وظایف کارشناس سئو چیست و چگونه یک سئوکار شویم؟

آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1399
وظایف کارشناس سئو چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

بسیاری از افراد، جستجو را به عنوان یک ابزار در نظر می‌گیرند، زیرا این امر بخشی جدایی ناپذیر از بازاریابی و از وظایف کارشناس سئو است، هم برای تجارت‌های کوچک و هم برای تجارت‌های عظیم جهانی. با این حال تعداد بسیار کمی از افراد بهینه سازی موتورِ جستجو یا سئوی آن را با جزئیات درک می‌کنند.

وظایف کارشناس سئو چیست؟

قبل از آن که به وظایف کارشناس سئو بپردازیم اول باید بدانیم سئو چیست و چند نوع دارد.

SEO فرآیند آماده سازیِ یک سایت برای قرارگیری در نتایج موتورهای جستجو و دسترسیِ آسان تر کاربران به مطالب سایت است. در ابتدا (اوایل سال 2000) سئو ساده بود، اما با گذشت سال‌ها، فرآیند جستجوگرها پیچیده شده است.

یکی از وظایف کارشناس سئو این است که هنگام بهینه سازیِ یک سایت برای موتورهای جستجو، شما باید صدها قانون را در نظر بگیرید تا فاکتورهای مختلف رتبه بندیِ موتور جستجو را برآورده کرده و در عین حال کاربران خود را راضی نگه دارید.

برای سهولت در کار، صنعت سئو با انواع روش‌ها و ابزارها ارائه شده است. هر روش، تعدادی از قوانین SEO را پوشش می‌دهد.

مهم است درک کنیم که این زیرمجموعه های SEO، فرایندهای متفاوتی نیستند، بلکه فقط راهی برای شکستن یک فرآیندِ پیچیده به چندین فرآیند کوچک است که مدیریت آن‌ها آسان تر شود.

بنابراین، انواع مختلف سئو عبارتند از:

 1. سئو تکنیکال (Technical SEO)
 2. سئو داخلی (On-Page SEO)
 3. سئو محتوا (Content SEO)
 4. سئو خارجی (Off-Page SEO)
 5. سئو محلی (Local SEO)
 6. سئو موبایل (Mobile SEO)
 7. سئو فروشگاهی (E-commerce SEO)

مهمترین آن‌ها SEO On-Page ،Technical SEO و Off-Page SEO است.

اگر بخواهید سئوکار شوید، ممکن است در جستجوی خود به اصطلاحات زیر برخورد کنید:

SEO کلاه سفید و SEO کلاه سیاه.

سئوکار کلاه سفید یا کلاه سیاه

آیا سئو کلاه سیاه، نوعی سئو است؟

برخی افراد “سئو کلاه سیاه” را نوعی سئو می‌دانند و این باعث ایجاد سردرگمی برای مبتدیان می‌شود. SEO کلاه سیاه اصطلاحی است که برای توصیف اقدامات انجام شده برای فریب الگوریتم‌های موتورهای جستجو استفاده می‌شود.

گاهی اوقات افراد زیادی ایده هایی را در مورد چگونگی ایجاد لینک‌های انبوه برای بهبود رتبه بندی یک سایت در Google ارائه می‌دهند که یک روش اسپم است. این روش‌ها خلاف دستورالعمل‌های Google است و باید از آن‌ها اجتناب شود.

تنها نتیجه پیروی از تکنیک‌های کلاه سیاه این است که رتبه بندی و اعتماد گوگل را نسبت به خودتان از دست دهید، توسط گوگل مجازات شوید و شانس خود را برای رسیدن به هرگونه رتبه بندی در گوگل دوباره کاهش دهید.

تمام روش‌های توصیف شده برای “White Hat SEO” یا همان “سئو کلاه سفید” را، سعی کنید بخوانید و اگر آن‌ها را به درستی دنبال کنید، در نهایت می‌توانید در موتورهای جستجو رتبه ی بالایی کسب کنید.

مسئولیت‌های سئوکار یا کارشناس سئو

در واقع سئوکاران، بهینه سازی سایت، تولید محتوا و لینک سازی انجام می‌دهند. درمتن زیر به شرح خلاصه ای از وظایف کارشناس سئو می‌پردازیم:

 1. بهینه سازی صفحات کپی و صفحات فرود (Landing page) برای بهینه سازی موتور جستجو
 2. انجام تحقیقات مداوم در مورد کلمات کلیدی از جمله کشف و گسترش آن‌ها
 3. تحقیق و اجرای قوانین تولید محتوا برای موفقیت در نتایج سئو طبیعی

وظایف سئوکار

 • انجام آزمایشات، جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها و نتایج، شناسایی ترندز گوگل و پیش بینی و بررسی برای دستیابی به حداکثر بازگشت سرمایه.
 • مشاوره در هزینه‌ ها فعالیت‌ها، باقی مانده ی بودجه، برآورد هزینه های ماهانه.
 • صفحات کپی و صفحات فرود را برای بازاریابیِ موتور جستجو بهینه کنید.
 • بهینه سازی محتوا و عمل کردن به توصیه های بهینه سازی موتور جستجو.
 • لینک‌های تبلیغاتی رقبا را مشاهده، تحقیق، تجزیه و تحلیل کنید.
 • باید بتوانید استراتژی لینک سازی را تدوین و اجرا کنید.
 • کاربا تیم توسعه
 • کاربا تیم‌های بازاریابی برای اینکهSEO را در ایجاد محتوا و برنامه نویسی محتوا هدایت کنید.
 • برای بهبود جستجوی کاربران برای کلمات کلیدیِ هدف، تغییراتی را در معماریِ سایت، محتوا، لینک سازی و سایرعوامل پیشنهاد دهید.
 • آشنایی با بازاریابی، تبدیل و جذب مشتری آنلاین
 • تسلط به ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت به عنوان مثال، Google Analytics ،NetInsight ،Omniture ،WebTrends
 • مسلط به استفاده از ابزارهای حرفه ای سئو به عنوان مثال، Moz ،Ahrefs ،SEMrush ،KWFinder
 • تجربه انجام آزمایش A / B
 • تسلط به HTML ،CSS و JavaScript
 • دانش فاکتورهای رتبه بندی و الگوریتم‌های موتور جستجو
 • به روز بودن با آخرین روش‌ها و شیوه های سئو کردن

سئوی واقعی فقط به کلمات کلیدی نیاز ندارد بلکه به مؤلفه های مختلفی که بخشی از یک استراتژی مناسب برای SEO هستند، نیاز دارد. برای بهتر فهمیدن مطالب بالا در مورد وظایف کارشناس سئو و مسئولیت‌هایی که یک سئوکار هر روز بر عهده دارد، به ادامه مطلب توجه کنید.

روی کلمات کلیدی تحقیق کند

گوگل به طور مداوم در الگوریتم‌هایی که نحوه ی کار سایت‌ها را تعیین می‌کنند، تغییراتی ایجاد می‌کند، اما کلمات کلیدی همچنان نقطه ی شروع بیشتر جستجوها هستند.

یکی از وظایف کارشناس سئو انجام تحقیقاتی بر روی کلمات کلیدی برای تعیین محبوبیت، رقابت و ارتباط آن‌ها است، بنابراین می‌توانید بهترین لیست ممکن را برای کلمات کلیدی ایجاد کنید تا روی آن‌ها تمرکز کنید.

SEO Expert

بهینه سازی انجام دهد

همانطور که گفتیم سئو فقط به کلمات کلیدی نیاز ندارد و بهینه سازی، بخشی از وظایف کارشناس سئو خواهد بود که شامل بهینه سازی داخلی هم است.

هدف اصلی در وظایف کارشناس سئو این است که محتوای با کیفیت، خوانا، ساختار HTML تمیز، لینک‌های داخلی اصولی و صفحاتی که به سرعت بارگیری می‌شوند به کاربر ارائه شود. این وظایف شامل آزمایشات مختلف برای بهبود نرخ تبدیل در هر صفحه نیز می‌شود.

لینک سازی انجام دهد

Google نه تنها به سایت‌ها و محتوای شما نگاه می‌کند، بلکه به آنچه دیگران درباره شما “می گویند” نیز نگاه می‌کند. منظور ما از “گفتن” هرچیزی است که به سایت شما لینک می‌شود.

وقتی سایر سایت‌ها به سایت شما لینک می‌شوند، در واقع این یک رای اعتماد به محتوای شما است و یکی از آن مواردی است که Google هنگام رتبه بندیِ شما در نظر می‌گیرد. بخشی از شغل شما و وظایف کارشناس سئو جستجوی فرصت‌هایی است تا سایت‌های دیگر را به صورت قانونی با سایت شما لینک کند.

بهینه سازی URL

از جمله وظایف کارشناس سئو، احتمال اینکه سازمان شما یا مشتری شما چندین نوع فعالیت را همزمان داشته باشد زیاد است. این باعث ترافیک صفحات وب شما می‌شود و شما می‌خواهید بدانید کدام ترافیک، از کدام منبع ایجاد شده است.

به عنوان مثال؛ کسی ممکن است روی لینک در خبرنامه یا توییت کلیک کند، برخی هم ممکن است از طریق پست فیس بوک یا تبلیغات به سایت شما بروند. شما URL‌های منحصر به فردی را برای این منابع ایجاد خواهید کرد، تا بتوانید بفهمید دقیقاً ترافیک از کجا می‌آید.

تجزیه و تحلیل ترافیک و آمار سایت

تنها راه برای دانستن اینکه چه چیزی مفید است، تجزیه و تحلیل است. از وظایف کارشناس سئو این است که به طور منظم تجزیه و تحلیل‌ها را بررسی خواهید کرد، تا عملکرد سایت‌ها، صفحات فرود و کلمات کلیدی را ببینید و همچنین مشاهده کنید ترافیک از کجا می‌آید.

بهینه سازی برای موبایل

از وظایف کارشناس سئو بهینه سازیِ موبایل است، اما احتمالا برای شما یک کار مستمر نخواهد بود، اما حداقل باید مطمئن شوید که تمام محتوای سایت شما برای دستگاه های تلفن همراه بهینه شده است.

همیشه آگاه و به روز باشد

صحبت کردن در مورد ایجاد تغییرات توسط گوگل، بخشی از شغل و وظایف کارشناس سئو است. خواندن مقاله ها، وبلاگ‌ها و انجمن‌ها نیز لازم است تا بتوانید از تغییرات و تحولات سئو مطلع شوید.

گوگل به طور مداوم در حال تغییر است و شما باید بدانید که چه به روز رسانی‌هایی در این زمینه ایجاد می‌شود تا غافلگیر نشوید.

در طول روز متمرکز بماند

در دنیای پر سرعت امروز بسیاری از موارد هستند تا حواس شما را پرت کنند. با توجه به تنوع وظایف کارشناس سئو، در حالی که یک سئوکار هستید و در حال کار خواهید بود، حفظ تمرکز، کلید کارهای روزمره خواهد بود!

هماهنگی با سایر تیم‌های بازاریابی دیجیتال

اگرچه شما به عنوان یک سئوکار اطلاعات زیادی در اختیارتان قرار می‌گیرد، اما احتمالا زمان قابل توجهی را نیز صرف کار با تیم‌های دیگر خواهید کرد که بخشی از بازاریابی دیجیتال هستند، از جمله:

همکاری با تیم بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی و سئو بسیار خوب با هم کار می‌کنند. با توجه به وظایف کارشناس سئو، احتمالا با تیم شبکه های اجتماعی همکاری خواهید کرد تا به افزایش آگاهی و شناخت مردم نسبت به برند کمک کنید (چیزی که Google هنگام رتبه بندی شما در نظر می‌گیرد).

چگونه سئوکار شویم؟

همکاری با تیم روابط عمومی

شامل انتشار مطبوعات و تبلیغات است و شما به عنوان سئوکار احتمالا با تیم روابط عمومی کار خواهید کرد تا مطمئن شوید هر محتوایی که آن‌ها تولید می‌کنند برای سئو بهینه شده است.

همکاری با تیم بازاریابی محتوا

مانند تیم روابط عمومی، از وظایف کارشناس سئو، اطمینان از بهینه سازیِ محتوایِ تولید شده برای سئو خواهد بود. در نتیجه شما احتمالا بخشی از تیم استراتژیِ محتوا خواهید بود.

همکاری با تیم توسعه وب

سئو بدون ساختار خوب در پشت صحنه اتفاق نمی افتد. یک سئوکار احتمالا با تیمی که سایت‌ها و صفحات فرود را می‌سازد کار خواهد کرد تا مطمئن شود صفحات تمیز و سریع بارگذاری می‌شوند.

کارشناس سئو کیست

یک روز معمولی در زندگی یک سئوکار چگونه است؟

اکثر سئوکاران در مورد یک روز کاری معمولی، به نوعی ترکیبی از وظایف فوق را توصیف می‌کنند و بیان می‌کنند که زمان واقعی صرف شده برای هر کدام به هر چیزی که در لحظه انجام می‌شود بستگی دارد.

به عنوان مثال، هنگامی که یک فعالیت یا سایت جدید در مرحله برنامه ریزی است، سئوکار زمان بیشتری را صرف تحقیق در مورد کلمات کلیدی خواهید کرد در حالی که مطلع شدن مثلا از اخبار صنعت ممکن است چیزی باشد که به صورت پراکنده اتفاق می‌افتد.

ایمیل‌ها و جلسات برای همه ثابت است، با این وجود قسمت عمده ای از روز را به خود اختصاص می‌دهد. انواع ایمیل‌ها و جلسات به نوع شغل سئویِ شما بستگی دارد.

شما می‌توانید به عنوان یک سئوکار به یکی از این سه روش کار کنید: یا برای کارفرما یا برای مشتری یا برای خودتان.

اگرچه به طور کلی، وظایف کارشناس سئو به صورت روزانه در هر دو نقش یکسان است، اما تفاوت‌هایی وجود دارد، به ویژه هنگامی که صحبت از ایمیل و جلسات می‌شود. به عنوان مثال جلسات مشتری و جلسات با کارفرما هر کدام غول‌های بسیار متفاوتی هستند!

بخشی از وقت شما که روی ایمیل صرف می‌شود، می‌تواند به آموزش مشتریان در زمینه ی پیچیدگی‌های SEO اختصاص یابد. صرف نظر از اینکه شما سئو داخلی کار می‌کنید یا برای یک سازمان یا مشتری کار می‌کنید، راه شما برای تبدیل شدن به یک متخصص SEO باید تسلط بر مهارت‌ها باشد.

سئو داخلی غولی متفاوت از سئو سایت است. با داشتن سئو داخلی، شما به طور معمول مسئول یک سایت هستید، نه 50 سایت، به صورت همزمان.

وظایف کارشناس سئو

مشاغلِ بزرگ می‌دانند که اگر بخواهند در صفحه نتایج جستجو برنده شوند به کسی نیاز دارند که چیزی بیش از اصول اولیه را بداند و بنابراین برای تحقق این امر کارفرمایانی که به یک سئوکار نیاز دارند، قصد دارند فردی کاربلد و با مهارت‌های اثبات شده جستجو و استخدام کنند نه اینکه کسی را با دانش اولیه آموزش دهند.

اکثر بازاریابان فکر می‌کنند چند کلمه یِ کلیدیِ پخش شده در صفحات وب کار سئو را انجام می‌دهد، اما سئوی موفق به چیزی بیش از آن احتیاج دارد و اینجاست که تخصص سئو مطرح می‌شود.

واقعیت این است که شما باید واقعا از زیر و بم و پیچیدگی‌های جستجوی طبیعی (ارگانیک) آگاهی داشته باشید تا سایت‌ها و صفحات وبِ شما رتبه ی خوبی کسب کنند.

امروزه در ایران بازار کار سئو به علت اینترنتی شدن مشاغل به منظور افزایش فروش، استفاده از خدمات سئو افزایش یافته است. در نتیجه تقاضا برای سئوکار زیاد است.

در سراسرِجهان کارفرمایان و مشاغلی وجود دارند و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید که یک سئوکار شوید، آموزش ببینید و استخدام شوید.

در آخر

پس با مطالعه این مقاله، متوجه شدید که وظایف کارشناس سئو چیست و چه تکنیک‌هایی را برای آن که به یک کارشناس سئو تبدیل شویم، باید بلد باشیم.

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید پیشنهاد می‌کنم به مقاله های دیگر ما نیز سری بزنید و پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید و یاد بگیرید که چگونه یک کارشناس سئو شوید.

اگر با SEO یا بازاریابی دیجیتال سر و کار دارید و به دنبال راهی برای انتقال حرفه ی خود به سطح بالاتری هستید و می‌خواهید هیجان بیشتر یا حقوق بالاتری را تجربه کنید، نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

منابع:

simplilearn

resources.workable

reliablesof

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه برای “وظایف کارشناس سئو چیست و چگونه یک سئوکار شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox