اصول سئو در تولید محتوا + 8 نکته مهم سئو محتوا

آخرین بروزرسانی: 3 دی 1399
اصول سئو در تولید محتوا
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

در دنیای امروزی، دانستن اصول سئو در تولید محتوا یا همان سئو محتوا چیزی است که بیشتر متخصصان به دنبال آن هستند.

اما در کجا به جستجوی آن باشیم؟ آیا برنامه ای برای یک استراتژی موثر در سئو محتوا وجود دارد که بتواند SEO شما را به مدت نامحدود بهبود بخشد؟

در پاسخ به این سوالات می‌گوییم، بله وجود دارد با ما همراه باشید.

اصول سئو در تولید محتوا

دانستن اصول سئو در تولید محتوا می‌تواند به شما در بهبود رتبه بندی کلی سایتتان کمک کند. بیایید شروع کنیم.

در اینجا 8 عامل مهم اصول سئو در تولید محتوا وجود دارد:

 1. استفاده از مباحث آسان تر
 2.  قابلیت لینک شدن
 3. بروز رسانی مطالب
 4. در نظر گرفتن مخاطبان
 5. هدف قرار دادن چند کلمه کلیدی
 6. بهبود خوانایی
 7. استفاده از تصاویر و ویدیوها
 8. به کار بردن CTA

استفاده از مباحث آسان تر

اولین قدم اصول سئو در تولید محتوا ایده پردازی است. این فرآیند با تحقیق در مورد کلمات کلیدی آغاز می‌شود.

کلمات کلیدی یا موضوعات مرتبط با برندتان را تجزیه و تحلیل و بررسی کنید.

شما می‌توانید برای سئو محتوا خود از هر ابزار تحقیق کلمه کلیدی که با آن راحت هستید استفاده کنید، سه عامل وجود دارد که باید آن‌ها را به یاد داشته باشید که عبارتند از:

 • حجم جستجو
 • مقدار ترافیک
 • سختی کلمه کلیدی

بهترین اتفاقی که می‌تواند در سئو محتوا بیفتد این است که تمام کلمات کلیدی مورد نظر شما دارای حجم جستجوی بالا با سختی کم باشند. این کلمات کلیدی معمولاً بسیار اندک هستند. اغلب اوقات، کلمات کلیدی که سختی کمی دارند انتخاب بهتری برای هدف قرار دادن هستند.

ابزارهای بی شماری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید مانند SEMrush یا CognitiveSEO’s Keyword Tool.

این ابزارها، کلمه کلیدی شما را از صفر (ساده ترین) و صد (سخت ترین) اندازه گیری می‌کنند.

من همچنین به شما توصیه می‌کنم برای سئو محتوا خود به صورت دستی سختی کلمات کلیدی را بررسی کنید.

در اینجا سوال پیش می‌آید که خب چگونه این کار را انجام دهم؟

به سادگی.

کلمه کلیدی مورد نظر خود را در نوار جستجو گوگل وارد کرده و نتایج را تجزیه و تحلیل کنید. اگر نتایج صفحه اول شامل نام‌های تجاری معروف یا سایت‌های بسیار معتبر باشد، معمولاً به این معنی است که سختی کلمه کلیدی زیاد است.

برعکس، اگر سایت‌های کم قدرتی را مشاهده می‌کنید، این معمولاً به معنای سختی کمتر و شانس بسیار بیشتر برای ایجاد محتوای خاص است.

میزان سختی کلمات کلیدی و تعداد رقبا در آن

یکی از نکات ریز اما هوشمندانه در اصول سئو در تولید محتوا که می‌تواند شما را به سرعت از رقیبانتان جلوتر بیاندازد این است که توجه داشته باشید اگر کسب و کار جدیدی راه انداخته اید و هنوز مجوز زیادی برای کار ندارید، بهتر است برای سئو محتوا خود سراغ کلمات کلیدی خاص بروید.

اینکه بتوانید در یک فضای کمتر رقابتی خاص شوید، فرصت‌های بیشتری برای رتبه بندی بالاتر و به دست آوردن لینک‌های بیشتر به شما می‌دهد.

قابلیت لینک شدن در سئو محتوا

“قابلیت لینک شدن” قابلیت محتوای شما برای به دست آوردن لینک است و همه ما می‌دانیم که لینک‌ها همچنان به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل رتبه بندی باقی مانده اند. بنابراین، شما باید محتوایی را با در نظر گرفتن “قابلیت لینک شدن” ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید که افراد معمولاً به دلیل مرتبط بودن محتوا به سایت‌ها لینک می‌دهند

در سئو محتوا شما باید بدانید که به چه کسانی می‌خواهید محتوای خود را عرضه کنید و توجه آن‌ها را به دست آورید و محتوای خود را طوری طراحی کنید که پتانسیل گرفتن لینک از آن‌ها را افزایش دهد که در ادامه ی مقاله اصول سئو در تولید محتوا به طور کامل به توضیح آن می‌پردازیم.

لینک سازی در سئوی محتوا

برخی از عواملی که ما برای اهداف ارتباطی خود در نظر می‌گیریم عبارتند از:

حجم جستجوی کلمات کلیدی در سئو محتوا

اگر میزان جستجوی کلمات کلیدی شما نسبتاً زیاد باشد، به احتمال زیاد افراد بیشتری محتوای شما را خواهند دید.

لینک گرفتن از چند دامنه منحصر به فرد برای نتایج برتر(top results)

اگر نتایج برتر برای کلمه کلیدی هدف ما دارای دامنه‌ های منحصر به فرد متعددی باشند که به آن‌ها لینک داده اند، شانس ما برای به دست آوردن چند لینک‌ از این دامنه ‌ها به دلیل مرتبط بودن محتوای ما افزایش می‌یابد.

در اصول سئو در تولید محتوا نکات ریزی هم وجود دارد که با رعایت همین نکات، برگ برنده می‌تواند در دست شما قرار گیرد و به سادگی بتوانید از رقیبانتان پیشی بگیرید.

به طور مثال ایجاد محتوای بهتر لزوماً مستلزم صرف چندین ساعت تلاش برای ارائه بهترین نسخه نیست، گاهی اوقات، برای تولید نسخه بسیار بهتر، فقط باید برخی از جنبه‌ ها را تغییر دهید.

برخی از تغییراتی که برای سئو محتوا خود می‌توانید ایجاد کنید عبارتند از:

 • عنوان قابل جستجو
 • بهبود بخشیدن سرعت صفحه
 • تلفیق منابع و داده‌ های معتبر
 • توضیح موضوع در عمق بیشتر
 • ارائه آن در قالب دیگری (به عنوان مثال ویدئو، اینفوگرافیک و غیره)

جدا از ایجاد محتوای جدید، از دیگر اصول سئو در تولید محتوا همچنین شامل بروز رسانی مطالب یا صفحات موجود است، که آسان تر از شروع مجدد برای ایجاد چیز جدید است.

کار دیگری که می‌توانید در سئو محتوا خود انجام دهید استفاده مجدد از صفحات کم عملکرد است. نتایج جستجو را برای کلمه کلیدی مورد نظر خود چک کنید همچنین بررسی کنید آیا فرمت رایجی در میان نتایج برتر وجود دارد یا خیر، سپس آن قالب را در صفحات کم عملکرد خود اعمال کنید.

برای متخصصان سئو سرمایه گذاری در وقت، هزینه و انرژی برای ایجاد محتوای جذاب و جدید مهم است، اما بهبود و بروز رسانی صفحات موجود نیز اهمیت دارد.

در نظر گرفتن مخاطبان در سئو محتوا

از دیگر عوامل مهم در اصول سئو در تولید محتوا این است که مخاطبان خود را بشناسید. نظرسنجی‌ها و نرم افزارهای تجزیه و تحلیل می‌تواند به شما کمک کند تا تصویری بهتر از بازدید کنندگان یا مشتری‌های معمول خود بگیرید.

شخصیت‌هایی را در نظر بگیرید که بازدید کنندگان و مشتریان ایده آل سایت شما را نشان می‌دهند. سپس به این فکر کنید که این اشخاص به دنبال چه نوع محتوایی هستند.

در نظر گرفتن شرایط و سن کاربران در محتوا

به عنوان مثال، اگر یک سایت B2B ارائه می‌دهید که مدیران سطح C را هدف قرار می‌دهد، ممکن است بخواهید مقاله‌ هایی سطح بالا با زمینه سفید ایجاد کنید که می‌توانند بارگیری و ذخیره شوند و بعداً خوانده شوند.

اصول سئو در تولید محتوا را رعایت کنید تا بتوانید چیزی تولید کنید که واقعاً اطلاعات مفیدی را به مخاطبان مورد نظر خود ارائه دهد.

اگر کسب و کار شما جوانان و نوجوانان را هدف قرار داده است، ممکن است بخواهید روی بروز رسانی‌های مکرر با متن کمتر و تصاویر و ویدیوی بیشتر برای سئو محتوا خود تمرکز کنید. همچنین مطمئن شوید سایت شما برای استفاده در تلفن همراه بهینه شده است.

هدف قرار دادن چند کلمه کلیدی

از دیگر اصول سئو در تولید محتوا تمرکز بر روی نوشتن موضوعاتی است که می‌توانند چندین کلمه کلیدی را هدف قرار دهند. در این صورت این اطمینان حاصل می‌شود که محتوای شما می‌تواند به طور مداوم از طریق جستجو ترافیک کسب کند.

توجه داشته باشید که حتماً در سئو محتوا کلمه کلیدی اصلی هدف قرار داده شود. با این حال، بسیاری از سئو کاران فراموش می‌کنند که با درج و هدف قرار دادن عبارات جستجوی ثانویه، پتانسیل دیده شدن محتوای خود را به حداکثر برسانند. انجام این عمل معمولاً کافی است تا توانایی آن را در جذب ترافیک طبیعی بیشتر تقویت کند.

فقط تصور کنید اگر ده‌ ها محتوا داشته باشید که هر یک از آن‌ها را برای صدها و یا هزاران کلمه ی جستجو رتبه بندی می‌شوند، می‌توانید چقدر ترافیک جذب کنید.

برای شناسایی تغییرات کلمات کلیدی (با حجم قابل توجه ماهانه جستجو) که می‌توانید از Google Keyword Planner استفاده کنید.

عبارات کلیدی انتخاب شده خود را در مکان‌های اصلی محتوای خود قرار دهید به عنوان مثال:

 • برچسب عنوان
 • توضیحات متا
 • برچسب‌های سرصفحه (H1، H2 و غیره)

رعایت این اصول سئو در تولید محتوا، آن را از نظر کاربرد و عمق اطلاعات قوی تر می‌کند، بنابراین باعث می‌شود موتورهای جستجو بتوانند صفحه را برای کلمه کلیدی اصلی که هدف قرار می‌دهید رتبه بندی کنند.

از طریق الگوریتم RankBrain، اکنون Google مهارت بیشتری در شناخت و درک صفحاتی دارد که چندین کلمه کلیدی مرتبط را هدف قرار می‌دهند .

بهبود خوانایی در سئو محتوا

خوانایی یکی از فاکتورهای مهم اصول سئو در تولید محتوا است که تأثیر مستقیمی بر معیارهای تعامل کاربر دارد و یکی از مهم‌ترین زمینه هایی است که امروزه Google در رتبه بندی صفحات وب مورد بررسی قرار می‌دهد.

در آخرین بررسی عوامل رتبه بندی جستجو توسط Moz، خوانایی، توسط بسیاری از متخصصان سئو بسیار موثر شناخته شده اما طی دو سال گذشته بسیاری از موارد در الگوریتم اصلی گوگل تغییر کرده اند و اکنون تجربه کاربری نقش بسیار بیشتری دارد.

نکاتی برای بهبود خوانایی صفحه شما:

 • محتوای خود را برای افراد ناشکیبا قالب بندی کنید.
 • از جملات کوتاه تر استفاده کنید.
 • پاراگراف‌های طولانی را بشکنید.
 • جالب ترین قسمت‌های محتوای خود را برجسته کنید (از طریق استفاده موثر از زیرعنوان ها، متن‌های پررنگ و فضای خالی).

اگر سایت شما در وردپرس است، برای سئو محتوا خود Yoast SEO را نصب کنید. این افزونه می‌تواند شما را در مورد چگونگی بهبود خوانایی محتوای تان راهنمایی کند.

اطمینان حاصل کنید که غلط‌‌های املایی و دستوری را بررسی می‌کنید. همچنین می‌توانید از ابزارهایی مانند غلط گیر املایی / گرامری مایکروسافت ورد یا Grammarly (یک برنامه افزودنی رایگان Chrome) استفاده کنید تا محتوای خود را بی عیب کنید.

استفاده از تصاویر و ویدیوها

یکی دیگر از اصول سئو در تولید محتوا استفاده از تصاویر و ویدیوها است که متاسفانه خیلی توجه‌ ای به آن نمی‌شود اما می‌تواند بر رتبه بندی سایت شما بسیار تاثیرگذار باشد.

 • اطمینان حاصل کنید برای سئو محتوا خود از تصاویر و ویدیوهایی استفاده می‌کنید که مرتبط با متن است.
 • تصاویر و ویدیوهای انتخابی باید واضح و شفاف باشند و بتوانند به سادگی مفهوم را به کاربر منتقل کنند.
 • از تصاویری استفاده کنید که برای کاربر جذاب و جلب توجه کننده باشند.
 • حتماً از تگ Alt برای تصاویر خود استفاده کنید.

به کار بردن CTA

از دیگر اصول سئو در تولید محتوا می‌توان به CTA اشاره نمود و توصیه می‌شود حتماً از آن‌ در مقالات خود استفاده کنید.

در ابتدا بیایید به این سوال پاسخ دهیم که CTA چیست؟

فراخوان به عمل یا CTA اصطلاحی است که به محتوایی مانند تصویر، دکمه یا متن گفته می‌شود که برای ترغیب کاربران به انجام عملی خاصی قرار داده می‌شود.

فراخوانی به عمل (CTA) می‌تواند به شما کمک کند بازدید کنندگان خود را در طول سفر در سایت خود راهنمایی کرده و مستقیماً بر بهینه سازی نرخ تبدیل شما تأثیر بگذارد.

فراخوانی به عمل در محتوا

چکیده چیزی که تا اینجا خواندید

جهت کمک به شما در یادآوری اصول سئو در تولید محتوا که به تفصیل توضیح داده شد، در اینجا یک خلاصه کوتاه آورده شده است.

مباحث آسان تر:

مباحث را با توجه به میزان جستجو، ارزش ترافیک و سختی کلمات کلیدی آن‌ها بررسی کنید.

گزینه دیگر در سئو محتوا یافتن دستی موضوعات آسان‌تر از طریق نتایج جستجو است که سایت‌های دارای اعتبار کمتر سختی کمتر را نشان می‌دهند.

قابلیت لینک شدن:

از دیگر اصول سئو در تولید محتوا که به آن اشاره شد قابلیت لینک شدن بود. محتوای خود را طوری ایجاد کنید که قابلیت لینک شدن داشته باشد. محتوای خود را از طریق حجم جستجوی کلمات کلیدی، دامنه ‌های منحصر به فرد که به نتایج برتر لینک دارند و انواع صفحات بررسی کنید.

بروز رسانی محتوا:

محتوای موجود خود را ارتقا دهید.

صفحات موجود را مجدداً برای تبدیل به صفحاتی که دارای لینک ارزشمند باشند، بازنگری کنید.

اصول سئو در تولید محتوا برای اهداف سئو شما مهم هستند. بنابراین، روش‌های توضیح داده شده در بالا را بخوانید، بیاموزید و به آن‌ها عمل کنید تا به ایجاد محتوای خود و کمپین سئو شما کمک کنند.

در نظر گرفتن مخاطب در سئو محتوا:

سعی کنید رده سنی مخاطبانی را که برای آن‌ها محتوا تولید می‌کنید را بدانید تا بتوانید محتوایی کاربردی ارائه دهید و در نهایت ترافیک بیشتری کسب کنید.

هدف قرار دادن چند کلمه کلیدی:

از سری نکات کلیدی در اصول سئو در تولید محتوا هدف قرار دادن چند کلمه کلیدی است. قطعاً استفاده از چند کلمه کلیدی بهتر از یکی خواهد بود، زیرا سایت شما برای هر کلمه کلیدی رتبه بندی می‌شود اما به یاد داشته باشید که کلمه کلیدی اصلی را حتما در مکان‌های اصلی خود به کار ببرید. مانند: عنوان، توضیحات متا و…

بهبود خوانایی:

سعی کنید محتوای خود را به گونه ای قالب بندی کنید که همه افراد برای خواندن آن انگیزه داشته باشند و خسته نشوند.

مثلا می‌توانید جملات بلند را به جملات کوتاه تر تبدیل کنید.

استفاده از تصاویر و ویدیوها:

استفاده ی بهینه از تصاویر و ویدیوها توجه کاربر را جلب می‌کند و انگیزه ی او را برای ماندن در سایت شما افزایش خواهد داد.

به کار بردن CTA:

CTA یا فراخوان به عمل برای ترغیب کاربران به انجام عملی خاص قرار داده می‌شود که یکی از عوامل مهم در اصول سئو در تولید محتوا است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره استراتژی‌های سئو در تولید محتوا می‌توانید ویدیوهای مرتبط را در صفحه ی اینستاگرام ما مشاهده نمایید.

منابع

seo-hacker

wordstream

oberlo

convinceandconvert

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *