8 روش تاثیرگذار برای افزایش سرعت سایت

آخرین به‌روزرسانی: 23 آبان 1400
سرعت سایت چیست؟
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

بهینه سازی سرعت سایت و افزایش سرعت یکی از عوامل مهم در افزایش رتبه بندی است. همه ما ترجیح می‌دهیم سرعت سایت‌مان بالا باشد تا این که یک سایت کند داشته باشیم. سرعت بارگذاری صفحات تأثیر بسزایی در سئو سایت دارد.

هرچه سرعت بارگذاری سایت بیشتر طول بکشد، نرخ پرش آن افزایش پیدا می‌کند. نرخ پرش بالا به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که کاربران محتوای صفحه را مفید نمی‌دانند، بنابراین رتبه بندی آن در نتایج گوگل کاهش می‌یابد و این موضوع اگر در صفحه پرداخت آنلاین سایت‌های فروشگاهی لتفاق بی‌افتد، قطعاً مشتری‌های خود را از دست می‌دهند.

به طور خلاصه، افزایش سرعت سایت در سئو فوق‌العاده مهم است و ما این مقاله را برای توضیح بهینه سازی سرعت سایت و تأثیرات آن در سئو ایجاد کرده‌ایم. ما همچنین عوامل مؤثر در کندی سایت‌ها را در این مقاله شناسایی خواهیم کرد و نکاتی در مورد چگونگی سرعت بخشیدن به سایت را به شما توضیح خواهیم داد.

آشنایی اولیه با بهینه سازی سرعت سایت

سرعت سایت به سرعت بارگذاری هر صفحه وب از سرور میزبان خود و نمایش آن در مرورگر به کاربران گفته می‌شود. برای این که جایگاه رتبه بندی سایت خود را نسبت به رقبا در نتایج گوگل بهبود ببخشید، باید مهم‌ترین عامل سئو یعنی بهینه سازی سرعت سایت را باید در نظر بگیرید. سایت‌هایی که سرعت بارگذاری صفحات آن‌ها بیشتر است، سود بیشتری را هم خواهند برد.

به عنوان مثال، صفحاتی که در عرض دو ثانیه بارگذاری می‌شوند متوسط ​​نرخ پرش 9 درصد است، در حالی که صفحاتی که در عرض پنج ثانیه بارگذاری می‌شوند، نرخ پرش خود را به 38 درصد افزایش می‌دهند.

آشنایی اولیه با بهینه سازی سرعت سایت
بهینه سازی سرعت سایت چگونه انجام می‌شود؟

بارگذاری صفحه در یک ثانیه باعث می‌شود تا کاربران در سایت باقی بمانند، اما پس از 10 ثانیه بارگذاری صفحه، سایت را ترک خواهند کرد و بعید است که دوباره به سایت مورد نظر مراجعه کنند. با افزایش ثانیه‌های سرعت بارگذاری سایت، نرخ پرش نیز افزایش می‌یابد و آنچه کاهش می‌یابد صبر کاربر است.

حتی سایت‌های بزرگ نیز از تأثیر سرعت سایت در امان نیستند. به عنوان مثال سایت BBC در هر ثانیه از لود شدن صفحه 10 درصد از کاربران خود را از دست می‌دهد، اما این شبکه زمان بارگذاری صفحه خود را فقط 0.4 ثانیه کاهش داد و میزان بازدید 9 درصد افزایش یافت.

بنابراین، یک سایت با چه سرعتی باید بارگذاری شود؟

در حالت ایده آل، سایت شما باید ظرف سه ثانیه بارگذاری شود، یا اگر یک سایت تجارت الکترونیکی دارید، باید در دو ثانیه بارگذاری شود. تغییر سرعت سایت از دو به سه ثانیه، نقطه عطفی است که نرخ پرش به سرعت افزایش می‌یابد، در حقیقت  40 درصد از کاربران بیش از سه ثانیه قبل از کنار گذاشتن یک سایت منتظر می‌مانند.

بهینه سازی سرعت سایت چگونه بر تجارت تأثیر می‌گذارد؟

افزایش سرعت سایت می‌تواند از فروش تا عملکرد موتور جستجو تأثیر بگذارد. اگر یک سایت تجارت الکترونیکی را اداره می‌کنید که 100000 دلار در روز درآمد کسب می‌کند، تأخیر یک ثانیه در صفحه می‌تواند 2.5 میلیون دلار در سال برای فروش از دست رفته شما باشد.

سرعت سایت چگونه بر میزان فروش تأثیر می‌گذارد؟

هر سایتی که باسرعت آهسته‌ای بارگذاری می‌شود، با افزایش نرخ پرش و کاهش زمان در سایت روبرو خواهد شد. اگر می‌خواهید فروش آنلاین داشته باشید، ضرر ناشی از پائین بودن سرعت سایت، بسیار مخرب خواهد بود.

سرعت سایت چگونه بر وفاداری مشتری تأثیر می‌گذارد؟

سرعت سایت همچنین بر نحوه عملکرد کسب و کار شما مخصوصاً در رقابت با رقبا تأثیر می‌گذارد. 79 درصد از خریداران آنلاین که تجربه رضایت بخشی ندارند، احتمال خرید مجدد از همان سایت کمتر است، در حالی که 64 درصد به سادگی از فروشگاه آنلاین دیگری خرید می‌کنند.

تأثیر سرعت سایت در سئو

اگر می‌خواهید کلیک خوردن سایت خود را بالا ببرید، موضوع تولید محتوا حاکم این قضیه خواهد بود، اما سرعت سایت نیز یک سیگنال رتبه بندی تأیید شده توسط گوگل است، بنابراین مهم است که برای دستیابی به جایگاه بهتر در رتبه‌بندیِ موتور جستجو، افزایش سرعت سایت را در دستور کار خود قرار دهید.

تأثیر سرعت سایت در سئو
راه های بهینه سازی سرعت سایت

از آنجا که برای گوگل، عکس‌العمل کاربران اولویت اول را دارد و همان‌طور که دیدیم پایین بودن سرعت سایت نارضایتی کاربران را به همراه خواهد داشت. تحقیقات گوگل نشان داد که وقتی بارگذاری صفحه از یک به سه ثانیه می‌رود، نرخ پرش 32 درصد و اگر زمان بارگذاری صفحه از یک به 5 ثانیه می‌رود، احتمال نرخ پرش 32 درصد افزایش می‌یابد. اگر بارگذاری سایت برای 10 ثانیه طول بکشد، احتمال نرخ پرش به 123 درصد افزایش می‌یابد.

عوامل تأثیرگذار در سرعت سایت

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چگونه سرعت سایت را بالا ببریم؟

در این قسمت از مقاله پاسخ این سوال را خواهیم داد. برخی از عوامل در بهینه سازی سرعت سایت تأثیرگذار هستند که از دسترس صاحبان سایت خارج است، مانند موانع و مشکلات متصل شدن کاربران به اینترنت، اما اکثر موارد تأثیرگذار در افزایش سرعت سایت قابل رفع شدن هستند که در این قسمت از مقاله به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

میزبانی وب (هاست)

یک شرکت میزبانی وب، سروری را فراهم می‌کند که سایت شما در آن میزبانی شود و شما می‌توانید از بین انواع مختلف سرورها یکی را انتخاب کنید. سرورهای مشترک، VPS و اختصاصی رایج‌ترین گزینه‌ها هستند.

شرکت‌های مختلف میزبانی وب تضمین‌های مختلف به روز بودن را به مشتریان ارائه می‌دهند. شما می‌خواهید ارائه دهنده‌ای را انتخاب کنید که حداقل 99.90 درصد از زمان کار را تضمین کند.

VPS و سرورهای اختصاصی گزینه‌های پیشرفته‌تری هستند. شرکت‌های عظیم و سایت‌های تجارت الکترونیکی در واقع به چندین سرور اختصاصی نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنند که سایت‌های آن‌ها در اسرع وقت کار می‌کنند.

VPS و سرورهای اختصاصی منابع بیشتری از جمله پهنای باند را ارائه می‌دهند. پهنای باند مقدار داده‌ای است که سایت شما می‌تواند در مدت زمان مشخصی به بازدیدکنندگان شما منتقل کند. اگر سایت شما از میزان بازدید بالایی برخوردار است، برای جا به جایی به پهنای باند بیشتری نیاز دارید.

بهینه سازی تصاویر، ویدئوها

هرچه اندازه تصاویر شما بزرگ‌تر باشد و هرچه تعداد ویدئوها و تصاویر شما در یک صفحه بیشتر باشد مدت زمان بیشتری برای بارگذاری صفحات ایجاد خواهد شد، این بدان معناست که بهینه سازی تصاویر مهم است.

تأثیر بهینه سازی تصاویر در سرعت سایت
مقاله‌ی بهینه سازی سرعت سایت

به طور متوسط ​​، تصاویر 21 درصد از وزن کل صفحه وب را تشکیل می‌دهند، بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید تصاویر مانعی برای سرعت سایت ندارند. بهینه سازی تصاویر یک عمل متعادل کننده برای پایین آوردن حجم تصاویر با بیشترین کیفیت قابل قبول است، اما آن‌قدرها که به نظر می‌رسد پیچیده نیست.

براندون هوارد، مدیر عامل آژانس طراحی مستقر در نشویل All My Web Needs با مطالعه در زمینه بهینه سازی تصاویر، این دیگاه را بیان کرد که:

“با استفاده از چند تکنیک، از جمله فشرده سازی تصویر، ما توانستیم بارگذاری سایت یک مشتری را به 1.5 ثانیه کاهش دهیم. با استفاده از ابزارهای جدید برای بهینه سازی تصاویر و حذف هرگونه داده غیرضروری از فایل تصویری، ما توانستیم سرعت سایت را کاهش دهیم، حتی اگر گرافیک‌های حرفه‌ای‌تری را به صفحات سایت اضافه کنیم. ”

مهم‌ترین مراحل در بهینه سازی تصاویر، تبدیل آن‌ها به بهترین فرمت فایل (مانند PNG ، JPEG یا GIF) است. با استفاده از ابزارهای رایگان مانند ImageResizer و Compresspng می‌توانید بهینه سازی تصاویر را فقط با چند کلیک انجام دهید و با ابزارهای پولی مانند ImageOptim کارهای بیشتری را بر روی تصاویر انجام دهید.

تام بورلت، مدیر بازاریابی شرکت Stag تجربه خود را در سرعت بارگذاری تصاویر اینگونه بیان می‌کند:

“به صورت مکرر سایت‌هایی را مشاهده کرده‌ام که تصاویر خود را بهینه سازی نکرده‌اند، حتی برندهای بزرگ نیز غالباً این اشتباه را انجام می‌دهند، خصوصاً اگر تعداد زیادی صفحه در سایت خود داشته باشند. آموزش یک تیم برای بهینه سازی تصاویر و اهمیت سرعت بارگذاری تصاویر با اندازه مناسب در داخل سایت بسیار مهم است.”

افزونه‌ها یا پلاگین‌ها

افزونه‌های وردپرس برای افزودن قابلیت‌های پیشرفته به یک سایت گزینه مناسبی هستند. با این حال، انتخاب در مورد تعداد افزونه‌هایی که استفاده می‌کنید هزینه دارد، زیرا استفاده از تعداد پلاگین‌ها بالا سرور شما را تحت فشار قرار می‌دهد.

اگر مطمئن نیستید کدام افزونه‌ها را باید کنار بگذارید و کدام یک را نگه دارید، لازم است پلاگین‌هایی را که برای کمک به بهبود سایت و  بهینه سازی سرعت سایت ساخته شده هستند را نصب کنید.

مرورگرها

مرورگری که استفاده می‌کنید نیز می‌تواند بر سرعت بارگذاری سایت تأثیر بگذارد، زیرا نسخه‌های قدیمی مرورگرها ممکن است صفحات سایت شما ناسازگار باشند. راه حل این امر این است که بررسی کنید که چه مرورگری با سایت شما سازگار است تا از جدیدترین نسخه مرورگر انتخابی خود استفاده می‌کنید.

همچنین می‌توانید مرورگر خود را تنظیم کنید و به طور خودکار به روز شود تا اطمینان حاصل شود که همیشه سایت سرعتی را دارید.

بهینه سازی سرعت سایت یکی از روش‌های موثر در بهبود سرعت صفحه است. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم عواملی را که باید در بهینه سازی سرعت سایت آن‌ها را در نظر بگیرید را توضیح دهیم.

تست سرعت سایت

ابزارهایی وجود دارد که می‌توانید از طریق رایانه شخصی خود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهینه سازی سرعت سایت و افزایش سرعت سایت خود استفاده کنید. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهایی ازجمله GTmetrix و Pingdom اسنفاده کنید. این ابزارها بهینه سازی سرعت سایت شما را بررسی می‌کنند و با نتایح به دست آمده از این ابزارهای بهینه سازی سرعت سایت زمان بارگذاری صفحات خود را می‌توانید بهبود ببخشید.

تست کردن سرعت سایت
افزایش سرعت سایت با این روش‌ها

شما با استفاده از این ابزارها می‌توانید ببینید که چند صفحه بارگذاری می‌شوند و چه مدت زمان بارگذاری آن‌ها طول کشیده است.

همچنین می‌توانید از ابزار PageSpeed Insights گوگل استفاده کنید. این ابزار به صراحت سرعت صفحه را اندازه گیری نمی‌کند، اما نکاتی را در مورد چگونگی بهبود زمان بارگذاری سایت ارائه می‌دهد.

بهینه سازی کدها

بهینه سازی کد می‌تواند سرعت سایت را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. گوگل چند ابزار مختلف برای کمک به شما در بهینه سازی کدها ارائه می‌دهد، از جمله:

  • HTML Minifier
  • CSSNano
  • CSSO
  • JavaScript
  • UglifyJS
اهمیت بهینه سازی کدها در سرعت سایت
روش‌های بهینه سازی سرعت سایت

بهینه سازی پایگاه داده‌ها

اگر از CMS مانند وردپرس استفاده می‌کنید، تمام داده‌های متنی و رمزگذاری شده سایت شما (مانند پست‌ها، نظرات و صفحات) در یک پایگاه داده ذخیره می‌شوند، اما با گذشت زمان، این پایگاه داده می‌تواند با برخی از داده‌های مورد نیاز شما شلوغ شود، مانند:

  • نظرات تأیید نشده یا هرزنامه
  • پیش‌نویس‌ها و بازنگری‌ها را ارسال کنید
  • پست‌ها و صفحات حذف شده

پاک کردن بانک اطلاعاتی خود از این موارد باعث کوچک‌تر شدن آن می‌شود و سرورهای میزبان وب سریعاً می‌توانند مطالب درخواستی را دریافت کنند.

استفاده از CDN

شبکه تحویل محتوا یا CDN یک شبکه توزیع شده از نظر جغرافیایی از سرورها است که با هم کار می‌کنند تا محتوای شما را سریع‌تر تحویل دهند، بنابراین برای ارائه محتوای خود به کاربران در سراسر جهان لازم نیست به یک سرور متکی باشید.

CDN ها با توزیع پهنای باند در چندین سرور به بهینه سرعت سایت کمک کنند.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، بهینه سازی سرعت سایت برای موفقیت یک صفحه بسیار مهم است. حتی کوچک‌ترین پیشرفت در زمان بارگذاری صفحات به شما کمک می‌کند تا نرخ پرش را کاهش دهید، نرخ تبدیل را افزایش دهید و رتبه بندی سایت خود را در نتایج گوگل بهتر کنید.

شما می‌توانید سولات و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

منابع

websitebuilderexpert

kinsta

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.