تکنیک‌های تولید محتوای متنی + 8 روش کلیدی

آخرین بروزرسانی: 12 بهمن 1399
مدت زمان مطالعه این مقاله 5 دقیقه

تکنیک‌های تولید محتوای متنی را اگر در اینترنت جستجو کنید نتایج و تکنیک‌های زیادی به چشم شما خواهد خورد، اما قبل از هرچیز، نوشتن محتوای عالی باید اولین هدف شما باشد، شما می‌توانید زمان و کار مورد نیاز خود را برای ایجاد محتوای عالی و ساخت یک رزومه خوب انتخاب کنید.

اما از آن طرف، می‌توانید راهی آسان را انتخاب کنید و محتوای ضعیفی بنویسید. مسیری که در نهایت شما را به جایی نمی‌رساند و فقط منجر به طلف شدن زمان و انرژی شما می‌شود.

مسیر بازاریاب محتوا مشخص است. برای بالا بردن رتبه بندی سئو، به دست آوردن بازدید و یا خرید، باید محتوای عالی در وبلاگ یا سایت خود داشته باشید. اگر مطالب اصیل (Unique) بنویسید، موتورهای جستجو به سایت شما کمک می‌کنند تا بیشتر در معرض دید قرار گیرد.

به عنوان مثال، گوگل به صراحت گفته است که سایت‌های با محتوای تکراری را دوست ندارند و آن‌ها را جریمه می‌کنند. به عبارت دیگر، Google می‌خواهد به سایت‌های با کیفیت بالا که دارای محتوای اصلی هستند پاداش دهد.

تکنیک های تولید محتوای جذاب

بنابراین محتوای عالی نه تنها سایت بهتری ایجاد می‌کند، بلکه باعث بهبود رتبه سایت شما می‌شود که می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی در تجارت شما داشته باشد. با دانستن تکنیک‌های تولید محتوای متنی قطعا گام بزرگی برمی‌دارید.

دلیل شما برای داشتن یک سایت محتوا چه برای کسب و کار و چه یک سرگرمی‌شخصی باشد، انجام این کار مهم است. در این پست وبلاگ، ما نکاتی را در مورد تولید محتوای عالی شرح خواهیم داد.

اما بیایید اول کمی بدانیم که تولید محتوا چیست؟ دنیای محتوا آنقدر بزرگ است که از هرکسی بپرسید تعریفش از تولید محتوا چیست نظریه ی خودش را دارد. بعضی اوقات هم این تعاریف برای برخی‌ها گنگ و پیچیده است.

به ساده ترین تعریف می‌توان گفت محتوا همان چیزی است که هر روز با آن سر و کار داریم. وقتی در صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام روزانه پست‌های زیادی مشاهده می‌کنیم و آن‌ها را بالا پایین می‌کنیم و یا خودمون چیزی را در صفحه خود به اشتراک می‌گذاریم مشغول مشاهده و تولید محتوا هستیم.

وقتی کسی به سایت شما برخورد می‌کند و در مورد شما مطالعه می‌کند می‌خواهید که خرید هم کند. بنابراین، محتوا باید جذاب باشد. اینجاست که یک نویسنده محتوا وارد ماجرا می‌شود تا کلمات را برای جلب نظر مشتری به بهترین شکل کنار هم بچیند.

یک نویسنده محتوا باید بفهمد بازدید کنندگان شما چه کسانی هستند، هنگام بازدید از سایت شما بدانند که آن‌ها چه می‌خواهند و سپس محتوای آموزنده سایت درباره شرکت مسافرتی شما ایجاد کند. اما موضوع ما در این مقاله تکنیک‌های تولید محتوای متنی است، با ما همراه باشید.

تکنیک‌های تولید محتوای متنی 

همانطور که می‌دانید انواع مختلفی از محتوا وجود دارد اما محتوای نوشتاری تقریبا نخستین و قدیمی‌ترین نوع از محتواست که ما می‌شناسیم. با ما همراه باشید تا چند مورد از تکنیک‌های تولید محتوای متنی را بررسی کنیم.

1. مخاطبان خود را بشناسید

به عنوان مثال، تصور کنید در حال ایجاد یک سایت برای یک شرکت حقوقی هستید. مخاطبان اصلی شما ممکن است مشتریان موجود باشند، اما مخاطبان ثانویه شما بسیار گسترده تر هستند و می‌تواند شامل وکلا، گزارشگران حقوقی یا هر کسی باشد که در آینده ممکن است به خدمات شما نیاز داشته باشد.

شما باید مطمئن شوید که محتوای شما برای همه این مخاطبان قابل دسترسی و جالب است. این گروه ها چه نوع سوالاتی را می‌توانند درباره یک موضوع خاص بپرسند؟ کجا بیشترین فعالیت آنلاین را دارند؟ آن‌ها به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارند.

Textual content generation techniques

 2. جملات کوتاه و ساده بنویسید

توجه خواننده امروز بیشتر جملاتی  را جلب می‌کند که کوتاه و درعین حال مفید باشد. می‌توان از جمله ای چهار خطی استفاده کرد تنها به قصد بالا بردن تعداد واژه ها اما می‌توان با جمله ای یک و نیم خطی همان مفهوم را به بازدید کننده رساند که بازخورد مثبتی برای محتوا به همراه دارد.

بنابراین محتوای کوتاه  و آسان به طور طبیعی مخاطبان بیشتری را در بر خواهد گرفت، در رعایت تکنیک‌های تولید محتوای متنی نگارش جزو کلیدی ترین هاست. تمرکز خود را بر استفاده از اسم و فعل بگذارید. از قید و صفت کم تر استفاده کنید.

3. محتوای اصیل (Unique) ایجاد کنید

همانطور که گفته شد، محتوای اصیل تا حد زیادی با Google و بازدید کنندگان شما سازگار است. کپی کردن مطالب دیگران منجر به مجازات Google می‌شود، که می‌تواند نتیجه نهایی شما را ضعیف کند.

اصل به معنای اصالت است. ایده های شما باید اصیل باشد! تکرار مجدد مفهوم های مشابه یا پست‌های دیگران کارِ حرفه ای نیست. این مورد را می‌توان در همه ی مقالاتی که راجع به تکنیک‌های تولید محتوای متنی هستند مشاهده کنید.

اگر قرار باشد ما برای موضوعی که محتوا تولید می‌کنیم، از مطالب نوشته شده استفاده کنیم دیگر محتوای جدیدی تولید نمی‌شد و اساسا همچین شغلی به وجود نمی‌آمد. یک ضرب المثل قدیمی‌ هست که می‌گوید اگر چیز مفیدی برای گفتن ندارید، پس اصلاً چیزی نگویید.

4. همیشه روی ایجاد عناوین قوی تمرکز کنید

برای عناوین خود وقت بگذارید. در صورت امکان، چند مورد را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید کدام یک را ایده آل تر است. از آن‌ها نگذرید، آن‌ها اولین چیزی هستند که مردم می‌خوانند و مبنایی هستند که مردم برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می‌خواهند مقاله شما را بخوانند یا نه استفاده می‌کنند.

تکنیک‎های تولید محتوای متنی

5. توانایی ارائه پاسخ را داشته باشید

هدف نهایی یک موتور جستجو چیست؟

اکثر مردم برای ارائه مجموعه ای از پاسخ درست سراغ گوگل می‌آیند زیرا گوگل در این زمینه عالی است. هر مبحثی که قصد جمع آوری اطلاعات از آن را دارید را جستجو کنید تا گوکل انواع و اقسام موضوعات مرتبط همراه با عکس و فیلم در آن زمینه را به شما نشان دهد.

وقتی افراد از موتور جستجو استفاده می‌کنند، آنچه می‌خواهند جواب است و وظیفه گوگل است که این جواب را به آن‌ها بدهد. وقتی افراد در حال خواندن یک پست از سایت هستند دنبال این هستند که پاسخی بدست آورند تا بتوانند سوالات ساخته شده در ذهنشان را برطرف کنند.

حتی آن‌ها فقط پاسخ نمی‌خواهند، بلکه پاسخِ سریع می‌خواهند. بنابراین مطالب خود را آسان کنید تا افراد بتوانند قسمت‌های مهم و کلیدی را به سرعت ببینند و در سریع ترین زمان ممکن به پاسخ دلخواه برسند.

6. از منابع موثق بهره بگیرید

به این فکر کنید که شما یک مقاله برای سایت شرکت خود می‌نویسید، هزاران نفر قرار است آن را بخوانند و اگر برخی از مطالب شما نادرست باشد، قطعا می‌دانید می‌تواند چه ضرری به شرکت و اعتبار شخصی شما وارد کند.

پس حتما از سایت‌های دارای رتبه های خوب و با اطمینان خارجی مطالبی رو استفاده کنید و سعی کنید برای هر پاراگراف نیز جستجویی انجام دهید تا از صحت آن جمله اطمینان پیدا کنید.

به خاطر داشته باشید، سایت شما بازتاب شرکت شماست. اگر مشکلی در رابطه با سایت وجود داشته باشد، بر نحوه مشاهده محصولات شما توسط افراد تأثیر جدی می‌گذارد.

7. به زبان ساده تر بنویسید

اینترنت در حال حاضر تحت استفاده ی همه ی افراد جامعه اعم از تحصیل کرده یا کم سواد است و فقط در اختیار متخصصان فنی نیست. بنابراین اطمینان حاصل کنید که اطلاعات برای افراد غیر متخصص و فرد کم سواد نیز قابل درک است.

بنابراین کمتر از کلمات اختصاصی استفاده کنید و هرگاه استفاده کردید توضیح مختصری راجبش بدهید. اگر قصد اجرای دقیقِ تکنیک‌های تولید محتوای متنی را دارید باید توجه زیادی به این مورد داشته باشید.

اصطلاحات پیچیده را توضیح دهید و پیوندهای دیگری را برای سایر مقالات فراهم کنید که خوانندگان بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد یک موضوع خاص بدست آورند.

تکنیک های تولید محتوا

8. از فایل‌های چندرسانه ای‌ استفاده کنید

بعضی اوقات یک عکس، اینفوگرافیک یا فیلم می‌تواند به اندازه هزار کلمه تاثیر داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که 90 درصد اطلاعات منتقل شده به مغز انسان بصری است و افراد اطلاعات دیداری را 60 هزار برابر سریعتر از متن پردازش می‌کنند.

یک نمودار برای درک مطلب، می‌تواند نقش بهتری در توضیح یک موضوع پیچیده نسبت به متن را انجام دهد. اگر خودتان را یک طراح گرافیک نمی‌دانید، روش‌های زیادی برای استفاده از تصاویر در سایت خود و حتی برخی خدمات دیگر وجود دارد که به شما کمک می‌کند.

اگر چه موضوع ما تکنیک‌های تولید محتوای متنی است اما استفاده از چندرسانه ای تاثیر بسزایی در کار ما دارد. تصاویر همچنین به تجزیه متن کمک می‌کند، خوانایی صفحه شما آسان تر می‌شود. ما توصیه می‌کنیم حداقل یک تصویر در هر چند خط خود استفاده کنید.

در آخر

با توجه به تکنیک‌های تولید محتوای متنی که خوانده اید، می‌توانید از این راهکارها برای جذابیت بیشتر محتوای خود و در نتیجه جلب رضایت بیشتر مخاطبان خود استفاده کنید.

محتوا، چراغ راه در مسیر رشد کسب و کار ایده ‌آل شما خواهد بود. اگر آن را جدی بگیرید، خواهید دید که مشتریان نیز شما را جدی خواهند گرفت و این را هم در نظر بگیرید که بدون تولید محتوای متنی یکی از بزرگترین شانس‌های خود برای موفقیت را از دست داده ‌‌اید.

خوشحال هستم که توانستم چند تکنیک تولید محتوا را به شما بگویم و امیدوارم مفید واقع شده باشیم. دیدگاه هایتان را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

منابع :

jimdo

neilpatel

quora

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *