انکر تکست (Anchor Text) چیست و چه اهمیتی دارد؟

آخرین به‌روزرسانی: 30 آبان 1400
انکر تکست چیست
مدت زمان مطالعه این مقاله 5 دقیقه

انکر تکست (Anchor Text) یا به اصطلاح فارسی (متنِ لینک شده)، بخشی از ساختار یک لینک است. لینک، برای کاربران قابل مشاهده بوده و به دلایل زیادی برای موتورهای جستجو نیز مهم هستند. آن‌چه شما به عنوان انکر تکست برای لینک‌های داخلی و خارجی خود می‌نویسید، می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی بر رتبه‌بندی سایت شما بگذارد.

سعی داریم در این پست به شما بگوییم Anchor Text چیست و چگونه باید به روش صحیح، بهینه‌سازی کنید تا مورد توجه موتورهای جستجو قرار گیرد. در ادامه مقاله تفاوت انکر تکست برای لینک‌های داخلی و خارجی و آنچه که باید در هنگام ساخت لینک‌های ورودی (Inbound) به سایتتان در نظر بگیرید را بررسی خواهیم کرد. لینک‌های ورودی، به لینک‌هایی گفته می‌شود که سایت‌های دیگر به سایت ما می‌دهند.

انکر تکست چیست؟

انکر تکست یا متنِ لینک شده، قسمتی از متن است که به آن، لینک اضافه می‌کنیم. لینک باید برای کاربر قابل مشاهده باشد تا بتواند روی آن کلیک کند. این مسئله برای ربات‌ها نیز حائز اهمیت است و آن‌ها انکر تکست‌ها را در قالب قطعه‌کد زیر مشاهده می‌کنند. قسمت پُررنگ، مربوط به انکر تکست است.

<a href=”https://example.com”>This is an Anchor Text</a>

ویژگی های انکر تکست

انکر تکست چه کاری انجام می‌دهد؟

لینک‌هایی که در هر صفحه‌ای ایجاد می‌کنید، علامت و نشانه‌های قدرتمندی را، هم به موتور‌های جستجو و هم به کاربرانتان ارسال می‌کند. لینکی که به سایت خودتان اضافه می‌کنید را لینک داخلی می‌گویند و لینکی که به خارج از سایت اضافه می‌شود، لینک خارجی است.

در هر دو حالت با استفاده از Anchor Text مناسب، هم به موتورهای جستجو برای خزیدن و هم به کابرانتان این کمک را می‌کنید که درباره محتوای صفحه‌ای که معرفی کرده‌اید، اطلاعات درستی را دریافت کنند و به آن هدایت شوند.

آشنایی با 5 نوع انکر تکست

متن‌های لینک شده انواع مختلفی دارند که می‌توانید در زمان ایجاد لینک‌هایتان از آن‌ها استفاده کنید. اگر در زمینه سئو تازه‌کار هستید، ابتدا باید مفهوم هر یک را به خوبی متوجه شوید تا بتوانید دستور العمل‌های ایجاد لینک را به‌خوبی دنبال کنید.

نام تجاری یا Branded

با استفاده از نام تجاری خود یک Anchor Text ایجاد کنید. این نوع Anchor Text برای سئوی شما خطری ندارد. مثلا: دیجیکالا

URL

به عنوان Naked Anchor Text (انکر تکست عریان) نیز شناخته می‌شود. برای ایجادش به کلمه‌ی خاصی نیاز نیست و از آدرس صفحه برای ایجاد انکر تکست استفاده می‌شود.

https://www.example.com/seo-strategy/

عمومی یا Generic Anchors

با این نوع از متنِ لینک شده، آشنائید و تقریبا همه‌جا آن‌ها را مشاهده کردید، مثل: اینجا کلیک کنید، بیشتر بخوانید، ادامه مطلب و…

این نوع انکر تکست، برای لینک سازی خارج از سایت، بیشتر کاربرد دارد.

Exact Match

یکی از مهم‌ترین نوع انکر تکست است و درعین حال خطرناک‌ترین نوع! چرا؟ این نوع انکر تکست، یعنی شما دقیقا کلمه کلیدیِ مدنظر خود را برای ساخت لینک استفاده کرده‌اید که از طرفی باعث افزایش رتبه سایت می‌شود و از طرفی دیگر، با استفاده‌ی بیش از حد آن، با جریمه‌های گوگل همراه می‌شوید.

برای مثال کلمه کلیدی یکی از صفحات شما “چگونه قهوه درست کنم” است و برای ساخت لینک نیز از همین کلمه کلیدی استفاده می‌کنید.

Partial Match

این نوع یعنی استفاده بخشی از کلمه کلیدی با متنی، اضافه است برای مثال برای “درست کردن قهوه” می‌نویسید: “راهنمای درست کردن قهوه در خانه”

سایر انکر تکست‌ها به زودی اضافه خواهند شد.

بهترین تمرین‌های سئو برای متن لینک شده

اگرچه Anchor Text از ابتدای ظهور اینترنت وجود داشته است، اما هنوز بسیاری از طراحان سایت هستند که هنگام نوشتن انکر تکست‌ها از شیوه ‌های درستی پیروی نمی‌کنند.

نوشتن انکر تکست بهینه‌شده برای لینک‌های داخلی و خارجی می‌تواند به چندین روش مختلف به سئوی سایت شما کمک بزرگی بکند مثلا:

1: اگر در لینک‌های داخلی بهینه‌شده باشند، می‌توانند در درکِ بهتر ساختار سایت، به موتورهای جستجو کمک کنند.

2: اگر در لینک‌های ورودی بهینه‌شده باشند، می‌توانند به شما در کسب رتبه ‌های بالاتر، کمک کنند.

کلمه‌ی پر‌معنی انتخاب کنید

در هنگام انتخاب انکر تکست از کلمات عمومی مثل “اینجا کلیک کنید” یا “این مطلب را بخوانید” استفاده نکنید، این‌گونه کلمات به موتورهای جستجو سرنخ کافی از موضوع محتوای شما نمی‌دهند.

همچنین در هنگام انتخاب، از کلمات بی‌ربط به محتوا بپرهیزید. به این دلیل که وقتی کاربر روی لینک کلیک کند و به محتوای موردنظر نرسد، سریع صفحه را ترک می‌کند که علاوه بر افزایش نرخ پرش، باعث جریمه شدن شما توسط گوگل می‌شود.

از URL صفحه برای لینک کردن بپرهیزید

در بسیار از مواقع امکان دارد وب‌مسترها از آدرس صفحه به عنوان انکر تکست استفاده کنند، این موضوع به سئو شما آسیبی وارد نمی‌کند، ولی از نظر کاربر این موضوع، جالب به نظرش نمی‌آید و ممکن است متوجه منظور لینک نشود و روی آن کلیک نکند. این نوع انکر تکست، برای لینک سازی خارج از سایت کاربرد دارد.

متن خود را کوتاه بنویسید

Anchor Text باید کوتاه و گویای محتوا باشد و اگر از کلمات زیادی در نوشتن آن استفاده کنید، درک موتور جستجو برای آن انکر تکست، سخت می‌شود. رنگ لینک‌ها باید از رنگ متنِ معمولی متفاوت در نظر گرفته شود تا به‌راحتی قابل تشخیص باشد.

مثال خوب برای طول انکر تکست:

<a href=”https://example.com”>What is Anchor Text</a>

مثال بد و بسیار طولانی:

<a href=”https://example.com”>Anchor Text is defined as the link that is clickable</a>

anchor-text

انکر تکست و مجازات‌های گوگل

لینک‌های ورودی هنوز یکی از مهم‌ترین عوامل در رتبه‌بندی موتور‌های جستجو هستند. لینک‌های یک سایت به سایت دیگر، از نگاهِ موتور‌های جستجو، یک رای اعتماد در نظر گرفته می‌شوند و سایت‌هایی که از سایت‌های دیگر لینک دارند، در نتایج بالاتر جستجو قرار می‌گیرد.

فرآیند تبلیغِ سایت برای بدست آوردن بک لینک بیشتر، سئو خارجی یا Off-Page نامیده می‌شود، به عنوان مثال: در همین جمله می‌شود “کلمه‌ی سئو خارجی” را به عنوان Anchor Text استفاده کرد و به مقاله ای در رابطه با سئو خارجی در سایت لینک کرد.

یکی از عواملی که در چگونگی ارتباط لینک‌ها بسیار موثر است، همین متن‌های لینک شده هستند.

بگذارید مثالی بزنیم که موضوع را راحت متوجه شوید:

سایت “A” لینکی از سایت “B” را تبلیغ کرده است. به شکل زیر:

<a href=”https://example.com/courses”>SEO COURSES</a>

وقتی خزندگان موتورهای جستجو به این لینک می‌رسند، دو چیز را متوجه می‌شوند:

1: سایت “A” به سایت “B” اعتماد دارد و. به آن لینک داده است.

2: صفحه‌ی خاص در سایت “B” مربوط به دوره‌‌های سئو است.

تا الان همه‌چیز طبق دستورالعمل‌ها انجام شد، اما سوال این است مشکلات از کجا آغاز می‌شوند؟

  • سایت “A” برای اضافه کردن لینک، پولی دریافت کرده باشد.
  • محتوای سایت “A” مربوط به دوره یا آموزش سئو (و کلا حوزه‌ی مربوط به سئو) نباشد.
  • سایت “A” به طور مداوم با استفاده از یک انکر تکست تکراری، به سایت‌های دیگر لینک داده است.
  • سایت “A” و ‌سایت “A” توافق کردند که این لینک را مبادله کنند. (اقدام تبادل لینک)

زمانی که گوگل متوجه شود این لینک‌ها به صورت طبیعی ایجاد نشده‌‌اند، مجازاتی برای هردو سایت در نظر می‌گیرد که باعث کم‌ارزش شدن لینک و سایت‌ها می‌شود. این اقدامات را سئوی کلاه سیاه می‌نامیم.

در دنیای موتورهای جستجو و سئو، الگوریتمی که انکر تکست‌ها را بطور خاص مورد بررسی قرار می‌دهد، الگوریتم پنگوئن است.

بهترین شیوه لینک سازی برای لینک‌های داخلی

وقتی نوبت به ایجاد لینک‌های داخلی می‌رسد، داستان کاملا متفاوت می‌شود. گوگل، بارها اعلام کرده ‌است که برای لینک‌های داخلی، مجازاتی سخت‌گیرانه‌ای را اعمال نمی‌کند، ولی بهتر است باعث حساس‌شدن گوگل نسبت به خود نشویم!

درک نکات زیر به لینک سازی داخلی ما، بسیار کمک خواهد کرد:

  • اضافه کردن لینک‌های داخلی فقط برای موتور‌های جستجو نیست، بلکه به کاربر کمک می‌کند به سایر موضوعات مربوطه نیز دسترسی داشته باشد.
  • در لینک سازی داخلی می‌توانید از “اینجا کلیک کنید” و … استفاده کنید، اما استفاده‌ی بیش از حد آن توصیه نمی‌شود. سعی کنید انکر تکست‌های معنی‌دار و مطابق با متن، ایجاد کنید تا کاربر، ترغیب به کلیک‌کردن شود.

انکر تکست چیست

در آخر

انکر تکست، بخش قابل رویت لینک‌ است که کابر آنرا می‌بیند و روی آن کلیک می‌کند. این موضوع در سئو اهمیت بیشتری خواهد داشت؛ چرا که سرنخ‌های مهمی درباره‌ی موضوعِ صفحه و محتوای آن، به موتورهای جستجو می‌دهد که شدیداً روی رتبه‌بندی سایت تاثیرگذار است.

درست است دستورالعمل‌های گوگل در هر بخشی بسیار ضد و نقیض هستند، ولی بهتر است با رعایت تعادل در لینک سازی و تنوع‌دادن به متن‌های لینک شده (Anchor Text)، به سئوی سایت خود کمک کنیم.

امیدوارم مباحث مطرح‌شده در این پست، برای شما مفید بوده باشد. چه نکاتی در این مقاله نظر شما را جلب کرد؟ برای ما بنویسید.

منابع

reliablesoft
influencermarketinghub

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WordPress Image Lightbox