AMP چیست؟ اهمیت آن برای سئو سایت

آخرین به‌روزرسانی: 6 اردیبهشت 1400
مدت زمان مطالعه این مقاله 7 دقیقه

بهینه سازی تلفن همراه برای استراتژی محتوا و سئو سایت شما مهم است و AMP (Accelerated Mobile Pages) یک تکنولوژی است که برای کمک به آن است، اما اینکه آیا استفاده از AMP به عنوان بهترین برای سایت کسب و کار شما است، به صنعت شما بستگی دارد. ما در این مقاله می‌خواهیم به شما توضیح دهیم که AMP چیست، این که تأثیر Accelerated Mobile Pages بر سئو چگونه است و مزایای AMP چیست. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

AMP چیست؟

طبق مطالعه ای در سال 2020 میلادی، میزان ترافیک موبایل از سال 2011 میلادی در مصرف روزانه، 504 درصد رشد کرده است. با بیشتر شدن تعداد کاربران در استفاده از تلفن‌های همراه خود برای دسترسی به محتوا، مزایای AMP در استفاده از آن اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

بدون استفاده از AMP در سئو سایت، گوگل می‌تواند صفحاتی را که به آرامی بارگذاری می‌شوند یا نرخ پرش بالایی دارند را شناسایی کند و این صفحات را در نتایج جستجو پایین‌تر قرار می‌دهد.

نمودار اهمیت استفاده از AMP

در سال 2016 میلادی، گوگل با راه اندازی AMP (Accelerated Mobile Pages) یک راه حل منبع باز و تحت وب را که برای ایجاد انقلابی در مصرف محتوای تلفن همراه طراحی شده است، اعلام کرد.

AMP یا همان صفحات موبایلی پرشتاب یک راه حل منبع باز و تحت وب است که توسط گوگل ارائه شده است تا صفحات سایت‌ها با سرعت بیشتری در دستگاه‌های موبایل بارگذاری شوند.

نسخه شتاب‌دهنده‌ی صفحات موبایلی، (اعم از صفحه محصول، پست وبلاگ یا صفحه فرود (Landing Page)) به معنای بارگذاری فوری در تلفن همراه است. همچنین ممکن است این صفحات به صورت متفاوت یا به صورت کارت در نتایج موتور جستجو موبایل ظاهر شود.

طبق یک مطالعه اولیه، با تأثیر Accelerated Mobile Pages صفحات چهار برابر سریع‌تر بارگذاری می‌شوند.

سؤال اینجاست که استفاده از AMP آیا ضروری است؟

قبل از اینکه به مزایای AMP بپردازیم، توجه به این نکته مهم است اگرچه استفاده از این تکنولوژی می‌تواند به سئو سایت شما کمک کند، اما در بعضی موارد لزوماً برای سئو ضروری نیست و برعکس مزایای AMP برای برخی از مشاغل بیشتر از سایر سایت‌ها است.

اهمیت استفاده از AMP چیست؟
AMP چیست؟

در ادامه ما بیشتر به مزایای AMP خواهیم پرداخت، اما بیایید ابتدا فقط برخی از نکات اساسی را ارائه دهیم که می‌تواند به شما کمک کند تا خود را به شتاب‌دهنده‌ی صفحات موبایلی متصل کنید، زیرا مربوط به تجارت شما است، از جمله از این نکات:

  • AMP به طور گسترده‌ای توسط سایت‌های ناشر که دارای حجم بالایی از مقاله‌های خبری یا پست‌های وبلاگ هستند، پذیرفته شده است. اگر اکثر صفحات سایت شما مقاله نیستند، ممکن است AMP برای تجارت شما ضروری نباشد.
  • اگر حجم بالایی از مقالات را چاپ می‌کنید، اما قبل آن از CDN (شبکه تحویل محتوا) استفاده می‌کردید، این سیستم عامل‌ها اغلب دارای ویژگی‌های بهینه سازی عملکرد مانند میزبانی تصویر، ذخیره فایل و بارگذاری آهسته هستند (به این معنی است که تصاویر قبل از متن‌ها بارگذاری می‌شوند).
  • Accelerated Mobile Pages خود عامل رتبه بندی در گوگل نیست. این می‌تواند به بهبود جنبه‌های صفحات وب شما کمک کند که در الگوریتم گوگل قرار دارند (به ویژه با Core Web Vital در سال 2021 به یک عامل رتبه بندی تبدیل می‌شود)، اما این تنها راه برای بهینه سازی تجربه و عملکرد سایت شما نیست.
  • اگر از قبل نسخه موبایل سایت خود را در نظر گرفته‌اید یا اقدامات بهینه سازی تلفن همراه را انجام داده‌اید (مانند کد CSS تلفیقی یا کوچک شده)، در این صورت ممکن است به استفاده از AMP نیازی نباشد.

نتیجه نهایی، بهینه سازی برای سرعت صفحه و تجربه موبایل برای سئو سایت ضروری است و استفاده از AMP تنها یکی از راه‌های دستیابی به آن است.

مزایای AMP چیست؟

جدا از سرعت بارگذاری سریع‌تر و تجربه بهتر برای خوانندگان محتوا، تأثیر Accelerated Mobile Pages در سئو سایت‌ها و مزایای متعددی را که به کسب و کارهای دارای استراتژی محتوا و سئو ارائه می‌دهد، شامل موارد زیر است:

رتبه بندی و ترافیک بهبود یافته

با در نظر گرفتن زمان بارگذاری صفحه، فاکتور رتبه بندی گوگل، AMP ها در الگوریتم‌های جستجوی گوگل اولویت بندی می‌شوند، بنابراین تأثیر Accelerated Mobile Pages بر رتبه بندی سایت بیشتر است.

نرخ پرش پایین‌تر

با بارگذاری سریع‌تر صفحات، بازدید کنندگان معمولاً در سایت می‌مانند. یک مطالعه گوگل نشان داده است که در صورت بارگذاری بیش از 23 ثانیه برای یک سایت موبایل، 53 درصد از کاربران از سایت خارج می‌شوند..

تأثیر AMP بر نرخ پرش سایت
مزایای AMP چیست؟

افزایش بازدیدهای تبلیغاتی

با استفاده از AMP ، کد HTML به شکلی کدگذاری می‌شود که قابلیت استفاده کلی از بنرها و تصاویر را افزایش می‌دهد. این مزیت منجر به افزایش میزان مشاهده آگهی می‌شود و به صاحبان سایت‌ها کمک می‌کند تا فرصت‌های کسب درآمد از محتوای خود را افزایش دهند.

نرخ کلیک بالاتر

یکی از مزایای AMP در این است که سایت‌های دارای این تکنولوژی، در لیست Top Stories (یا چرخ فلک) SERP موبایل گوگل به نمایش در می‌آید که در بالای همه نتایج جستجو ظاهر می‌شود. خوانندگان به احتمال زیاد ابتدا آن صفحات AMP را انتخاب می‌کنند که منجر به افزایش نرخ کلیک می‌شود.

آناتومی صفحه AMP چیست؟

برای درک بیشتر استفاده از AMP و این که چگونه به سئو و استراتژی بازاریابی محتوا کمک می‌کند، بهتر است ابتدا از سه جز Components اصلی یک صفحه AMP مطلع شوید.

HTML AMP

تفاوت HTML AMP با HTML معمولی (یا HTML5) از این جهت است که دارای ویژگی‌های متمرکز بر تلفن همراه و برچسب‌های سفارشی است. HTML AMP ویژگی‌های خاص عملکرد پایه را تضمین می‌کند که به معنی بارگذاری سریع محتوای دستگاه‌های کاربران است.

این به معنای خواندن سریع‌تر محتوا توسط کاربران و تجربه کلی کاربر بهتر است که می‌تواند بر نرخ تبدیل و معیارهای بازاریابی سئو مانند نرخ پرش (ذکر شده در بالا) و زمان در سایت تأثیر بگذارد. (مصرف سریع‌تر یا خواند سریع‌تر به این معنی است که خواننده می‌تواند مقالات بیشتری را در زمان کمتری بخواند).

جاوا اسکریپت AMP

جاوا اسکریپت AMP صفحه را قادر می‌سازد تا به طور مؤثرتری، صفحه را به خواننده ارائه دهد. کتابخانه جاوا اسکریپت AMP از بهترین روش‌ها مانند CSS درون خطی استفاده می‌کند که ارائه سریع‌تر صفحه AMP برای خوانندگان را تضمین می‌کند.

همچنین این امکان را برای تکنیک‌های افزایش عملکرد فراهم می‌کند، مانند پیش محاسبه طرح هر عنصر صفحه قبل از بارگذاری منابع، و غیرفعال کردن انتخاب‌گرهای کند CSS که همه آن‌ها برای تجربه خواننده بسیار مهم هستند.

حافظه پنهان AMP

حافظه پنهان AMP ساخته شده است تا فقط صفحات معتبر را سرویس دهد و به آن‌ها اجازه دهد با خیال راحت و کارآمد بارگذاری شوند. این بدان معنی است که یک صفحه تأیید شده، تضمین شده است که کار می‌کند و وابستگی به عوامل خارجی را که می‌تواند سرعت صفحه را کاهش دهد، از بین می‌برد.

حافظه پنهان AMP چیست؟

در اینجا برخی از جزئیات نهایی در مورد استفاده از AMP آورده شده است که باید هنگام تصمیم گیری در مورد پیاده سازی آن در سایت خود مورد توجه قرار گیرند:

  • شما باید از یک نسخه ساده CSS استفاده کنید.
  • شما فقط مجاز به استفاده از کتابخانه جاوا اسکریپت هستید که AMP ارائه می‌دهد و چون کنترل آن را ندارید، می‌توانید بارگذاری آهسته را تجربه کنید (شاید تنها نقطه ضعف AMP باشد).
  • سایت‌های AMP اگر بخواهند هر بار (با هر Refresh) بارگذاری شوند، باید به درستی تأیید شوند.
  • برای تجربه بهتر، فونت‌های سفارشی باید بارگذاری شوند.
  • شما باید ارتفاع و عرض تصویر را مشخص کنید.
  • اگر قصد دارید محتوای ویدئویی را در صفحات خود قرار دهید، به برنامه‌های افزودنی مورد تأیید AMP نیاز دارید.

نحوه پیاده سازی AMP

اگر سایت وردپرسی دارید، ساده‌ترین راه برای شروع پیاده سازی Accelerated Mobile Pages استفاده از افزونه رسمی AMP برای وردپرس و گوگل است.

اگر می‌خواهید کنترل بیشتری روی نحوه مشاهده یا جمع آوری تجزیه و تحلیل صفحات AMP خود داشته باشید، می‌توانید افزونه‌های رایگان دیگری مانند WeeblrAMP یا AMP را امتحان کنید.

با این حال، همه سات‌های تجاری از وردپرس استفاده نمی‌کنند و افزونه‌ها محدودیت‌های خود را دارند؛ بنابراین من قصد دارم مراحلی را که می‌توانید برای پیاده سازی تکنولوژی AMP در استراتژی بازاریابی محتوای خود بدون پلاگین بردارید، راهنمایی کنم.

مرحله شماره 1: الگوی صفحه AMP خود را ایجاد کنید

اولین گامی که برای استفاده از این تکنولوژی و پیاده سازیِ آن برای پست‌های وبلاگ و سایر محتوای با کیفیت بالا باید بردارید، ایجاد یک الگوی صفحه صفحات موبایلیِ پرشتاب از ابتدا است.

برای ایجاد الگوی صفحه AMP باید صفحه HTML AMP خود را با <! doctype html> در بالای صفحه خود شروع کنید و با افزودن نماد (؟) در برچسب HTML صفحه را به عنوان محتوای AMP شناسایی کنید، مانند <html؟>

در اینجا مثالی از یک صفحه HTML AMP ساده وجود دارد که می‌توانید برای محتوای خود استفاده کنید:

کد HTML AMP

مرحله شماره 2: پیش نمایش و اعتبارسنجی صفحه AMP

برای پیش نمایش صفحه AMP خود، باید صفحه خود را مستقیماً از طریق سیستم فایل خود در مرورگر وب خود باز کنید یا از یک وب سرور محلی مانند Apache 2 استفاده کنید.

از طرف دیگر، برای اطمینان از معتبر بودن صفحه AMP خود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که صفحه خود را در مرورگر وب خود باز کنید، “# development = 1” را به URL اضافه کنید و سپس کنسول Chrome DevTools را باز کنید تا اعتبار آن بررسی شود.

اعتبار سنجی صفحه AMP
کاربرد AMP چیست؟

توجه به این نکته مهم است که یافتن، بررسی و فهرست بندی AMP یک صفحه در مخزن گوگل، ممکن است چند روز طول بکشد. همچنین، شما باید حداقل یک ماه اجازه دهید که فعالیت گسترده اجرا شود (اگر توانایی مالی این کار را دارید بیشتر کنید).

در این صورت به شما امکان می‌دهد داده‌های کافی را بسازید تا اطمینان حاصل کنید که راه اندازی AMP در سایت ارزش آن را دارد.

مرحله شماره 3: عملکرد را پیگیری کنید

مانند سایر موارد در دیجیتال مارکتینگ، شما باید عملکرد صفحات Accelerated Mobile Pages خود را پیگیری کنید. برای این کار می‌توانید از ابزارهای داخلی مانند Google Analytics یا هر یک از ابزارهای بازاریابی مانند B2B استفاده کنید.

موارد مهم دیگری که باید به آن‌ها توجه کنید، شامل استفاده از URL های متعارف و سایر متغیرها برای تعریف مواردی است که باید ضبط شود. این امر برای شناسایی نوسانات ترافیکی ناشی از صفحات موبایلیِ پرشتاب بسیار مهم است.

علاوه بر این، ویژگی Extra Url Params در AMP Analytics یک پارامتر رشته پرس و جو را به URL متعارف اضافه می‌کند (مانند “type = amp” ). این باعث می‌شود در تجزیه و تحلیل، صفحات AMP از صفحات وب معمولی متمایز شوید.

در نتیجه این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا میزان کلی بازدید از صفحات قبل و بعد از راه اندازی AMP را با یکدیگر مقایسه کنید. URL های متعارف به شما امکان می‌دهد ترافیک AMP را در Google Analytics برای ردیابی و بهینه سازی بهتر جدا کنید.

نتیجه گیری

همان‌طور که در این مقاله آموختید، استفاده از تکنولوژی Accelerated Mobile Pages راهی عالی برای سرعت بخشیدن به صفحات وب است، در نهایت، ارائه UX بهتر در ارائه محتوا، به ویژه برای کاربران تلفن همراه است.

آیا شما هم از AMP استفاده کرده‌اید؟ سوالات و نظرات خود را در را بطه با صفحات موبایلیِ پرشتاب با ما در میان بگذارید.

منابع

wordstream

infidigit

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.