انکر تکست (Anchor Text) چیست و چه اهمیتی دارد؟

آخرین بروزرسانی: 1 بهمن 1399
انکر تکست چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 5 دقیقه

انکر تکست (Anchor Text) یا به اصطلاح فارسی (متنِ لینک شده) در واقع بخشی از لینک است که برای کاربران قابل مشاهده و به دلایل زیادی برای موتورهای جستجو نیز مهم است. آن‌چه شما به عنوان انکرتکست برای لینک‌های داخلی و خارجی خود می‌نویسید می‌تواند تاثیر بسیار مثبت و یا منفی بر رتبه بندی سایت شما بگذارد.

انکر تکست چیست؟

سعی داریم در این پست به شما بگوییم که Anchor Text چیست و چگونه باید به روش صحیح بهینه سازی شود تا از پنالتی شدن ‌سایت خود نزد گوگل جلوگیری کنید. همچنین تفاوت ایجاد انکر تکست برای لینک‌های داخلی و خارجی و آن چه که در هنگام ساختن لینک‌های ورودی به سایت تان را باید در نظر بگیرید را نیز بررسی خواهیم کرد.

متنِ لینک شده متنی است در لینک‌ها که برای کاربر قابل مشاهده است و می‌توانند روی آن کلیک کنند و در بین تگ ابتدایی و انتهایی لینک <a href></a> قرار می‌گیرد.

<a href=”https://example.com”>This is an Anchor Text</a>

گوگل با استفاده از ارزش PageTitle به عنوان متنِ لینک شده تقسیم بندی نتایج جستجو را انجام می‌دهد.

ویژگی های انکر تکست

انکر تکست چه کاری انجام می‌دهد؟

درمورد صفحه ‌ای که شما لینک داده‌ اید علامت و نشانه ‌های قدرتمندی را هم به موتور‌های جستجو و هم به کاربرانتان ارسال می‌کند. لینکی که شما به سایت خودتان اضافه می‌کنید می‌تواند به باقی صفحات سایت تان باشد (که این لینک سازی داخلی است) و هم به دیگر سایت‌ها باشد (این لینک سازی خارجی است).

در هر دو حالت با استفاده از Anchor Text معنی دار و مناسب هم به موتورهای جستجو برای خزیدن و هم به کابرانتان این کمک را می‌کنید که درباره محتوای صفحه ‌ای که شما لینک ایجاد کرده ‌اید اطلاعات درستی را دریافت کنند که موضوع صفحه در چه رابطه است.

انواع مختلف انکرتکست

متن‌های لینک شده انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید در زمان ایجاد لینک‌هایتان از آن‌ها استفاده کنید. اگر در زمینه سئو تازه‌کار هستید ابتدا باید مفهوم هریک را به خوبی متوجه شوید تا بتوانید دستور العمل‌های ایجاد لینک را بخوبی دنبال کنید.

نام تجاری یا Branded

با استفاده از نام تجاری خود یک Anchor Text ایجاد کنید این نوع Anchor Text برای سئو شما خطری به همراه ندارد. مثل دیجی‌کالا

URL

به عنوان Naked Anchor Text نیز شناخته می‌شود، برای ایجادش به کلمه‌ی خاصی نیاز نیست و از آدرس صفحه برای ایجاد انکرتکست استفاده می‌شود.

https://www.website.com/seo-strategy/

نام دامنه

استفاده از نام دامنه خود به همراه com.

عمومی یا Generic Anchors

با این نوع از متنِ لینک شده سال‌های طولانی آشنا شده ایم که آشنا شده‌ ایم و تقریبا همه‌جا آن را مشاهده می‌کنیم، مثل: اینجا کلیک کنید، بیشتر بخوانید، ادامه مطلب و…

Exact Match

مهم‌ترین نوع انکر تکست است و درعین حال خطرناک ترین نوع آن چرا که شما از کلمه مدنظر خود برای ساخت لینک استفاده می‌کنید و باعث افزایش رتبه سایت می‌شوید، اما این نکته را به خاطر داشته باشید استفاده بیش از حد این نوع انکر تکست باعث جریمه شدن سایت تان توسط گوگل می‌شود.

برای مثال کلمه کلیدی یکی از صفحات شما “چگونه قهوه درست کنم” است و برای ساخت لینک نیز از همین کلمه کلیدی استفاده می‌کنید.

Partial Match

این نوع استفاده بخشی از کلمه کلیدی با متنی اضافه است برای مثال “راهنمای درست کردن قهوه در خانه”

عنوان صفحه یا PageTitle

استفاده از عنوان صفحه برای ایجاد لینک است.

بهترین تمرین‌های سئو برای متن لینک شده

اگرچه Anchor Text از ابتدای ظهور اینترنت وجود داشته است، اما هنوز بسیاری از طراحان سایت هستند که هنگام نوشتن انکر تکست‌ها از شیوه ‌های درستی پیروی نمی‌کنند.

نوشتن انکر تکست بهینه شده برای لینک‌های داخلی و خارجی می‌تواند به چندین روش متفاوت به سئوی سایت شما کمک بزرگی بکند.

1: اگر بهینه شده باشد در لینک‌های داخلی می‌تواند در درک بهتر ساختار سایت شما در موتورهای جستجو کمک کند.

2: لینک‌های ورودی می‌تواند به شما در کسب رتبه ‌های بالاتر در جستجوی کلمات خاص کمک کند.

3: متن لینک شده خوب در لینک‌های خارجی به کابران این کمک را می‌کند تا راحت متوجه شوند که این همان لینکی است که باید روی آن کار کنند.

کلمه ی پر‌معنی انتخاب کنید

در هنگام انتخاب انکر تکست از کلمات عمومی مثل “اینجا کلیک کنید” یا “این مطلب را بخوانید” استفاده نکنید، این‌گونه کلمات به موتورهای جستجو سرنخ کافی از موضوع محتوای شما نمی‌دهد.

همچنین در هنگام انتخاب استفاده از کلمات ببی ربط به محتوا بپرهیزید به این دلیل که وقتی کاربر روی لینک کلیک کند و به محتوای موردنظر نرسد، سریع صفحه را ترک می‌کند و این موضوع باعث جریمه شدن شما توسط گوگل می‌شود.

از استفاده URL صفحه برای لینک کردن بپرهیزید

در بسیار از مواقع امکان دارد که وب‌مسترها از آدرس صفحه به عنوان انکرتکست استفاده کنند، این موضوع به سئو شما آسیبی از نظر جریمه و دیگر اتفاقات وارد نمی‌کند، ولی از نظر کاربر این موضوع خوب به نظر نمی‌آید و شاید امکان داشته باشد که متوجه منظور لینک نشود و روی آن کلیک نکند.

متن خود را کوتاه بنویسید

Anchor Text باید کوتاه و گویای محتوا باشد و اگر از کلمات زیادی در نوشتن آن استفاده کنید، درک موتور جستجو برای آن انکرتکست سخت می‌شود. رنگ لینک‌ها باید از رنگ سایر متن متفاوت باشد تا بتوان راحت تشخیص داد.

مثال خوب:

<a href=”https://example.com”>What is Anchor Text</a>

مثال بد:

<a href=”https://example.com”>Anchor Text is defined as the link that is clickable</a>

anchor-text

انکر تکست و مجازات‌های گوگل

یکی از دلایلی که انکرتکست برای سئو مهم است، مربوط به لینک‌ها است. در اینجا توضیح ساده‌ ای درباره این ارتباط به شما می‌دهیم.

لینک‌های ورودی هنوز یکی از مهم‌ترین عوامل در رتبه‌بندی موتور‌های جستجو هستند. لینک‌های یک سایت به سایت دیگر در منظر موتور‌های جستجو یک رای اعتماد در نظر گرفته می‌شود و سایت‌هایی که از سایت‌های دیگر لینک دارند در نتایج جستجو بالاتر از سایت‌هایی که لینک ندارند قرار می‌گیرد.

فرآیند تبلیغ کردن سایت برای بدست آوردن بک‌لینک بیشتر، سئو خارجی نامیده می‌شود، به عنوان یک مثال در همین جمله می‌شود کلمه ی سئو خارجی را به عنوان Anchor Text استفاده کرد و به مقاله ای در رابطه با سئو خارجی در سایت مان لینک کرد.

یکی از عواملی که در چگونگی ارتباط لینک‌ها بسیار موثر است همین متن‌های لینک شده است. دلیل این امر این است که انکر تکست لینک‌های ورودی، سرنخ‌های بزرگی به موتورهای جستجو می‌دهد که باید آن صفحه خاص را در رتبه بندی قرار دهد.

بگذارید تا مثالی بزنیم که موضوع را راحت متوجه شوید

لینک سایت “آ” به سایت “ب” به این شکل است:

<a href=”https://example.com/courses”>SEO COURSES</a>

وقتی خزندگان موتورهای جستجو به این لینک می‌رسند، دو چیز را متوجه می‌شوند

1: سایت “آ” به سایت “ب” اعتماد دارد، به همین دلیل با اضافه کردن لینک به آن مراجعه می‌کند.

2: این‌که صفحه خاص در سایت “ب” مربوط به دوره‌ های سئو است.

تا الان همه‌چیز طبق دستورالعمل‌ها انجام شد، اما سوال این است که مشکلات از کجا آغاز می‌شود؟

  • سایت “آ” برای اضافه کردن لینک، پولی دریافت کرده باشد.
  • محتوای سایت “آ” مربوط به دوره یا آموزش سئو نیست.
  • سایت “آ” به طور مداوم با استفاده از یک انکر تکست تکراری به سایت‌های دیگر لینک داده است.
  • سایت “آ” و ‌سایت “ب” توافق کردند که این لینک را مبادله کنند.

زمانی که گوگل متوجه شود که این لینک‌ها به صورت طبیعی ایجاد نشده‌ اند، مجازاتی برای هردو سایت در نظر می‌گیرد که باعث کم‌ارزش شدن لینک و سایت می‌شود.

در دنیای موتورهای جستجو و سئو الگوریتمی که انکر تکست‌ها را بطور خاص مورد بررسی قرار می‌دهد، الگوریتم پنگوئن است.

بهترین شیوه برای لینک‌های داخلی

وقتی که نوبت برای ایجاد لینک‌های داخلی می‌رسد، داستان کاملا متفاوت می‌شود. گوگل بارها اعلام کرده ‌است که برای لینک‌های داخلی مجازاتی برای بیش از حد بهینه کردن Anchor Text وجود ندارد. ولی بهتر است که باعث حساس شدن گوگل نسبت به خود نشویم.

  • اضافه کردن لینک‌های داخلی فقط برای موتور‌های جستجو نیست، بلکه به کاربر کمک می‌کند تا به باقی موضوعات مربوطه نیز دسترسی داشته باشد، بنابراین وقتی لازم است، لینک‌ها را ایجاد کنید.
  • در لینک سازی داخلی می‌توانید از “اینجا کلیک کنید” و … استفاده کنید، اما استفاده بیش از حد آن را انجام ندهید و سعی کنید انکر تکست‌های معنی دار و مطابق با متن را ایجاد کنید تا کاربر ترغیب به کلیک کردن شود.

انکر تکست چیست

در آخر

انکر تکست بخش قابل رویت لینک‌ است که کابر می‌بیند و روی آن کلیک می‌کند، این موضوع باعث ایجاد اهمیت بیشتر آن در سئو شده است. این موضوع سرنخ‌های زیادی درباره موضوع صفحه و محتوای آن به موتورهای جستجو می‌دهد تا بتواند در رتبه بندی سایت مارا قرار دهد.

درست است که دستورالعمل‌های گوگل در هر بخشی بسیار ضد و نقیض است ولی بهتر است که با رعایت تعادل در ایجاد لینک و استفاده از متن‌های لینک شده ی متنوع و کوتاه به سئوی سایت خود کمک کنیم.

امیدوارم در ارائه این مقاله، مفید واقع شده باشم و سوالات شما نیز رفع شده باشد. سربلند و پیروز باشید.

منابع

reliablesoft

influencermarketinghub

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *