مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه از دیدگاه سئو

آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1399
مدت زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه

مادر این مقاله قصد داریم مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه و همچنین نحوه استفاده از آن‌ها را، برای شما شرح دهیم.

هنگام تصمیم گیری در مورد چگونگیِ راه اندازیِ چندین سایت یا بخش‌های مختلف سایت‌ها معمولاً چند سوال به ذهنمان می‌آید:

 • کدام یک برای سئو بهتر است؟
 • مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه چیست؟
 • زیر دامنه چیست؟
 • زیر پوشه چیست؟
 • قیاس زیر دامنه و زیر پوشه در چیست؟
 • چگونه و چه زمانی باید از این‌ها استفاده کنید؟

ما این دو اصطلاح را تعریف و در مورد جوانب مثبت و منفی هر یک بحث خواهیم کرد و به شما در ادامه کمک می‌کنیم که تصمیم بگیرید کدام سیستم برای کسب و کار شما مناسب است.

در ادامه به جای استفاده از زیر پوشه و زیر دامنه از کلمه ی زیر سایت استفاده خواهیم کرد و هر جا از این کلمه استفاده شد؛ منظور (زیر پوشه و زیر دامنه) است.

چگونه مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه را انجام دهیم؟

اول اینکه دامنه در واقع آدرس اینترنتیِ سایت شماست مثلاً دامنه ی سایت ما “www.poonak.org” است. نام دامنه ای که انتخاب می‌کنید، دامنه اصلی خواهد بود و سایت شما در آن میزبانی می‌شود.

سعی کنید نامی ساده انتخاب کنید و تا حد امکان از علایم نگارشی استفاده نکنید، تا به یاد سپردن آن برای کاربران راحت باشد. در قیاس زیر دامنه و زیر پوشه، زیر دامنه (subdomain) قسمتی از یک سایت است، اما گوگل آن را به عنوان یه سایت دیگر شناسایی می‌کند.

هنگام مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه، هدف از درست کردن زیر دامنه این است که به جای درست کردن چند دامنه، یک دامنه ایجاد کرده و سپس زیر دامنه های متعددی به وجود ‌آوریم و در آن محتوای مختلفی را تولید کنیم.

از زیر دامنه ها برای اهداف مختلفی استفاده می‌کنند، یکی از آن‌ها تهیه ی نسخه های مختلف زبان خارجی سایت است و این کار می‌تواند مفید باشد و برای شما هزینه ی اضافی ای ندارد.

مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه

مثلاً زیر دامنه ی سایت ما به این صورت “blog.poonak.org” نوشته می‌شود. زیر پوشه (subdirectory) ساختار بسیار راحت تری برای راه اندازی است و برخلاف زیر دامنه، سرور آن از سایت جدا نیست. زیر پوشه ها، سایت‌ها و صفحاتِ آن‌ها را در پوشه ای مانند پوشه های رایانه سازمان می‌دهند.

در مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه، زیر دامنه و سایت اصلی به عنوان نهادهای مجزا برای Google دیده می‌شوند. لینک‌هایی بین آن‌ها وجود دارد، اما برای سئو، بک لینک آن‌ها در بیشتر موارد جداگانه در نظر گرفته می‌شود.

این که شما هم برای سایت خود از زیر دامنه یا زیر پوشه استفاده کنید، به سیستمی که برای سایت خود استفاده می‌کنید و به تجارت شما بستگی دارد.

به طور کلی، در قیاس زیر دامنه و زیر پوشه، زیر دامنه ها برای مشاغل بزرگ با چندین نهاد ایده آل هستند، در حالی که زیر پوشه ها برای صاحبان مشاغل کوچک که می‌خواهند اطمینان حاصل کنند تمام تلاش‌های SEO کردن در یک دامنه متمرکز است، روش بهتری است.

زیر دامنه‌ ها، زیر پوشه ها و سئو

آیا موتورهای جستجو مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه را انجام می‌دهند و یکی از گزینه ها را نسبت به گزینه ی دیگر ترجیح می‌دهند؟

به گفته جان مولر، تحلیلگر وب مستر گوگل، واقعاً اینطور نیست و نگرانی در مورد SEO نباید در انتخاب شما بین زیر دامنه ها و زیر پوشه ها تأثیر بگذارد؛ ربات‌های موتورهای جستجو (Crawlers) و الگوریتم‌های گوگل هنگام رتبه بندیِ یک صفحه، زیر دامنه و زیر پوشه را جدا در نظر نمی‌گیرند.

برخی گزارش داده اند که تغییر زیر دامنه به زیر پوشه می‌تواند منجر به افزایش بازدید شود، اما بهترین ساختار برای سایت شما به ساختار کسب و کار یا مشاغل شما بستگی خواهد داشت.

در مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه، زیرپوشه ها معمولاً بهترین انتخاب هستند، چون یک زیر پوشه تمام تلاش‌های SEO کردن را در یک دامنه تقویت‌ می‌کند.

حتی اگر محتوای شما در یک زیر پوشه متفاوت باشد، ربات‌های موتور جستجو هنوز آن را به عنوان قسمتی از همان سایت مشاهده می‌کنند. قرار دادن یک زیر پوشه صفحات فرود اختصاصی را به شما ارائه می‌دهد که می‌تواند به شما در به روزرسانیِ محتوا، برای هر هدف کمک کند.

در مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه؛ زیر پوشه ها برای کسانی مناسب است که نمی‌خواهند زیر دامنه را جدا از یک سایت اصلی مدیریت کنند. نظارت بر زیر پوشه در سایت، از سیستم مدیریت محتوا، آسان تر است.

برای قیاس زیر دامنه و زیر پوشه، اشاره کردیم که تغییر از زیر دامنه به زیر پوشه ممکن است باعث افزایش رتبه سایت شود. دلیل این امر آن است که گوگل معمولاً همه ی بخش‌های مختلف زیر پوشه را به عنوان بخشی از کل سایت مشاهده می‌کند.

هنگام مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه، Google معمولاً با هر سایت دارای زیر دامنه، به عنوان سایتی مستقل رفتار می‌کند.

این می‌تواند ارزش لینک سازی را از بین ببرد. مثلاً اگر در زیر دامنه ای لیستی از ده شرکت برترِ صنعتِ مربوط به شما را ایجاد کند و به یک پست در سایت شما در “blog.poonak.org” بک لینک دهد، قدرت وبلاگ شما نیز افزایش می‌یابد، ولی نه به اندازه ی یک سایت کاملاً جداگانه.

تبدیل زیر دامنه ها به زیر پوشه، بک لینک‌ها را قدرتمند تر می‌کند. هر زیر پوشه به سایت استحکام می‌بخشد و باعث افزایش رتبه شما می‌شود.

زمان انتخاب زیر دامنه ها

اگر تجارت شما رو به بزرگتر شدن است و شما وقت و نیروی لازم را دارید، ممکن است بخواهید زیر دامنه را انتخاب کنید. زیر دامنه ها دارای استقلال جداگانه و منحصر به فردی هستند و پیاده سازی آن‌ها نیز آسان تر است.

در مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه، زیر دامنه ها در صورتی ترجیح داده می‌شوند که یک برند تجاری دارای چندین نهاد بزرگ و مجزا باشد که به سایت‌های خاص خود نیاز دارند.

زمان انتخاب زیر دامنه و زیر پوشه

اگر نام تجاری شما به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند دامنه ی خود را تضمین کند، ممکن است به اندازه ی کافی قدرتمند باشد تا بتواند به بک لینک‌های خود تکیه کند.

در قیاس زیر دامنه و زیر پوشه، تبدیل چنین دامنه هایی به زیر پوشه به دلیل تغییر هر URL (آدرس اینترنتی که در نوار وضعیت بالای سایت میبینید. :URL)، فقط باعث فدا کردن ارزش لینک سازی می‌شود.

لینک‌های برجسته و قدرتمند بین زیر دامنه های شما ضروری است. لینک‌ها باید مرتبط باشند، راه هایی برای ارتباط بین لینک‌ها پیدا کنید که برای کاربران مفید باشد.

به طور کلی، برای مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه، بهتر است که برای کار و تجارت خود به دامنه و URL‌های خود پایبند باشید و URL مناسب انتخاب کنید که در طول زمان بتواند ثابت بماند. بهترین روش‌ها برای ایجاد URL‌های بادوام شامل موارد زیر است:

 1. URL‌ها را کوتاه و خوانا انتخاب کنید.
 2. از پوشه های زیادی در URL استفاده نکنید.
 3. پوشه ها را با کلماتی که واضح هستند و موضوع را ارائه می‌دهند، سازماندهی کنید.
 4. از کلماتی استفاده کنید که به زودی منسوخ نمی‌شوند.

در برخی مواقع به احتمال زیاد مجبورید URL‌ها را تغییر دهید، بنابراین مطمئن شوید که در هنگام انجام این کار قابلیت تغییر مسیر را آماده کرده اید. اگر باید URL‌های خود را تغییر دهید، اطمینان حاصل کنید که این انتخاب طولانی مدت است و در آینده مجبور به انجامِ دوباره ی این کار نخواهید بود.

تفاوت زیر دامنه و زیر پوشه

حالا که درباره ی مزایای زیر پوشه و زیر دامنه گفته شد، باید ببینیم چگونه از سئو، در این زیر سایت‌ها استفاده کنیم. برای این قسمت موضوعاتی که نیازمند زیر سایت‌ها هستند را توضیح می‌دهیم و سپس برنده را از بین زیر دامنه و زیر پوشه اعلام می‌کنیم.

عوامل مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه

در زیر عواملی که باید در مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه در نظر بگیرید را، توضیح داده ایم:

1. کلمات کلیدی و تحقیق آن

این خیلی مهم است که شما از قبل برنامه ریزی کنید، تا خطر شکست خوردن را به حداقل برسانید. مشخص کنید که هدف این زیر سایت‌ها چیست، سایت آموزشی یا سایت فروش.

تا جایی که می‌توانید از کلمات کلیدیِ درست استفاده کنید تا مخاطبانِ بیشتری سایت شما را کلیک کنند. اگر می‌خواهید زیر سایتی را انتخاب کنید، باید مطمئن شوید که می‌توانید کلمات کلیدی ای که در سایت اصلی هدف قرار نمی‌دهید، در آن زیر سایت این کار قابل انجام است.

در اینجا برنده زیر پوشه است. اگر بخواهید به غیر از اصطلاحاتی که در ابتدا انتخاب کرده اید، روی سایر کلمات کلیدی تمرکز کنید، بهترین انتخاب است.

اگر این کار را با زیر دامنه انجام دهید، ممکن است با محتوای سایت اصلی تداخل پیدا کند و ممکن است سایت اصلی شما در مقابلِ زیر دامنه خود ببازد، اما کلمات کلیدیِ استفاده شده در زیر پوشه متعلق به دامنه ی اصلی است و باعث ارتقای کل سایت می‌شود و این یکی از عوامل مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه، برای انتخاب یکی از آن‌ها است.

عوامل موثر در انتخاب زیر دامنه و زیر پوشه

2. بک لینک را بهبود ببخشید

عامل دیگر که در قیاس زیر دامنه و زیر پوشه و انتخاب یکی از آن‌ها، می‌توان اشاره کرد، بهبود بخشیدن بک لینک‌ها است. قدرتمند بودن لینک‌ها یکی از اصلی ترین عوامل رتبه بندی است که باید همیشه برای آن بهینه سازی کنید.

اگر قصد دارید برای بهبود بک لینک خود یک زیر سایت ایجاد کنید؛ اطمینان حاصل کنید که کیفیت و کمیت لینک‌هایی که می‌خواهید به آن اشاره کنید در نظر گرفته اید. همانطور که می‌دانید ساخت بک لینک تکنیک‌های خاص خودش را دارد.

علاوه بر این، شما همچنین باید در مورد لینک‌هایی که به سایت اصلیِ شما متصل می‌شوند، فکر کنید.

در اینجا برنده زیر پوشه است. بک لینک‌هایی که برای یک زیر دامنه ایجاد می‌کنید به بک لینک خودِ سایتِ شما متصل نمی‌شوند. از آنجا که به عنوان سایتی جداگانه از سایت اصلی شما در نظر گرفته می‌شود، لینک‌های آن نیز مستقل است.

اگر می‌خواهید سایت خود را حفظ کنید، قیاس زیر دامنه و زیر پوشه و ایجاد یک زیر پوشه با لینک‌های پیوست شده به آن، مناسب ترین انتخاب خواهد بود.

تأثیر بک لینک در انتخاب زیر دامنه و زیر پوشه

3. انتخاب زبان سایت با توجه به موقعیت مکانی

شما برای اداره کردن یک سایت بین المللی باید به کشورهای مختلف مخاطبان توجه کنید. داشتن زیر سایتی که بتواند زبان‌های مختلفی را میزبانی کند، در دراز مدت یک مزیت محسوب می‌شود، که این یکی دیگر از عوامل قیاس زیر دامنه و زیر پوشه است.

این امر باعث افزایش ترافیک می‌شود و به این معناست که شما در دسترس کاربران سراسر جهان هستید. برای این کار شما به یک زیر سایت نیاز دارید، که می‌تواند به شما در دستیابی به این هدف کمک کند.

در اینجا برنده زیر دامنه است. با انعطاف پذیری ای که زیر دامنه ها می‌توانند برای ملاحظات بین المللی ایجاد کنند، برای برند شما آسان تر است، که یک استراتژی انتخاب کنید که بتواند مشتری‌های خارجی را با یک زیر دامنه تامین کند.

علاوه بر این، اگر بخواهید تقسیم بندی بین مخاطبان داشته باشید، در بازاریابیِ بیشترِ سایت به شما کمک می‌کند.

4. مسائل فنی و مدیریت

با انتخاب هر زیر سایت، نیازمند اقدامات احتیاطی خاصی خواهید شد، پس شما باید جنبه ی احتیاطی فنی را بر این اساس مدیریت کنید. این امر ضروری است تا خطرات امنیتی کاهش یابد و سایت در رتبه بندی موتورهای جستجو عملکرد خوبی داشته باشد.

البته، شما باید به زیر سایتی بروید که برای شما راحت تر باشد و اقدامات ضد تولید کمتری را به شما ارائه دهد.

در اینجا برنده زیر پوشه است. در مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه، زیر دامنه ها، به فایل‌های مختلف robot.txt (با استفاده از آن می‌توان مشخص کرد کدام یک از صفحات توسط گوگل ایندکس شوند) برای زیر دامنه و نقشه سایت (XML) نیز نیاز دارید.

شما همچنین باید ردیابی عملکرد را همراه با مدیریت فنی در نظر بگیرید زیرا مجبور به انجام کارهای زیادی هستید.

قرار دادن این دو زیر سایت در برابر یکدیگر و مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه، زیر پوشه ها را به عنوان یک برنده واضح معرفی می‌کند. با در نظر گرفتن این عوامل، بهینه سازیِ زیر پوشه ها برای سئو، کار دشواری نخواهد بود.

بدانید که هر زیر پوشه همان هدف اصلیِ سایت را حمایت و دنبال می‌کند، پس هرکدام را که مناسب شماست، انتخاب کنید. اما در قیاس زیر دامنه و زیر پوشه و بهینه سازیِ یک زیر سایت برای سئو، زیر پوشه گزینه ای مطمئن برای شماست.

نتیجه گیری

برای جمع بندی؛ شما در کسب و کار خود در شرایط زیر باید از زیر دامنه ها استفاده کنید:

 1.  شما سایت‌های بزرگ، منحصر به فرد و یا موارد سرگرمی تجاری دارید.
 2. منابع سخت افزاری برای نگهداریِ سایت‌های بزرگ دارید که می‌توانند به زیر دامنه ی خود تکیه کنند.

زیر پوشه ها ایده بهتری هستند، چون هر زیر پوشه از همان سایت اصلیِ خود شما پشتیبانی می‌کند. این عوامل را هنگام استراتژی کلی SEO خود به دقت در نظر بگیرید. مقدار زمان و انرژی ای را که می‌توانید برای نگهداری سایت اختصاص دهید، در نظر بگیرید.

امیدوارم که مقایسه زیر دامنه و زیر پوشه را متوجه شده باشید.

با نتیجه گیریِ بالا امیدوارم بتوانید زیر دامنه ی سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید. یادتان باشد سازماندهی سایت فقط باید بخشی از استراتژی محتوای شما باشد، بنابراین مطمئن شوید که عملکرد بهتر سئو را کامل درک کرده اید.

منابع

callrail

seo-hacker

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox