب کنید و آن‌ها را بیاموزید.

آنالیز رقبا در سئو می‌تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که  آن‌ها واقعاً در کسب و کار شما چه راهبردهایی را استفاده می‌کنند و در نهایت باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می‌شود.

حال ببینیم چگونه تجزیه و تحلیل رقبا در سئو را انجام دهیم؟ از کجا باید شروع کنیم؟ از چه ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل رقبا در سئو استفاده کنیم؟

حال می‌پردازیم به توضیح روش‌هایی که در تحلیل رقبا در سئو سایت، باید آن‌ها را به کار ببریم:

 • تحقیق بر روی کلمات کلیدی
 • شناسایی رقبای خود
 • تجزیه و تحلیل رقبا
 • بررسی چگونگی دریافت لینک، توسط رقبا

1- تحقیق بر روی کلمات کلیدی

این نقطه شروع ایجاد استراتژی شما در آنالیز رقبا در سئو نیست، بلکه به عنوان نقطه کانونی استراتژی محتوای شما محسوب می‌شود.

تحقیق بر روی کلمات کلیدی ضروری است. این کار مشخص می‌کند که مخاطبان شما چگونه سایت شما را پیدا می‌کنند.

تحقیق کلمات کلیدی درمورد بررسی محصولات یا خدمات، نحوه جستجو افراد در مورد آنچه شما ارائه می‌دهید و همچنین درک سوالات و علایق مخاطبان شما است. بگردید و ببینید رقبای شما از طریق چه کلمات کلیدی ای مخاطب جذب می‌کنند. آنچه را که مشتریان می‌خواهند جستجو کنند، ایده پردازی کنید و خود را در به جای مخاطبان خود قرار دهید.

ابزارهای جستجوگر کلمات کلیدی

ابزارهای کلمات کلیدی روشی سریع و کارآمد برای انجام تحقیقات بر روی کلمات کلیدی هستند. به سادگی یک کلمه کلیدی را وارد کنید و در عوض، کلمات کلیدی دیگری را خواهید یافت که مربوط به آن کلمه ی ورودی هستند.

نمونه ‌هایی از ابزارهایی که می‌توانید استفاده کنید:

 • Ahref Keyword Explorer
 • Moz Keyword Explorer
 • Answer The Public

تنها محدودیت این ابزارها این است که آن‌ها فقط در محدوده خاصی به جست و جو می‌پردازند، به همین دلیل است که باید حتماً در کنار آن از روش‌های دیگر نیز استفاده کنید.

رتبه بندی رقبا

ابزارهای مختلفی برای آنالیز رقبا در سئو وجود دارند که به شما امکان می‌دهد تا دامنه ی سایت رقبا را مورد جستجو قرار دهید.

این کار می‌تواند یک روش عالی در تحلیل رقبا در سئو برای درک چگونگی یافتن مخاطبان رقبای شما باشد، به ویژه برای شرکت‌هایی که به تازگی وارد بازار کار می‌شوند و دارای کمبود داده ‌های تجزیه و تحلیل هستند.

نمونه‌ هایی از این ابزارها عبارتند از:

 • Sistrix
 • Ahrefs Site Explorer
 • Search Metrics
 • Google Search Console

نگاهی به داده‌ های خود، با ابزارهایی مانند Google Search Console، راهی عالی برای یافتن آنچه که در حال حاضر برای آن رتبه بندی می‌شوید و شناسایی فرصت‌هایی برای افزودن به کلمات کلیدی خود و همچنین آنالیز رقبا در سئو است.

2- شناسایی رقبای خود

برای تحلیل رقبا در سئو ابتدا دریابید که رقبای شما چه کسانی هستند. کلمات پر استفاده در کسب و کارتان را در موتورهای جستجو سرچ کنید تا بتوانید رقبای خود را پیدا کنید. این یک روش سریع برای ایجاد لیستی از رقبای شما است.

میتوانید از ابزارهای زیر برای آنالیز رقبا در سئو، برای این کار استفاده کنید:

 • Ahrefs Site Explorer
 • SEMrush’s Competitive Research Toolkit

3- تجزیه و تحلیل رقبا

حالا با لیست جدیدی که، از سایت‌هایی که با آن‌ها رقابت می‌کنید، بدست آورده اید. حال می‌خواهید بدانید که هر کدام از آن‌ها دقیقاً چقدر رقابتی عمل می‌کنند.

در مرحله بعدی، از آنالیز رقبا در سئو، بیشتر تحقیق کنید و معیارهای رقبایتان، برای جذب مخاطبان را پیدا، تجزیه و تحلیل کنید.

اعتبار لینک

بسته به ابزاری که انتخاب می‌کنید معیارهای زیادی برای سنجش لینک وجود دارند که معمولاً DA (Domain Authority) برای Moz، DR (Domain Rating) برای Ahrefs و TF (Trust Flow) / CF (Citation Flow) برای Majestic هستند.

روش انجام این کار بررسی روندهای دستیابی به لینک است. بیشتر این ابزارها، نمای کلی ای از افزایش لینک‌هایی که هر دامنه دریافت می‌کند را به شما نشان می‌دهد، که می‌تواند بینشی مفید در مورد فعالیت بازاریابی آن‌ها برای شما ایجاد کند.

موارد مختلف دیگری نیز برای تحلیل رقبا در سئو وجود دارد که می‌توانید هنگام بررسی لینک به تجزیه و تحلیل آن‌ها بپردازید.

محبوبیت برند

روش دیگری که در تحلیل رقبا در سئو، احتمالاً می‌خواهید از آن اطلاعاتی داشته باشید این است که دقیقاً محبوب ترین برند در کسب و کار شما کدام برند است.

یک راه سریع برای آنالیز رقبا در سئو و یافتن محبوب ترین برند، مقایسه حجم جستجو برندهای مختلف در کسب و کار شما است. برای بدست آوردن حجم جستجو، نام برند را در هر ابزار تحقیق کلمه کلیدی می‌توانید وارد کنید.

سرعت صفحه

تحلیل سرعت سایت رقبا

همه ما در این موقعیت قرار گرفته ایم، که مجبور شده ایم فقط چند ثانیه صبر کنیم تا صفحه ای بارگیری شود و به همین خاطر از بازدید آن صفحه منصرف شده ایم و از آن صفحه خارج شده و بر روی لینک بعدی کلیک کردیم.

اگر سرعت صفحه شما از رقبایتان کمتر است، پس باید حتماً به فکر چاره باشید.

علاوه بر این، Google از سرعت صفحه به عنوان عامل رتبه بندی استفاده می‌کند. بنابراین می‌توانید با داشتن یک سایت پرسرعت، یک امتیاز مثبت نسبت به سایر رقبایتان دریافت کنید.

برای انجام این کار، توصیه می‌کنم از PageSpeed ​​Insights یا Wattspeed استفاده کنید و نمره ی سرعت صفحه خود را بررسی کنید.

4- بررسی چگونگی دریافت لینک، توسط رقبا

یکی دیگر از روش‌های تحلیل رقبا در سئو بررسی چگونگی دریافت بک لینک است. استراتژی‌های ساخت لینک ساده نیستند. دانستن اینکه از کجا شروع کنید، گاهی اوقات دشوار است، اما توصیه می‌کنم ابتدا با جستجوی لینک‌های ورودی صفحات رقبایتان، شروع کنید.

تحلیل بک لینک های رقبا

سه ابزار برای این کار وجود دارد که عبارتند از:

 • Majestic
 • Ahrefs
 • Moz

برای انجام این کار در Ahrefs، به بخش “Best by links” در “Site Explorer” بروید.

روی معیار “Referring Domains” کلیک کنید، که شما را به گزارشی هدایت می‌کند، که تمام دامنه‌ های اشاره شده به آن URL خاص را نشان می‌دهد.

پس از آن، دامنه ‌های خاص با آتوریتی بالا را انتخاب کنید و برای دیدن بک لینک‌ها، بر روی “Links to target” کلیک کنید.

در این بخش، سعی کنید سایت‌هایی با آتوریتی بالا را انتخاب کنید که به طور واضح طرفدار رقیب شما هستند، چرا که به طور مداوم به آن‌ها لینک می‌دهند.

تکنیک‌های لینک سازی را پیدا کنید

روش دیگر در آنالیز رقبا در سئو، یافتن تکنیک‌های لینک سازی آن‌ها است. با شناسایی اینکه کدام سایت‌ها به رقبای شما لینک می‌دهند، شما نیز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

بنابراین این کار به شما کمک می‌کند تا تکنیک‌های لینک سازی ای را که می‌خواهید در استراتژی خود استفاده کنید، تشکیل دهید.

یک تکنیک معمول که می‌توان از آن در تحلیل رقبا در سئو استفاده کرد، “ تکنیک آسمان خراش ” است.

تکنیک آسمان خراش چیست؟

این تکنیک به طور ساده بیان می‌کند، با بهبود بخشیدن محتوای با کیفیتی که اثبات شده است، مخاطبان زیادی به خود جذب کرده و افراد زیادی به آن لینک داده اند. می‌توانید پستی را منتشر کنید که در طول مدت زمان کم تعداد زیادی بازدید کننده داشته باشد و در شبکه‌ های اجتماعی بارها به اشتراک گذاشته شود.

تکنیک آسمان خراش

به بیان ساده تر، شما در حال شناسایی بخشی از مطالب در سایت دیگری هستید که تعداد زیادی بک لینک ایجاد کرده است و سپس می‌خواهید نسخه بهتری از آن را پیاده سازی کنید.

وقتی محتوای یک مطلب را بهبود بخشید، می‌توانید با سایت‌هایی که به محتوای قدیمی مرتبط شده اند تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید که به محتوای جدید و به روز شده ی شما لینک دهند.

این یک وضعیت برد-برد است!

چند تکنیک دیگر برای تحلیل رقبا در سئو وجود دارند که ارزش امتحان کردن را دارند عبارتند از:

مقالات مهمان: ایجاد بخشی از محتوا که بعداً در سایت‌های دیگری مرتبط با مخاطبان شما قرار خواهد گرفت.

Niche Edits: لینکی که در متن موجود در محتوای موجود درج می‌شود.

برای آنالیز رقبا در سئو، شما می‌توانید بک لینک‌های رقبایتان را از لحاظ معیارهای زیر نیز بررسی کنید:

 • چند لینک دارند؟ آن‌ها از کدام منابع استفاده می‌کنند؟ به تعداد دامنه‌ های لینک دهنده توجه می‌کنید؟
 • لینک‌های داخلی در صفحات آن‌ها چگونه است.
 • چند لینک فالو و چند لینک نوفالو دارند؟ تعداد لینک‌های استاندارد آن‌ها در مقایسه با لینک‌های نوفالو آن‌ها چقدر است؟
 • آن‌ها از چه نوع انکر تکست هایی استفاده می‌کنند؟
 • آیا لینک‌های خراب وجود دارد؟
 • آیا آن‌ها از ریدایرکت استفاده می‌کنند؟
 • روند فعالیت آن‌ها در رسانه‌ های اجتماعی را تحلیل کنید.

رسانه‌ های اجتماعی تأثیر زیادی در موفقیت سئو سایت شما ندارند، اما نقش ثانویه ی قدرتمندی در تبلیغ محتوای شما، کسب بک لینک برای شما و به طور کلی بهبود حضور برند شما دارند.

آنالیز سئوی رقبا

هنگام آنالیز رقبا در سئو بررسی کنید که:

 • آن‌ها از کدام رسانه‌ های اجتماعی بیشتر استفاده می‌کنند؟
 • هر چند وقت یک بار در آن‌ها پست ارسال می‌کنند؟
 • چه نوع نظرات و تعاملاتی را دریافت می‌کنند؟
 • این چقدر به محتوای اصلی آن‌ها ارزش می‌دهد؟

نتیجه گیری

روش‌های زیادی برای تحلیل رقبا (آنالیز رقبا) در سئو وجود دارد، اما از مهم ترین روش‌ها برای تحلیل رقبا در سئو، می‌توان از جستجوی کلمات کلیدی و ردیابی بک لینک‌های آن‌ها، یاد کرد. ابتدا رقبای خود را شناسایی کنید و لیستی از آن‌ها برای خود بسازید.

در اولین و مهم ترین قدم بررسی کنید آن‌ها برای چه کلمات کلیدی ای رتبه بندی شده اند؟ ابزارهایی مانند Ahref Keyword Explorer و Moz Keyword Explorer و  Answer The Public برای آنالیز و بررسی کلمات کلیدی اغلب بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

روش دوم که به آن اشاره شد بررسی بک لینک‌های رقبایتان است. بررسی کنید که آن‌ها در چه جاهایی لینک سازی انجام داده اند، کدام سایت‌ها، با آن‌ها همکاری لازم را به عمل آورده اند، شما نیز سعی کنید در همان جا لینک سازی انجام دهید.

شما از چه روش‌هایی برای تحلیل رقبا در سئو استفاده می‌کنید؟ دیدگاه خود را با ما درمیان بگذارید.

منبع

advancedwebranking

neilpatel

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox